Yoi'sdiiüige lijdingen. 'k Wensch alle menscben veel geluk Wanneer ik kan, 'k help ze uit den druk. Moog' Monseigneur hier ook denzelven heilwensch vulden, En zich, naar Christus leer, zijn schapen al verbinden, !t Zij liberaal, 't zij katholiek Dit ware een' goede politiek. Zijne Iloogw. Mgr. Van lleule, aartsbisschop van Ameda, apostolijken vikaris van Bengalen, is te Calcutta, ten gevolge eener geraaktheid, overleden. Mgr. Van lleule, geboren te Yperen, was maar 42 jaren oud. Ilij was, met M. Edmond Neut, uit Marseille naar Cal cutta vertrokken den 21 December 1864, waar hij den 12 Februari 11. is aangekomen. Donderdag in den morgend verspreidde er zich in onze stad een treurig nieuws Men zegde dat sr Lodewijk Holvoet, sedert eenigen tijd in de hersenen geraakt, zich zou gezelfmoord hebben. llij is Woensdag avond, volgens zijne gewoonte, zijn glas bier gaan nemen en bij zijne gewoonlijke gezellen geweest. Den Donderdag, haar man niet ziende te huis komen, was zijne vrouw uitermaten ongerust, toen zij eenen brief ontving waarin vermeld stond dat, wanneer zij dezen lezen zou, haai man van deze wereld niet meer zou zijn.Iedereen kan den staat veronderstellen waarin deze brave huismoeder verkeert. Wij welen tot heden nog niet waar en hoe hij zich om het leven gebracht zou hebben. Te veel vcrschiliige vertellingen zijn in omloop. Op het oogenblik onder de pers te leggen, weet men nog geen stellig nieuws. De dag der intrede van Mgr. Faickt in onze stad, ontstond er brand in een huis bij de statiepoort. Omtrent eene halve uur vóór de plechtigheid ontwaarde men het ongeval. M. J. Bal- maeckers, muziekant der Pompiers, daar tegenwoordig, be sefte meieenen het gevaar indien hij alarm maakte; riep eenig volk ter hulp, en gelukte door zijne koebloedigheid en juiste bevelen, het begonnen ongeluk tegen te houden. Men schrikt als men denkt aan de ongelukken die zouden voorgevallen zijn, indien de brand niet geblust en de zaak ge heim gehouden ware geweest; ongetwijfeld hadden er bij 100 kinderen, die de groepen des sloets uitmaakten, verpletterd geweest onder de voeten der (op dat oogenblik) ontellijk ver gaderde menigte. Wij lezen in La Célébrité,van Parys, (G Juni 1863, n" 10, 8C jaar), in een artikel over de Tentoonstelling van 1865 han delende Schoone schildering is deze van M. Böhm, niet zijnen ficren trant, zij wint met nabij beschouwd te worden, en niet tegen staande hare lachende maagdekleuren zij heeft, zoo men zegt, •i lood in T hoofd. Het omliggende van Nieukerke (Vlaande ren) en de Boorden der Mai ne, twee zichten van toon en uil- zicht, teenemaal verschillend, zijn van een oprecht gevoel. Waarom dan tracht deze kunstenaar, waarvan het talent ten toppe is gerezen, niet eens op een grootere doek de hoedanig heden het licht geven, die men op zijne kleinere gewrochten zoo talvol ontwaart Lijst der burgers de 40 jaren bereikt hebbende en ten minste fr. 2,116-40 c. (1,000 gulden) directe belastingen en paten ten betalende, die kiesbaar voor het Senaat zijn. Yperen en omliggende.) Boedt, P. Carton, II. De Sluers, L. Iweins-IIyn- derick. Merghelynck, E. Merghelynck, A. Merghe- lvnck, L. Mazeman de Couthove, J. (baron), Yperen. D'Ennetières d'IIust, Elverdinghe. Dc Thiebault de Bocsiu- ghe, Boesinghe. Dupare, P. (burggraaf), Vlamertinghe.— Godschalk, L., Gheluvelt. Huyghedc Peutevin, Zillcbeke Algemeene bevolking van Belgie, op 51 December 1864. Provincie Antwerpen476,287. Brabant: 852,624. - Oostvlaanderen 821,005.Ilenegauwcn: 856,801Luik: 561,899. Limburg: 199,705. Luxemburg: 207,246. Namen 308,516. Westvaanderenarrondissement Brugge124,788; korl- ryk: 144,891 Dixniude: 45,921 Veurne: 31,769; Oosten de: 49,425; ltousselaere83,708; Thielt: 67,497; 4peren 108,490.-Provincie: 656,489. Algemeen totaal: 4,940,570. - Dus 47,549 inwoners meer dan in -1863. Donderdag laatst ten 2 ure namiddag is eene overstro ming in de koolmijn Gerard-Cloes, onder Thier-a-Liège, voor gevallen. 32 werklieden bevonden zich in de mijn. 16 lijken zijn reeds opgehaald, waarvan 6 jonge dochters en 5 getrouwde mannen die onbejaarde kinders achterlaten. 16 lijken blijven nog te ontdekken. Wij zullen in ons aan slaande nummer dc namen der ongelukkige slachtoffers mede- deelën. Men ziet voor het geheimzinnig drama van Favril, waarover wij reeds verscheidene malen gesproken hebben, eene oplossing te geinoet. De beschuldigde Manesse, welke sinds twee maanden in de gevangenis van Avesnes zit opgeslo ten, is naar Favril overgebracht en met vcrschiliige getuigen alsook met vrouw Largiilière gekonfrontcerd geworden. Dc Observaleur d'Avesnes zegt te kunnen melden, dat de be schuldigde volledige bekentenissen heeft gedaan; hij heeft he kend de dader te zijn der moorden, in den avond van 17 maai t gepleegd. Het bestuur der speelbank van Spa heeft voor dit jaar den toegang verboden tot de speelbank aan de werklieden en kleine handelaars, in een woord, aan dc persounen weinig door de fortuin begunstigd en die, door de drift van het spel aangedreven, op hel groen tapijt hun zoo zuur gewonnen geld, en soms geld dat hun niet toebehoort, gaan verspelen. Maandag laatst heeft men te llorlez en omliggende ge meenten eenige schokken aardebeving gevoeld. De lichting was van oost naar west. Hetzelfde phenomeen heeft men ook in de omstreken van Tongeren kunnen beslatigen Gedurende de maand Mei laatst zijn er 4937 brieven, ten gevolge van gebrekkige adressen onbesleld gebleven. Van dit getal zijn er 3366 na hunne opening kunnen worden overhan digd, hetzij aan de verzenders, hetzij aan de bestemmelingen. 1571 zijn in d scheurmand geworpen. - Men leest in den Moniteur: Ten gevolge van overeenkomsten tussclien de poslbesturen van België en Pruissen gesloten, zal de frankeringprijs dei- dagbladen en druksels van allen aard, uit België naar Pruis sen en de andere duitsche staten verzonden, gerekend worden bij gewicht van eene enkele vracht (6 ccntimen) per 45 gram men of fractie van 45 grammen. Regulès, het hoofd der Juarislen, tegen welke onze landgenooten teTacamburo zoo heldhaftig hebben gestreden, heeft zijne studiën in de hoogeschool van Luik gedaan. Zijn menschlievend gedrag jegens de belgisehc gekwetsten en krijgsgevangen wordt daardoor verklaard zij is eene hulde, bewezen aan de gastvrijheid,die hij in ons land heeft genoten. Wij lezen in dc Flandre Maritime van Oostende: Wij vernemen dat de wettelijke formaliteiten, ten opzichte der benoodigde grondinuemingen ter gemeenten Slcene Zandvoorde, Snaeskerke, Ghistel, Moere, Eerneghem, Ichtc- ghem en Tourout, voor het leggen der eerste sectie van den ijzeren weg van Oostende naar Armentières, op dit oogenblik volbracht zijn en dat de plans zooals zij aan de onderzoeks commissie aangeboden zijn geweestdezer dagen zonder cenigc hoegenaamde wijziging, door de minister van openbare werken goedgekeurd, aan de concessionaire maatschappij terug gezonden zijn. Zoo onze inlichtingen echt zijn, zullen de afgevaardigden eerlang lot den aankoop overgaan der gronden noodig voor het leggen van onzen ijzeren weg. Wij geiooven insgelijks te mogen verzekeren dat er met c!e

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2