Kunst- en Letternieuws. Men herrinnert het publiek dat er allen jare van 1 tot 50 juli, in elke gemeente, onder de waakzaamheid van den kantonalen opziener van lager-onderw.ijs, twee registers openliggen, ten gemeente-huize, ter inschrijving der meisjes en der knechtjes. Om recht te hebben op het onvergeid onderwijs, moet het kind boven de 7 jaar oud zijn en nog geen 14 jaar bereikt hebben, dat het gevaccineerd is of de pokskens gehad heeft, dat de vader of de voogd dezelfde ge meente bewoont. Woensdag zijn er twee treinen, tusschen Brugge en Oostende, op elkaer geloopen. liet lokomotief en al de rijtui gen van den trein komende van Oostende zijn teenemaai ver brijzeld. Geene dooden zijn te betreuren; 40 gekwetsten, waarvan weinig gevaarlijk. Een reiziger van Brussel is zijn been gebroken. Een bediende die van den trein gesprongen is, is sterk aan den knie gewond. Men kan niet verstaan hoe een trein de statie verlaat op het oogenbhk er een ander moet binnenkomen. De 5° sektic des Ondeerichtings-bonds (de belangen der vlaamsche taal in het onderwijs) heeft Zondag laatst, ten 10 ure 's morgens, in het lokaal der Vrije Hoogeschool, eene vergadering gehouden. Na het vaststellen des bureels, is er eene kommissie benoemd om gevoegd te worden bij deze der l8 sektie (lager eu volks onderwijs), voor doel hebbende een verslag te maken over alle de vlaamsche werken die in de sa menstelling van volksbibliotheken zouden kunnen deel nemen. In dezelfde zitting werd er besloten dat er een onderzoek zal gedaan zijn over den staat der vlaamsche taal in hetonder- wijs in Belgie. M. Pr octor, van Cambridge, die een kunstwerk over de planeet Salurnus komt uit te geven, gelooft dat dc ringen der planeet gene aaneenhoudende lichamen zijn, maar wel een on- tellijk getal kleine planeeten die als een halssnoer rond zij nlijn geschaard zijn, juist alsof Saturnus voor satelliet, niet écne maar een veeltal manen zou bezitten. Dc koningin van Madagascar draagt nu ook crinolien Den 2 juni zijn er 108 huizen te Garodok (Wilna), afge brand, allen aan joden tocbchoorende. Twee kinderen zijn omgekomen. Den 4 brandden er 84 af te Cronno en te Barissoff (Mohc- lew): de kerk, de sijnagoog, 295 huizen en 155 winkels wer den dc prooi der vlammen. Onder de noodlottige gevolgen dat dc oorlog van America na zich sleept, moet men hel financieel krisis van Bombay schikken, voortspr uitende uit de stoute ondernemin gen diecr tijdens dezerr oorlog gedaan werden. Op het verne men der overgave van generaal Lee, was de verslagenheid in dat gedeelte van Engelsch Indie ten toppe gestegen, en het verlies, volgens de Engelsche dagbladen, op 50 miljoen pon den sterling (750,000,000 fr.) geschat, zal de helft der koop- handelhuizen van geheel de wereld ontschudden. Ziehier een overzicht van den toestand van den oogst in onze provincie West-VlaanderenVolledig verlies van het koolzaad, verlies van de drie vierden van het vlas; dc haver is maar gemeen en in meer dan eene plaats mislukt; de op brengst der rogge wordt geschat op de 5/4 van eenen gewo nen oogst, die der tarwe zal 1/8 geven. *De geerst is nog al goed, maar met veel slecht kruid overladen; men begint reeds te pikken. In 't geheel zal de opbrengst van al de graan gewassen zeer gewoon zijn. Integendeel zijn er veel aardap pelen geplantmen heeft ten dien einde de velden gebruikt, waaruit men het koolzaad en het vlas getrokked had. Die knol len welke goed gegroeid zijn, hebben nochtans regen noodig, om zich uit te breiden en eenen goeden opbrengst te geven. De statuten eener maatschappij kunnen niet gewijzigd worden, vooral wat betreft het voorwerp, den duur en de di rectie eener commandite, dan met algemeene toestemming der belanghebbenden. Een artikel van ren societeilsverdrag, hetwelk bepaalt dat zij uit volle recht ontbonden zal worden, indien het maat schappelijk kapitaal tot hel derde zou verminderd worden,be vat eene hoofdschikking, die maar door dé meerderheid kan worden gewijzigd. Geene beslissing der commissarissen noch de goedkeuring, gegeven aan de bilans en rekeningen, door de vergadering, zouden kunnen de overtredingen van hoofd bepalingen dekken. llof van Gent, 12 in< i 1805. De aanvaarding der rekening, door den koopcr, bevat in zich zijne goedkeuring van al de hoofdvoorwaarden, die zij bepaald. De aanmelding dat alle reklaam, gedaan na 8 dagen der ontvangst, zal niet meer geldig zijn, vormt eene der voor waarden des koopers. Bijgevolg zijn te laattijdig, de reklamen betrekkelijk dc hoe danigheid en den prijs der koopwaar, wanneer deze gedaan zijn na het tijdverloop, in dc factuur vermeld. [Hof van Brussel, 25 maart 18(15.) Men zegt dat de gevel der kerk van Laeken op hel inval len staat, en dat de bouwmeester, M. Poelaert, zijn ontslag heeft aangeboden. Men schrijft uit Audenaarde, 19 juni Over eenige dagen heeft men alhier, in de Burgschelde, een weibewaarden koperen zegel gevonden, dagteekenende van 't begin der XIV8 eeuw. Dit merkwaardig stuk verbeeldt: den H. Joannes, dragende in de linker hand een kindje, en in de rechter hand eenen lauwertak, rond welk men het volgende opschrift leest: Sm -j- dm. Joins -{- D. SticiielenSigilium do- mini Joannis Van der Stichelen.) Men weet dat deze familie, aan wie de zegel vroeger heeft toebehoort, en waarvan er afstammelingen heden nog te Gent wonen, oorspronkelijk van Audenaerde is. Dus ongetwijfeld zou dit bewijsstuk voor deze achtbare familie van groot be lang kunnen zijn. BERICHT. Met 1 Juli zijn er hier en daar eenige veran deringen in het vertrek del' treinen op den West-Vlaander- schen ijzerenweg. Tegen Zondag zal de Toekomst deze mededeelen. Stad Yperen. Vlaamsche Ster. Luisterlijke Prijskamp voor Nederduitsche Tooneel- en Zangkunde, ter gelegenheid der plechtige overhandiging van het Vaandel, haar door Z. M. den Konink geschonken, opden Zondaglö" Oogst 18C5. Tweespraken. Ernstig of Deftig vak. le pr2 zilveren vergulde medalien en eene premie van 50 fr. 2° id.: 2 zilveren eerpenningen en eene premie van 20 fr. Boertig vak. 1° pr.: 2 zilveren vergulde medalien en eene premie van 50 fr. 2° id.: 2 zilveren eerpenningen en eene premie van 20 fr. Alleenspraken. Deftig vak, eerste klas. I8 pr.: 1 zilveren verguld eermetaal en eene premie van 15 fr. 2e id.: 1 zilveren medalie en eene premie van 10 fr. Idem, tweede klas. 1° pr.: 1 zilveren verguld eermetaal en eene premie van 10 fr. 2" id.: 1 zilveren eermetaal en eene premie van 5 fr. Boertig vak. le pr.: 1 zilveren verguld eermetaal en eene premie van 15 fr. 2° id.: 1 zilveren medalie en eene premie van 10 fr. Vlaamsch Gezang. Romancen, met begeleiding van piano. 1° pr.: 1 zilveren verguld eermetaal en eene premie van 10 fr. 2e id.: 1 zilveren eermetaal en eene premie van 5 fr. Tooneel- of Kluchtliederen, met of zonder begeleiding. Eenige prijs: 1 zilv. verg. eermetaal en eene premie van 10 fr. Elke bekroonde zal, boven zijnen prijs, nog een kunstig versierd litl'l. fit/l. door de heeren leden van den Jurij onderteekend, ontvangen. Bijzondere prijzen. Een zilveren geslagen eermetaal voor de verst afgelegene maatschappij. Een idem voor deze die de luisterlijkste intrede zal doen. Een idem aan deze welke met het schoonste Vaandel in den Stoet zal verschijnen. Een idem aan deze die liet grootste getal kampers telt. Aan iedere maatschappij, vertegenwoordigd door te minste 6 leden, die zich ter feest metVaandel en eersieraden aanbiedt en deel maakt van den Stoet,zal een zilv. geslagen gedenkpen ning, dc wapens van Yperen dragende, geschonken worden.

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2