Vcrschilligc tijdingen. Provoost, Deynze. 3 pr, Dumont, Antwerpen. Lermcldingen, Dewechter, Mechelcn, en YVillems, id. Prijs van Verstafgelegenheid, de Lauwertak, Antwerpen. Van luisteriijke intrede, de Troostverwachters, Rousbrugge en De Vloeiende Herten tot Maria, Kortrijk. Voor schoonste Vaandel, Van Crombrugghe s Genootschap, Gent, en De Taalzucht, Mechelcn. Voor grootste getal kampers, Taalzucht, Mechelcn. Buiten die talrijke prijzen werden er nog 17 zilvere gesla gen medailjen tot herrinnering aan elke maatschappij die den stoet verluisterd had, opgedragen. Te samen 45 medailjen Men mag zeggen dat Yperen de eenige stad is waar zoo een aanzienlijk getal kampers voor Kunsten Moedertaal gestreefd hebben, en dat de Maatschappij de Vlaamsche Ster de écnig- Ste maatschappij is die hare pogingen zóó eervol bekroond zag. (ingezonden.) Thuindag is geëindigd; de barakken zijn als weggelooverd. Een gansch huisgezin van den omstieke, was donderdag naar stad gekomen om naar het Wafelhuis te gaan. Mijnheer was er daags te voren geweest, en hem opperbest geamuseerd hij vertelde het te huis en men besloot 's anderendaags naar stad te rijden om eens goed van die lekkere wafels te gaan smullen. Wanneer men alhier aankwam, was het alsof er nooit wafelhuis op de wereld zou geweest zijn Onze|lezers kunnen gemakkelijk beseffen hoe men stond ie zien. Nu, dewijl wij begonnen hebben, zullen wij over onze foire toch iets vertellen. Gedurende de Ypcr-foire.^ had het volk nogal keus om zich te verzetten. Vooreerst had men Philip, die nu niet meer reist als goochelaar, maar als natuurkundige: hij toont aan het pu bliek eenen Laplander en twee kleinepeerdekens.De peerdekens zijn nogal het zien weerd, maar de Laplander is afgrijzelijk schoon! Er was een heer die hem vroeg of dedamen ook zoo lief waren in zijn land als hij was, en M. de Tambour-majoor van Laponie antwoordde, zonder lachen, Ja Dan de man zonder handen. Men betaalde aldaar 10 cent", voor iets dat meer weerd was om zien dan alles wat er samen op Yperfeest te zien wasde man zonder handen deed met zijne voeten, wat veel menschen met hunne handen niet kun nen. De manègen, de wafelbakkers, de waarzeggers en waar zegsters, bij wien men maar moet gaan om met 10 centiemen gelukkig te zijn voor zijn leven! Ik heb op eenen avond eenen jongman ontmoet dien ik gedurende den dag aldaar ge zien had volgens de voorzegging moest hij een der rijkste en gelukkigste op aarde wezenen als ik hem vroeg om ieverst een glas bier te gaan drinken, antwoordde hij mij zeer beschaamd dat het met den Thuindag leeg water geworden was en hij geen centen genoeg meer had om een glas bier te betalen Langs den kant der Concorde (Hotel Kasselrij) stonden er poetsenmakers, eene kijkkas en een baraksken alwaar uieu den hemel en de hel kon gaan zien. De hemel was niets raars. Buiten een tempel van buitengewoon maaksel, geheel in mar mer en gebouwd op de wolken, zag men de afbeeldingen van engelen en heiligen, waarvan de verf door den ouderdom af gesleten was, aan koordekens hangen. Maar de hel, dat was iets anders, dat was wel een geheele helsche rechtbank ze telde daar, en Lucifer, met zijnen drijtaod, stond bij den groo- tcn ketel en gooide onmedoogend al de veroordeelden het vuur in. Adyokaten, klcérmakers, bakkers, hotelhouders, da- men met crinolien, zielcnbeslicrders, enz., kwamen voor liet gerecht en vlogen den ketel in. Maar de man die ous uitleg deed, zegde dat alle advokalen, alle kleérmakers enz. bet met het eeuwig vuur niet moesten bekoopen; dat het alleenlijk zij waren,die van hun beroep, hunnen stiel of hunne zendingjmis- bruik maakten, om hunne medemenschen te beschadigen, dat het maar zij waren die gestraft werden, en dal het zekerlijk zij waren die het verdienden En de Crinolien De Crinolien... Lh welhet is omdat Lucifer liefhebber is om hel schoon geslacht in zijne hel tc bezitten, en dat door het aangroeien dezer mode hij vreest de hel tc klein tc zien worden Een met gaz opgevulde luchtbal vond men Woensdag, 16 dezer, ten 4 ure 's morgens, door zijne ankers aan eenen po pulier vastgeklampt. De boom staal in de weide der hofstede van pachter Jan Yerstraele, tusschen de gemeenten Passchcn- daele en Moorslede. De luchtbal is in bruin gegommeerde laftetas, metsoupape, net en koorden, als al andere lucht-machienen van dezen aard. Hij was voorzien van een groot aar mi ge anker, en ecu kleiner anker met 4 armen. Het bootje was in wissen en groen geschilderd, voorzien van twee blanwgeschilderdc bank jes. In den grond van hetzelve bevonden zich drij zakken waarin een met een stuk brood van Normandiescbe vorm,ern stuk gruyère-kaas, gewonden in een nieuws-blad, dal de boer, die liet vond, verbrandde vóór het aan iemand te dur ven loonen, vreezende, zegde hij, dat het eene slrchtc gazet was! Dan nog 4 zakken zand (hallast), drij fransche vaantjes met de gekroonde N, een hoed, komende uit de fabriek of magazijn llickel 138, Faubourg St. llonoré, te Parys. Een heel klein briefje bevond zich in denzelve waarop geschreven stond ii Cherburg, 15 oogst, 6 ure 's avonds. Delamarc. Op den rooden hoepel, die boven den boot de koorden sa menbrengt, waren er nog oude ijzereuweg-éliquiltcn geplakt: Parys naar Marseille, en een terugreis naar Parys. De lieer vrederechter van Passchendaele heeft op 17 oogst ten 9 me 's morgens, eene telegram van Yperen naar de Maire van Cherburg gezonden. Ter pers leggende was er nog geen nieuws aangekomen. Uit het bootje hingen de ankers en de reddingskoord. Alles doel vermoeden dat de reiziger, na zich gered te hebben, on machtig zal geweest zijn zijnen luchtbal tegen te houden en dat dezelve het onmeetbaar uitspansel wreder zal ingetrokken zijn- IJZEREN-WEG VAN WEST-VLA ANDEREN. Zondag, 27 Oogst, is er een plezier-trein naar Oostende. Vertrek uit Yperen, 5 u. 50 m. 's morgens, aankomst te Oostende, ten 10 u. 30 m. Vertrek van Oostende om 6 u. 25 m.'s ^avonds. Prijs, voor Yperen, Comen, Wcrvick, Meenen en Wcvelghem 1" klas, O fr.j 2C kl4-50 en 3" kl., 3 fr., gaan en kceren. Ter gelegenheid van het peerdcnloopen tc Wareghem zijn er op 2!) oogst aanstaande treinen aan verminderde prijzen. Vertrek van Yperen ten 10 u. 15 m. 's morgens, aankomst te Waereghem ten 12u. 20 min.Terugkomst uit Waerghem ten 7 u. 30 min.' 's avonds. Prijzen: 1"'" klas 5-50; 2do klas 4-50. en 3'1® klas 2-60 gaan en kceren. Mgr. de llessclle, Bisschop van Namem is dinsdag morgend ten 4 ure, aldaar schielijk overleden, Hij werd geboren te Charneux (Luik) den 4 Juli 1789. De doorluchtige afgestorvene, zal groolelijks betreurd wor den zegt i'Orgcme.Hij laat eene onbevlekte nagedachtenis. Hij had het eenvoudig zijner democratische afkomst blijven behou den. Vijand van alle wereldschc grootheid blonk hij uit door zijnen goeden aard en zijne schrandere liefdadigheid. Nooit gaf hij mandementen uil die over politiek handelden. Koning Leopold is sedert 17 dezer ten 4 u. 15 ni. savonds te Oostende aangekomen, in gezelschap der herto gin van Brabant - In den nacht van 10 en 11 der loopende maand, is rr ge- durend een groot onweder op de noord zee een onzer vuur schepen, l'rrk genaamd, door het hetnelsch vuur getroffen geweest. De groute mast werd vernield eu de stuurman cctiigC

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2