Yepschillige lijdingen. Zie hier wat de Vrije Burger, een Kortryksch nieuwsblad, als correspondentie, over het vlaamsche feest van 13 en 14 dezer, alhier gegeven, zijne lezeren mededeelt; Heer Opsteller, Zondag en maandag hebben wij in onze muren een dier schoone vlaamsche feesten gehad, die dagteekenen in de jaar boeken der vlaamsche beweging. De Vlaamsche Ster, die zich op korten tijd een glansrijken naam onder de talrijke tooneelmaatschappijen onzes lands heeft weten te verschaffen, vierde de inhulding van het prach tig vaandel, haar door Z. M. den Koning geschonken, en had ter zelfder tijd een prijskamp van tooneelkunde uitgeschreven, die gretig beantwoord was geworden. Meer dan 2b maat schappijen hadden zich laten inschrijven, die onder elkaar •172 stukken uitvoeren moesten! En zij waren op hunnen post en lieten zich door het getal noch door de kunde der me dedingers niet afschrikken. Maar loopen wij de zaken niet vooruit, en trachten wij eene korte beschrijving over het feest te geven. 's Zondags rond den middag, vergaderden de maatschap pijen aan het Statieplein, en stelden zich voorafgegaan door het muziekkorps der Pompiers, in aantocht naar de groote Malie, waar de overhandiging van het vaandel moest plaats grijpen. (Hier somt de correspondent de namen der maatschappijen op die den stoet uitmaakten, en die wij in ons vorig nummer mededeelden). Op de Halle gekomen schaarde de menigte zich voor de es trade, waarop onmiddelijk de heeren minister Vandenpeere- boom, die opzettelijk voor dit feest naar IJperen gekomen was, E. Vandenpeereboom, voorzitter van de Kamer derVolks- vertegenwoordigers, Carton, Arrondissements-Kommissaris, Burgemeester, Schepenen, Gemeenteraad en andere overheden van IJperen de zaal binnen traden. Een donderend gejuich begroette hunne aankomst,en ieder der aanwezige Vlamingen voelde zich tevreden en gelukkig, omdat de man, die reeds zooveel voor dc goede zaak gedaan heeft, dit feest met zijne tegenwoordigheid vereerde. De heer burgemeester sprak (natuurlijk in het vlaamsch) ee- nige welgepaste woorden uit en overhandigde, onder het mid den der toejuichingen, het geschenk des Konings, aan den Voorzitter der Vlaamsche Sier. Na eenige woorden van dank en erkentelijkheid van den heer voorzitter, spraken de heeren Ed. Van Biesbrouck en K. Ondereet beiden eene redevoering uit, die verscheidene malen door de geestdriftige toejuichingen der aanwezigen onderbro ken werden. Deze redevoeringen ademden de zuiverste vaderlandsliefde uit, zij brachten hulde aan den vorst die sinds 35 jaar ons klein België door alle stormen heen, met zooveel wijsheid als voorzichtigheid bestuurt; zij brachten hulde aan den heer mi nister van binnenlandsche zaken, die, op den korten lijd dat hij aan het ministerie is, reeds meer voor onze moedertaal ge daan heeft dan al zijne voorgangers te zamen, die het vlaamsch kent en bemint en het in 't Staatsbestuur den rang wil en zal doen innemen, zoo als het eene nationale taal betaamt: zij spraken eindelijk over die jonge maatschappij de Vlaamsche Ster, slechts in 1857 tot stand gebracht, jong inderdaad, maar sterk door hare inrichting, sterk door het wijs beleid der mannen die er aan het hoofd van zijn, sterk door den geest van vrijheid, recht en vooruitgang, die haar bezielt. Onnoodig te zeggen dat beide redenaars niets anders dan de gevoelens der menigte uitdrukten, die vooral den heer minister Vandenpeereboom in de luidruchtigste vreugde toe juichte. Wij mogen niet vergeten de heeren Vanbiesbrouck en Ondereet dank te brengen over de vrijmoedigheid en openher- tigheid, waarmede zij, in het bijzijn der hoogere overheid, gesproken hebben: dit betaamt een vlaming en wij zijn er hun, in naam der vlaamsche zaak, erkentelijk voor. Onmiddelijk begaf den stoet zich weer in aantocht naar de zaal der maatschappij «Apolion.» Oreral waar men voorbij trok, hoorde men, op het zich van het konioklijk geschenk li 0 hoe schoon hoe prachtig En inderdaad, het vaandel is schoon en prachtig. Het is zijn naam «Koninklijk geschenk die rond de prachtig borduurde ster,midden het vaandel geteekend, staal, volkomen weerdig. Om 3 uren vergaderden de Maatschappijen weer in de zaal Apolion en hervormden den stoet. Op de markt gekomen, werd men echter door den grooten regen verhinderd voort te gaan? daar weeral zag men de Ypersche overheden, met den heer voorzitter der Kamer, om de Maatschappijen in oogenschouw te nemen. Om 4 ure nam de tooneelkundige kampstrijd aanvang in den grooten Schouwburg en in de zaal Apolion, en werd voortgezet tot 1 ure 's nachts.'S anderdaags, omtrent 4 ure geëindigd. Gelijk men denken kan, werden de prijzen hevig betwist. Wij zeggen hooger dat dit feest, deze gebeurtenis in de vlaamsche beweging dagteekenen zal.En inderdaad ditzal zoo zijn. Dit geschenk des Konings, het eerste, zoo wij het niet mis voor hebben, aan eene Maatschappij gedaan, dit geschenk aan een vlaamsch genootschap heeft zeker een hooge belee- kenis.IIet is de erkentenis van het vlaamsch volksleven in onze gewesten; het is eene hulde gebracht aan de spraak onzer vaderen, die spraak welke niet hand aan hand gaan kan met verdrukking en slavernij Deze gebeurtenis zal zeker de aan dacht der onverschilligen weer opwekken, en zoohaast men ze maar wakker schudden kanis men zeker uit hunne ran gen mannen te zien opstaan, die de beweging begrijpen en er met ons zullen voor te strijden hebben. Eere aan de Maatschappij, die zulk feit heeft doen geboren worden! Eer aan den man, aan wier lusschenkomst men dit te danken heeftEere aan de stichters en bestuurders der Vlaamsche Ster Aanveerd, enz. X. Heden zondag 27 oogst, gaan er eenige Leden der Vlaam sche Ster, naar den prijskamp van Wevelghem. Zondag aanstaande zullen wij de namen der overwinnaars van dien prijskamp laten kennen alsook deze van den Leiter- strijd van Antwerpen omdat heden ons de ruimte ontbreekt. Verledene week is er te Hooi geen enkele opgave van sterfgeval gedaan geweest. In Juni laatst was het in Indie afschrikkelijk warmte Lucknow teekende de barometer, op sint Jansdag, ten 7 ure 's morgens, 96 graden warmte. Te Delhy, gedurende 14 da gen lang, teekende dien van 100 lot 109 graden; en te Um- balla teekende hij, in de schaduwe, 129 graden Veel bewooners zijn door de gioote hitte doodgevallen. Te New-York worden er nu, doorgaans dagelijks, een twaalftal echtscheidingen uitgesproken. M. de deken van Ninove, het Kollegie van Burgemeester en schepenen latende welen dat Mgr. de bisschop van Gent, den 16 September aanstaande aldaar zijne plechtige intrede zal doen, heeft het schriftelijk verzocht de eereplaats in den stoet te willen bekleeden en te willen medehelpen in de schit terende betoogingen die men zich voorstelt ter dezer gelegen heid te doen. Het gemeentebestuur heeft met eenparige stemmen besloten geen deel aan de plechtigheid te nemen. Buiten de Constitutionneele reden, is er nog eene andere door den stedenraad ingebracht, en deze is de system; tieke onthouding der geestelijkheid van Ninove in al de plechtighe den waarop zij tot heden is uitgenoodigd is geweest, en bij zonderlijk deze der inhulding van den tcgenwoordigen burge meester. Gedurende den Moedigen oorlog tusschen de noord- en zuidbgers van Amerika, zijn er 252 veldslagen of belangrijke gevechten geleverd geweest. 89 hadden plaats in Yirginië, 37

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2