Deserlien in hel Leger. mengelingen. over eenige dagen een groot gastmaal aangeboden, aan den Melken den heer Minister van binnenlandsche zaken en een groot getal aanzienlijke persoonen der hoofdstad aanwezig waren, en 's anderendaags heeft hij den jaarlijkschen lijkdienst bijgewoond die in de kerk van Laeken voor onze Koningin gedaan is. In 't kort men aanziet den Koning als volkomen genezen. Mogten wij Hem nog lange jaren behouden voor het geluk en het welvaren van Belgen. De militaire onderzoekraad van West-Vlaanderen, zit tende te Brugge, heeft, na drij zittingen aan de zaak toege wijd te hebben, den luitenant Van Aelter, van de hem ten laste gelegde feiten onschuldig verklaard en vrijgesproken. Zijn verdediger was M. Bara, lid van de Kamer der Volks vertegenwoordigers. De beslissing is met eenparigheid uitge bracht. Dr. Worms, eerste geneesheer aan het militaire hospi taal du Gros Cailiou, vestigt de aandacht der geneeskundigen op een middel, door hem met bet beste gevolg bij cholera zieken aangewend. Ilij geeft den raad bij soortgelijke gevallen minerale zuren aan te wenden, 5, 4 of S gewichtjes gekoncen- treerd zwavelzuur op een aftreksel van een kilogram salub, waarbij eene of andere siroop gevoegd wordt. Men dient den lijder van uur tot uur een vol glas toe en laat hem daarna den mond spoelenslechts zelden behoeft men tot vier glazen te geven. Al de onrustbarende verschijnselen verminderen na korten lijd, alleen de braking houdt, welke echter geene vrees be hoeft in te boezemen dadelijk nadat de lijder heeft overge geven, wordt hem wederom een glas limonade toegediend. Te gelijker tijd kunnen witte en champagne wijn en ijs gege ven worden,maar geen brandewijn. In gevallen van cholerine, welke aan alle andere handeling weerstand boden, gaf Dr. Worms met alle goed gevolg den lijders limonade van 3 of 4 wichtjes zwavelzuur op 1000 wichtjes regenwater, waarvan zij 1 50 wichtjes frambozen- of kukeusieroep toevoegen. Het was Woensdag, 11 October, 15 jaar dat onze wel beminde Koningin, ten 8 1/2 ure's morgens, te Oostende, heilig in den heer ontsliep. Een kalholijk nieuwsblad meldt dat de bestendige depu tatie van den provincialen raad van Oosl-Vlaanderen beslist heeft dat het verkoopen van sterke dranken en tabak, noch patent, noch directe belasting is, maar dat het door zijne na tuur een recht van verbruiking en eene indirekte belasting daarstelt en het bijgevolg in den kies-cijns niet kan .begrepen worden. Zondag namiddag is er te Leysele brand ontstaan ter hofstede gebruikt door sieur Jan Van Ncuville. De schuur met al wal zij bevatte en het wagenkot zijn de prooi der vlam men geworden. Men schrijft deze ramp aan kwaadwilligheid toe. Dc ondervinding bewezen hebbende dat de runderpest, gedurende 10 dagen en meer, in eenen broeienden toestand kan verborgen blijven, heeft de minister van openbare wer ken de kompagnien aangemaand om bevelen te geven opdat het materieel, dienende tot het vervoer van dieren, iedermaal het zal gebezigd zijn, onmiddelijk bij middel van kalkchloruur zou gereinigd worden, alsdan zelf wanneer het voor 't ver voer van ontegensprekelijk gezonde dieren gediend heeft. Wij wenschen het gouvernement voor dien maatregel ge luk, want de runderziekte zou zich zeer snel door de vervoer middelen kunnen uitbreiden. Wij weten reeds dat de kom- pagwie van het Noorden hevelen heeft gegeven, opdat men in de statiën, aan de voorschriften van den minister zou volkomen. Een brief uit Rome meldt dat Mgr. Dechamps, bisschop van Namen, zondag 1 October gezalfd is door den kardinaal de Reisach, in dc kerk der Redemptoristen, te Rome. Het standbeeld van Vcrhacghen is maandag op zijn voet stuk inhuldigd. Gedurende de verledene maand September zijn er 5071 brieven niet te rechte gekomen bij gevolg van gebrekkige adressen. an dit getal zijn er 3199, na opengedaan te zijn geweest kunnen voortg, zonden worden aan degenen voor wie zij bestemd waren, of wel teruggekeerd aan hen die ze geschreven hadden. De 1872 overige zijn in de scheurmand gebleven. Men meld uit Florenciè', zondag 8 October De Koning heeft gisteren l wee-en-der tig senatoren be noemd. Brieven uit Rome van den 7 verzekeren dat de heer de Merode ernstig ziek is. Gelijkvormig art. 70 der grondwet zullen de Kamers zich dit jaar uit volle recht vereenigen op 14 november, zijnde den tweeden dinsdag der maand. Er bestaan in ons land 518 dag-, weekbladen en tijd schriften; dit is tweemaal meer dan in 1850. Het getal der abonnementen is meer dan tienmaal grooter geworden. De vlaamsche drukpers komt in dit cijfer van 518 voor een der de in 1850 bestonden er maar li vlaamsche dagbladen en tijdschriften. De dagbladen houden zich voorldurig bezig met de deser teurs van ons leger, die om zoo te zeggen, in zwermen, met pak en zak, over de grenzen trrkke, om in een mexikaanscb of zelfs in een afrikaansch legioen te gaan dienst nemen. Het schijnt echter, volgens berichten uit Doornik, dal vele onderofficieren, die hoopten met te deserleren, de epauletten van luitenant te winnen, te Rvsel aangekomen, zich deerlijk- bedrogen vonden. Er moet in die grensstad een werfbureel bestaan voor het afrikaansch vreemd legioen, en een aantal onderofficieren, in plaats van triomfantelijk en als tweede luitenant, te zingen Wij gaan naarMixiko! zijn met hangende lip en als SIM PEL SOLDAAT naar Afrika gezonden. Hel ware te wenschen dat het ministerie strecge maatregels name, om die onzedelijkheid legen te gaan, en onz waaghal zen ingelicht werden, dat in Mexiko hun eene dood zonder wezenlijke eer, in Afrika de vernedering in den vollen zin des te wachten staat. Zie hier wat wij over die kwestie lezen in eenen brief aan een hollnndsch blad gericht De dagbladpers legt over bet algemeen groote ongerust heid aan den dag, over hetgeen sedert eenige weken in de bel- gische garnizoenen van de fransche grenssteden plaats heeft. I)e desertie van onderofficieren neemt namelijk op schrikbare wijze toe, en vóór slechts weinige dagen hebben niet minder dan elf dier manschappen met pak en zak hun korps te Door nik heimelijk verlaten. Deze lieden begeven zich naar hot werf bureel te Ilysel, waar zij als tweede-luitenants in het fransch vremde-legioen worden opgenomen. Dit korps was, zoo men dc lichtgeloovigen wijsmaakte, naar Mexico bestemd, en zou voornamelijk dienen om de bij Tacamburo gevallen belgische vrijwilligers te vreken. an een anderen kant blijkt het echter, dat het legioen niet alleen near Algerie en niet naar Mexiko gaat, maar levens dat het uit het gemeenste volk van alle natiën bestaat, waartoe 0000 man worden bijeen gebracht en waarvoor men alleen nog officieren noodig heeft. Dientengevolge zwerven verschei dene belgische manschappen, die reeds de grenzen zijn over geti okken, maar aan het wervingsbureel werden af gewezen, omdat zij den graad van onderofficier niet hadden, ofwel om dat zij weigerden naar Algerie te gaan, zonder brood op de liansche grenzen rond, daar zij niet naar hunne korpsen dui ven terug keeren, waar zij zich aan eene vervolging wegens c esei lie blootstellen. Eenige dagbladen verlangen dat de eerste aanleiding lot die feiten door middel van een enkwest zullen worden opgespoord. De minister van binnenlandsche zaken, voorloopig ge- t .Ist) m|£' I,01'te^eu'"e van oorlog, heeft een omzendbrief aan al de korpsoversten gestuurd, om ze uit te noodigen kracht- <i ig e desertien te laken, die in eenige regeraenten plaats hebben1 Maandag, met den vroegen, vertrok er een jager om zijn ge ie koosd vermaak te voldoen eenige hazen of ander wild

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2