Officiële akten. Van beide zijden zullen er ondervragingen gedaan worden op verschillige punten en die niet missen kunnen van aanlei ding te geven tot lievige woordenwisselingen. De laatste tijdingen uit Rome brengen mede dat Z. II. de Paus, M. de Mei-ode; afgesteld heeft als zijnen Wapen- minister en dat den kardinaal Antonelli voorloopig met dit ambt is belast. De stedelijke raad van Antwerpen heeft, na eene lang durige discussie en na kennis genomen te hebben van de denkwijze der stadsadvokaten, beslist dat het blad de Koop handel, waarvan Jan Van Ryswyck de opseller is, in naam dei- stad zal vervolgd worden. De Moniteur kondigt een algemeen overzicht af der na tionale schijfschieting, in 18G.G, te Brussel. Daaruit blijkt dat er 5,G50 schotiers aan de schieting hebben deelgenomen, die te samen 135,035 kogels hebben geschoten. Volgens de laatste statistiek onzer stad, zijn er in Dix- mude 275 vrouwen meer dan mannen! Dus, 275 meisjes die hier geen man kunuen vinden! wat gaan die arme slooren daarmee doen. En nochlhans is Dixmude vermaard om hare lieve vrouwen. Waarop trekt dat? Is de schoonheid dan geen noodig sieraad voor de meisjes meer? Er zijn menschen die vinden dat in onze fmanlie-eeuw de poè'zij geen duit meer waard is, bijzonderlijk voor wat de schoonheid der vrouwen aangaat. Een knap wijf is plaisant, maar als er geen centen bij zijn dan wordt het op den duur voor onze verlichte bollen triestig. Het geld is de groole kon- ditie van hel het huwelijk geworden het volk is te zeer ver licht om zicht door een schoon gezicht in doekjes te laten winden, het zegt Het geld, het geldzonder geld is alles droog, De schoonheid zonder geld schat men thans niet hoog. Doch onze fiskes drijven het toch wat te verre, zij zouden voor het geld met de kat van den bakker trouwen en dat gaat buiten de schreef, ziet-ge. Weekblad van Dixmude.) De verpachting der banieren onzer provincie zal op de volgende dagen en plaatsen geschieden Te Brugge, den 4 november aanstaande: te Veurne, den G dito; te Yperen, den 7 dito. en te Kortryk, den 8 dito. De ruuderpest heeft zich in eene weide te Boitshoucke vertoond. Een jaarling is er aan bezweken, en twee anderen, die in dezelfde weide liepen, de kentcekenen der ziekte dra gende, zijn aanstonds afgemaakt geworden. De veeziekte is in de stallen van ddicer Antoon Verplancke, te Nieuweghe, gedrongen; drie zijner beesten zijn reeds op bevel der overheid afgemaakt geworden. Nog veertien nieuwe gevallen van runderpest hebben zich aangeboden1° di ie koeien bij Frans Devos, te Oostacker; vier bij Frederik üecaestecker, in dezelfde gemeente; van deze zeven beesten zijn er vier aan de verbruiking kunnen worden overgeleverd en de drij overigen zijn gedolven; 3° vier koeien, eene veers en twee kalveren, toebehoorende aan Aug. Vandersypt, te Gentbrugge, zijn insgelijks afgemaakt en gedolven. De verliezen worden geschat: voor den eerste, op 800 fr.voor den tweede, op 900 fr., en voor den derde, op 24G0 fr. 1 Geneesmiddel te<je)i stralen der wepsen, bienenz. Een zeer ernstig landbouwkundig blad geeft een zonderling middel tegen de vreezelijke stralen van deze diertjes. Men heeft er altijd amoniak toe gebruikt, maar het nieuwe middel, dat men zegt zeer goed te zijn, bestaat eenvoudiglijk de beet of straal te bestrijken met het geelachtig stof dat zich in uwe oor bevindt. Dit middel is men verschuldigd aan eenen kun- digen hovenier van Frankryk, die houdt staan dal de beten der vliegen, die op dieren gezeten hebben, aangetast door de kool, en welke beten soms de dood veroorzaken, er door ge nezen worden. Dit middel is ten minsten in het bereik van iedereen. Den 14 dezer was het juist een jaar geleden dat de eer ste belgicsche-mexikaansche expeditie, onder bevel van kolon' Vandersmissen, van Audeuaerdc naar Mcxiko is vertroken. Een brief aan een blad van üoornyk geschreven door een belgieschen vrijwilliger van het belgicsch-mcxikaansch legioen, behelsd de volgende zinsneden Onze kleeding is geheel veranderdgij zoudt de soldaten niet meer kennen, die uit Audenaerde vertrokken zijn. De gegaloneerde tuniek, de hoed, de vest en de geel lederen beenomsluitsels zijn verdwenen: een w;ollen blauwe kiel zon der eenig versiersel, tot 20 centimeters onder de taille ko mende, waar hij bij middel eener coulisse sluit, heeft de tu niek en de vest vervangen; een kepi van franschen vorm ver vangt onzen lieven hoed, die als te zwaar is erkend geworden, en eene get, tot aan den knie gaande, heeft toegelaten van de lederen beenomsluitselen af te zien, die te hinderlijk waren voor het gaan. Donderdag avond der vrrledene week, rond 8 ure, is op een kilometer der stad Veurne, een ongeval aan de diligentie die op dit uur uit Yperen aldaar aankomt, gebeurd. Door het breken van den as is het rijtuig omgeslagen, en de reizigers zijn over malkaêr geworpen geworden. Gelukkolijk is nie mand gekwetst, en met een einde wegs te voet door het slecht weder af te leggen, was men klaar. De Uitzet. De Uitzet werd rond 1730, te Wetteren, uitgevonden door zekeren Van Pcleghem, brouwer en herber gier in het Hol. Deze man bevondt zich bij geval zonder bier en voorzag dat het bruin bier, hetwelk hij bereidde, niet klaar zou wezen vóór het uitputten des kleinen voorraads dien hij beza zoo da' hij zijne klanten gedurende de aanslaande jaarmarkt niet zou kunnen bedienenwant het bruin bier klaart zeer langzaam. Eensklaps kwam een denkbeeld in zij nen geest. Hij besloot eenige tonnen van het brouwsel te scheppen, toen het pas vijf of zes ure had gekookt, in stede der 50 of 40, die het bruin bier behoeft. Hij goot dit vocht in eene kuip met ouden gist, en deed het dan, als het sterk was gegistin tonnen waar het zijne vuilnuis liet zinken en in min dan drij dagen klaar en drinkbaar werd. De Uitzet was uitgevonden De naam Uitzet komt van uitzeilen, omdat Van Peteghem een deel van hel brouwsel uit kelder had cjezet. Verscheidene beweren nochtans dat die naam aan het Wet- tcrsch bier werd gegeven, omdat het bovenal afzettend is. zoodat de eerste drinkers die eigenschap gewaar wordende, zouden gezegd hebbendal bier zet wel af, of zet wel uit. Wat den smaak en de gezondheid betreft, werd welhaast de voortgang des uitzets op alle andere bieren erkend en het gebruik cr van werd zoo algemeen, dat, ondanks Welteren's voorheen overgroote invoer van Antwerpsch, Leuvensch en Diestersch bier, in min dan 20 jaar aldaar onbeduidend was geworden. De roem van den Uitzet verspreidde zich snel, en daar de voorrechten van het Gentsche brouwers ambacht den invoer van dit bier verboden, begaven zich de Gentsche burgers naar Weiteren om cr te drinken, zij lieten erop hunne buitengoe deren brengen; anderen zelfs durfden het stedelijk verbod overtreden, om hunne kelders binnen de stad, met groot ge vaar, van den Wetlerschen hektaar te voorzien. Maar weldra begonnen de brouwers van Gent, Audenaerde, Gavere en andere gemeenten met Van Peteghem's brouwwijze te volgen, en de Uitzet verving overal het bruin bier. De Au- denaerdschc en Gaversche lukten beter dan de anderen, ter oorzake van hel water, dat zij onder de hand hadden want het verschil onder de bieren komt bijna altijd van jde hoeda nigheid des waters voort. Heden is de verscheidenheid der bieren oneindig; zekere sleden bezitten tot vijf of zes soorten. Om van andere plaatsen te zwijgen, vindt men te Gent: klein bier, uitzet, bleeken en dobbelen uitzet,zonder te spreken van 't bière champa'gn'èuse een bastaard-voortbrengsel, waarvan de uitvinder zelfs geen vlaamschcn naam heeft weten te vinden. Bij Koninklijk besluit van 22 September 18G3, is den heer Ilanssens, ontvanger der registratie te ltousbruggc, benoemd als vérificateur der 5° klasse in het zelfde vak.

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2