Verschillige lijdingen. Ukheemschc nijd begluurde thans ons schatten, En wangunst ook wees ons alom ten prooi Maar Belgie's leeuw, geducht, is niet te.vatten, Hij breekt zijn jok en doemt een vreemden tooi Het dappre volk, lot eencn stam herschapen, Jaloersch en lier, in zijpen vrijheidsdorst, Roept jublend uit, dat is zijn vreedzaam wapen Hoeravoor Vaderland en Vorst De toekomende vertooning zal even luisterlijk zijn en bestaan uit eene nieuwe operette, een nieuw blijspel en een schoon stuk uit het reper torium. De opcrettte is Karl ine, liet laatste gewrocht van onzen betreurden VanPeenc, en het vaudevillclje Suzette, van Ondereet, Doordien er Bal voor de Sl Sebastiaan-maat- schappij op den laatste Zondag dezer maand is, zal het bestuur der maatschappij de Klaamsche Ster maatregels nemen opdat de vlaamsche liefhebbers niets zouden verliezen en trachten op Zondag 21" dezer de vertooning te geven. Maandag avond was het de beurt der fran- sche komedie. De familje Délaux is samengesteld uit 10 goede spelers. De vertooning van Maandag laatst heeft het bewezen, voornamelijk in het laatste stuk. Bij liet uitkomen der zaal hoorde men het publiek al- gemeenlijk zeggen dat het geheel wel geweest was: een goed voorteeken van allerbesten uitslag. Nu, voor Zondag is laCocarde tricolore aange kondigd een stuk dat de moeite verdient om ge zien te worden. Dat stuk is heel schoon en uiter mate mocieüjk om vertoonen door de groote hoeveelheid personen die er in moeten spelen. Risetle is een lief vaudevillclje, zoo dat wij de liefhebbers van fransch spektakel eencn goeden avond voorspellen. Dinsdag avond, 9" Januari, geeft hetzelfde ge zelschap de volgende stukken La Comtesse da Tonneau, komedie-vaudeville, in 2 bedrijven; Les Enracjésbuiten tafereel, en eene schoone romance, gezongen door Mme Délaux Hls. Zijn wij lang van goede fransche tooneelspelers beroofd geweest, Yperen is er in gelukt dit saizocn in het gezelschapDélaux eenen keus spelers te ont moeten die dezen winter ons eenige geestige avon den zal doen doorbrengen. Ten 12 1/2 ure van den nacht tusschen Dinsdag dezer week, is er brand ontslaan op het kasteel van den heer senator Baron Mazeman, te Proven. De gebouwen waar de hovenier woonde, de bergplaat sen voor't voeder en andere magazijnen, zijn de prooi der vlammen geworden. Het vuur schijnt in de schouw7 van hel hoveniers-huis begonnen te hebben. Alles is kunnen gered worden wat er zich in deze gebouwen bevond. De pompiers van Popc- ringhe waren ter plaats gesneld en hebben zich goed tegen den voortgang van het vernielend ele ment verzet. Alles w as verzekerd. Donderdag laatst hadden wij een alleraange- naamsten muziekavond hij de vpersche Ivoorso- cieteit: schoone romancen met begeleiding van piano en viool, lieve kooren, uitgekozene stukken voor verschillige instrumenten, waar men bijzon derlijk een jonge violonist toejuich de. Voor opsluit werden er eenige omstandigheids koepletlen gezongen, nog den zelfden avond door eenen onbekenden ingezonden. Het spijt ons dat hier de plaats ontbreekt om die in hun geheel mede te deelenmaar om onze gea- bonneerdpn een gedacht te geven van deze geest driftige woorden, zie hier liet refrein der laatste slroof Vrijdag, omtrent middag, is er op onze Groolc- Markt een beweenlijk ongeluk voorgevallen. Genaamde Verstoeien, voerman van Yperen op Poelcapelle, is onder zijnen geladen wagen ge vallen en het hoofd zw aar gekwetst gew eest. De ongelukkige werd dadelijk naar ons Burgerlijk Hos pitaal gedragen, en, volgens het zeggen,zou er nog hoop voor redding bestaan. P. S. Bij het onder de pers leggen vernemen wij dat hij zich in eenen veel beteren slaat bevind. Sedert eene halve maand speelt onze beiaard niet meer de as van den trommel is gebroken. Ge lukkig dat deze braak binnen den nacht voorviel, anders konnen er geheel gemakkelijk ongelukken gebeuren. Men is bezig met de noodigc herstellin gen te doen en het is te voorzien dal wij in het kort wederom in 't bezit van ons vrolijk carrillon zullen gesteld worden. Et nous surtoul, enfants d'Orphée, Redisons aux échos lointains, Que sur les bords de l'Yperlée Pour le lloi sont tous nos refrains. Eene gemeente der omstreken van Yperen was woensdag I. getuige van een zonderling voorval. Men spreekt van worste ling tusschen den herder der parochie en eene geestelijke meesteresmen voegt er nog hij dat de kinderen, waarvan zij liefdeen achting verworven had, het zich voor haar aange trokken hebben, en dat er gedurende tien minuten eeneonbe- schrijvehjke war zou ontstaan hebben. Wat er van waar is durven wij niet vaststellen, maar wij zullen binnen acht dagen onze lezers over de echtheid dezer zaak inlichtingen geven. Vrijdag morgend omtrent acht ure is, door een bersting aan het gazgestel, de fabriek van M. Savary, te /Vrmentieres, afgebrand. Zij was maar sedert G maanden nieuw gebouwen en er werkten van 2 tot 500 werklieden.Een fabrikant de heer Cardoen, die toegesneld was en hielp redden, heeft door eencn brandeden balk getroffen geweest en is in den brand omgeko men. Itij laat eene weduwe en zes kinderen achter. Verscheide pompiers zijn deerlijk gewond. Men schrijft uit Rysseltwee vreemde muziekanten, bel- gische overloopers, Josef Witteven én Louis Dekempeneer, alhier verblijvende, zijn onze stad ontvlucht met eene som van 0000 fr. Een der twee deserteurs was als schrijver bij den notaris Lebigre getreden en ontving maandag 3 gechar-

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2