VerscbiUige tijdingen. Kunst- en Letternieuws. Maandag speelt onze vlaamsche maatschappij de Sterre Nogeens geeft zij twee nieuwe stukken: Suzette,\an Ondereet,en Kar line, van VanPeene, Twee lieve stukken die, door de liefhebbers der Vlaamsche Sier vertoond, zekerlijk de toejuichin gen van eenieder zullen wegdragen. Wij zijn hij eenige repetitien tegenwoordig ge weest en wij mogen zeggen dat de opvoering van liet stuk Karline iedereens verwondering zal op wekken de kostumen, de kooren en het groot ge tal spelers, zullen niet weinig helpen ont onze voor zegging te verwezentlijken. (Zie voor het overige van den avond onze 4e hl.) De maatschappij de Vlaamsche Ster heeft an dermaal, van wege denbeer Alph. Vanden Peere boom, Minister van binnenlandsche zaken, negen tien oorspronkelijke Vlaamsche Tooneelstukken ontvangen, om bij de boekverzameling van het ge nootschap gevoegd te worden. ren is, uwe oogen op uwe nederige vrienden gelieft neder te slaan, ontvang hier de plechtige betuiging van onze diepe dankbaarheid over al hel goed dat gij gesticht hebt Ontvang hier, Wel Edele Heer, den droevigen vaarwel, die uit onze beklemde borsten opwaarts stijgtVaarwel 1Vaar in alle eeuwigheid wel Men meldt dat door de groote opstel voor de lijk-feest ter gedachtenis van Koning Leopold, de Groote-Orient (vrij metselarij van Hëlgie)zich in de noodwendigheid bevindt dit feest, die op 27 Januari moest plaats hebben, uit te stellen tot op 10 Februari 1860. Er is iemand die aan de Kamers een nieuw voorstel doet, namentfijk dat van de belasting op het zout af te schaf fen en eene te leggen op de speelkaarten. In het kort zullen wij zeker weten hoe de sectien bet zullen ontvangen hebben. In den nacht tusschen maandag en dinsdag was er een landman onzer omstreken die droomde dat zijn geitenkot brandde. Wakker geworden, was hij niet gerust en kon zij nen slaap niet meer vinden.Doch willende niet langer in onge rustheid zijn, ontstak zijnen lanteern en is gaan zien Bij de kusten van Engeland is er een schip vergaan, de sloomer London, kapitein Martin, van Londen naar Melbourne varende. Den 6 januari uit Plymouth vertrokken, werd de zee afgrij'zelijk, enden 10 zonk de sloomer met 254 mens'chen. 16 reizigers alléén zijn er overgebleven, en door den spaan- schen 5-master, Marianopleaan boord genomen. De tijdingen, welke wij van alle kanten uit den vreemde ontvangen nopens de heerschende ziekte, welke het vee weg maait, zijn bedroevend. Uit Londen meldt men, dat de schrik, welke den voortgang aan de veeziekte aldaar te weeg brengt, onbeschrijflik is. De veekweekers ontdoen zich ten allen prijze van de dieren, welke zij nog bezitten en men vreest dat de stallen weldra geheel ledig zullen zijn. De engelsche landbouwers vragen1° dat het parlement onmiddelijk zou worden bijeengeroepen om maatregelen te nemen 2° dat men, onder waarborg van den Staat, nationale verzekeringskassen legen de besmettelijke veeziekte zou in richten 5" dat onmiddelijk en op denzelfden dag al de zieke dieren zouden worden afgemaakt. Uit Holland word ook bericht, dat de runderpest er voort gang doet. Zij heeft zich op nieuw in Noord-Braband, ge meente Dussen, vertoond en men begint in dat land de maatregelen, door het belgisch gouvernement van het begin der ziekte aangenomen, toe te passen. Wij vernemen met genoegen dat het belgisch gouverne ment, in tegenwoordigheid van die feiten, met dubbele vlij tigheid te werk gaat. Men verzekert ons dat M. den minister van binnenlandsche zaken, die gestadig die kwestie van volksvoeding in het oog houdt, op nieuw bevel heeft gegeven, tie optelling te doen van al het vee, dal zich in de gemeenu n, aan de Holtandsclie grenzen palende, bevindt; derwijze, dat hij onmiddelijk de invoeren bij middel van den smokkelhan del, zou kunnen vaststellen; men bevestigt ook, dat den heer minister van binnenlandsche zaken voorgeschreven heef! het mest van de zieke of verdachte dieren, alsook de voorwerpen, welke in aanraking met die dieren zijn geweest, onmiddelijk te verbranden, of te delven. Zoo als men ziet, doet het gouvernement al wat mogelijk is; hel is te hopen dat de plaatselijke overheden van hunnen kant hunne ieverige medewerking zullen verkenen maar dit is nog niet voldoende. De bevolking moet begrijpen, dat hun belang vereischt, dat zij strengelijk al het verbod en de voor schriften eerbiedigen en zich onderwerpan aan de maatregels, die in een algemeen belang worden genomen. Het is enkel met de medewerking van iedereen, dat men mag verhopen den geesel te ontsnappen. De spoorweg van Lichtervelde op Veurne is, zoo als deze van West-Vlaanderen, aan de maatschappij van Tubise verkocht. Sedert eenige dagen zijn er verschillige inschrijvings- 1 ijs ten geopend, om aan Z. II. den Paus eene nieuwjaargift aan te bieden. Deze inschrijvingen hebben lot heden in belgie ongeveer 175,000 fr. opgebracht. Uit Holland meldt men omtrent eene gelijke som, terwijl in de beide landen de lijsten verre zijn van gesloten te worden. De maatschappij Moed en Vlijt, gevestigd in Thalie, op St Pietersplein, te Gent, zal ter gelegenheid der opening van haar nieuw lokaal eenen jluisterlijken prijskamp van tooneel- en zangkunde openen, den 4 en 11 maart, om 3 ure namid dag, waarop al de liefhebbers van ons land toegelaten zijn. De eerste dag is alleenlijk voor de vreemden. Den 11 maart voor de liefhebbers van de stad. Prijzen voor de vreemde liefhebbers Ernstig vak. 1° klas, 1° prijs, een zilveren verguld eermetaal; 2e, een zilveren eermetaal. Ernstig vak. 2C klas. 1° prijs, een zilveren Verguld eermetaal; 2°, een zilveren eermetaal. Boertig vak. Eenige klas. 1° prijs, een zilveren ver guld eermetaal; 2C, een zilveren eermetaal. Romancen. (Ten minste 12 mededingers). 1° prijs, een zilv. verguld eermetaal; 2% een zilveren eermetaal. Een eermetaal zal geschonken worden aan de verst afgele gene maatschappij die zich zal aanbieden. Zij moet evenwel ten minste 4 leden ten tooneeie brengen. Prijzen voor de liefhebbers onzer stad Ernstig vak. 1° pr. een zilv. eerm.; 2C, een idem. Wanneer er minder dan 12 ingeschrevene liefhebbers zijn, zal de prijskamp voor die onzerstad geen plaats hebben, even als in de romancen. De ingezonden stukken moeten vrachtvrij vóór den 24 fe bruari toegezonden worden aan den heer Jan Stappaert, voorzitter, Van der Bruggestege, te Gent. Al de stukken blijven den eigendom der maatschappij. De liefhebbers welke deel gemaakt hebben van een natio naal tooneel; worden ten prijskampe niet toegelaten. De liefhebbers, welke in de 2° klas reeds met den eersten prijs bekroond zijn geweest, zuilen in de eerste klas moeten optreden. De liefhebbers zullen met het stuk, waarmede zij in vorige prijskampen bekroond zijn geweest, niet mogen mededingen; zij worden verzocht een ander stuk naar hunne keuze, uit te voeren. Verder zijn de artikels zoo als gewoonlik in andere tooneeikampstrijden.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2