Ycrschillige lijdingen. weinig geholpen om deze landbouwfeest te verluis- terlijken. Onze jaarlijksche Foire gaat ditmaal belangrijk zijn. Onze Groole Markt zal welhaast te klein zijn voor al de barakken en poetsenmakers die zich aan bieden. Vooral trekt de groote tent der manége der heeren Pierantoni en Priani de aandacht op zich. Me! schijnt dal deze troep een der talrijkste en best geoefende is van al deze die lot heden hier te Yperen gekomen zijn. (Wij geven op onze 4de bladzijde het bericht hunner aankomst). Denderleeuw, 29" Januari I860. 7TiiirT T7 *T 'liiffiiirw De gemeentebesturen zullen zich weldra bezig houden met de herziening der kieslijsten voor'1866. Uitwerk moet ge schieden ingevolge de kieswetten van 1 tot I o april vaneik jaar. De personen, die de vereischte voorwaarden vereenigen oin kiezer te zijn en op de lijsten niet zijn gebracht, zullen wel doen de stukken te verzamelen welke hunne titels uitmaken, om zich in 't bureel van het sekretariaat te begeven. Om kiezer te zijn voor de wetgevende Kaniers en voor de provintie, moet men 25 jaren ten vollen zijn; om gemeete- kiezer te wezen, moet men meerderjarig zijn, in gevolge het burgerlijk wetboek. Men weel, dal de belastingen, door de vrouw betaald, den man worden aangerekend en degenen door de minderjarige kinderen betaald, den vader om den kiescijns te volmaken. I)e buskruid-fabriek van Wetteren is Zondag namiddag ten 4 1/2 uur in de lucht gesprongen acht slachtoffers en veel gevaarlijk gekwetst. Een schrikkelijk ongeluk is woensdag om 10 uur des morgends te Luik voorgevallen twee werklieden droegen een stuk ijzer op het oogenbiik der aankomst van den trein uit Brusselzij wilden over de riggels gaan doch een hunner struikelde en viel. Hij kon bij tijds niet opstaan en de wielen van den trein pletterden hem het hoofd. Die ongelukkige is zeker Lambert Van Dalen, oud 27 jaren, gehuwd en woo- nende te Landen. Zaturdag avond is het vuur uitgeborsten in de hofstede bewoond door den heer Lootvoet, landbouwer te Leysele. Eene schuur, de stallingenhet landbouwersgereedschap en eene zekere hoeveelheid graangewassen zijn in den brand ge bleven. Volgens het openbaar gerucht zou die brand maar aan de kwaadwilligheid kunnen toegeschreven worden. Dc schade veroorzaakt aan de gebouwen die verzekerd wa ren beloopt tot 10,000 fr., het verlies voor de meubels, den oogst, enz., wordt geschat op 5,570 fr., die laatste waren niet verzekerd. Sedert zeer lang hebben wij onze lezers bezig gehouden met al wat wij vernamen nopens den ijzeren weg van Nicu- port op Dixmode. Heden hebben wij de voldoening te kunnen aankondigen dat men eindelinge de hand aan het werk heeft geslagen en dat de lange beloften weldra eene wezentlijkheid zullen worden, want deskundigen zijn ter plaatse toegekomen en reeds werkzaam in weerwil van het ongunstig weder bezig" met de lijn uittesteken. Wij vernemen uit goede bron, dat vlijtige poogingen te Brussel worden aangewend om üixmude met twee nieuwe linien van ijzerenwegen te begiftigen. De eene zullende van Dixmude door Woumcn, Merckem, Bixschote en Langemarck te Yperen uitkomen; de andere van Dixmude op Gent, door Thourout, ltuyssclede en Drongen. In de afgeloopene maand januari zijn er ten gevolge van slechteof onduidelijke adressen, 7,214 brieven ter zijde gelegd. Na de opening heeft men er 4,904 aan de verzenders of op de bestemming kunnen bestellen; 2,510 zijn er in de scheurmand geworpen. Den 4 dezer is te Sivry, rond 1 uur 's morgens, een dubbelen moord gepleegd door den genaamden Hosselet, op zijne vrouw en zijnen meestergast Decot, die bij hem inwoonde op de kamer der bovenverdieping. Hosselet heeft twee slagen met een bijltje toegebracht eene aan zijne vrouw, waardoor haar bekkeneel gekloven werd, en eenen aan zijnen meestergast, waardoor zijn hoofd als het ware van hel lichaam werd geseheiden. Hy had reeds lang slechte vermoedens op hen. De wrekende echtgenoot heeft zich vervolgens in de handen van het geregt gesteld. Het parket van Charleroy heeft zich naar Sivry begevenom een onderzoek te beginnen over deze dramatische gebeurtenis, welke een diepen indruk heeft ge maakt en het voorwerp is van aller gesprekken. Dezer dagen werd te Farys het huwelijksfeest gevierd van renen braven slootmakersgezel, met de dochter van zijnen baas. Des morgens zijn bed ledig vindende, riep de jong gehuwde zijne vrouw, en vroeg haar waarom zij zoo vroeg opstond. Hoe,zoo vroeg?gaf deze ten antwoord; het is half elf. <i Maar 't is onmogelijkhet is nog donker. De ongelukkige was gedurende den nacht blind geworden. NN ij trachten niet, de wanhoop der twee echtelingen te be schrijven. Bij een hanengevecht te Dottenys, is een der wedders, V... geheeten, dood gevallen op het oogenbiik dat de zegepraal ten gunste van den kaïnper zijns tegenstrevers uitviel. Men schrijft dit ongeluk toe aan eene overmaat van aandoening. MENGELINGEN. Den 29n Januari zijn er te Dender leeuw negen nochlhoeven en wonin gen afgebrand. De oorzaak dier ramp is onbekend. (Toekomst, 4n Februari). I. 'i Brand, 't brand Te Denderleeuw is brand De rouwklok bomt. Waar woedt de brand Elk vlucht zijn wooning ijlend uit, En komt met emmer, nat en spuit Het brand, het brand En ach, daar rijst een' zwarte rookkolom Verschrikkend ia de hoogte, Zij drijft, en werpt, en schiet zich hooger om lil warrelend geboogte En tusschen rook ontklimt een' woeste vlam Door lucht en wind gevoed Zij slingergolfl met vlugge en holle gram God, God huis en goed khnt het alles brand 't Brand 't brand In Denderleeuw is brand Klim het den ganschen omtrek toe In Aalst, Ninove, t' allen kant Och, blusschers, komt, weest toch niet moe, W'ant 'f brand, want 't brand Vlammen slaken, Balken kraken Stijlen, sporten Breken, storten Woedend met een naar gedruis. Kuiten klettren, Muren plettren ballend in het brandend huis. Gansche hoopen Kindren loopcn Huilend t dorpje op en neèr, Moeders dwalen, IJlen, dralen, Grijzaards zuchten, Meisjes vluchten Smeekend onzen Lieven Heer De klok klept voort, de vlammen heffen De gloed vernielt en loopt volop:.,.... Het céne huis komt 't andre treffen.,. Ofschoon men giet, en giet erop,

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2