Verschillige tijdingen. De heer ÏI. C» heefl zich allerbest uit den slag' gelrokken met Armoede, en Grootheid eens Dichters. De speler ge tuigde dat hij de gedachten des schrijvers had begrepen, en niemand bleef ongevoelig aan de verschillige uitdrukkingen welke men op het gelaat en in de gebaren diens, liefhebbers bemerkte. Het stukje De Keizer hij de schoenlappers dat op die alleenspraken volgde, overtrof alles wat wij lol hiertoe ge zien hadden. Hel ware mo'eielijk geweest beter de verschillige personen te verheelden dan zij dit gedaan hebben. Keizer Karei was de statige en ten zelfden tijde de volksminnende Vorst, die ons in de geschiedenis is aangewezen. Haas Pek kers speelde goed zijne rol het was wel de oude schoenlap per die, verliefd op zijn ambacht, niets wenscht dan hetzelve door zijnen zoon te zien voortzetten. Met één woord, het was de oude vlaming die alles zou geslachtofferd hebben om den stiel zijner voorvaderen te zien bloeien. Vrouw Pekkersen Wantje lieten ook niets te wenschen, en alhoewel die rollen door jongelingen vervuld werden, dacht menigeen dal twee vrouwspersoon en op het looneel waren. Geert mogen wij ook niet vergeten; een weinig oefening en moed en hij zal er ko men. Met veel genoegen hebben wij de aanspraak des Voorzitters gehoord, welke hij ter dier gelegenheid vervaardigd had; zij luidde als volgt Mijne Ileeren, Vóóraleer de vertooning te beginnen, tot dewelke wij de eer hadden u te noodigen, zal ik het wagen in korte woorden u te doen begrijpen welk ons doel was bij het errinrichten dezes genootscliaps. Menigeen denkt dat eene maatschappij van tooneeloefening slechts is ingesteld om stukjes te vertoo- nen, die door hunne vermakelijkheid de aanschouwers ver- geestigen maar weinig beseffen dat een edeler doel in die vertooningen ligt verborgen. Wat zouden wij zijn indien wij maar speelden om ons te vermaken wat nut zouden onze vertooningen te weeg brengen op het volk dat ons komt aan- hooren? Niet hel minste! Maar de Taal verdedigen, het goede Viaamsch doen zegepralen, en de oude vlaamsche zeden doen herdenken, ziedaar w at wij ons hebben voorgesteld in het be oefenen der tooneelkunst. Thans dat er zoovele Vlamingen met den vooruitgang dei- moedertaal zich bezighouden, thans dal het klaarlijk bewe zen is dat het Viaamsch de kiem is der volksbeschaving, is liet niet billijk dat wij, die op de uiterste grenzen des vlaam- schen grond wonen, die taal beoefenen en eerbiedigen? is liet niet billijk dat wij onze vlaamsche voorrechten verdedi gen,gelijk onze voorvaderen het weleer deden, wanneer zij met de goedendags het fransche volk van hunnen bodem jaagden Het is dan voor taal en volksbeschaving dat wij strijden, wij willen de duisternis, welke de franschgezind- heid rondom ons spreidt, doen verdwijnen. Het looneel is eene school waar schoone en treffende waarheden zijn ont wikkeld. Het is het aangename bij het nuttige gevoegd en zij, die zich op die oefening toeleggen, vervullen eene moeielijke doch eervolle taak. Dit hadden zij reeds verstaan die, ten jare 1 *>00 de maat schappij instelden, zij streden moedig in het vlaamsche perk en meermalen behaalden zij den zege. Ook heeft de toekomst hunne verwachting niet bedrogen talentvolle muziekanten, deskundige tooneellisten en roemwaardige dichters, maakten welhaast deel van dit genootschap die thans meer dan 50ü jaren bestaan telt. Het is niemand onbewust dat Storme, Pou- trein, Lepoutre, Boneel, en nog meer andere, de algemeene gunst verwierven en zich in tooneel-, zang- en dichtkunst wisten te doen onderscheiden. Het is dan om hunne stappen te volgen dat wij de maat schappij hebben eringericht, het is om als zij voor taal en voorrechten te strijden dat wij voor de eerste maal op de planken verschijnen. Moge de toekomst onze poogingen be- kroonen, gelijk zij die onzer voorzalen begunstigd heelt. Het avondfeest was ten negen ure geëindigd, en het pu blick, dat uit de aanzienlijkste personen der stad was samen gesteld, wenschte vuriglijk, bij het hêengaan, welhaast nog een zoo vermakelijken avondstond te mogen doorbrengen. Woensdag is er in de Kamer eene petitie gekomen van eenige inwoners van Meenen die de Kamer verzoeken te be sluiten dat er maar een vertegenwoordiger zal gekozen worden bij gebied van 40,000 zielen dat voor de kiezing van renen senateür met twee gebieden van 40,000 inwoners zal veree nigen en dat de kiezingen in de gemeenten zullen plaats hebben. De petitie is naar de kommissie der petitiën ver zonden geweest. Wat zegt je daarvan? Eene kostbare ontdekking is op 9" februari te Brugge, gedaan geweest. De werklieden bezig aan de toeeigenirigs werken van de oude herberg genaamd de Groote Jacobiri de Oudenzakstraat, en onlangs gekocht door den advokaat Lau- wers, hebben op 8 voeten diep, eene kruik ontdekt inhoudende eene groote hoeveelheid kleine zilveren stukkenzeer dun, gedagteekend van 1250, dragende langst den eenen kant het borstbeeeld eener vrouw en langst den anderen kant een kruis met vier punten tusschen de armen. Reeds zijn er offers aan M. Lauwers gedaan geweest voorden verkoop dier rare stukken. -De inlijving der miliciens van 18CC, is bepaald als volgt le mei, die gene der arrondissementen Brugge, Oostende en Dixmtide. 1' mei, idem van Veurne, Kortryk en Thielt. 3" mei, idem van Rousselaere en Ypcr. De Koning heeft besloten dat er, behalve de nationale feesten van September, elk jaar nog twee koninklijke verjaar dagen zullen worden gevierd op 21 juli, verjaardag van de troonbeklimming van Leopold 1en op 15 november patroon feest van Leopold II. Men zal het feest niet vieren van den geboortedag. Z. M. heeft aldus gehandeld, omdat hij gemeend heeft zijn eigen persoon achter dengene van den stichter der dijnastie te moeten stellen. Prinses Louise-Marie-Amelie, oudste der kinderen vari onze koninklijke familie, heeft zondag haarachtste jaar bereikt. Zij is geboren ten paleize van Brussel, den 18 februarij 1858. De vermoedelijke erfgenaam van den troon Leopold-Ferdi nand, hertog van Braband, graaf van Henegouw, is nog geen 7 jaren oud. De prins is geboren in het kasteel van Laeken den 12 junij 1859. Prinses Slephania-Clotilda zal in de toe komende lente haar tweede jaar bereiken. Zij is geboren ten kasteele van Laeken, den 21 mei 18(54. De werken van den ijzeren weg van Oostende naar Ar- mentiers doen grooten voortgang. Boven den aankoop van eene groote hoeveelheid land noodig tot het maken der baan, zijn er reeds 55,000 meters aardewerken uitgevoerd, achttien brugskens en duikers gemaakt, en vijf huizekens voor de wachters gebouwd. Er zijn ook omtrent 1,000 ton rails in het werk. Alles duidt aan dat de opening der eerste sektie van Oostende naar Thourout in t begin van julij eerstkomende zal kunnen geschieden. In de maand junij zal er te Zarren een muziekfestival plaats hebben, ter gelegenheid van het 25jarige bestaan der muziekmaatschappij van die gemeente. ®en JonS 'leer trad onlangs bij eenen fotograaf binnen om zijn portret te laten maken. Daar hij zich tol dit doel pro- pre had aangekleed en zijn tijd eenigzins kort was, had hij in der haast zijne horlogie vergeten en verzocht alzoo den fo tograaf gedurende de zitting diens horlogie met ketting te mogen aanhebbenhetgeen hem met de meeste bereidswil- hgheid werd toegestaan. Ten einde te zien of de fotografie gelukt was, begaf zich de fotograaf dadelijk in het donkere kabinet, doch was echter hij zijne terugkomst zeer verwonderd den jongen heer niet de voorwerpen die hem tot opsiering moesten dienen, niet meer daar te vinden. Deze had in stilte het huis verlaten. De Borinagie is geheel in onthutsing omdat er over ee nige dagen drie koolgravers in den put Ste-Katharina gedaald zijn, om eenige reeds gevorderde werken te gaan naarzien en dat zij sedert niet meer terug zijn gekomen. Men zoekt vruch teloos in alle hoeken en kanten in de mijn, er is geen middel hen te hooren ofte zien. Denkelijk zullen zij begraven liggen

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2