Kunst- en Letternieuws. Braband 1,689. Westvlaanderen 1,186. Oostvlaanderen 1,563, Ilenegauwen 1,784. Luik 1,193. Limburg 430. Luxemburg 491. Namen 663. Er is eene koncessie gevraagd voor eenen ijzeren weg van Dixmude op Yperen, langs Woumen en Merckem. l)e hoeren burgemeesters der belanghebbende steden en gemeenten zullen in 't kort door den vrager in koncessie uit- genoodigd worden ten einde in eene vergadering, eikanderen te raedplegen nopens de maatregelen die in een algemeen belang zullen moeten genomen worden. Deze ijzeren weg zou voor den dienst gebruikbaar zijn aleer twee jaren zijn verloopen. Donderdag laatstleden werd te Brussel de akt van over eenkomst tusschen de maatschappij van den IJzeren teeg van Lichtervclde op Veurne en degene van Exploitatie geteekend. Het bijzonderste punt dezer overeenkomst is de betaling van twee honderd acht en twintig duizend franks 's jaars gedu rende 82 jaren door de maatschappij van Exploitatie aan de sociëteit van Liclitervelde, boven eene zekere som terstond te betalen, als overnemingsprijs van halm en goederen in het magazijn en werkhuis aanwezig. Dit voorloopig verdrag zal welhaast, in eene algemeene vergadering ter goedkeuring voorgedragen worden. Gedurende de laatst afgeloopen maand februari zijn 3,148 brieven onbesteld gebleven, ten gevolge der gebrekkige adressen. Na de opening derzelve zijn er 3,774 kunnen terug gezonden of ter hunner beslemming besteld geworden. 1,374 zijn in de scheurmand gebleven. De kieskollegien des lands zullen dit jaar drijmaal bijeengeroepen worden den 28 mei voor de provinciale kiezingen; den 12 juni voor die der Wetgevende Kamers; den 30 october voor de gemeente-kiezingen. De Graaf van Vlaauderen is den 7 dezer te Rome aan gekomen en in bijzonder gehoor ontvangen door den Paus. Het schijnt dat er brandbrief kens te Vlamertinghe rondgestrooid zijn drij hofsteden zijn met brand bedreigd. Volgens inen zegt, zou er op die briefkens geschreven staan, dat hoe meer men maakt hoe leiver men het heeft. Wij ho pen dat de politie de kerels zal vatten, aldus hen zal beletten hunne schrikkelijke ontwerpen ten uitvoer te brengen. {Landbouwer). Er is spraak, zegt de Stad Brugge, eene algemeene vergadering van lotelingen bijeen te roepen, ten einde midde len te beramen, om de hatelijke en zedenbedervende milicie loterij af te schaffen. Iletware hoogst wenschelijk dat dit plaats had, want an ders zoude die algemeene hatelijke bloedwet, welk alleen op den werkman drukt en geenzins den rijken kwelt, altijd voort blijven bestaan. Dezer dagen heeft het Senaat een amendement aangeno men, hetwelk voor gevolg zul hebben de hanengevechten, als mede het doen vechten van andere dieren, uit ons midden te doen verdwijnen. Zoohaast het strafwetboek zal gestemd zijn, zullen de peronen welke dergelijke gevechten inrichten, ge straft worden met eene boete van 13 lot 23 fr. en eene ge vangzitting van i tot 7 dagen. Paschen valt dit jaar op 1" april. Sedert 1804 is zulks niet meer gebeurden voor het einde dezer eeuw zal het nog tweemaal geschieden, in 1877 en 1888. De regterlijke overheid te Arlon heeft eene belangrijke ontdekking gedaan. Zij heeft geheel het materieel aangeslagen eener fabriek van valsche munt, welke bestond te Stockene, op 13 minuten afstand van Arlon; twee vreemdelingen zijn aangehouden. Een der medeplichtigen, die het hoofd der bende schijnt te zijn, was afwezig, en men heeft hem nog niet kunnen aanhouden. De fabrikalie bestond in het namaken van stukken van 3 fr., 2 fr. 30 c. en van thalers. In de laatste dagen is te Weenen een orgeldraaier ge storven, welke gekend was door de gansche stad. De arme man laat aan zijne drie kinderen eene fortuin achter van vier- en-twintig duizend gulden, welke hij op eene eerlijke wijze gewonnen had met zijn instrument, zooais hij zegt in zijn tes tament. M. de 1.., onlangs uil den Opera komende, wordt oo- genblikkelijk in eenen groep gesloten. Hij voelt eenen lichten stoot, en eens op het plankier zijnde, bemerkte hij dat zijn ketting gestolen is en dut men zijn uurwerk heeft pogen mede te nemen. De ketting is tegen den zak afgesneden en hangt nog gedeeltelijk rond zijnen hals. M. de L. treed ontevreden zijn huis binnen, en desan derendaags om 9 ure, vraagt een persoon om hem alleen te spreken. Mijnheer, zegt hij hem, ik ben gezonden door de prefecleur. Men heeft u gisteren avond uw zakuurwerk gestolen. Inderdaad, ik was op het punt het feit te gaan kenbaar maken, 't is vruchteloos, wij hebban de daders ontdekt. Wij hebben slechts het overige der ketting noodig om de twee einden te kunnen aaneen knoopen waarvan wij een bezitten en aldus den dief te doen zwijgen die het stellig loochent. M. de L., overhandigde het ander stuk der ketting, en aldus heeft de dief zijne onbehendig heid van daags te voren kunnen herstellen. De bestolene ver wacht nog de teruggaaf zijner ketting. In den prijskamp van uitgalming, uitgeschreven door de maatschappij Moed en Vlijt, en die Zondag in hare nieuwe schouwburgzaal Thalie, Sint Pietersplein, te Gent, heeft plaats gehad, zijn de prijzen behaald als volgt: Deftig vak, eerste klas eerste prijs, den heer Van der Cruysse, van Nevele, met Willem van Saftingen tweede prijs, den heer K. Broeckaert, van Lokeren, met Aanspraak van Jacob Van Artevelde aan de Gentenaren. Deftig vak, tweede klas eerste prijs, den heer De Vuyst, van Wetteren, inet« Bij de wieg van het kind eens armen tweede prijs, den heer Poppe, van Lokeren, met hetzelfde ge dicht. Boertig vak eerste prijs, den heer Defrenne, van Eecloo, met Versche Mosselen tweede prijs, den heer Janssens, van Kortryk, met Het Verloren Briefje. De maatschappij van Rhetorika De Onafhankelijke en Getrouwe Vrienden der gemeente Moorseele (bij Kortryk), geeft eenen K VMPSTRIJÜ van Letter-, Tooneel-, Zang- en Bijbelkunde, op Zondag 10 Juni 1866. LETTERKUNDE. Proza. Voorwerp De liefde en de ge trouwheid der Belgen jegens hunne Vorsten. Prijs, een zilveren verguld eermetaal, groot moduul. Dichtwerk (ten minste 200 verzen bevattende). Voor werp: De vreugd van het belgisch volk bij de troonbeklim ming van zijnen Koning Leopoldus II. Prijs, een zilveren verguld eermetaal, groot moduul. TOONEELKUNDE. Eerste afdeeling. Eeltig vak. Tweespraken. Prijs, twee zilveren vergulde eermetalen. Idem Alleenspraken. Eerste prijs, een zilveren verguld eer metaal; tweede prijs, een zilveren eermetaal. Tweede afdeeling. Boertig vak. Alleenspraken. Eer ste prijs, een zilveren verguld eermetaal; tweede prijs, een zilveren eermetaal. ZANGKUNDE. Alleen- of tweezang, met of zonder be geleiding. Eerste prijs, een zilveren verguld eermetaal; tweede prijs, een zilveren eermetaal. BIJBELKUNDE. Prijs, een zilveren verguld eermetaal. KAMERVRAGEN. - Tweeprijzen. Ieder een zilv. eerm. Bijzondere prijzen. 1° Aan de verstafgelegene maat- scappij, ten minste 6 leden opleverende, een zilv. eermetaal. De maatschappijen die dezen prijs betwisten, zullen in den stoet moeten tegenwoordig zijn met hunne eereteekens en, ten minste, door twee leden in het tooneelkundig vak ver beeld worden. 2" een idem voor meeste getal, voorzien van eereteekens trommel en vaandel. De letterknndige werken, de uit te voeren tooneel- en zangstukken, moeten vóór 13 Mei aan den heer A. Lammens, geheimschrijver der maatschappij, toegezonden worden. Ten dage des Prijskamps, ten 2 ure, vergadering der ver- schillige maatschappijen en der heeren mededingers, in de stanunet Het Withuis, om zich van daar in stoet naar de

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2