Vcrschillige lijdingen. behouden.""'00' 'a,,ef V°0r de reis8'oederen is voorloopig Pv<?rdcr in "anl""S»ls Bij het eindigen derles heeft M. de Voorzitter de vergadering voorgesteld bedankingen te stemmen voor M. Mortier over de zoo klare en verstaanbare wijze op welke hij zijnen koers, heelt gegeven. Dit voorstel heeft door luidruchtige en geestdriftige toejuichingen bejegend geweest. Daarna zijn de volgende zaden uitgedeeld geweest A. Voederplanten. l" Roode peen met groenen huls; 2° zeer lange roode peen van Alteringham; 3" Rutabaga of zweedsche raapkool4° raapkool van Arable; 5" brume van Schrader. b. Moesplanten. 1f' Vroege peen van Kantens, gezegd zonder hert; 2° Michaux euvelen van Holland; 3" gele pos telein met breede bladen; 4e raapselderij;je kleine gekrulde selderij; 6° Brusselsche spruitkoolen 7° waterkers. De zitting wordt geheven ten twaalf en half ure. Runderpest. Geneesmiddel. Bericht aan veehouders en landbouwers. Sedert drie of vier maanden heeft men wel vele remediëu voorgesteld om de runderpest te genezen, die thans Engeland en Holland teistertenkel twee hebben de aandacht opgewekt der wetenschappelijke wereld en vooral der landbouwers, na melijk de homoeopathische remedie, beproefd in de omstre ken van 's Hage met een vrij goed gevolg, door eenen belgi- schen apotheker en veearts, en die der broeders Worms, aanbevolen, door de engelsche dagbladen. Wij zullen ons bepalen bij liet mededeelen der geneeskundige behandeling voorgesteld door de 1111. Worms. De ondervinding moet lee- ren of deze voormalige planters van Ceylan inderdaad het middel hebben ontdekt, dat zoo ongeduldig verwacht werd. Ziehier wat men ons dienaangaande mededeeld li Onlangs bevatte de Times eenen brief van eenen engel- schen eigenaar, Lord Leight, die had hooren spreken over het welgeiukken der 1111. Broeders Worms, in de geneeskundige behandeling der veeziekte hij had hunne tusschenkoinst in geroepen om zijnen veestapel te redden, en de uitslag is ui terst gunstig geweest. MM. Worms, die te Ceylan eene uitgestrekte exploitatie bestuurd hebben, waar zij hunne remedie met aanhoudend geluk hebben beproefd, wenschen er eene algemeene open baarheid aan te geven. Om die ziekte te ontdekken, moet men den mond des diers openen en zijn adem rieken. Is de adem verpest, dan moet de mcdecijn zonder uitstel gebruikt worden. Wanneer het dier door de ziekte getroffen is, verspreiden zijne uitwerpingen eene bijzondere slechte geur. Na dat het beest de medecijn genomen heeft, moet het warm gehouden worden in eene wel verluchte en met kioor- kalk gezuiverde stalling. Elk ziek dier moet terstond van al degene, die goed gezond zijn, gescheiden worden. MEDECIJN. Neem een kilo kleine roode ajuinen en een kilo look pel die doe ze samen in een mortier en maak er eene dunne pap van, waarbij gij 750 grammen gingember zult voegen; meng daarna alles goed ondereen. Vervolgens zult gij (J2.:i grammen assa fcetida (duivels drek) nemen giet er genoeg water in om het te bedekken en laat dit koken, wel zorg dragende aanhoudend de harde ge deelten te roeren, zoolang lot er niets meer blijft. Giet dit af kooksel van assa fcetida over de pap van ajuin, look en gin gember, en roer dit zeer st< rk. Voeg er dan ongeveer 10 li ters rijslwater bij en laat het koud worden. Het voorgaaande is toereikend voor 14 koeien of ossen. DOSIS. Voor eene koe of os, ongeveer 3/4 liter voor eene vaars; ongeveer 1/2 liter voor een kalf, ongeveer 0,31) cen tiliters. .t BEH ANDELING. Twee of drij uren nadat de mecijn ingegeven is, geeft men aan de koe of den os twee liters of 2 1/2 liters gekookt rijst aan eene vaars of een kalf, eenen liter of 1 1/2 liter doe er een weinig zout bij om het smakelijk te maken, en doet drinken, bij middel van eenen hoorn of trechter, als hel dier weigert in te nemen. Gedurende twee. dagen moet het dier volgenderwijze ge voed wordqn men zal het drie maal daags eene dikke rijst- pap geven, en bij elke maaltijd mag men eene goede greep hooi voegen. Als de dieren gewoon zijn aan wortelen,magmen hun den derden dag, een vierde geven van hun gewoon voed sel, in twee eetmalen, zonder rijst. Den vierden dag de helft en zoo vervolgens. Als de mond des diers gevoelig is, zal men denzelve wasschen met eene heldere pap van gekookte oranje schors van Seville. Als de ingewanden gedurende 12 uren niet werken, als het dier verstopt is of de maag gezwollen, zal men aan eene koei of aan eenen os 230 grammen versch ongezouten spek geven, gereed gemaakt in vorm van bollen, en slechts 123 grammen aan eene Vaars of een kalf. Indien, daarentegen het dier lijd aan afgang, zal men het de volgende mengeling geven; aan eene koe of os: Een kleine lepel laudanum en een wijnglas cachou-tin le tuur in eenen halven liter dikke rijst pap Men kan niet genoeg aanbevelen onmiddelijk de remedie toe te dienen op het oogenblik zelf, dat men bemerkt dat de adem slecht riekt. üi; RunderpestDe besmettende tiphus isofficiel bestatigd in de provincie Antwerpen, den 20" maert in de stallen van een pachthof, gelegen te Deurne, inhoudende 8 melkkoeien en een kalf; en den 21" te Borgerhout, in den stal van eenen koeboer, inhoudende 3 koeien. Door bevel van de hoogere overheidheeft men dat vee af gemaakt, om de verspreiding der ziekte tegen te werken. Rood van Koningin itlarie-Amelic. De dagbladen geven eene droevige tijding,,die van den dood der moedige en waardige levensgezellin van wijlen koning Lodewijk-Phiiips, de gewezene koningin der Franschen, Ma- rie-Amelie., welke verleden zaterdag morgen, het kwart na 11 ure, is overleden, Ie Claremont, nabij Esher (Engeland), alwaar zij het grootste gedeelte van hare langdurige balling schap heeft doorgebracht. De doorluchtige overledene was de moeder van wijlen Marie-Louise, koningin der Belgen. .jf koningin was na de abdikalie van Lodewijk-Phiiips in 1848 naar Engeland gekomen. De maatschappij van den ijzeran weg van Wesl-Vlaan- deren heelt, in hare laatste algemeene vergadering, besloten (i jaar nog eene aanzienlijk deel der spoorbaan van Ypercn naar Ilousselaere te maken. De werken zouden in de n aand augusti beginnen. He Moniteur kondigt den tarief af, volgens welke de pi ijzen voor de reizigers op den Staats-spoorweg wordt ver minderd. Deze maatregel zal in voegen worden gebracht te rekenen van I" mei 1866. Ergullen rijtuigen van derde klas bij de aangeduide expres- tiemcn worden gevoegd. De verminderde prijs toepasselijk op het vervoer der kiezers is van nu af vastgesteld op 30 per honderd schannh!ïa,CA',reifr,'de k°'PS of detachementde maat- hn!rSEJ' klnllei'en min dan 8 jaren oud, de landver- tzei. de gevangenen en hunne wachters, zullen eene vermindering van 25 per honderd op de prijzen genieten. --Over eenige dagen zijn de pachters der staatsbarreelcn J c ontvangers der registratie geroepen, ten einde zich te erslaan over de schadeloosstelling welke hun op negen april of een mei aanslaande, tijdstip der afschaffing dier rechten "ftuodwordtJvec, „hijne,,

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2