Bc ouderdom der dieren. Kunst- en letternieuws. Den 9" april heeft Leopold 11 den ouderdom van 51 jaren bereikt. L. M. is den 9" april 1855 te Brussel in in t paleis geboren. Men weet dat deze verjaardag niet gevierd wordt, overeenkomstig het verlangen door den Koning uit gedrukt, doch dat zijn patroonfeest zal gevierd worden, 8'Leopold, den 15" november welke insgelijks een gedenk weerdig tijdstip is; want het herinnert de eerste werken van het kongres van 1850 ter vollediging der grondwet, van den 7" februari 1831 werd afgekondigd. De heer minister van oorlog heeft de gouverneurs der provinciën bericht, dat de milicianen der klas van 1858, den 1" april 180(1 bunnen door de wet vereischle 8 jaren diensttijd hebben uitgedaan, en thans als ontslagen worden beschouwd. Eventwel zal hunne afrekening met de massa eerst twee jaren nadien kunnen plaats hebben; zij kunnen noglans van nu af paspoorten voor den vreemde bekomen. lie milicianen der klas van 1801 zijn van I" april in de reserve overgegaan, en krachtens de wet van 8" mei 1847, mogen zij trouwen na hunne schulden in de massa te hebben voldaan. Ook kunnen zij de milicianen der twee jongste lich tingen vervangen. Met 1" april is de klas van 1859 de oudste geworden, en behalve de faculteit welke de milicianen van die klas hadden om voor de twee jongste lichtingen te substitueeren kunnen zij zich als plaatsvervangers voor al de andere milicie-klassen aanbieden. De fransche Moniteur zegtdat de keizer ten gevolge der mededeelingen tusschen maarschalk Bazaine en het mexi- kaansche gouvernement gewisseld besloten heeft dat de fran sche troepen Mexiko in drij detachementen zullen ontruimen. Het eerste zal in november 1800 vertrekken het tweede in maart 1807 en het derde in de maand november van hetzelfde jaar. In Rusland, aan de kusten van de Kaspische zee zijn rijke oliebronnen ontdekt, die in den loop van het jaar, Ham men schat, een miljoen zilveren roebels zullen oplevuvn. De olie overtreft in zuiverheid en lichtgevend vermogen die dei- beste Amerikaansche bronnen. Te Tampico heeft men vijf deserteurs aan het Mexikaansch leger, naamlijk vier Belgen en een 31 exikaandoor den kop geschoten. Goede Vrijdag laatst, in eene kleine stad in Engeland, woonden eenige geloovigen een sermoen bij, waarvan de tekst getrokken uit het Heilig Schrift, luidde als volgt ii Mijne zonden zijn talrijker dan het haar van mijn hoofd. n Het sermoen was heel stichtend en tredend, doch vele dei- aanhoorders hadden den glimlach op de lippen, doordien het juist gebeurde dat de Eerwaardige predikant geen enkel haarken op het hoofd rijk was. Te Londen is een zonderling boek verschenen onder den titel van Vreemde mededeelingen aangaande de dieren wereld. Het laatste hoofdstuk van dit werk behandelt den levens duur der dieren; wij ontleenen daaraan het volgende: <i Van alle viervoeters leeft de olifant het langstde ouden verzekerden zelfs dat zij even als eiken eeuwenheugend zouden zijn. Philostratus bepaalde den duur van hun leven op 400 jaar; andere schrijvers verhalen van olifanten die 100 a 200 jaar in gevangen staat werden gehouden. Dc Romeinen achtten dit dier als de symbool der eeuwigheid. i> Bekend is het verhaal van den olifant, die door Alexander den Groote werd buit gemaakt, toen hij op een Indisch vorst dc overwinning behaalde, liet beest vocht zoo dapper voor zijn heer, dat de koning het vrij liet, na zijn nek van de vol gende spreuk te hebben voorzien: Alexander, zoon van Jupi ter, heeft Ajax dus werd de olifant bij die gelegenheid ge noemd aan de zon gewijd. ii Dit dier werd 550 jaar later levend lerug gevonden, ii Tegenwoordig sterven de olifanten spoediger; zij schij nen te lijden aan ernstige kwalen. Nogtans leven zij een paar honderd jaar, dat is al wel genoeg. ii De kameel bereikt somtijds den ouderdom van 100 jaar. In den Zoologischen tuin teParys stierf er een van 50 jaar. - De hooge ouderdom van den arend is spreekwoordelijk geworden. Nogtans mag men de meening, dat zij eene halve eeuw zoo als sommigen voorgevenoverdreven noemen. a De valken leven evenwel 100 jaar en langer. In 1792 werd een dier vogels van de Kaap de goedelloop aangevoerd, die blijkens een halsband om den nek, in IG10 aan Jacobus I had behoord. Dc papegaaien worden mede zeer oud; dit blijkt onder anderen uit het feit, dat, niet lang geleden, bij een der vogel- verkoopers te Parys een papegaai gevonden werd, die liedjes opseide uit den tijd waarin Mme de Pompadour werd gehe keld. Geloofwaardige getuigen maken melding van zoodanige vogels, die 73 en 100 jaar oud waren. ii Naast di ze dieren verdiend de schilpad genoemd te wor den. In het paleis van Lambeth wordt de schaal getoond van zulk een dier dat van 1633 tot 1755 daar leefde, en toen door nalatigheid van den tuinman stierf. Tc S' Petersburg leefde er een gedurende 250 jaar. ii Ook de karpers leven zeer lang, namelijk indien zij zich niet door den visscher laten verschalken. Sommigen beweeren dat deze visch stellig den ouderdom van 100 j. kan bereiken. >i Volgens talk groeit de bruine beer, even als de mensch, lot in zijn twintigste jaar en kan hij daarna nog een dertigtal jaren leven. ii l)e wolf leeft twintig jaar en de vos een vijftiental jaren althans men heeft voorbeelden dat zij dertien jaar lang in ge vangen staat worden gehouden. ii De haas leeft een jaar of acht, rob ral, in die velden, die door onhandige jagers worden bezocht :i Het varken kan, als er geen hesp en worst van gemaakt wordt, den ouderdom van 25 tot 50 jaar bereiken. Eene koei kan 15 jaar leven; de os wordt echter, zonder inmenging van den vleeschhouwer, eens zoo oud. :i De bin kan een lOtal jaren leven, maar het is niet raad zaam om ze dan nog aan het braadspit te steken de grijsaards zijn taai door de ondervinding en de teleurstelling. ii Patrijzen en faisanten worden 16 jaar oud, maar op dien tijd zijn zij ook niet eetbaar. ii Het spreekwoord zegt,dom als een gans en domheid doet leven. Dit word andreinaal door de gans zelve bewezen, want zelden bereikt bet dier den ouderdom van 60 jaar. ii De struisvogel leeft van 20 tot 50 jaar. De krokodil 100 jaar en langer, als hij maar steeds voedsel vindt. Slangen be reiken eenen fabelachtigen ouderdom zij vasten soms 5 jaar en zijn dan nog even gevaarlijk als wanneer zij zich pas heb ben versterkt door het gebruik van de eene of andere lekkere beet. ii Het paard wordt zelden ouder dan 30 jaar; nochtans zijn er voorbeelden dat een afstammeling van het edele ras den leeftijd van 62 jaar bereikte. Dc ezel wordt even oud als het paard. Men meldt dat M. Antoine ('Jesse, de Bergsche liedjes dichter zijne voornaamste liedjes in een boekdeel gaat uitgeven. De verzameling zal 200 liedjes bevatten. De heer Vandevenne, burgmeester van Swcvcghem heeft dezer dagen, in 't licht gegeven, in zijne moederlijke taal, dc Geschiedenis zijner gemeente. Deze geschiedenis, zeer eenvoudig en vloeiend geschreven, is belangrijk en leerzaam, niet alleen voor de inwoners van de gemeente Sweveghem, maar voor al de landgenoten, uit een algemeen en vaderlansch oogpunt beschouwd. MENGELINGEN. Boutique Wuk doet het Hier is eene mand van Brussel, wil je de boek afleekenen, 't is fr. 1-75.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2