Kunst- en letternieuws. De Boerenknaap. Ea dit duurde zoo menige dagen, maanden en jaren. Maar.... De oude vrouw scheen te genezen, versch bloed vloeide haar door de aderen en hare dochter werd eene lieve bevallige maagd. Eenige jonge kunstenaren, schrijvers en poëten, begonnen het meisje te minnen, te streelen en te kozen; goedwillige, hnrtlievende zielen welke de ontvloeiende ontwikkeling der deugden en der gevoelens van het lieve kind hoogachtten, sierden het met minnelijke kleederen onze jonge letter vruchten en door gansch den lande begon men van het dartele meisje, of liever van de vlaamsche beweging te spreken. Doch anderen dreven den spot met de onderneming en bejegenden met smaad de loffelijke pogingen welke de vlaamsche vechteren aan's meisjes beschaving en geestesont wikkeling schakelden. In 4840 zond men het kind met de volgende verzoekschrij- ving naar Brussel om den heeren Volksvertegenwoordigers dit kalm en bezadigd aan te bieden. Honderden harer broederen volgden haar op de hielen. Vervolg later). Pauwken. KERMISSEN ©ER MAAND JULI. 4" Zondag, Elverdinghe. 2" Zondag, Poperinghe. - L OM l1"i BERICHTEN OVER DEN OORLOG. Tot over eenige dagen rukte Pruisen, even als Italië, steeds vooruit, zonder erge tcgenkomsten te ontmoeten. Zoo meldt men dat Victor-Emmanuel op de hoogte van Coïto, de Mincio, eene rivier, zonder slag of sloot was overgetrokken. Sedert een paar dagen is de kaart nu omgekerd. Buiten eene menigte ernstige schermutselingen, vinden wij, in een rapport van den aartshertog-bevelhebber der Oostenrvkers, van den 24 Juni, tijdingen over eenen slag geleverd tusschen het Oos- tenryks en het Italiaansche leger. De Oostenrykcrs zijn door het Italiaansche leger, gekom- mandeerd door den koning, aangevallen/Reeds te voren had den de Oostenrykcrs den berg Vento, en Custozza ingenomen. De Oostenrykers hebben een aantal kanons overmeesterd en 2000 krijgsgevangen gemaakt. Oostenryk heeft met eene volharding en eene hardnekkig heid gestreden, dat boven allen lof verheven is. Die slag wordt de slag van Custozza genoemd. Deze slag heeft van beide kanten veel bloed gekost. De Italianen zijn de Mincio terug over overgetrokken. Garibaldi, die eens met der haast naar Munchen wilde trekken, vindt zich den weg reeds afgesneden door het bezet ten van Bormio in Valteline. Het leger der Oostenrykers is in den besten toestand en nog heel genegen tot den strijd. Victor-Emmanuel heeft zijn hoofdkwartier te Brescia. De troepen des konings hebben, zoo men schrijft uit Milaan, goed stand gehouden. V olgens berichten zou Cialdini er in gelukt zijn de Po over te trekken. Wat nu de berichten van Duitchland aangaat, deze heb ben nog weinig of geene verandering ondergaan. Pruisen bevindt zich in eenen moeilijken toestand. Koning Wilhelm had wel gelijk in zijn manifest te zeggen, dat Prui sen door vijanden omringd is. Niet alleen de verschillige vol keren zijn aan het pruisisch politiek vijandig, maar de Pruisen zeiven vervloeken den oorlog en den aanstoker van denzelve, M. von Bismarck. In 't noorden van Beijeren worden groote massa's troepen saamgetrokken, in de omstreken van Hof, welke het vereeni- gingspunt is tusschen het Oostenryksche en het Beijersche leger. Ook de Pruisen richten zich langs dien kant, en het zou niet onmogelijk zijn, dat er aan dien kant een gevecht gele verd werd. Volgens eene telegraphische depeche uit Berlyn van 2,'i Juni is de koning van Hanover met zijn leger volkomen inge sloten door de Pruisische kiijgsmachlen. Eenige divisien heb ben gepoogd te ontsnappen en zijn terug gedreven. Eene andere dcpeche uit Weenen, van dezelfde dagtee- kening, meldt dat er een bloedig gevecht is geleverd in Bo- hemen, nabij Jung Bunziau, tusscinn de Pruisen en de Oostenrykers. De Pruisen bezetten in die provincie 5 plaatsen. Terwijl Europa in vuur en vlam dreigt Ie staan, ten gevolge van een ongelukkigen samenloop van omstandigheden, bers ten er revolutiën uit op den Libanon en andermaal in Spanje. Den 27 Juni, bij Skahtz, behaalden de Oostenrykers op den kroonprins van Pruisen een schitterende zegepraal. Na 40 uren vechtens werden de Pruisen met groot verlies over de Vestule terug gedreven. Sterkte der legers. - Frankryk, 903,617 mannen Pruisen, 680,000 Rusland, 4,200,000; Spanje, 271,900 Portugael, 64,448; Holland, 92,000; Zweden en Norwegen, 459,000; Denemark, 41,000; Engeland,565,OOOen250,000 vrijwilligers; Oostenryk, 651,612; de duitsche bond, 406,561 Turkye, 541,580; Egypte, Moldavie-Wallachie, Montenegro, Servie, te samen 152,00; België, 98,291 Zwitserland, 80,650; Roomsche Staten, 12,000. Wanneer men die cijfers optelt, komt men tot het getal van bij de zes millioen officieren, onder-officieren en soldaten. De Staten, die tegenwoordig oorlogen (Oostenryk, Pruisen, de duitsche bond en Italië) hebben te samen een getal te been van twee millioen honderd drie en dertig duizend honderd zes-en- zestig officieren, onder-officieren en soldaten. Ter gelegenheid der gemeente-feesten van Elsene (voorstad Brussel) heeft de maatschappij De Brabantsche Leeuw beslo ten eenen Prijskamp van Vlaamsche Tooneeluitgalmingen te openen voor alle liefhebbers van het Land, welke zal plaats hebben in de zaal van het Théatre-Molière, op Woensdag 15 en Donderdag 16 Augustus 4866. Ernstig vak. 4" klas, voor reeds bekroonde liefhebbers. le pr. Een zilv. verg. Eermetaal. 2°. Een zilv. Eermetaal. Ernstig vak. 2° klas, voor nog onbekroonde liefhebbers. 4C pr. Een zilv. verg. Eermetaal. 2°. Een zilv. Eermetaal. Zuivere uitspraak. Een zilv. verg. Eermetaal zal worden uitgeloofd voor de zuiverste uitspraak aan de mededingers van elk dier twee ernstige klassen. Boertig vak. Eenige klas, voor bekroonde en onbe kroonde liefhebbers. 1" pr. Een zilv. verg. Eermetaal. 2°. Een zilv. Eermetaal. 3°. Een idem. Tweespraken. Deftig vak, voor alle liefhebbers. 1° pr. Aan elk der beide bekroonde mededingers een zilveren verguld Eermetaal. 2°. idem, een zilveren Eermetaal. Tweespraken. Boertig vak, voor alle liefhebbers. 4° pr. Aan elk der beide bekroonde mededingers een zilveren verguld Eermetaal. 2". idem een zilveren Eermetaal. Tooneelliederen. Eenige klas. Proza met coupletten. 4C pr. Een zilveren verguld Eermelaal. 2C. Een zilveren Eermetaal. 5°. Een idem. De uit te voeren stukken en muziekcopijen moeten vóór 25 Juli, vrachtvrij, aan bovengemelde maatschappij toege stuurd worden. MENGELINGEN. (Vervolg en slot). Een ander zij ten krijg een held, Ik hou mij hier gebeten (2) "k Werk liever dubbel op het veld, Tot dat ik zij versleten. Ik moei mij met geen 's anders huis, 'k Zie nergens door de spleten (3) 'k Laat ieder met zijn eigen kruis, Genoeg is 't mijn te weten

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2