Yei'schillige lijdingen. BURGERSTAND Huwelijken. ji bestieren, hoe groot hunne voorliefde voor het fransch zij, de laatdunkendheid zoo verre zouden willen drijven van zelfs de taal hunner medeburgers niet naar behooren te )i willen aanleeren; maar wij denken dat zij gewilliglijk ons de de hand zullen toereiken om de eenheid te herstellen, door den invloed van het vr eemde verbroken; ja wij hopen dat zij ons zullen laten gelijk de geschiedenis ons leert dat wij zijn moeten, Vlamingen, Nederduitschers, gelijk God ons i> geschapen her ft. Om deze reden verlangen wij, ondergeteekenden, dat er door U, Mijne boeren, en door hel Staatsbestuur, op grond i> van artikel 25 der Landskonstitutie maatregelen worden be- raamd, ten einde de nederduitsche laai, zoo veel mogelijk, in dezelfde rechten te herstellen als waarin zij was tijdens a het ooslenrijksch gouvernement, toen alle ambtenaren in de ii vlaamsche provintien het vlaatnsch moesten spreken en ii schrijven; en, mitsdien, verzoeken wij dat er door eene ii wetsbepaling worde vastgesteld 1° Dat alle provintiaie en plaatselijke belangen in de ii vlaamschsprekende gewesten, zullen behandeld worden in ii het nederduitsch ii 2° Dat 's rijks ambtenaren, in hunne betrekkingen al- ii daar, hetzij met de gemeentebesturen, hetzij met de inge- ii zetenen, zich zullen bedienen van de zelfde taal o° Dal deze taal ook zal moeten gebezigd worden bij de ii rechtbanken, wanneer de partijen of de beschuldigden die kunnen verstaan ii 4° Dat er eene vlaamsche akademie, of eene vlaamsche a afdeeling bij de Brusselsche akademie, tot aanmoediging der ii nederduitsche letterkunde zal worden opgericht ii En 5° dat het nederduitsch bij de Universiteit van Gent i> en bij andere rijksscholen in de vlaamsche gewesten dczelf- ii de voorrechten zal genieten als het fransch. ii Dit doende zult gij wel doen en den Goddelijken zegen ii over uw werk halen. it Gedaan te den 1840. En twee honderd en veertien dergelijke vertoogschriften werden op de tafels der vertegenwoordigers nedergelegd. Vervolg later. Pauwken. De Bestendige deputatie van Westvlaandercn heeft besloten dat aan derde persoon het recht niet toegekend wordt te eischen dat iemands naam op de kiezerslijsten gebracht worde. De Gazette de Médecine van Parys geeft een middel om het vleesch zacht te krijgen, welk wij in het belang der keukenmeiden overnemen. Wanneer het vleesch, zegt zij, ge schuimd is geweest, en dat het water wel kookt, doet men er twee lepels brandewijn bij voor ander halve kilo vleesch. Het vleesch, hoe taai het was, wordt onmiddelijk zacht en blijft hoegenaamd geenen smaak van brandewijn behouden. De Koning heeft,tijdens zijn bezoek dezer dagen te Gent, het zangfeest bijgewoond en aan de leden der koormaat schappij eene aangename verrassing voorbereid. Z.M., met het eindigen van het eerste stuk, heeft den heer Devos, beslierder van *t genootschap, geluk gewenscht over de uitvoering en hem onder jdonderende toejuichingen en vreugdekreten het eerekruis van Leopolds orde behandigd. De maatschappij heeft daarna het overheerlijk viaamsch koorstuk Vorst en Vaderland aangevangen, die voor de omstandigheid ge toonzet was door den ervaren M. Gevaert. Wij bemerken met een waar genoegen dat de Gentenaars niet blozen van in hunne moedertaal te zingen en wenschen dit voorbeeld door andere maatschappijen te zien navolgen. Immers men begint overal te begrijpen dat de taal het ste vigste bolwerk is dat men tegen den vreemde stellen kan. Den 5 Juli is de sessie van den Provincialen Raad van Westvlaanderen geopend, met eene redevoering van den heer Gouverneur. Daarna is men overgegaan tot de overziening der laatste provinciale kiezingen. Alle zijn zonder tegenzeg goedgekeurd geworden. Overgaande tot den uitslag van den toestand juicht de heer Gouverneur toe aan de afschaffing der barrierrechten op de Staatswegen en denkt dat de provinte hetzelfde voorbeeld moet volgen en op de gemeenten moet wegen door de raad gevingen om de afschaffing der barrieren op de gemeente wegen te bekomen. In de zitting van den 4 Juli is men overgegaan tot de benoeming van vier leden der bestendige Deputatie in vervan ging der heeren Van Dromme, Carpentier, Van Elslander en Goelhais, uittredende leden. De heeren Visart, Lagae, Soudan en Van Elslander worden gekozen. De prijskampen voor Trekmerriën zullen dit jaar plaats hebben als volgt Te Veurne, den 14 Juli; te Waereghem, den 21; te Ghis- tel, den 25; te Brugge, den 24; te Yperen, den 50. De plans van den ijzeren weg van Nieuport, onderwor pen aan den heer minister van 's lands werken, zijn dezer dagen door hem goedgekeurd geworden. De feesteen van Gent zijn op de Iulslerlijkste wijze op 8 9 en 10 dezer maand afgeloopen. De inkomst van HH. MM. de Koning en de Koningin op den middag van maandag ge schiedde onder de gulhartigste blijken van vaderlandjschliefde en toegenegenheid van het volk. Het Leve de Koning, Leve de Koningin, doorklonk de straten die allen op het prachtig ste versierd en met een stroom van eene ontelbare menigte vervuld waren, de Koninklijke rijtuigen werden om zoo te zeggen gedregen. Des avonds was de verlichting algemeen. De ongemakken, als een ongemakkelijke en ongezonde hitte, voortspruitende uit de nabijheid van eenen broodbak kersoven, gebouwd tegen eenen muur die twee aaneenpalende eigendommen sch idt, geven aanleiding tot eene akte tot her stelling. [Ilof van Brussel, 10 mei 18GC). Het was den 15 dezer de24c verjaaadag der beweene- lijke dood van den hertog van Orleans, oudste zoon van Lodewijk-Philip, Koning der franschen. Er schijnen kleine gevechten plaats gehad te hebben tusschen de Ooslenrykers en de Garibaldisten, welke laatsten geklopt zouden zijn geworden. Nog geen nieuws geeft ons de verzekering dat de vrede- voorslellcn door Frankryk gedaan aan Italië en Pruisen door deze laatste mogendheden aanveerd zijn. STERFGEVAL. De heer Seraphin Bavo Marie Vanden Bossche, geboren van Eedoo, ontvanger van de registratie der rechterlijke akten te Gent, is aldaar in den ouderdom van 56 jaren, op 4 dezer, na eene korte ziekte, gestorven. Al degenen die den heer Vanden Bossche gekend hebben, zullen de vroegtijdige dood van den braven man betreuren. Gemelden heer heeftin Nieuport eenige jaren als ontvanger der registratie-rechten verbleven, men vondt in hem eenen warmen voorstander van Kunsten en Wetenschappen, en wel namelijk een overtuigend verdediger der vlaamsche zaak. Mede-opsteller van het alsdan aldaar verschijnende blad De Bode van Nieuport werden vele van zijne artikels door an dere bladeren, om hunne verdienste en juiste bemerkingen de goede zaak toegewijd, overgenomen. Van het Rhelorika-gild en Philharmonijk-genootschap van Nieuport was hij een ijverig werkend lid en beacht in alle omstandigheden het zijne in ruime mate bij voor het nuttige en 't aangename dezer broederkringenvan Thourouts Rhe- torika Wil en Kracht zijn een werd hij als een der stich ters, tot den eersten voorzitter bij toejuichingen gekozen en door zijne zorg en vlijt maakte hij dat nieuw Viaamsch 'ge nootschap in korten tijd, lot eene der bloeienste van We^st- V laanderen. rata «Sen S" tot «leu 13" Juli j§G6. GEBOORTEN ®annelijk geslacht 5) Vrouwelijk 4) za' Rogiers, Karolus, kuiper, en Vancatlendvck kantwerkster. 7

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2