Officiële akten. zeer snel overgebracht lusschen Ierland en New-Foundland. Op dien afstand is de doorloop volmaakt. BERICHTEN OVER DEN OORLOG. Het groote nieuws van den dag is de onderteekening der voorafgaandelijke vredesvoorwaarden, tusschen Oostenryk en Pruisen. De Wiener-Zei tung melde, dat de wapenopschorsing lot den 2 augusti verlengd is en dat er een wapenstilstand voor 4 weken gesloten is, welke op dien datum heeft begonnen. Om dien vrede te bekomen heeft Oostenryk zeer strenge voorwaarden moeten aannemen het recht en de billijkheid hebben voor de brutale macht moeten buigen en keizer Frans-Joseph ondergaat de wet van den overwinnaar. Ook in Italië is de wapenstilstand daadzakelijk eldaar is de opschorsing der vijandelijkheden Woensdag (2h juli) begon nen. De troepen van Medici waren op dien datum te Pergino, tot waar zij door de Oostenrykers waren teruggedreven. De staten van zuid-Duitschland, de bondgenooten, zijn niet begrepen in den wapenstilstand Pruisen zal dat punt niet hen afzonderlijk behandelen. In afwachting gaat het met zijne militaire operatiën voort. Zij hebben Oostenryk verlaten, Oos tenryk ook springt nu niet voor hen in de bres. Moravië en Bohemcn blijven in handen der Pruisen, in af wachting dat de vrede gesloten wordt. Pruisen zal in beide provinciën een voorloopig bestuur inrichten. Generaal von Falkenstein zal aan het hoofd staan van het bestuur in Bohe- men, de hertog von Yest is lot gouverneur in Moravië be noemd, elk dezer heeft een burgerlijke kommissaris onder zich. De Pruisen gaan voort met Frankfort te brandscdatten, even als zij dit doen in Beijeren en andere landstreken, waar zij zich bevinden. Dat plundergeld, aan weêrlooze burgers af gedwongen, die niet het minste schuld hebben aan den oorlog, wordt naar Berlyn geëxpedieerd en in de schatkist gestort. Laatste tijdingen melden echter dat de uitvoering der be dreigingen tegen Frankfort zijn opgeschorst. De verdeeling van Duitschland in noord- en zuid-Duitsch land vindt in Duitschland veel tegenkanters. De Kamers van Carlsruhé (Baden) heeft zich vooral tegen dien nieuwen vorm verklaard. De kleine staten van Duitschland doen veel moeite om de mogendheden ten hunnen voordeele te doen tusschen komen; doch de mogendheden hebben weinig of geen belang in het bestaan van die kleine staten en Pruissen daarenboven weigert hardnekkig alle inmenging der mogendheden, in de binnen- landsche zaken van Duitschland en Pruissen is heer en meester op dezen oogenblik. Zeker, de uitsluiting van Oostenryk is een gewichtig feit, er zullen oogenblikken komen, dat de mogendheden, die nu den pruisischen geest meester laten spelen, aan die uitbreiding perk en paal zullen moeten stellen want Pruisen reserveert zich op dezen oogenblik, de sphermacht in 't Noorden; het zal later wel middel vinden om ook zuid-Duitschland, dat von Bismarck nu nog schijnt los te laten, onder zijn bedwang te brengen. Meester van Duitschland, wordt Pruisen, wij herha len het, een groot gevaar voor Europa, voor Frankryk in het bijzonder. De kaart van Europa zal noodzakelijk veranderd worden. Men zegt niet meer annexatiën, maar rektificatiën men spreekt van rechtmaking, verbetering der grenzen. Welk ook het resultaat zij, men schijnt in Oostenryk niet ledig te hebben gezeten, en er staat andermaal eene overgroote krijgsmacht gereed, om des noodig het recht van Frans-Jo seph te ondersteunen. Door Koninklijk besluit van 24 Juli 18GG, is geprimeerd het zangspel in een bedrijf Een Vrijer in den strop, woorden van muziek van Jos. Mertens. Luitenant A. Verhille, van 't 8° linie-regement, is ont slagen van zijne bediening als luitenant-adjudant-major en aide-de-camp benoemd van generaal-major Dupont. MENGELINGEN. Eene gevraagde Vertaling van het fransch program van het overoude Viaamsche Tuyndagfeest voor 18GG. V. Maandag, G" Oogst. De zon stijgt schiltrend aan den hemel, Mild groetend onzen tweeden dag. Als was zij fier op 't feestgewemel Van schutters, bolders alle slach Van mededingers hier vergaard, Tot zelfs van 't.spel der lieve kaart... En op de markten, in de straten, Krioelt het alles uitgelaten, Ook jong en oud en recht en kreupel, Het rijke volk en 't klein gepeupel Gaan met het ure van den noen Weer naar het park'l is daar te doen Het stadsmuzijk in plcchtkleedij Bolt over struik en plant en zóo In lief akkoord de fanlazij Tentoongeschikt door d'heer Olto. Na decs concert, spoed u dan wat, Eet met der haast een' brok, opdat Gij om twee uur heb't plaats gevat In d'Hallezaal, waar gansch de stad Het opgaan van het doek slechts beidt, Der voorstelling aan 't volk gewijd, Gegeven door ons Vlaamsch tooneel. O Viaamsche Ster, o lieve kring, Voor deze schouwburgsoefening, Valt u den dank van 't volk ten deel. O laat mij toch uw' zale binnen En wil om Godswil niet beginnen Voordat een' stoel mij zij verleend, Opdat ik hoor begin en eind', Opdat ik hoor uw viaamsche woord, Die vaak als bastaard in dit oord Verfooit, beschimpt wordt en gehaat. O laat mij hooren 't leerzaam lied, In woorden van ons landgebied Schoon m' in onz' koorkring zweert en zegt Dat vlaamsch aan geen muzijk zich hecht Geen toon aan vlaamsch zich binden laat..,. Zie, nauwlijks is 't toneel gesloten, Of wêer het balkleed aangeschoten, En naar dc zaal van Bastiaan Ziet men het puik der stad toegaan. Een' deftige oude sociëteit Is die van Sinl-Sebastiaan Lowic Van Male, in zijnen tijd Beschonk haar met eene eerevaan En sints, van dertienhonderd af En immer, tot deez' dagen inêc, Hield Vlaandrcns graaf den opperstaf Der confrérie van Ypersch stêe. Nu kom toch eens haar zale binnen, Verlust deez' avond eens uw' zinnen In 't dansfeest dat ze ons gullig geeft. Zie boe het reeds krioelt en zweeft, Zie hoe ze reeds daar arm in arm Die jonge vrouwen, jonge hecren Wiens harten kloppen blijde en warm Reeds schranzen, schuiven, wieglcn, keeren VI. Dingsdag, 7" Oogst Wêer pronkt het park als een salet Van heeren, dames, volgezel;

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2