Vcpschiïligc lijdingen. Kunst- en letternieuws. m Deze strengheid zal goede gevolgen hebben, hopen wij, en de menigte zal verstaan dat de maatregel in algemeen belang genomen is,en dat wij veel beter voor eenige maanden ons ge rust zouden houden dan later dc ziekte in onze stad tellooze slachtoffers te zien maken. Wij mogen het publiek aankondigen dat de heeren Daven port (gebroeders) en BI. Fay eerlangs te Yperen hunne won derlijke kunsten zullen komen uitoefenen. Afzonderlijke programmas zullen eerlang ten beschikte van hei publiek gesteld worden. O KERMISSEN. 3n Zondag van Oogst. Kortryk. Wervicq. De miiicianen die met 1 oogt in bepaald verlof moesten ge zonden worden, zijn voorloopig ouder de wapens gehouden, De krijgsoefeningen die begonnen zijn in het kamp van Beverloo, zullen omstreeks den 23 dezer maand eindigen. Er moest een tweede tijdperk plaats hebben, doch het schijnt dat de Koning, in tegenwoordigheid van de gezond heidstoestand van verschillige onzer garnizoens-steden, den wensch heeft uitgedrukt dat deze nieuwe bijeentrekking van troepen geen plaats zoude hebben, vreezende dat de ziekte er zoude kunnen ingebracht worden door het ecne of andere regiment uit eene stad komende waarde cholora heerscht. BERICHTEN OVER BEN OOREiOCr. Dc wapenstilstand gesloten lusschen Pruissn en Oostenryk van den oenen kant, tusschen Pruisen en de zuiderlijke sla- ten van Duitschland van den anderen kant, en eindelijk tus schen Oostenryk en Italië, is begonnen den 2 oogst. l'usschen Pruisen en Oostenryk is de wapenstilstand ge steund op voorafgaandciijke vredesvoorwaarden. Tusschen Pruisen en de zuiderlijke staten bestaan er geene voorafgaandelijke voorwaarden van den vrede. Die stilstand van wapens zal eene maand durendezelve is door al de belanghebbende partijen geleekend, uitgezonderd tusschen Italië en Oostenryk, waar slechts eene wapenschor sing van 8 dagen was gesloten en waar men nu ook op het punt is den wapenstilstand te teckenen. De herstelling van den vrede is op goeden voet; zelfs be weert men, dat men de teekening van den vrede als zeker mag beschouwen, en dit veeleer nog dart de vier weken zullen verloopen zijn. De onderhandelingen tusschen Oostenryk en Pruisen geven ten minsten die hoop. Alleenlijk in Italië gaan de zaken lang zamer: Victor-Emmanuel zou willen dat Oostenryk alles af stond wat hij vraagt. Oostenryk in tegendeel eischt 200 a 250 millioen voorden afstand van Venetie. Italië zou, wel is waar, betalen, maar het eischt den Tyrol, het wil Trien hebben en Oostenryk weigert. Oostenryk zend weer eene massa troepen naar Illyrie, om Italië in bedwang te houden, als men het niet eens wordt. "T- am (Kr-ccarruBii De officiëele lijsten der verliezen door bet oostenrykschc noorderleger, van den 0 tol den 23 juli ondergaan, geven de volgende cijfers van gesneuvelde en gekwetste officieren 45 kolonels en luitenant-kolonels; 45 majors; 594 kapiteins; 1025 luitenants en onder-luitenants, te samen 1509 officie ren. Overigens zijn 591 niet-gekwetste officieren krijgsge vangen genomen het totaal verlies in officieren van het noorderleger beloopt 1900. De koninklijke Maatschappij De Fonteinisten, tc Gent, geeft ter gelegenheid van het 9° nederlandsch Taalcongres, een Prijskamp van Boertige Alleenspraken, met of zonder zang, en Vlaamsche Romancen of andere Zangstukken, in hel Mi- nard's-schouwburg, den woensdag 29 oogst 18GG, ten 5 uur. PRIJZEN. Alleenspraken voor liefhebbers van buiten Gent. 1 prijs, 75 fr. en een verg. zilv. eermetaal.2, 50 f. en zilv. eertn. 5, 25 f. een id. Voor liefhebbers van binnen Gent. I, 50 f. en zilv. verg. eerm. 2, 25 f. en zilv. med. Romancen, voor dezen van buiten Gent. I pr., 50 f. en zilv. verg. med. 2, 25 f. zilv. med. 5, 10 f. zilv. med. Voor liefhebbers binnen Gent. 1, 40 f. zilv. verg. med. -2, 20 f. en zilv. med. Voorname VOORWAARDEN. Vrachtvrij inzenden voor of uiterlijk op 19 oogst aanslaande, aan den ster. der inaatsc. M. J. Frembgen, Kleine Botermarkt, 9. Dc zangstukken moeten de woorden en de muziek met be geleiding van piano bevatten. De 20 eerst ingeschrevene mededingers in elk vak zullen tot den prijskamp toegelaten worden. Een pianist is ten beschikke der kampers. MENGELINGEN. Eene gevraagde Vertaling van het fransch program van het overoude Vlaamsche Tuyndagfeest voor 18GG. VII. Woensdag, 8" Oogst. Wij joelden nu drie dagen lang Bij spel, bij dans, bij prachtvermaken, 'I' was hier muzijk en daar gezang Die 't vreugdevuur alotn deed blaken Thans is het voor onz' gelpe jeugd De prijsuitreiking der stadsscholen O 't is een dag die hen verheugd, Diekindren aan onz' zorg bevolen. In d' Ilallezaal zit 't talrijk kroost Van bijkans alle onz' wcrkeliedcn, Dat 'l gansche jaar en onverpoosd De vrucht die 't onderwijs mocht bieden Door vlijt en streven beeft geplukt. Een heiitraan blinkt in moeders oogen, Meur zones roem beeft haar verrukt.... Dc vaar heft fier het hoofd tcu hoogeu. Ga moedig voort mijn' vriendjes, goed! Men reikt u lauwren, eermetalen, Voor 'l geen ge in school door uwen moed In lezen, schrijven kwaamt behalen O weet dat uwen zucht naar leer, U wellicht tot dc kunst kan leiden En later eens met roem en eer Uw' kleine stad, uw Land verblijden. Waar loopen met hoopen die vrouwen nu daar? Naar 'tzaalplein waar ze al' zijn voor'tpel van dcscbaar: Geblinddoekt naar 't lint, zoekt er 't rokkengeslacht Kom zien w' er die Hén er't is mooi, wel gedacht. Baar rijzen tien prijzen aan kordekens vast, Eu hangen om vangen voor haar, die het past Te knappen bij 't happen een rok of een' jak, Een mofje of een stofje voor 't vrouwelijk pak. Met trommel gerommel eens gardcnciviek Aankond er dat wonder lijk spel in zijn schik Dat Einnebeginne herklinkt nu dc trom, En 't meisje voor 't reisje is blind en loopt krom. Eene ander' wat schrander ijlt vluch als een' hind, Maar even, er neven zij schoor in den wind! Een' derdevolherde en kwam stilletjes aan, Zij schiktezich, mikte: maar knipte in de maan

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2