Kunsl- en letternieuws. Officiële akten. worden aan de arme famiiicn der slachtoffers van de licer- schende ziekte. Men verzekert dat de garnizoensveranderingen, die bin- ncn cenige dagen moesten plaats hebben, tegenbevel ontvan gen hebben uit hoofde der ziekte, dewijl alle veranderingen nu gevaarlijk zijn. De verschdlige legerkorpsen zullen aldus hunne bezetlingplaatsen behouden. Dij de wet van 14 Juli jlworden in Vrankryk de oude geldstukken van 2 fr., 1 fr., 110 c. ingeroepen. De openbare schatkisten hebben bericht ontvangen van degelijke nog uit te geven. Wij hebben dezer dagen onze klachten gevoegd bij die van andere dagbladen over de te dunne laag gom der postze gels, waardoor men die aan de brieven niet kan doen kleven. Nieuwe klachten rijzen nu ook op, omdat de postzegels van I centiem niet met gaatjes omzoomd zijn als hunne confraters van grootere waarde en als zij vroeger waren. Om hen te scheiden moet men de schaar of hel pennemes gebruiken. Sedert de eerste dagen dezer maand woedt reeds erne boschbrand in het woud van Vizzavona op het eiland Corsika. Tot heden viel er aan blusschen niet te denken, daar de vlam men al te sterk en door de pijnboomen van het bosch en door een vrij stevigeu wind werden aangewakkerd. De schade be loopt reeds nu een hoogst aanzienlijk bedrag, zonder dat het einde van de ramp nog is te voorzien. Zondag, om 10 ure 's avonds, heeft er te Thiell een twee gevecht plaats gehad op dcu openbaren weg, tusschen de ge- naamden Francis Vinckier en Desiré üeclercq. Deze laatste heeft drij gevaarlijke messteken bekomen. Bijaldien wijde Meuse moeten gelooven, welke overi gens zeer goed moet weten wat er te Luik gebeurt, dan zou liet belgisch gouvernement besloten hebben zonder uitstel de noodigc maatregelen te nemen, om de infanterie-gewceren op de hoogte des vooruilgangs van onzen tijd te brengen. Zie hier wat het blad zegt Wij vernemen dat het gouvernement zich ieverig bezig houdt met de evenlué'ele verandering der wapening van de infanterie. De stelsels van naald-geweeren worden in ons arse naal met de grootste zorg bestudeerd en men meld ons da! de kommissie, met dit onderzoek gelast, zich voor een geweer heeft verklaard, dat het beruchte pruisische geweer verre achter zich laat. Men verzekert dat het nieuwe Belgische geweer zal toela ten 10 a 1!) schoten per minuut te lossen, en dal hel geheel vrij zal wezen van de gebreken, welke men in het wapen onzer naburen heeft aangeduid, zooals wat men noemt le cra- chement (afbranding), enz. EI. de Minister van oorlog wordt hier in de staatswapenmakerij verwacht, waar de definitieve proefnemingen moeten gedaan worden. Vredes-onderhandelingen. De onderhandelingen nopens den vrede, tusschen Oostenryk, Pruisen en Italië', worden regelmatig voortgezet. Alles laat toe le verhopen dat dezelve tot cene voldoende uitkomst zuilen leiden en wij ecne duurzame vrede zullen genieten. Volgens ecne depeche uit Berlyn van 20 augusti, zou de vrede met Oostenryk zijn gesloten. Volgens andere tijdingen zou men insgelijks met Bcijeren overeengekomen zijn tot bet sluiten van den vrede. Deze tijdingen dienen evenlwel nog bevestigd te worden. Althans is het zeker dat de onderhandelingen voor den vrede ten einde ioopen. Dezer dagen heeft de Maatschappij Broederlijke Welda digheid van Kortryk, het bedrag der inschrijving voor het oprichten van een grdenkteeken aan onzen welbeminden Ko ning, Leopold I, den heer Gouverneur onzer provin tic toege zonden. Er waren 21 lijsten, 643 intekenaars, die samen fr. 84-70 centiemen opgebracht hebben. Dit strekt ter eere dezer Maatschappij, die onder alle op zichten zoo wijs en verstandig bestuurd wordt. Zondag 20 en Dinsdag 28 Augusti get ft de tooneelmaat schappij De Eendracht, van Rousselaerr, luisterlijke vertoo ningen aan hare leden en het publiek, op hunnen nieuw ingerichten schouwburg, ter herberg de Leeuw van Vlaande ren, ter gelegenheid van stadskermis. -Rlcn kan ten onzen bureele inschrijven op Prijsboelje der Vlaamsche Toone.e!'kunstenaars. Lijst van de tooneelkundige prijskampen, met de namen der be kroonde declamators, sedert het begin dezer eeuw lol en met het jaar 1805. Ieder bekroond tooneelkunstenaar in Vlaamsch België zal zich dit boekje willen aanschaffen, dat hem getrouw zijne ze gepralen in de verschiliige Kampstrijden, ten onzent gegeven, onder het oog brengt. Mits vrachtvrije toezending van 1 fr. (t;^ postzegels), zal het vrachtvrij te huis besteld worden. Door Koninklijk besluit van 18 oogst 1800, is sieur Delva, gemeen li-secretaris te Wervicq, rechter suppléant benoemd bij 't kanton vredegerecht aldaar. Bij ministerieel besluit van 18 dezer is de jacht geo pend in de provincie Westvlaanderen als volgt Den 28 oogst op elk slach van wild zonder hazewind of jachthond, defaisant uitgezonderd, die slechts den 1 oclober is toegelaten. Den 12 september met hazewind en jachthond. De patrijsjacht zal den 51 december te middernacht in al de provinciën gesloten worden; die op het water- en trekwild in de moerassen en langsheen de stroomen en rivieren, zal ge opend blijven tot den 1 mei niet inbegrepen, en die met windhonden (te paard en zonder vuurwapens) tot 15 maart inbegrepen. Elke andere soort van jacht zal ophouden toege laten te zijn den 5 5 januari toekomende, te middernacht. Sïs Escê aïtonns vsasa sïscvröstiw O mocht het U mevrouw behagen Omdat ik durf bij dit portret Hel met een vriendschapgroelje wagen Mijn' plichtbetrachting waar' volzet. Want als m' een dagvol in Uw' woning, Vertoeven mag bij 't gulst onthaal; Dan weet ik niet in wat betooning, Of hoe 'k U mijne erkentnis maal. Als ik Uw huiskring na mocht speuren Waar liefde heerscht, weelde en geluk; Waar kindren de ouders kozing leuren, God bad ik dan: hier kom' nooit druk. O mocht ik van den ïïcmcl vragen, Nog iets voor U en gade en kroost; liet ware dat nog lange dagen, Gij ble'vl hun toeverlaat en troost. O 'k zie reeds 't lieflijk drietal kleinen Celine, Hijpoliet, Florence, 'k Zie voor hen reeds de toekomst schijnen Als d' heldre zon in middagglans. Vpercn, 16" Cogst I860. Victor Vande Weghc.

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2