Vcpschiilige lijdingen. De oudergcleekende Ch. Bulckaort, landbou wer lot lieninghelst, maakt bij dezen ruchtbaar, ten voordoste der onderling! .Ürandverzekerings- Maalschappij Les Beitjes i éten isgevestigd tot Brussel, dat hij. na doorliet vuur een gedeelte zijner hoppe te zien verbranden, op den ast. den 2iu September 1861», onmiddelijk de schade die hij door dil ongelukkig voorval geleden had, na wenschen is ingestaan geweest, en de betaling daaraf bekomen heeft, die hij van de voorzeide maatschappij ontvangen heeft in klinkende geld speciën. In toeken der waarheid heeft hij deze verklaring vrijwillig afgeleverd, alle landbouwers aanradende zich le doen inschrijven en deel te nemen in de Brandverzekerings-MaalschappijLes Beitjes Re nin's voornoemd. Reninghelst, 4" October 1866. Zondag, namiddag, is de vout, die men bij stads-siachthuis bezig was met over de Yperlée te leggen, geheel ingestort. In den nacht lusschen Zondag en Maandag hebben som mige leutemakers, waarschijnlijk door den drank aangehitst, eenige schade aan de vensterluiken en goten van verschudt- huizen toegebracht. De policiezal ze wel ontdekken. Ware het niet te wenschen dat er eene nachtwacht inge richt ware, die in alle straten der stad een waakzaam oog op alles houden zouden. Men zal misschien zi ggrn dit is te 1 peren niet noodig. Ja, maar of het maar ware om de gelegenheid van ruststooring en straatschenderij te bel< Hen. Maandag avond was het alwederom carillon! Iedereen vroeg' elkaar waarom onze beiaard nogeens speelde. Emdr- ling kwam men te weten dat het voor eene schii ting was die- er plaats had bij de maatschappij Willem-Telt onzer stad. De stad Yperen komt een groot verlies te onderslaan in den persoon van M. Leopold Mi-rghelynck, die alhier den 24" Oc tober, na eene smertende ziekte, overleed, in den nog jeugdi gen ouderdom van 46 "jaren en 10 maanden. Alhoewel zijne politieke loopbaan maai kort is geweest, was ze zeer goed vervuld. Iedereen kende zijn minzamen omgang, zijne ge dienstigheid tot zijne medeburgers, in het algemeen, zonder onderscheid van opinie. Wat zijne politieke gezindheid be treft, men kende hun als echten liberaal en nooit is hij, voor ■uien het zijn mocht, in it ts afgeweken; zijne polilitke vijan den zelf zijn daar, zij zi-ggen zelf dal zij iu hem een looiale tegenstrever g vonden hebben. M. Merghciyuck werd in 1860 als Raadslid en in 1862 als Schepen van Yperen gekozen; hij was ook lid der besturende kommissie van de school van Metssen. Zijne teraardbestelling had gister (Zaterdag) plaats in de tegenwoordigheid eener ontelbare menigte. At de standen der inwoners van Yperen waren er vertegenwoordigd, van den grootste lot den kleinste. Twee lijkredens werden over zijn graf uitgesproken, een door onzen Burgmeester, en een dooi de heer baron Durulle. Beide redevoeringen werden met eene heilige.stilte aanhoord, en wanneer M. de Burgmeester zijnen vaarwel uitsprak snikten de omslaanders van aandoening. Deze algemiene rouw bewijst hoezeer M. L. Merghêlynck door zijne stadsgenoten bemind en geacht werd. Zijne ge dachtenis blijve eeuwig gezegend. Donderdag laatst heeft men de winter muzikale-avonden bij de Koormaatschappij (in den Gouden Arend) begonnen. On der de menigvuldige koren, romancen en andere muziek stukken, allen even goed uitgevoerd, liet zich een cor-solo van een der Parysche schouwburgen hooren, alhoewel een zeer moeilijk instrument, heeft de kunstenaar wonderen ge daan. Wat wij nog hoorden was een klein vlaamsch roman ceken Kathelynedie uitscheen als een klein Vergeet-mij- nietjenln een uitgestrekt veld met allerhande vreemde bloi men beplant. Het deed ous deugd de lieflijke loonen onzer moe dertaal te mogen aantreffen in eene plaats waar wij vreesden die gebannen te zien. De Vlaamsche Sier is druk aan het repeteren. Heden (Zondag) en 14 dagen geeft deze maatschappij hare eerste vertoning. Na de kiezingen gaat ze seffens hare in- schrijvings-lijst rond sturen ten einde aan het Ypersch publiek in den loop van den winter eenige dier keurige en geestige vertoningen voor te dragen, waarmede men zich het verleden saizoen zoowel vermaakt heeft. Men zegt dat dit jaar onze Ypersche liefhebbers-muziekan ten luisterrijk S'c Cecilia, hunne patrooners, zullen vieren in S' Pieters-kerk eene mis in volle orkest en in die van S' Jacobus het lof idim. Iltiu-les Ëukkncrt. Opper-agenl te Yperen, M. A,r Vandi:.n Bogaerde, klooster Poort, n" 5. Volgens bericht uit Brussel zal de prijsuitderling aan de overwinnaars in de nationale schijfschn tiug plaats hebben op 18" November aanstaande. Generaal-major Chirac is, bij Koninklijk besluit wan 15" October 1866, toegestaan, met tot verdere verandering, in ecu vreemd land, zijn geheel pensioen te genieten. De vrede is eindelijk ook geteekend lusschen Pruisen en Saksen. Dit zal in het eerste koninkrijk, zoowel als in het tweede, voorzeker met voldoening ontvangen worden want na Z'cli ontlast te hebben van den geestdrift die gewoonlijk op de viktorie volgt, gevoelt mt-n te Berlyn de grootste zucht naar vrede en de noodwendigheid lot de herinrichting van hel koninkrijk. Met de inpalming der verschilllge staten door Pruisen en de vorming der noordersche confederatie zal Pruisen eene groote macht bezitten. Men berekent dat het Pruisische leger daardoor met 130,000 man zal vermeerderd worden, zonder daarbij nog te rekenen de vermeerdering der landwehr die van 116 op 162 bataillons zal gebracht worden. De grootste oneenighrid blijft lusschen de zuiderstaten van Duitschland heerschen zij doen elkander verwijten van ver raad gedurende den laatslen oorlog, ofwel van alsdan onbe hendigheid en onbekwaamheid te hebben aan den dag gelegd. In volle badensche kamer heeft de heer Freydorf hel bestaan veropenbaard van een geheim verdrag lusschen Oostenrijk en Brijeren, waarbij riit land zich bij voorkomend geval vergoe dingen voorbehield ten koste zijner naburen. Blijven de zui derstaten zoo verdeeld, dan is het te vreezen, dat zij zich ook door den Noorderbond zullen laten opslorpen en Pruisen zijnen invloed over geheel Duitschland zal uitoefenen. De toestand van keizerin Charlotte, alhoewel niet ver ergerd, is echter ook niet verbeterd. De geneesheeren geloo- ven intnsschen, dat zij niet ongeneeslijk is, maar om te kunnen genezen,heeft de lijderes eene volstrekte rust noodig. Men gelooft, dat de vorstin naar Laeken zal worden vervoerd, om te midden harer bloedverwanten de rust te genieten die de geneesheeren voorschrijven. Bij besluit van den eersten voorzitter van het beroeps hof van Cent van 15" October is de opening der assisen voor de vierde sectie van dit jaar bepaald, voor West-Vlaanderen op den II)" November, onder voorzitterschap van den raads heer de Yillegas. Het Luiksche blad la Meuse meent te weten, dat bet departement van oorlog thans een definitieve keus heeft ge-

De Toekomst (1862-1894) | 1866 | | pagina 2