Verschillige lijdingen. Officiële akten. *t Wintert. Hetgeen meest in dit feest ieders aandacht heeft getroffen, was in het lokaal der gemeente-school, de jonge leerlingen die zoojuist en zoo \\el een koor bij het intreden des Burgemeesters aanhieven. De onderwijzer, de heer Lobbedey, die tevens goed muziekant is, heeft veel moeite moeten heb ben om die jonge kinderen zulke wonderen te doen verrichten. Er ontbraken geen jaarschriften, gedichten en welkomgroeten, noch vaandels ook niet. Verders is het feest, als alle andere feesten, afgeloopen met e' lek en bonj zoo als men te Ypercn zegt. MENGELINGEN. Zaterdag is M. de graaf Camille d'Ennetières, burge meester van Elverdiughe, ridder van 't Leopolds-orde, schie lijk, ten gevolge van eene geraaktheid, bezweken, op het oogeiiblik dat hij den gemeente-raad kwam te installeeren en dat hij antwoordde op de toejuichingen van zijne collegas. Dit afsterven heeft eenen pijnlijken indruk verwekt. Men schrijft uit Dixmude, 50 Januari 18(i7 ii Zoo als men gevreest heeft is onze streek, bij het smelten van den sneeuw, onder water gezet. In Veurn-Ambachf heeft het water de hoogte bereikt dal men in lange jaren- niet heeft gezien zoo ver het oog dragen kan ziel men niets dan water. De Yser is op verschillige plaatsen over de dijken gespoeld en men is duchtig aan 't arbeiden om het doorbreken der oe vers te beletten. Langs den Ilandzaamvaart, op kleinen af stand onzer stad, had hetzelve geval plaats op sommige plaatsen aldaar staat het water een voel hooger dan de dijken; ook bewaakt men sedert Zondag, op eene menigte plaatsen de oevers langs den Yser en den Handzaemvaert. De heeren Sijmon, Dehoon en Troost, ingenieurs der w ate ring, hebben zich naar de meest gevreesde plaatsen begeven en hebben alle middels ingespannen om de overstroming te beletten. Uit Deveren, Rousbrugge, Sfavele en de Fyulele, komen pijnlijke tijdingen toe: de eene huigezinnen hebben hunne huizen moeten verlaten andere hebben tot de bovenvertrek ken hunnen toevlucht móeten nemen, terwijl het water door hunne woonsten stroomde. Vele hofsteden zijn in eilanden herschapen (n kan men zinder vaartuigen niet meer berei ken. Er zijn er waar het water door de stallingen spoelde en mén veel moeite had 0111 het vee in veiligheid te brengen. De stroom moet overigens groote verwoestingen in de om liggende streek gedaan hebben, want men ziet eene massa hout, balien en stakijtingen voorbij drijven. Gelukkig nog dat wij op die verbazende massa sneeuw een zachten dooi gehad hebben; moest denzelven met regen gekomen zijn, men zou voorzeker groote onheilen te betreuren gehad hebben. Tot gisteren avond nog bleef het water gestadig wassen; doch sedert dien tot op het oogenblik wij schrijven, is de toe stand weinig veranderd, evcntwel blijft de vrees voor" nog grootere overstrooming bestaan ook gaat men voort met overal de noodige voorzorgen te nemen. De Moè'res zijn ook gansch overstroomt en daar het water in de omliggende vaarten hooger is dan in de Moè'res zelf, kan zij langs geen kanten lossen. -De tijdingen over de gezondheid van keizerin Charlotte, zijn meer en meer voldoende. Een gerucht welk niet zonder belang is wanneer het feit zich mocht verwezentlijken, is in de wetgevende kringen in omloop. De heer Frère, die onlangs verklaarde dat men niet moet denken aan de afschaffing der douanen, zou in den loop dezer zitting een ontwerp van douanen eenheid met Vrnnkryk neèrleggen. Het loopt op niet mfti aan dan de regie op den tabak in te voeren, hetgeen zou toelaten yerscheide belastin gen te verminderen en het hoofd te biedi n aan de ontworpen uilgaven. De middensectie, gelast met het wetsontwerp (e onder zoeken hetwelk aan het departement van financien een krediet toestaat van 300,000 fr. voor het slaan van nieuwe munt, als ook voor intrekking en de uitwisseling van oude munt, is on der voorzitterschap van den heer Moreau bijeengekomen. Hel wetsontwerp is goedgekeurd en de heer Bouvier is tol ver slaggever benoemd. Eene nota van het romeinsehe staatsblad logenstraft de tijding dat de Paus zijne toestemming zou hebben gegeven aan het verdrag tusschen de italiaansche regeering en het brusselsche bankhuis Langrand-Duinoncean gesloten, voor den verkoop der geeslelijke goederen in lialien. De werken voor het maken van den ijzeren-weg van Braine-le-Comte naar Kortryk, zijn te Ronsse begonnen. De aanknoping van gronden wordt regelmatig voortgezet en de noodige bewerkingen hebben reeds plaats gehad voor hi t doorsnijden aan den tunnel tusschen Ronsse en de Ellezelles. Vincent Degroof, van Brugge, die zich sinds lange jaren met de luchtvaart onledig houdt, welke verzekert zich in de lucht te zullen houden bij middel van vleugel slagen van eene machien, heeft Zondag 27 Januari laatst, om 12 1/2 u., in de groote concertzaal dei-Koninklijke maatschappij Méchul, Zavel 19-20, te Brussel, eene conferentie gegeven. Zondag naast begeeft de meatschpappij Di; Moedertaal, van Rousseiaere, zich naar Nieuport, om aldaar het stuk De Graaf de Fiemond en de klucht Louise Yermon te ver- toonen. In de omstreken van Jliorring, op Jutland, ligt, volgens bericht van 18 Januari, de sneeuw zoo verbazend hoog, dat de gemeenschap niets slecht geheel is gestremd, maai- dat vele huizen daar onder de sneeuw zijn bedolven. Te Dinant moest een arme duivel voor den vrederechter verschijnen, omdat hij zijne schulden niet kon betalen, de vrederechter vroeg hem Waarom betaald gij niet ii Mijn brave heer, omdat ik geen stuiver bezit. ii Gij zoudt moeten trachten geld te leenen. ii Oh dat is een goed gedacht, zou uwe zoo goed zijn mij eenige franken te leenen ii Maar mijn vriend, zegde de rechter ik ken u niet. ii Ik geloof het welIndien gij mij kendet zoudt gij mij nog veel min leenen. Bij Koninklijk besluit van Hi Januari laatst, is de ter mijn weiken de vereenigings-vaart der Lei met de vaart van Ypercn geheel moet voltrokken zijn, uitgesteld tot 31 Janu ari 1869. t W intert aklig in hour w*ming Heefl ze vuur, noch brood, noch licht Arme moeder, immer waakt zij Bij de wieg van 't kranke wicht. 't Wintert aklig door de reten Dringt de kou met guren stroom, W' inden schokken 't schamel huisken, Wokken t kindjeu uit zijn droom

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2