Officiële akten. Be zeyen drink broers. Zaterdag morgend heeft men uit eenen gracht langs den ■weg die van Elverdinghe naar zijne hofstede leidt, het lijk ge trokken van den genaamden A. Decat, landbouwer en sche— pene in deze gemeente, liij was er den avond te voren omtrent elf uur bij toeval in gesukkeld, na hel gemeentehuis verlaten te hebben om zich naar zijne woning te begeven. Uit de lijk schouwing blijkt dat Decat ten gevolge eener geraaktheid be zweken is. Een schrikkelijk ongeluk is Donderdag der verledene werk in de koolmijn van de Bon-Buveur, te Jetnappe gebeurd, namelijk eene instorting in den uithalingsput, waardoor 20 werklieden en eene vrouw opgesloten zijn. Men werkt sedert ijverig om hen te verlossen. Mi n heeft weinig hoop die onge- lukkigen te redde, daar er gazindringing heeft plaats gehad. Een bijna ongeloofbaar ongeval ts dezer dagen op den ijzeren weg van Luxemburg voorgevallen de trein teu 3 i/Ü uit Arlon vertrokken, was te Zonglier aangekomen, toen het noodgeschuifel zich deed hooien en de trein stil hield. Zie hier de oorzaak: Een tnan ging met eenen zak meel op de rug over de ijzeren baan. De mekanicien hem op eeuigen afstand be merkende, schuifelde geweldig maar het zij uit doofheid, of dat zijn last hem belette te hooreu, de ongelukkige ging niet uil den weg en, getroffen door een tampon, werd hij op den grond geworpen en In t machien reed over hem. Men oordede. over den schrik der bedienden van den trein Men haastte zich af te stappen, zonder hoop nochtans hulp aan die ongelukkige te kunnen geven, maar de verwondering en de vreugde dei- toeschouwers waren groot, toen zij hem, dien zij verpletterd geloofden van onder het lokoinotief zagen kruipen en zich zon der moeite oprichten alsof er niets gebeurd was. Ilij had zich, men weet niet hoe, aan het machien geklampt en was eenige meters ver op de baan voortgesleept. De zak met bloem werd onder het derde rijtuig van den trein terug gevonden. Als zonderling en saamtreffend, meldt men ons dat er gedurend de weck, van 25 januari tot 2 dezer, in de gemeente Sinaij 5 kinderen geboren werden wiens vaders alle vijf den zelfden voornaam van Charles-Louis dragen Wat moeten er te Sinaij veel Charlowien zijn Men verzekert dat er te Verviers voor verscheidene mil joen franks bestellingen van laken gedaan zijn voor het leger, door het fransch gouvernement. De Observer meldt, dat de Belgen, welke voornemens zijn zich naar de engelsche nationale schijfschieting te bege ven, zullen uitgenoodigd worden eenen uitstap naar de groot ste provinciale nijverheidsstreken van Engeland, alsook naar Bringhton, Portsmouth en "Windsor tc doen. Een gentleman welke eene overgroote fortuin bezit en een hoogen rang in de vrijwiiligers-dienst bekleedt, is voorne mens al de Belgische bezoekers, hoe talrijk zij ook zijn, te verzoeken eenen dag in zijne woning, eene der prachtigste grondeigendommen van liet graafschap Surrey, door te brengen. De fransche Moniteur bevat eene ministerieele beslis sing, waardoor de in- en doorvoer van geslacht vee, het vleesch, enz., hetwelk er van voort komt en komende uit Belgie, op de gansche fransche linie van aan Duinkerke lot aan den Ithijn, nabij Lauterbourg, wordt verboden. De heer kononik Van Nieuwenhuyze, gewezen pastor-de ken van Thourout, pastor der hoofdkerk van Brugge, prosij- nodalen examinator en lid van den bisschoppelijke!) raad, is Woensdag teBrugge overleden in den ouderdom van 09 jaren. Een harde slag heeft de Vlaamsche Beweging andermaal ge troffen M. Michiel Van der Voort, de ijverige vlaming, de man die gansch zijn leven heeft toegewijd aan de nationale Beweging en onbetwistbaar veel goeds tot stand bracht, is Zaterdag nacht te Brussel overleden. Ylaamsch België verliest ju hem een trouwen kamper. Van der Voort (Michiel-.ïosef-Theodoor is geboren te Ant- wirpen den 1<H juli LSI2, waar hij reeds m l zijne vrienden in 1830 de maatschappij - de Olijftak - stichtte. Zijn eerste werkje, - Gebeurtenissen van Antwerpen in 1851-32 en 55,- verscheen in dit laatste jaar. In 1840 ging de heer Van der Voort zich met der woon naai- Brussel vestigen eu stichtte aldaar in 1842 het - Neder- djiiitsch Letterkundig Genootschap- in 1849 het - Vlaamsch- middeii-Coniiteit - en was in 1844 en in 1850 voorzitter van den - Wijngaard.- Later vinden wij hem als sekretaris van het - Nederlandsch Congres,- te Brussel, ook van dat tc Antwei- peii, en vooral sekretaris der -Taalcommissie,- in welke hij groole diensten bewees. Ais letterkundige deed de heer Vander Voort niet bijzonder veei wij kennen hem echter als redacteur van de tijdschriften Hel Vaderland en de Vlaamsche Beweging; verder door oen werk Maria van Burgondie, en eindelijk als trouwe brief wisselaar in de vlaamsche dagbladen. Hoofdzakelijk hield de ieverigc man zich met de politieke beweging bezigzijn naam in deze is overal te vinden, en de versehill'ige iniuisteiien troffen inb.m ecu grducblen tegen- kanter aan. Nooit werd er m er over hem gesproken dan toen hij in 1858 weigerde zijne belastingen aan de gemeente Schaerbeek te betalen, zoolang de stukken, hierop betrekkelijk, in de fransche taal werden rondgezonden. Kortom, zijn leven is eene lange en gedurige strijd ge weest, die zelfs niet verzwakt werd door eenen zieke! ij ken toe stand, en nog weinige dagen vóór zijnen dood gaf hij eenen krachtigen brief in het licht aan d n senateur Wo.elmont, op- zichtens hel vlaamsch in de normaalschool van Nijvel. Die protestatie, teu voordcele zijner taal, was om zoo tc zeggen, zijn zwanenzang. Met de hoop, dat zijne opvolgers de vlaamsche zaak zullen doen triomferen, is Vand.rr Voort het betere leven ingegaan. De Vlamingen zullen zich beieveren, hem aan zijn graf hulde te gaan bewijzen. De begrafenis van den heer Vauder Voort lutfl Maandag achternoen plaats g< had. Een Koninklijk besluit van 30 Januari 18(57, geeft toe lating aan de besturende kommissie van het gesticht van Meessen tot aanleerden van 31 jonge dochters van overleden of in dienst verminkte militairen. Een Koninklijk besluit van 4 Februari 1887, staat eene hulpsom van 9,000 fr. toe aan hel gemèëhte-b'ésümr der stad 1 peren, tol herstelling der Sialic en der Schepen-Kamer en 1,100 fr. aan hetzelfde bestuur voor het langs buiten ver sieren der Halle. Bij Koninklijk besluit van 7 dito, zijn benoemd, in de Middefbare-Schooi van 4peren: 2° regent, in vervanging van M, Baepsaet, M. Edm. Justice; 5° regent, M. Er. Van Acrse- laer Door Ministerieel besluit van 7 dito, is M. Servaas Van den Bulcke, gediplomeerde leerling der Normale School van Thourout, tegenwoordig 2° onderwijzer te Langemarck, te X peren in de Middelbare School benoemd tot 2C leeraar (af- deeliiig der beginnelingen), in vervanging van M. Van Aert- selaer. Bij Koninklijk besluit vttn 12 dito, zijn benoemd, tc G-helmveburgmerster, M. E. Vandamiue schepene, M. F. Vanraes. MENGELINGEN. Ik kenne zeven lustge gasten, Het zijn de dorstigsteu van 't oord Zij zwoeren plechtig deze kwasten, Te noemen nooit een zeker woord, In geenerlei wijze", Bij jonge, noch grijze.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2