SUIST" 11 UTÏI&O.H6 REGLEMENT. Bijvoegsel aan de TOEKOMST., ^>257. Samenstelling en Oogwit. Art 1Er wordt tc Yperen eene Vlaamsclie Maatschappij geslicht, voor lijtel voerende KUNST- EN LETTERKR1NG. Art. 2. Deze Maatschappij is samengesteld uit werken de, bijtredende en briefwisselende leden. Personen vreemd aan de stad, mogen als lid aangenomen worden. Art. 3. liet oogwit der Maatschappij is de handhaving der belangen van Kunst en Vlaamsche Letteren hare werk zaamheden zullen strekken lot een onderling onderricht no pens de ware en gezonde begrippen over taal, kunst en lette ren. Art. 4. Om als werkend lid aanveerd te worden moet men de verplichting op zich nemen van, op eene aangewezene beurt, eene voordracht, eene lezing of eene onderhandeling te geven in de vergaderingen, welke tot dal doel zullen vastge steld worden. De spreker, die hel begeert, mag gebruik ma ken van alle andere taal dan de vlaamsche. Art. 3. -De werkende leden alleen hebben het bestuur der Maatschappij en kiezen onder hen eenen Voorzitter, Drij Bestuurleden, eenen Sekretaris, eenen Boekbewaarder en eenen Tresorier. Het oudste werkend lid is van rechtswege Deken en maakt deel van het Bestuur. Art. C. De Leden van het bestuur worden gekozen voor een tijdverloop van drie jaren. In geval van ontslag of overlijden van een lid van het Be stuur wordt er binnen de veertien dagen tot deszelfs vervan ging overgegaan. Deze benoeming is maar geldend voor den nog te verschijnen tijd, tot den oogenblik der drijjaarlijksche algemecne kiezing. Art. 7. De bijtredende leden hebben ten allen tijde den toegang in al de gewone en buitengewone vergaderingen. Enkelijk wordt hun den toegang verboden tol de vergaderin gen, beroepen door het Bestuur tol de werkende leden, die de beraming van bestuurlijke of ordelijke maatregels en de kie zingen ten voorwerpe hebben. Bijeenkomsten en Vergaderingen,Doe! en Tijdstippen. Art. 8, De Maatschappij zal eene vergaderzaal hebben, die allen Woensdag ten G ure des avonds open is voor de werkende en bijtredende leden. Personen vreemd aan de stad en voorgesteld door een werkend of bijtredend lid, mogen al de vergaderingen bijwonen. De leden die zc voorgesteld heb ben zijn er over verantwoordelijk en zijn gehouden den naam der voorgestelde personen in een daartoe bestemd register te schrijven. Art. 9. De gewone vergaderingen hebben plaats om de veertien dagen, telkens den Woensdag van 8 tot 9 ure des avonds. In deze vergaderingen worden de verplichtende voor drachten en lezingen of mededeelingen gedaan. Art 10. Deze werkzaemheden mogen alles ten voorwer pe hebben wat in verband slaat met onderwijs, moedertaal en vlaamsche letterkunde, met kunst of wetenschap en geschie denis. De kunstenaars, werkende leden, kunnen aan de verplich ting hunner spreekbeurt volkomen met de tentoonstelling van een hunner produkten of andere voorwerpen, die aanleiding kunnen geven tot kunstelijk onderricht en lot geschiedkun dige uitleggingen. Art. 11.De voordrachten of lezingen en tentoonge stelde kunstvoorwerpen mogen noch openbare Eerediensten, noch zeden kwetsen. In zulk geval zullen ze geroepen worden voor eene bijzondere vergadering van het Bestuur, die alsdan in eene nadere vergadering de verantwoordlijkheid der Maatschappij voor dezelve zal afslaan of dezelve afkeuren, indien zulks besloten wordt. De uitsluiting van het lid dat zich aan de toepassing van dien maatregel blootgesteld heeft, mag door het Bestuur uit gesproken worden, indien hel zulks geradig vindt. Art. 12. Indien en worked lid, in geval van ziekte of bijzonder belet, de verplichting opgelegd door art. 4 hierbo ven, op zijne beurt geen gestand kan doen, is het gehouden er onmïddelijk den Voorzitter kennis van te geven. Art. 13. De Sekretaris is van de verplichting van voor drachten te doen, ontslagen.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 4