Vcrschiilige lijdingen. Morgendgedachten. MENGELINGEN. De rozen oopnen zich, besproeid zoo mciiiginalcn Door 's morgends koelen peerlendauw. Maar nu, helaas weinig of geene,en wat voor maskers?.... Buiten eau en wagen die den Maandag namiddag r. straten rondrecdt eu waarop net gekieedde persoonaad- ,.iRu:o. was er niets merkweerdigst te zien. Overigens' wij nog zuilen moeten wachten tot dat IJpereii ia h 'schapen; een lieeJe ander stad wordè. i. x hebben wij eene vertooniug bij- door de. Kl'NSTMINKENDE BbOEDERS. De'dry stukjes:uiirvniter"(le Asch, de operette 60, en Eene Vrouw au herbakken, werden redelijk goed door .'oerd, ook werden zij talentvol gehol- pceisters Mej. D.-lerre en Mcv. Laiicon- nier, van Geut. wij vinden op te merken, is dat men in g m.eniijk te weinig zorgt om eene zuivere i-, .1 merke op dat- eene gebrekkige uitspraak so'm» veei wegneemt der waarde van het stuk. Wij zeggen dal uilsluitéiijk niet ten adresse der Meenensche toprieeliief- hebbers, maar wij wiiïen hen aanmanen er voornamelijk zorg voor te dragen en wij voorspellen hen eene talentvolle loopbaan. T)e Toekomst, een tijdschrift te Brussel gedrukt, deelt ons, in zijne aflevering van Maart, een ariikcl mede sprekende over den Kunst- en Letlerkring onlangs telJpereu geslicht. De schrijver, M. G. Rollers, na breedvoerig over de samen stelling van den Kring gehandeld en de voornaamste artikels des regiemenis aangehaald le hebben, eindigt op de volgende wijze Zoo is dan ook in Yperen, in de vaderstad van De Clerck, Founder, Laiubin, eene vereeniging van letterkundigen en kunstenaars lot stand gekomen, die, hopen wij, weldra in waarde met dergelijke maatschappijen der groote steden on- zes lands zal gelijk staanwant, zoo het haren leden niet aan ieyer mangelt, ontbreekt het hun evenmin aan talent. De be wijzen daarvan zullen zich niet laten wachten. Mochte het bestaan der maatschappij van langen duur zijn! .iochle haar edel streven naar volmaking met goeden uitslag bekroond worden Mochten hare aanhoudende po gingen aan vele verdwaalde Vlamingen de oogen openen! Mochten eindelijk zij, die het initiatief zuiker treffelijke in richting op zich genomen hebben, de voldoening smaken, de liefde en Vereering der duurbare moedertaal meer en meer onder de Ypersche bevolking le zien aangroeien De conférentie welke Vrijdagavond in de tooncelzaa! door M. Dcschane.l moest gegeven worden, heeft, wij weten niet waarom, geene plaats gehad. Ons dunkens is dat men in dit geval wel de lieeren iuschrijveren had moeten verwittigen (al was het maar met het doen uitbellen) om geene nullelooze wandeling naar het schouwburg te maken. Een zeer droevig ongeluk is Maandag le Latigemarck voorgevallen: de genaamde René Ronton, oud 3 jaren, zoon van eenen landbouwer, is versmacht gevonden onder de kist van eene karre die in den stal der hostede stond. Het kind was rond den middag nog gezien geweest spelende voor de hofstede. Men veronderstelt dat, op die kist gekropen zijnde die tegen den stal stond, hij deze op hem zal doen keeren hebben. - De Kamer der Volksvertegenwoordigers is Zaterdag- in vakancie gegaan tot den 12 Maart. Men spreekt thans veel over een nieuw uitgevonden Zond nagelgeweer, dat door zijn uitvinder, den ingenieur Kraffert, een zich zelf ladend geweer wordt genoemd. Omtrent de eigenschappen van dat nieuw geweer wordt het volgende medegedeeld De soldaat, die er mede schiet, be hoeft niet langer dan eene sekonde te wachten zonder een schot te doen dat wil zeggen dat hij, zoo dikwijls a's hij maar wil, en slechts door middel eener beweging van den vinger, kan schieten, zonder dat hij gedurende een langdurig gevecht, zelfs gedurende een veldtocht, noodig heeft hel ge weer op nieuw te laden. Hij za! verder niet langer met een patróontcsch behoeven belast ie worden, en de patronen ktin nen gelijktijdig voor musketten, karabijnen en pistolen die nen. De MÏyeme\ne Militar-Zeilung spreekt van deze uit vinding als hoogst merkweerdig cu deelt ook hét een en an der mede over de inrichting van het geweer. De resultaten van de nieuwe uitvinding zijn nog niet volledig onderzocht doch tot dusverre moeten zij zeer gunstig geweest zijn. Te Oostende zijn de he aren C. Brandaris en Ed.-Ser- ruys, kandidaten der liberale vereeniging, lot gemeenteraads leden gekozen. - Voigens berichten gegeven door hel bureel Veritas van Parys, zou het getal der verongelukte schepen durende de niaand Januari tot 421 beloopen, verdeeld zoo vólgt 241) engelsche; 45 fransche; 50 amerikaansche; 14 griek- sclic; '2 pruiseusche; 10 hoilandsche; 8 dcneniarksche:; 7 zweigdsche; 6 ilaliaansche en 52 van verscliillige vlaggen. In Januari I860 waren er maar 411 verloren schepen, dus èénë vermeerdering van iO hij verleden jaar. Op dit oogenbhk kómen er van den vreemde eene zeke re hoeveelheid valsche goudstukken van fr. Deze stukken dragen de beekllenis van Napoleon 111, liet. jaartal 18b!) met het letter A onder de knoop der kroon, op de keerzijde van het stuk. Het verschil van gewicht is bijna onbeduidend,maai de klank is zuiver: wat meer is, de palmen der keerzijde zijn nader hijeen dan op de goede stukken. De naam van den gra veerder Rarbe is zeer duister, bovenal de laatste letter; einde lijk kan men ze aan het woord francs kennen dat danst zoo ail men bij de boekdrukkers zegt, 't is te zeggen niet geheel recht staat. De bron dezer valsche stukken schijnt Geneve le zijn. BUITENLAND. Sedert eenigen tijd zijn de betrekkingen gespannen tus- schcri Pruisen en Nederland. Ofschoon daarvan weinig is uitgelekt, toch schijnt hel stellig te zijn, dal Pruisen noch min noch meer van Nederland eischt dan den afstand van den ïechleu Maesoever. Dit zou Pruisen eischen als eene vergoe- denis der verwijdering van het groot hertogdom Luxemburg uit den duitschen boud, welke vernietigd is geworden ten ge volge van den jongs ten oorlog lusschrn Pruisen cn Oosten rijk. Maar de kaaskoppen meenen het zoo niet en hebben natuurlijk geweigerd; Pruisen dringt er op aan, en ziedaar de oorzaak der verkoeling tusschen onze beide gèbuurlandcn. Wat er van zij, de Hollanders zijn op dit oogenblik aan niet zoo veel. bedacht dan op ernstige bewapeningen. Het neder- landsch staatsbestuur heeft besloten veertigduizend gewecrcn te doen hermaken naar het nieuw stelsel en negentig duizend aan te koopen. Da toegestane kredieten om het land in tegen weer le sti llen bedragen ni. t minder dan 45 millioen guldens lJe maan verbergt hour licht; de nevelen verdwijnen Op woud en beemd, op land en kust. Het sterrelichl verbleekt; de zon begint te schijnen En wekt de schepping uit haar rust. De hemel schildert zich met purper cu safieren; Het morgendrood verspreidt zijn pracht, En vóór der roozen glans, die zijne ki nine sieren, Vlucht 't blceke leger van den nacht. En zie! De zonne staat aan d'oosterkim te pralen (Door Codes wil daar eens gesteld), De paarsche wolk weêrkaatst haar tintelende stralen, En brandend goud bedekt het veld. Der bloemen ambergeur verspreidt zich door de dalen En zachter schijnt hel hemelblauw.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2