i Yei'scliillige lijdingen. van Meessen en bij den arrondisseinenls-kommissaris le IJpe- ren, van 24 Maart tot 11 April 18G7 Morgen, Maandag, zal in onze stad aankomen de heer gene- raal-major De Jaegher, bevelhebber der 1° brigade van de 4° afdeeling der infanterie, waarvan het 10° regement, hier in bezetting, deel maakt. Hij komt eene voorbereidende inspectie doen van dit regement, wiens generale overzicht plaats hei ft op 22" April voor den luitenant-generaal Arend. De generaal De Jaegher stapt in het Gulden Iloofd af en 's avonds zal het muziek van het 10° hem eene brillante serenade geven. KUBIST- EN LETTERS RING. Het was voor den Kunst- en Letterkring eene zaak van ernstig belang en dadelijkheid te weten hoe men op den te vervaardigen stempel der maatschappij eene van de 20 ver- schiilig gebruikte vlaamsehe schrijf- of spellingwijzen van den naam onzer stad zouden moeten volgen. Gedurende de drie laatste vergaderingen werden de grieks- che Y en de jongere nederlandsche IJ door de leden van den Kring beurtelings en wederzijds aangehaald, verworpen, be dreigd en verdedigd; voor dees en geen Ietterteeken sprongen opvolgenlijk de heeren Vanbiesbrouk (gebroeders), Mortier, Van de Weglle, Rotiers, Van Aertselaer, enz., enz., op de spraakbank. Het bestovene domein der eeuwenheugende per kamenten wierd voor den dag gehaald, oude schriftstukken der statige historie wierden geraadpleegd, en men zoude, on danks de rechte en blijkbare afleiding van Iep thans LJp (ol menboom) welke in deze omstreken vroeger bijzonder wies, en hier heden nog welig groeit, waarvan waarschijne- lijk Iepergeleide of Ieperlee, waar vervolgens ook Ieper of Yper ook is voortgebracht lot geene volkomene oplossing en aanneming van eene gemoderniseerde schrijfwijze geraakt zijn; indien eenige leden van den kring zich niet gewend had den tot de heeren Hereinans, Devries, professors, en andere deskundigen, welke allen van gevoelen zijn dat hoe men het woord Yper of Ieper eens gespeld hebbe, het thans den zelf den gang moet volgen ais de andere woorden der taal en, dat de grieksche 1 geen deel makende van den vlaamschen A li C, gevolgenlijk het woord niet anders dan met IJ mag geschre ven worden. Dus IJ PEREN. De Kring heeft het zoo met meerderheid van stemmen aan genomen en hel ware te wenschen dat ons Stadsbestuur en verdere ambtenaren in hunne openbare akten deze spelling bijsloten. (1) V In de vergadering van woensdag der verledene week, was bet de spreekbeurt van M. Van Aertselaer, leeraar bij het stads- kollegie. Als vervolg op de voordrachten van de heeren Van- Riesbrouck en Mortier, handelde spreker over de wisselvallig heden en de afwisseling van geluk en ongeluk der vlaamsehe letterkunde, alsook over de bijzonderste mannen die onze taal en letteren door hunne merkwaardige voortbrengselen hebben verrijkt. Zooals men het bemerken kan, was dit geene kleine taak voor M. Van Aertselaertoch wonderwel gafhijonsdie reuzcnsc'helsing van den eersten strijd onder César begon nen, tot de nog aan ons geheugen glorende overwinning door Willems bewerkt. Schilderend was sprekers overzicht der meest verdienstelij ke letterkundige wier leven hij ons bondig schetste en diep gegrond waren de aanmerkingen welke hij ieder dezer groote vernuften toebracht. Enkel hadden wij hem iijne aanspraak wat wijder willen zien uitbreiden over de schrijvers en dichters dezer eeuwen namelijk deze van ons dierbaar Belgie Ledeganck, Van Kerckhoven, Vail Duyse, Van Ryswyck, enz., enz., welke als schitterende peerlen aan onzen letterkundigen hemel blinken. (I) Hul nieuw zukwu orden boek van Kramers (naar Devries) schrijft uogtans YPF.RF.X. aao>«g—aRaaKWCTPPgK.iL'HaiBMBiwwwBrnawBTrwM—w De heer V. A., geboren in eene streek van Belgie, waar het vlaamsch het zuiverst gesproken wordt, gaf ons die op rechte taalkundige uitgalming welke wij, Westvlamen, zoo moeilijk kunnen verkrijgen. Wij hopen spreker eerlang op het gestoelte weder le zien want wie zich zoo lief als hij van zijne taak weet te kwijten, moet den leden van den Kring meer dan met zijne opgelegde-spreekbeurt vergasten. Zoo men ziet, werken de leden van den Kring met ijver en moid Woensdag aanstaande zal de heer Vande Weghe lezing doen van een door hemgeschrevendichtstuk AUerzielennacht; eene vrije omwerking van een der meesterstukken van Victor Hugo. Het wetsontwerp op het kiesbedrog is Zaterdag, door den Senaat met 29 stemmen tegen 25.aangenomen. Dit wetsontwerp, door den Senaat gewijzigd, zal op nieuw voor de Kamer der Volksvertegenwoordigers moeten gebracht worden. Men verzekert dat verscheide afgeveerdigdc voornemens zijn een amendement neêr te leggen, vragende de aanveerding van het princiep van schadeloosstelling en de afsehafling dir kiesmallijden. 8 Steden van Westvlaanderen (Brugge, Kortrijk, Dix- mude, Veurne, Meenen, Oostende, Rousselaere en Thielt) en 58 gemeenten hebben besloten scholen voor volwassenen in te richten. Men schrijft uit Oostende 13 Maart Aan den oostkant onzer haven heeft men gisteren stukken op het strand gevon den van de vischsloep Theresiavan Oostende, patroon Ver- teylen, en aan den westkant van onzen zeedijk zijn de lijken aangespoeld van twee zeelieden, welke aan de bemanning van dit vaartuig hebben toebehoord. Men veronderstelt dat gansch de bemanning van de sloep het leven verloren heeft, hetzij ten gevolge eener overzeiling ofwel door, nabij de haven, op eene zandbank te loopen. De sloep keerde van de vischvangst te rug, want in de bakken, welke men aan de gestrande stukken van het vaartuig vond, zat nog levenden visch. Deze verschrik kelijke ramp heef hier een diepen indruk gemaaktverschei dene huisgezinnen zijn in rouw gedompeld. Nog twee andere lijken zijn dezer dagen op het strand ge vonden. -De belgische zeemacht komt nog een verlies te onder gaan de belgische schooner Pliarekap. Thompson, toebe- hoorende aan de haven van oostende, is te Kissingland, bij Yarmouth vergaan. De manschap is gered. Men zegt dat Yandersmissen, tot aide-de-camp van den Koning zal benoemd worden die post geeft 0000 fr., trakta- ment boven dat van den graad dat dien heer bij het leger zal bekleeden. In het paleis te Brussel zijn reeds al de toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van 11IIKK. HH. den graaf en de toekomende gravin van Vlaanderen, na in Duitscbland in het huwelijk te zijn getreden. Z. K. H. is geboren te Laken, den 24 maart 1837, alsdan den Goeden-vrijdag. Dezer dagen had in eene herberg te Brugge eene zonder linge wedding plaats. Een persoon beweerde dat hij met zij nen maat 12 kilos BRUI in eenen maltijd zou geeten hebben, terwijl een ander staande hield dat zulks onmogelijk was. De wedding greep plaats, en toen de brui op tafel stond, kwant onzen eter met zijnen maat, een zwijn, de herberg binnen, onder het algemeen gelach der talrijke nieuwsgierigen. Ou- noodig te zeggen dat de man met zijnen maat de wedding won, want zijn verken at bijna alles op. Ten einde een denkbeeld te geven van de klimming der huishuren te Parijs,ten gevolge der algemeene tentoonstelling, dient men te weten dat de koninklijke familje van Portugal eene verdieping van een hotel op de Place Vendoine gehuurd heeft tegen 1500 fr. per dag! De Paus laat de italiaansche troepen toe in zijne staten te treden, om de pauzelijke troepen in het bevechten der baanstrooperij le ondersteunen.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2