I)e honger komt al eten. Van alles wat. Het slordige feuilleton der TOEKOMST. Stads Nieuws. Dc jesuitieke boel, die zich in ons land, on der de bescherming der vrijheid, van het onderwijs meester heeft gemaakt van de universiteit van Leu ven en aldaar eene zoogezegde catholijke in eene ultramontaansche universiteit heeft veranderd, doet onophoudelijk pogingen om in Frankrijk eene der gelijke hoogeschool, in medestreving met die van den Staat, te mogen inrichten. Reeds aanvaard om deel te nemen in de la gere en middelbare scholen, zij trachten het hooger onderwijs ook in hunne afhangelijkheid te stellen, en aldus de universiteiten van den Staat, zoo niet le doodigen, ten minste gelijk hij ons het grootste gedeelte der leerlingen door alle slach van listen te kunnen aftrekken. De beweegredens, waarop zij hunne vorderin gen staven, zijn de wanorders, die onlangs in de school van medecijne te Parijs hebben plaats ge had. en die eene bevestiging der gevoelens van materialismus zijn geweest. Wij kunnen zulke gevoelens niet goedkeuren, en wij zijn het eens met het Journul d Y pres dat het een gevaar voor de maatschappij zou zijn, in dien dergelijke overtuigingen zich verre moesten uitstrekken; maar omdat eenige overdrevene vrij denkers in zulke gevoelens verkeeren, is het eene reden om de jeugd in andere en niet min gevaar lijke denkwijzen op te voeden. Wij gelooven dat het franseh beheer, hetwelk getrouw blijft aan de vrijheden der fransche kerk, nooit geene ultramonlaansch onderwijs in mede- streving met dat der vermaarde fransche universi teit zal laten inrichtenindien het dien misslag moest begaan het zouden slangen zijn die het in zijnen schoot zou verwarmen om er later van ge straald te wordenwant, vooral het opkomende kroost zou, gelijk hel bij ons plaats heeft, in den haat van het Gouvernement worden opgevoed, en met min bedaardheid dan wij Belgen bezield, velen zouden altijd gereed zijn om dc hand te bieden aan de verschillige pretendenten, die onder de bescher ming der geestelijkheid den troon zouden willen beklimmen. Neen, Frankrijk zal dit nimmer dulden! Ten anderen, omdat op eenige duizenden stu denten een honderdtal verwaande vrijdenkers zijn, die in ecnen oogenblik van gisting zinneloozc ge voelens hebben uitgedrukt, is bet een reden om al de anderen te veroordéelen Indien hel zoo ware, wat zou men moeten denken van de universiteit van Leuven zelve Zij ook heeft veel vrijdenkers voortgebracht, en in het algemeen zij zijn overdre- vender dan die welke hunne studiën in de univer siteiten van den Slaat hebben gedaan. Dc paaschweek zou, volgens de grondstelsels van den catholijken Godsdienst, ecnen lijd van vergiffenis en verzoening moeten zijn; alle christe nen vragen dagelijks aan God dat hij hun, hunne schulden zou vergeven zoo als zij zelve hunne schuldenaars vergeven. Wij hadden dus voor de veertigste maal ver hoopt dat die heilige lijd eindelijk palen zou stellen aan dc onbetamelijke uitvallen en de lasteringen, die de gekruinde schrijvers der klerikale gazetten zich gewoonlijk toelaten ten opzichte van al w ie in hunne denkwijzen niet verkeert; maar wij zien in het IJpersch Nieuwsblad dat zij nog lot geen ver stand zijn gekomenVerre van daar,zij durven van meer tot meer den oorlog drijven tegen al degene, die onder het jok der bisschoppen niet w illen bui gen zij spreken van den God van liefde en doen niet anders dan den haat der menigte opwekken te gen de achtbaarste weldoeners van de stad en van het arrondissement; zij spreken van wraak en trachten al degene die zich aan hunne bevelen niet onderwerpen tot in hun-graf te vervolgen; zij lie gen, lasteren en bedriegen alsof het geen zonde ware; zij beschadigen, door alle middels die in hunne macht zijn, degene die de waarheid in an dere nieuwsbladeren dan in de hunne w illen zoe ken, en nochtans die mannen beweren catholijk le zijn, en dal meer is lezen dagelijks misse iets dal wij moeilijk kunnen verstaan, ten ware dal het spreekwoord, hetwelk zegt: dat er met den hemel overeenkomsten le maken zijn, zich zou verwezen lijken; indien het zoo ware, hel is mogelijk dat dit hun niet zal beletten de hemelsche glorie te genie ten, maar wij kunnen hun de verzekering geven dat zij door hunne schandschriften den eerbied die aan den Godsdienst en deszelfs ministers verschul digd is, in het hart der menigte uitdooven. Het Nieuwsblad bevat een artikel op de ge lijkheid dei Belgen door art. 0 der grondwet ge waarborgd, en stelt voor dat dit artikel in zijne toepassing zoodanig bewerkt is dal de liberalen alléén toegelaten zijn lot de openbare ambten, het geen nogmaals eene van dicvalsche aanhalingen is, die dit blad zich toelaat om hel Gouvernement hatelijk te maken. Ziet onder de benoemingen on langs gedaan in de gemeente besturen, hoeveel Burgmeesters en Schepens zijn er niet genoemd geworden, die, niet alleen aan de klerikale partij zijn gehecht, maar die in de kiezingen eene wer kende rol hebben gespeeld; het is mogelijks een ongelijk dat het ministerie heeft gehad, gezien men hem daarvan geene rekening houdtvan den ande ren kant geen een liberaal wordt tot een postje, hoe onbeduidende het moge wezen, genoemd of men beschuldigt het beheer van partijdigheid nogtans zoowel in het leger als in het vak der openbare werken, der finantien, enz., men onder zoekt nimmer de polietieke gevoelens der kandida ten, het gaal niet meer gelijk ten tijde der klerikale ministerien dat men een biechtcbriefke moest kunnen overleggen om genoemd te worden, of dat een Gouverneur, zoo als een Dc Meulenacre, bij geval van kiezingen dc ambtenaren verdacht van liberalismus bij zich riep om hun met afstelling te bedreigen, indien zij nog dc vrijheid zouden geno men hebben van hunne denkwijze le laten kennen, iets dat nog zou plaats hebben, indien zij ooit aan het staatsroer geraakten. Zie, tot bewijs, de onver draagzaamheid, waarmede de mannen, die de libe ralen beschuldigen van uitsluitend te zijn, zelve handelen; in de benoeming, door onze klerikale bestendige deputatie gedaan, voor de kommissiën der stierenkeuringen, de achtbare heer Deneckere, Burgemeester van Meesscn, sedert meer dan twin tig jaren voorzitter der kommissie van dit kanton, had steeds dit ambt op eene eervolle en voldoende wijze uitgeoefend, en niet te min hij is plotselijk vervangen geworden door den kleri kalen Burg meester van Voormezeele, die woonachtig is te Brussel en tot dus verre nog zijnen eed als Burg meester niet heeft afgelegdOok de vervanging van M. Deneckere door den heer De Gheus heefteen algemeen misnoegen in het kanton opgewekt en tot allerhande opspraken aanleiding gegeven. TiT-» Q Wij zijn in den tijd der rosse maan en maar een zestigtal dagen meer verwijderd van de kiezingen voor den Senaat, geen wonder dan dat het congregatieblad uit den waterhoek zulk een zuur gezicht trekt. De gal is aan het rijzenzij begint over te loopen, ook het riekt niet goed op dien hoek dat zegt een ieder. - -*■ Het Nieuwsblad zegt, met zijne gewone beleefdheid,dat M. de Senateur Mazeman een dviazerik is; ziedaar een zeer klein staaltje van de taal uit den warterhoek. Dat is zeker die schoone taal van de vlaamschsprekende vlamingen, waar mede de groote bollen van het lasterbladje de onnoozelaars zoeken te paaien. Foei! het riekt niet goed. M. de Senateur Mazeman is een dwazerik! Dat is omdat hij in den Senaat redevoeringen doet, waarin hij de belangen van zijn arrondissement verdedigt, omdat hij zijne groote for tuin op eene menschlievende wijze gebruikt. Indien die heer daarom een dwazerik is, wat is dan de groote coppernolle van Poperinghe, die in de Kamers stommen ambacht speelt en de menschen keien zou te knagen geven M. de Senateur Mazeman moet buiten in de aanstaande kiezingen; dat zeggen de gekruinde farceurs van de twee bladjes nit den waterhoek, '/.ij rekenen, parbleu, zonder den weerd men zal hel hun in juni gaan wijs maken Men zegt dal men in den klerikalen winkel bezig is met eene monsterpil te vergulden, legende aanstaande kiezingen van IJperen en dat men de kiezers zal dwingen die op te slik ken. Dat zal een geestig spektakel zijn, wij zullen onze lezers au courant houden en zien of men hun geen klatergoud toe dient. De Toekomst is een vuilbladje, zegt het Nieuwsblad omdat men het in de kroegen in het sturtebier vindt Als dat waar is, wat is het Nieuwsblad dan, waarvan men hl de sta minus een ander gebruik maakt Het is een treffelijk gazetje dat naar zijnen oorsprong terug keert. -¥■ De Toekomst schijnt voortaan de congregatirgazetjes fel te moeten geneeren. Dat is geen wonder, haar formaat is daar voor opzettelijk verdubbeld en zij heeft geenen moed te kort. De Toekomst had geene plaats genoeg om de vuige leu gens en de lastertaal van het treffelijke Nieuwsblad te weer leggen, maar nu is er eenen middel in geschaft, en hij zal op de koorde komen, men mag er zeker van zijn. ntiffnuijia* Het Nieuwsblad van Zondag laatst, sprekende van de Toekomst, zegt dat in zijne walgelijke taal dat deze een slor dige feuilleton van onder geeftmaar indien wij de dich terlijke bespiegelingen op het onze vader, of de onfaalbaar- heid van den Paus in onze kolommen opnamen, dan nog zullen dit, o Nieuwsblad, slordige feuilletons in uwe oogen zijn omdat... omdat ze in de Toekomst zijn opgenomen. Dat de schrijver van dit slordig feuilleton het ons vergeve, hier zijnen naam te moeten neerschrijven, maai de heer Vande Weghe zijn gedicht onderteekend hebbende, had het Nieuw.- blad zich uil wellevendheid moeten wachten van deze per soonlijkheid in onze polimiek te brengen. De heer V., door zijne reeds aan ons toevertrouwde dichtstukken verdienstelijk bekend, verwachtte zich geenszins, denken wij, van door het Nieuwsblad door den modder getrokken te worden. En zeg ons toch eens, galzieke vitter, wat gij toch zoo al slordigs in de omwerking van Victor Hugo's Orientates vindt En wat meer is, hoe hebt ge er kunnen over oor- deelen, dewijl, toen gij dit slordig woord uit uwe jezuïe- tische pen liet vloeien gij slechts eenige strophen van Allerzielennacht had kunnen lezen. Maar het is het gewrocht van den schrijver niet dat gij aanrandt: Zoo wei als wij, zijt gij bewust dat er in de losse dichlproefjes van den heer V. noch politiek straalt noch im moraliteit schuilt; maar, daar die heer zich eenigszins met de vlaamsche belangen bezig houdt, tevens deel maakt van onzen jongen en bloeienden Kunst- en Letterkring en ons de vruch ten zijner snipperuren ter opneming in de Toekomst zendt in de hatelijke Toekomst die u zoo op de maag drukt - dat is u teveel en'dahrom is haar feuilleton slordig Daarbij de schrijver is officier en al wat van bij of van verre het leger raakt, kan het Nieuwsblad niet rieken; de epaulet is hem fggig, dat ding maakt hem kwaad. Dit zagen wij meer dan eens Waart gij het niet, Nieuwsblad, het was dan wel uwe armzalige dubbelganger het Journal d'Ypres, die, in Novem ber laatst, op de valschle wijze het korps onder-officieren van het 10° regiment lasterdet met hen op de schandigste wijze te beschuldigen van straatschenderij, van ruslsloring, van woeste en politieke kreten, enz., enz. Waart gij het niet en uwe sosie met u,die het den acht baren kommandant zoo boosaardig ten kwade duidet dat zijn muziekkorps eene bijzondere maaltijd ging opluisteren, juist toen uwe congregatie-vioolmaatschappij een concert gaf in den congregatiewinkel, waaren dit vinden wij natuurlijk- de officieren builen gesloten zijn. Is dit misschien ook om hunne slordigheid Waart gij het niet... maar genoeg, de streng moet in ééns niet afgehaspeld worden, ons voorbehoudende in nadere nummers nog op al deze gezegden terug te komen, wel we tende dat uwe tartufschrijvelarijen ons daartoe meermalen de noodige stof zullen bezorgen. In den slordigen feuilleton van het nummer van Zondag laatst zijn twee slordige drukfeilen begaan, welke wij onze niet slordige lezers verzoeken te verbeteren. 2e kol. 10e regel v. o. tusschen andere bloemen, leest tusschen andere sclioonen. Ze kol. Ge regel v. b. zulk leven in joelen, leest: zulk leven en joelen. Wat slordige letterzetter, niet waar Met genoegen kondigen wij onze lezeren aan dat Mr H. Flamand onze stadsgenoot, tot den post van greffier benoemd is van het le kanton IJperen, in vervanging van M. Boekenaere, overleden.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2