Van alles wat. gedaanmaar ook dit is geen wonder, SI. de Baron Mazeman is van allen die hem kennen geëerd en bemind altijd vaardig om, wanneer het mogelijk is, aan eenieder dienst te doen, en in alle gelegen heden ernstiglijk de belangen van de stad en van het arrondissement ter harten nemende, eenieder gevoelt hoe hatelijk het ware den tegenwoordigen Senaleur te onderkruipen, en daarom is hel dat de tot thans toe gedane pogingen geenen uilslag heb ben gehad en waarschijnlijk verder niet meer zul len lukken,want eenieder weet dat de verwijdering van den Baron weinig kans oplevert, en of ware liet anders, dat degene die dezelve zou wagen, de verachting der menigte op zich zou trekken en als ecnen vijand van het welzijn van ons arrondisse ment zou aanzien worden. De Patrie, die gehoorzaamt aan een van hooger gegeven bevel, dringt aan om door alle middels te doen gelooven dal de Volksvertegenwoordigers, aan de liberale partij gehecht, verslaafde dienaars zijn van den heer Frère; volgens de klerikale nieuwsbladeren, gij moogl eene overtuiging heb ben of niet, zoohaast gij het ministerie ondersteunt gij hebt geen onafhanklijkheid meer; om een ware vertegenwoordiger te zijn moet gij de hand toerei ken, zoo wel aan de klerikalen als aan de utopisten, die men ten ongelijke de vooruitgangers noemt, ten einde het ministerie omtewerpen; gij zijt liberaal, maar gij moet uwe vrienden slachtofferen omdat de heeren Coomans, Deschamps, Nothomb, enz., aan de ministeriëele portefeuillen zouden kunnen geraken! Gij ondersteunt de mannen, die uwe par tijgenoten zijn en het land lot den hoogslen top van geluk en voorspoed hebben verheven, en gij hebt ongelijk; gij moet uwe vrienden verloochenen, hun verraden om het beheer in de handen overteleveren van degene, die de vrijheid van allen uitsluitelijk ten behoeve van uwe politieke vijanden zouden aanslaan, en die, in plaats van den matigen voor- uilgang te bevorderen, de oude misbruiken zouden trachten te doen herleven. Daar is hetgene de achteruitkruipers verlangen en dal is gemakkelijk te verstaan maar dat zij degene die in hunne strikken niet vallen als ver slaafde onderdanen behandelen en dat in de tegen- woordighcid der handelwijze van hunne partijge noten die aan de bevelen van de Bisschoppen onderworpen zijn en geen eene slem zouden dur ven wagen die de goedkeuring derzelve niet verworven heeft, dit is ongelooflijk, en een nieuw bewijs dat hun eenigste doel is de menigte te ver blinden, ten einde haar des te gemakkelijker te kunnen onderdrukken. Hel is niet genoeg dat al de klerikale nieuwsbla deren van het land ontroerd zijn, omdat de regering van Brussel een standbeeld wil oprichten ter ge dachtenis van den vermaarden Marnix de Ste Aldcgonde, en dat zij daarover verwijtselen doen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, om dat hij door eene subsidie daarin wil medehelpen, men doet de jesuitieke gazetten van Frankrijk daarin ook het hunne bijbrengen, en men behan delt dit voorstel alsof hel eene belediging voor de Belgen ware van de gedachtenis van zoo een ver heven en krachdadig karakter te zien verereren noglans wij moeten het bekennen, de spijt van on gelukkige dweepers, die in de 19e eeuw hebben durven schrijven, dal de Spansche inkwisitie wei en rechtvaardig beslaan had en veel goed aan het geloof heeft gedaanis gemakkelijk te verstaan; zij moeten ongclwijffeld met tegenzin de gedachtenis zien vereeren van eenen landgenoot, die de ernstige verdediger is geweest der belgische vrijheden die zoo veel pogingen heeft gedaan om ons Vaderland van die verfoeilijke instelling te be vrijden, en die, na de invoering derzelve, de he vigste vijand is geworden van den wrëeden dwingeland Philippus de II en van zijne supposten den kardinaal Grandvellc en den hertog van Alba. Onderricht van hetgene plaats had in het koning rijk Napels en dc inrichting van 22 nieuwe Bis dommen in dc Spansche Nederlanden, Marnix had de vrees dat de zelfde gruweldaden, die aldaar wa ren gepleegd de Belgen ook bedreigden; hij werd een der hevigste tegenstanders der aanvallen, die de vrijheden en de voorrechten der steden en der bevolking vernietigdenhij is het die het vermaard eedverbond der edelen (compromis des nobles) had opgegeven en zelfs had opgesteld, en wanneer zijne vrees eene wezenlijkheid geworden was; wanneer bij duizenden ongelukkigen reeds door het vuur en het zwaard waren geslachtofferd geweest en wan neer hij voorzag dal de opstandelingen onder zijn bevel voor dc overmacht der Spanjaarden gingen moeten wijken, het is alsdan dat hij dc Belgen aanraadde zich in de armen van Frankrijk te wer pen, iels dat de jesuitieke nieuwsbladeren hem verwijten alsof hij de onafhanklijkheid van zijn Vaderland had willen vernietigen Sehoonc onaf hanklijkheid waarachtig, van te leven onder de dwinglandij van een wanschepsel zooals dc hertog van Alha, die bloedrechtbanken in de bijzonderste sleden van het rijk deed oprichten jen de verdach ten van ketterij levende deed branden Om een staaltje te geven van de wreedheid en onmêedoogcnhcid van dien ongelukkigen, wij ge ven hier de vertaling van brieven, die in de archi- ven der stad berusten en waarvan eenen thans in de openbare bibliotheek ter inzage der nieuwsgie rigen is gedeposeerd, hij welken brief de gevol machtigde van Philippus de II beveelt de genoemde Olivier Bleutour,als verdacht van ketterij,aan het vuur overteleveren. Ziehier die brief Op het zicht van dezen, gij hebt overtcgaan tot de eindelinge veroordeeling en uitvoering der- zelve ten aanzien van Olivier Bleu tour, met aanslaging van al zijne goederen, ten behoeve van Z. M., en bij geval dat deze gevangen zou obsti- naat zijn en in zijne keltersche dwalingen zou volharden, gij zult hem volgens de plakkaten van Z. M. door het vlammende vuur ter dood bren- gen, in welk geval gij, vooraleer hem uil de ge- vangenis le halen,hem de longe met een gloeiende ijzer zult doen branden, opdat hij zich in de on- mogelijkheid zou bevinden van zich schandelijke of lasterende uitdrukkingen legen het katholijk geloof loelclaten. (Gcteekend) de Hertog van Alba. Het is omdat Marnix zich tegen een dusdanig be heer heeft verzet, dat de jesuitieke boel kwalijk vindt dat de nakomelingen van dezen moedigen va derlander zijne gedachtenis willen vereeren; wat zouden wij dus te verwachten hebben, indien zulke mannen ooit aan het staatsrocr konnen geraken Wij hebben het jaarlijksche verslag onder het oog over den toestand van de algerneene spaar- en pensioenkas, door den heer minister van financiën dc Kamer aangeboden. Op 31 December 1866, had de spaarkas maar 13 maanden en half bestaan en de aangroeiende vooruitgang der depots, toont dat zij het vertrou wen van hel publiek bezit. De stortingen voor het instellen van renten beliepen in 1863 tot 732,001 l'r. en 44 c., en voor 1866 tot fr. 793,615-69. De uitslagen waarover verslag is gedaan door "t gouvernement, zijn bekomen onder het beheer der wet van 8 Mei 1850. De nieuwe schikkingen, welke in dezen dienst zullen worden ingevoerd, door dewet van 16 Maart 1865, zullen binnen kort uitvoorig worden gesteld. De reglementen en onderrichtingen daarop betrek hebbende, zijn gereed gemaakter blijft maar en kel nog de tarieven definitief vast te stellen, wier berekening veel werk en tijd vraagt, Volgens alle waarschijnlijkheid zal de wet van 16 Maart 1865, te rekenen van 1 Mei 1867 in voegen kunnen ge bracht worden. Men hoopt dat deze nuttige instelling in het loc- komende beter zal begrepen worden als voorheen en dat de werklieden, door de goede raadgevingen ondersteund, van de gemakkelijkheid, welke hun is aangeboden, hunnen ouden dag tegen dc armoe le verzekeren, zullen gebruik maken. Dc kiezing nadert! zegt de vlaamsprekende Vla ming uil den waterhoek. Hij moet dat op eed niet bevestigen; hel is genoeg te zien, want hij krijgt manieren gelijk de gekken tegen den Hoogtijd Baron Mazeman de Kockhovc zegt hij ver der, heeft koeken en chocolade gejond aan de w'er kers in de fabriek van den heer Seys. Hij drijft daarmede den spot en verwijt dat aan den Senaleur als eene doodzonde. Als het zoo is dan gaan onze rijke congreganisten met leerzen en sporen recht den Hemel in, want zij zijn niet teer van dc zonde van milddadigheid te bedrijven. Vlaadl eenen kei, zegt het spreekwoord. Ziedaar hetgeen gij vraagt, mijn vriend daar niemand u eenen dienst wilt doen, zal ik u denzelven bewijzen. Hierop vertrok hij ijlings, eenen blik van verontweerdiging op den juwelier werpende, en reeds was zijn rijtuig verre weg, voor dat Joseph, van vreugd en verwondering als ver stomd, den lijd had gehad om te weigeren of zijnen onbeken den weldoener te bedanken. -Twintig florijnen! zeide de verrukte timmerman in zich zeiven, toen hij onderwegede som natelde: twintig florijnen Welke edelmoedige menschenvriend O, zoo ik hem nog ont moet en herkennen doe ik hem zeker, want zijne trekken zijn te vast in mijn geheugen geprent dan zal ik hem op mijne kniën bedanken en hem verzekeren, deze som weder te geven. Met deze en andere gedachten was Joseph Baumer zijne woning genaderd en trad verheugd binnen. Hij verhaalde het gebeurde aan zijnevrouw,die van aandoening weende en zeide: Gij ziet, dat de Voorzienigheid over de menschen waakt en hulp en troost aanbrengt, wanneer men er het minst aan denkt. Mijne kinderen, zegde zij tot Maria en Wilhelm, die bij het hooien van dat nieuws blijde kwamen aangehuppeld, ver geet niet dezen avond God voor onzen onbekenden weldoener te bidden, die ons zooveel goed gedaan heeft. De twintig florijnen hadden een heilzaam uitwerksel; niet alleen voorzagen zij in het noodige, maar bewerkten ook spoe dig de geheele herstelling der vrouw, die met iever haar werk hernam; ook Joseph stond weldra weêr aan de schaafbank en werkte met lust en moed van den vroegen morgen tot den la ten avond. (vervolg zo.vdag). jgiifüHWC iii 1ii~^ gw-roiir—

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2