Weet gij wel wat gij zijl Van alles wat. pasloorsliu is en cenc nieuwe sacristie op te bou wendaarmede nog niet genoeg de middels zijn reeds bereid om den toren in den trant der kerk te herstellen en met eene nieuwe naaide te versieren Het is dus niet zonder verwondering dat wij le zen in het Journal cl'Ypres, dat het komité der klerikale kiezers, in zijne vergadering van Vrijdag den 17" dezer, met algemeene stemmen den Baron Devinck, als klerikalen kandidaat voor de kiezing van den 11" Juni heeft gekozen. Dit verwondert ons niet, hel bedoelde komité is daargesteld uit de overdreveirdste leden der partij, die niet omzien om de belangen der stad en het arrondissement aan de jesuitieke heerschzucht te slachtofferen, maar dat de Baron Devinck zoo eene kandidatuur aanvaardt, wij kunnen het ons niet inbeeldenDe lieer De vinck is een ware bloedverwant van onzen aflre- denden Senateurhet is reeds door een groot gedeelte van het hebbenschap, die aan M. Maze- man of aan zijne kinderen toekwam, dat hij kies baar is geworden, en het zou wraakroepende zijn van, na een hebbenschap te genieten, dal groolen- deels aan zijnen kozijn toekwam, zich als kandidaat te laten voorstellen om denzelven omtewerpenwij kunnen nog niet gelooven dat de heer Devinck zoo eene lage rol zal aannemen. Wel is waar, dat de dweeperij verblind, maar dat de gewezen liberale schepen van Antwerpen, de vriend en de vertrouwde van den achtbaren heer Loos, zou dalen tot het punt van hem door den geestelijken invloed te laten onteeren, wij zullen het slechts gelooven, wanneer het ons op eene on- wederleggelijkc wijze zal worden bewezen. Hel voorig artikel was geschreven toen het Journal d'Ypres van Woensdag laatststleden ons is komen het bewijs geven dat M. Devinck de kan didatuur aanveerdt. M. Devinck is dus de kandidaat der geestelijken en hij is maar dat, want wij zijn overtuigd dat er niet eenen onaf hankelijken kiezer, die de belangen van de stad en van het arrondissement ter herten trekt, dien vreemdeling zal liever hebben als den heer Baron Mazeman de Couthove denwelken in alle omstandigheden onze belangen met ijver en verkleefdheid verdedigd heeft. M. de Baron Maze man is burgmeester van Proven sedert 1836; hij is ook provincialen raadsheer geweest van 1836 tot in 1839 alswanneer hij lid van het Senaat gekozen wierd en in al deze bedieningen heeft hij bewijzen gegeven van bestuurlijke kennissen en van eene grootc verkleefdheid aan de belangen van onze om streek. Hij heeft zelfs het eerst het voorstel gedaan van verscheidene maatregelen van algemeenen nut, die heden reeds in uitvoering gebracht zijn. Wij zullen er slechts ééne van melden; het is grooten- deels aan zijne onophoudelijkepogingcn,eerst inden Provincialen Raad en nadien in het Senaat, dat wij het daarslellen van de wegwijzers langs de steen wegen te danken hebben wij zullen breedvoeriger zijne titels aan het vertrouwen der kiezers uitleg gen in lusschenlijd wij moeten doen bemerken datM. Dcvinck voor ons een vreemdeling is, die noch de belangen der stad, noch die van het arron dissement kent; M. Devinck ten anderen is een oud liberaal die zijn vaandel verlaten heeft en die noch het vertrouwen noch de achting eener partij weerdig isook wij zijn overtuigd dat de kiezers niet zullen aarzelen tusschen de twee kandidaten en dat de naam van M. de Baron Mazeman de Couthove de groote meerderheid van stemmen zal vereenigen. Het Nieuwsblad en de Feurnaar zijn zeer be kommerd met de kandidatuur van M. den Baron Mazeman en zij nemen hunnen wensch voor de echtheid toen zij zeggen dal hel kiezerskorps onzen achtbaren Senateur al den tijd zal geven om op zijn gemak koekefeestjes te houden. Die dagbladeren hebben groot ongelijk van te spotten met de feestjes die M. Mazeman geeft, want de koeken die men 't zijnen eet en zijn geenc gelijk Notte uitdeelde aan zijne vrienden in het bisschoppelijk kollegie van Kortrijk en vaneenen anderen kant de feesten, die onzen achtbaren Sena teur met veel mildheid geeft, en verdienen niet be spol te worden, want zij helpen burgers en nering- doendersleven. Het proces van den genaamden Notte, die in de laatste zitting der assisen te Brugge ter dood is ver oordeeld geworden, om den jongen Paret in het bisschoppelijk kollegie te Kortrijk te hebben willen vermoorden heeft ongelooflijke omstandigheden opgeleverd, welke alle vaders van familie moeten doen overwegen aan wieh zij hunne kinderen zul len toevertrouwen. De Palrie, na de verklaringen der getuigen te hebben verzacht en de debatten te hebben ver- valscht, bevat in zijn nummer van Dijnsdag laatst eenen haatzuchtigen artikel tegen den heer De Pacpe, die in de zaak het openbaar ministerie heeft vervuld, omdat hij de waarheid heeft doen kennen; zij bevestigt dat het vertrouwen der ou ders in de zedelijkheid der klerikale instellingen daardoor in geender wijze zal verkrenkt worden Ten aanzien van sommigen kan dit waar zijn want zij hebben ooren en hooren niet, zij hebben oogen en willen niet ziendoch, het is niet te min bestatigd geworden dat het uit jaloerschheid is dat Notte is aangedreven geworden om zijne gruwel daad te begaan, en dat leerlingen aan clkandere minnebrieven toezonden in de vurigste uitdrukkin gen opgesteld, en waarin het woord vriend in het vrouwelijk was geschreven. Wij hadden misschien over die zaak niet meer gesproken, indien de bisschoppelijke gazette niet had willen verschoonen hetgeen niet verschoond kan zijn in plaats van zich te weerhouden van in verder uitleggingen te treden, de Palrie tracht den plichtige te verschoonen en geeft hierdoor bewijzen dat, wat er in de klerikale gestichten kan gepleegd worden, volgens haar de soutane in alle omstan digheden de onzedelijkste daden zelfs moet bedek ken Gij bestaligt dat gij catholiek zijt, en gij zijt klerikaal. Eene catholiek dient eenen God, en gij dient er verscheidc: de overheersching en het geld. Eene catholiek geeft aan Cesar hetgene aan Cesar toekomt, en gij spant alle middels in, zelfs de on eerlijkste, om Cesar omtewerpen en u in zijne plaats te stellen. Eene catholiek gebruikt preek- en biechtstoel om de zedelijkheid te bevorderen, en gij maakt ei- gebruik van om uwe politieke belangen te doen zc- gen pralen. Eene catholiek vergeeft het kwaad dat hem is gedaan, en gij, verre van te vergeven, niet hetgene men u zou kunnen doen, maar hetgene dat men u belet heeft zelve aan anderen te doen, gij vervolgt uwe tegenkanlers lot na hunne dood. Eene catholiek handelt met een ander gelijk hij verlangt behandeld te worden, en gij tracht ten on deren te hrengen al wie anders denkt dan gij. Eene catholiek tracht de godsdienstige gevoelens te verspreiden, en terwijl achtbare geestelijken niet levensgevaar in verre afgelegen wcrelddcclcn aan de wilden het evangelie gaan preèken, gij wei gert het Godsdienstig onderwijs te geven aan de kinders van calholieke ouders, omdat men u het uitsluitelijk meesterschap op de staats- en stadskol- legien niet wilt toestaan. Eene catholiek eigent zich nooit toe hetgene aan hem niet is, en gij behandelt als dieven degene die n hebben doen teruggeven hetgene, waarvan gij u onwettelijk in bezit had gesteld. Eene catholiek handelt volgens de voorschriften van Christus, die heeft gezegdbemint malkander, en gij zaait twist en tweedracht, zoo verre dat gij niet aarzelt broeder tegen broeder, oom tegen neef, en tot kinders tegen hunnen vader optehitsen. Eene catholiek bedriegt nooit niemand, en gij haalt het geld af van eenvoudige sukkelaars om' uwe patroonen te verrijken; het is aldus dal gij aan vele personen actiën hebt verkocht, die gij wist weinig vertrouwen waardig te zijn, en onder ander Roomsche actiën aan honderd voor honderd, terwijl men dezelve op de beurzen van Brussel en Antwerpen aan 60 ten 0/° kon koopen. Eene ware catholiek beledigt noch lastert nooit niemand, en uwe drukpers houdt dagelijks de valschte en laagste beschuldigingen in tegen de eerlijkste en achtbaarste ambtenaren van het land, zoo verre dat de walgende artikelen, die gij dage lijks schrijft of doet schrijven tegen al degene die hel hoofd in uwen schoot niet willen leggen, al die der vuilbladen van de fransche omwenteling van 1793 nog te boven gaan. Neen, degene die zich aan al deze overdreven heden plichtig maken en dagelijks, den laster op de lippen en den haat in het hart, de mis lezen, zijn geen catholieken; het zijn verblinde werktuigen van eene maatschappij die de algemeene overheer sching droomt, die voor geene middels, zelfs de on eerlijkste, gelijk de Bisschop Malou het heelt gezegd, wijken, omdat bij haar het doel de middels rechtvaardigt, en die na alle landen opvolgelijk in verwarring te hebben gebracht, beurtelings uit de zelve is moeten gebannen worden. Al de liberalen zijn geen deugenieten, maar al de deu- genieten zijn liberalen, zegt het Nieuwsblad in het Vlaamsch en in het Fransch, omdat iedereen het zou verstaan. Wij zou den die spreuk kunnen keeren en zij zou dan veel meer met de waarheid overeenstemmen dan nu, maar wij laten liet om ile zedelijke gevoelens van het publiek niet te kwetsen. De Calholieke Platvoeters-representanten die te Brussel den Vrijdag vleesch eten en hier van den schijnheiligen maken, zijn zeker geen liberalen, wat zijn het dan De koster van het Nieuwsblad, die alles uiteendoet, heeft het nog niet gezegd maar hij kan niet mankeeren van dat allicht te doen.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2