I De sclioone bewijsredens, waarlijk au alles wat. Stads Nieuws. .-«ld, voor hel onderwijs bestemd, voor iets anders v orde gebezigd of de kapitalen, gelijk liet meer ei als beeft gebeurd, zouden worden opgeëten. En welke zijn al de andere wetten waarvan gij melding maakt! Kunt gij er eene aanhalen! Ik dage u uit om éénc te melden. Is de Godsdienst niet vrij, ondersteund ea begunstigdïk houd staande dat gij geen écne gegronde klacht dicsaan- gaandc zoudl kunnen ophalen en dus al uwe be sehuldigingen zijn niet anders dan kwaadtrouwige verwijtselen, die een Godvreezendc mensch zich niet zou moeten toelaten. De Koster. Ja, maar de Baron Mazeman on dersteunt het ministerie. Be Meester. En gij wilt dat men iemand noemt die niet anders dan de klerikale vorderingen ondersteund; welnu, geeft uwe slem aan M. De Yinck en gij moogt overtuigd zijn dal hij geen an dere belangen dan die der Bisschoppen zal verde digen. Jan. En ook wel die van Antwerpen hij zal het getal Antwerpenaars gaan vergrooten, die het land voor conc onafhankelijkheid van hunne stad aanzien en zich in geener wijze met andere belan gen dan de hunne bekommeren. Dn Meester. En gij maakt een grief legen den achtbaren heer Mazeman omdat hij het minis terie ondersteunthij heeft dat gemeens met al onafhankelijke lieden, die de vrijheid en hun land beminnen: laat alle vooroordeel te kante en zegt mij, koster, is M. De Yinck geen vreemdeling, die nergens voordeden aan de stad of aan het arron dissement heeft gedaan, die met de belangen der- zelve onbekend is, die acht maanden op het jaar Antwerpen bewoont en bij weinig personen van ,onze omstreek is gekend, die destijds liberale schepen van Antwerpen is geweest en kazakke heeft gekeerd, om als nieuw genoemden edelman in de arislliokraten kringen van de hoofdstad, die de wederkeering hunner gewezene voorrechten droomt, te worden aanveerd? M. de Baron Maze man in tegendeel is onder ons geboren en heeft eene groole fortuin, waarvan hij een edel gebruik maakt, en door zijn voorbeeld vele anderen aan drijft om hun geld ook in de stad te verdoen. Men kan wijders niet zeggen dat M. Mazeman geen goede catholiek is de kerken van Proven en van Sl Pieter bewijzen het; M. Mazeman is wijders voor eenieder hédienstig, en daar hij wel met de noodwendigheid van het arrondissement hekendis, hij heeft dezelve in alle gelegenheden crnsliglijk verdedigd, en heeft niet weinig bijgebracht aan al de verbeteringen, die wij aan het staatsbestuur verschuldigd zijn en die hei land lot den hoogslen top van voorspoed hebben verheven, zoodanig dat degene, die legen den aftredenden Senatcur zullen stemmen, mogen aanzien worden als ware vijanden van ons welzijn. Hel is meest op M. Mazeman niet dat wij het hebben, zeggen de klerikalen, maar de voornaam ste kwcslien in het Senaat, hebben maar, in ver- schillige omstandigheden, met twee, drie stemmen meerderheid opgelost geweest, zoodan helpt ons den Senateur omver werpen en wij, wij gelasten ons dan met het ministerie. De schoonc bewijsreden waarlijk, maar het is precies omdat wij aan het ministerie houden, dat wij dobbel houden aan M. den Baron Mazeman. Aangezien wij voor Minister van Binncnlandsche Zaken een man hebben, die sedert 20 jaren ons vertrouwen bezit, en die geene gelegenheid heeft laten ontsnappen om ons dienst te bewijzen; een man die 2o jaren van zijn bestaan opgeofferd heeft aan onze belangen, en gij zoudt willen dal wij zelfs de wapens smeden om hem omver te werpen dal wij ons van zijne ondervinding ontmaken, dat wij afzien van zijnen invloed en zijne zelfs opoffe ring Wij verslaan zulken droom bij de klerikalen, omdat hij hen dc grootste onverschilligheid voor het algemeen weizijn bestaat, maar gij eigenaars, gij landbouwers die verlangt naar beurtwegen, scholen en ijzeren-wegen, wcnscht gij den Minister van Binncnlandsche Zaken te zien wegwerpen; gij, wier al uwe intresten in den landbouw op het spel staan, zoudl gij houden dat hij zich van het depar tement van het Inwendige zou verwijderen, de man die het land door zijne wijze maatregels van de zoo vreeslijke veepest beschermde i\eende redens waarom gij, klerikalen, M. Mazeman wilt van kante stellen, is voor ons eene reden te meer om zijne kandidatuur te ondersteu nen, ook wij zijn overtuigd dat de kiezers tegen uwe onverdraagzaamheid zullen protesteren en dat zij M. Mazeman niet zullen vervangen door eenen Antwerpenaar. Er zijner reeds genoeg zulke vogels in de Kamers. De liberale kiezers van 't arrondissement IJperen hebben de eer de klerikale kiezers van 't arrondis sement Antwerpen bekend te maken dat, indien zij geen kandidaat zouden vinden, er eenen telJperen is die juist voor hunne zaak past. Geboren te Antwerpen van Antwerpsche ouders, hij draagt eene onwankelbare verkleefdheid voor zijne geboortestad, tot zooverre dat hij zijn péper, zijn zout en al de andere noodigheden voor zijne keuken rechtstreeks van daar trekt. Hij belooft daarenboven te werken voor het wegwerpen van het ministerie en bezit vricndschaps- en familje- betrekkingen die hem den besten invloed verzeke ren hij de hoogste kringen vanHolland. Elk zegge het voort. De klerikale plalvoeters willen de kiezers alweer een vel ophangen Stemt voor Jules De Vinek, zeggen zij, hij is u bekend! Bekend? van wie, waar? Wie is er die hem kent? Waar is hij te zien? Wat heeft hij ooit voor hel arrondissement IJperen gedaan Men moet zoo stout zijn als het kle'rikaa] Nieuwsblad om te durven staande houden dat dc kiezers Jules De kinck kennen. Dc catholieke platvoeters van het Nieuwsblad zullen ons zeker allicht de titels van den Baron Dc Vinck lot hel vertrouwen der kiezers ne keer uit eendoen. Hij heeft versland, hij is gematigd, hij is onafhankelijk van karakter, zeggen zijJa, maar, als dat genoeg is om Senateur te zijn, erloo- pen er zulke bij hoopen langs de stratenmoest men dan juist ccn vreemdeling nemen, een Ant- werpsche signor die aldaar den verrader gespeeld heeft DeVinek heeft verstand, zegt het A ieuwshlad er ware maar dat meer te kort dat men ons voor eenen gek zou doen stemmen. Heeft De Yinck verstand! Wel dal hebben alle redelijke schepsels Gods; wat is er daar buitengewoons in dat De- Yinck verstand heeft? Hij is gematigd! liet Nieuwsblad zegt niet waarin hij gematigd is. Is het in eten en drinken Is het in politieke overtuiging? Dit laatste ware mogelijk, want hij heeft te Antwerpen op eene schandelijke wijze zijne liberale vrienden verraden hij is voor het oogenhlik een klerikale plalvocter geworden. Hij is onafhankelijk van karakter! Daarmee behoeft het Nieuwsblad niet te boffen; want dc kiezers kennen de onafhankelijkheid van dc kleri kale kandidaten. Is het misschien omdat hij de on afhankelijkheid gehad heeft van te Antwerpen zijne liberale vrienden te verloochenen en zich hier, uit hoogmoed en liooveerdij, als de gemeenste platvoeter, te komen neerwerpen voor de voeten van de politieke geestelijkheid. Indien hij onafhankelijk is, wij zijn hard voor nemens hem onafhankelijk te laten. Van alle andere gaven spreekt het Nieuwsblad niet, men moet dus denken dat hij er niet veel meer heelt. Altoos is het zeker dat hij zoo dom niet zal zijn als Mazeman van koekeféestjes te geven aan de fabriekwerkers; trouwens dat is eene dood zonde, hij heeft verstand genoeg 0111 geene dood zonde te bedrijven, hij is te gematigdin mildheid en hij is te onaf hankelijk van karakter om de wevers van M. Scys te verleiden met koeken voor zijne kiezing. De liberale coterie van IJperen laat hare boren hangen, zegt het 1\ieuiosblad, omdat zij gevoelt dal zij met zulk eenen oppervogel van ncn candi- daat te doen heeft. De liberale coterie? Wie is dat Het Nieuwsblad zegt het niet. Indien het onze oo- ren niet ziet staan, 'l is dat zij overschaduwd zijn van de monsterooren der verstandige, gematigde en onaf hankelijke catholieke plalvoeters, die thans langs dc straat loopen, met het Nieuwsblad in hunne handen. In ons verleden nummer ontbrak er plaats tot het melden dat onze stadsgenoot, M. Edmond Li fever, met groote onder scheiding, de eerste prijs komt te behalen in de Beeldhouw kunst naar de natuure, klas van hooger-onderwijs der Koninklijke Akademie van Sclioone Kunsten, te Brussel. Hij won er insgelijks de eerste prijs 111 de Anatomie. M. P. Bevisscher, eerste statie-bureclbediende alhier, komt zich naar Thourout te begeven alwaar hij als statie-overste be noemd is. Ziehier de stukken dut heden Zondag, 2 Juni, ten G 1/2 ure des avonds, inden hof der Concorde, het muziek van ?t 10° reg' zal uitvoeren, onder het geleide van den heer Walhain 1. Pasredoublé, (Walhain). 2.1' Masnadièri, demunde, (Schroder). Sidonie, Polka pour piston, (Gariei). 4. Grande Fantaisie de Lucrèce Borgia, (Hanssens). Le Fifrelin, Polka fantastique, pour flüte, (Demaré).

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2