Rechterlijke kronijk. Stads Nieuws. men en M. Yan Orle maar 257. Dus werd M. Pollet gekozen. Voor de tweede plaats verkreeg M. Yerdbois (kath.), eenc meerderheid van 23 stemmen op M. Mallar (lib. vereen.). M. Henrion (kandidaat der radikalen) verkreeg geene stemmen genoeg om de ballotering te kunnen bereiken. In de ballotering werd M. Yerdbois gekozen met, 305 stemmen tegen 251 gegeven aan M. Mallar. In de ballotering zijn er geavanceerde die zich onthouden hebben en andere die stemden met de catholijken Ziedaar hoe er te Verviers gelijk te Luik, twee catholijken in den gemeente-raad zetelen. De liberalen van alle kleur zullen eindigen, ho pen wij, met te verstaan dat men de gelederen dicht aaneen moet sluiten om het succes oiizer ge zindheid te verzekeren. BURGERLIJKE RECHTBANK van KORTRUK. De heer A. Bogaert, uitgever van den Memorial, tegen M. Yictor Carette, koophandelreiziger, en tegen de klerikale dagbladen LE BI EN PUBLIC, van Gent, en de JOURNAL DE COURTRAI. De rechtbank van Kortrijk heeft Donderdag (20 juni) een vonnis geveld die verklaart dat de brief van V. Carette door bovengemelde bladen opgenomen, smadelijk en eerroovend is; de recht bank heeft Carette veroordeeld tot twee honderd franken schade en interesten en tot het inlaschen van het vonnis in de bladen UEcho du Parlement, Ie Journal de Gand, VOrgane de Courtrai cn de Frije Burger, voor zoo dikwijls de heer Bogaert het begeert en dit tot de som van 500 franken. Carette is daarenboven tot de kosten veroordeeld. De uitgevers van den Bien Public en van de Journal de Courtrai zijn ook lot de kosten van hel vonnis veroordeeld. Znnk vin laster. Wij vernemen uit goede bron dat M. Aug'. Böhm, onze stadsgenoot, die thans Parijs bewoont, naar de Tentoonstel ling van Mechelen, die den 7 der toekomende maand geopend word, twee merkweerdige Landschappen afgezonden heeft. De jaarlijksche Sacramentsprocessie is zondag laatst in heuren gewonen omloop door het slecht weder niet verhin derd geweest. Wij hebben dit jaar bemerkt dat bij het Muzijk van het Knechtjens Weezenhuis, het historisch wagentje ver dwenen is waarop men gemeenlijk den grooten trommel ver voerde. Wij hebben nog opgemerkt dat de uitvoering dei- stukken buitengemeen verbeterd is. Maandag hadden wij de inhulding der nieuwe Cijbèl. Ten 5 ure namiddag vertrokken de Burgerwachten en Pompiers, muziek voorop, naar het Schietlokaal. Van het stadhuis ver trekkende, ging de stoel over de Leetdoor de Boesingstraal, Houtmarkt, Dixmudeslraat, Groole Markt, Boter-en Tempel straten en het Plein. De stoet was vergezeld door al de burger en militaire overheden der stad. In het lokaal gekomen, sprak M. de Burgemeester eene omstandigheids redevoering uit, waarop M. de Majoor Komm. der burgerwacht en ffi. de Ka pitein Kommaudant der Pompiers welgepast antwoordden. Leve de Burgemeester! en andere kreten ontbraken niet. Het muziek hief de Brabanconne aan en de eerste Ecreschoot werd door M. den Burgemeester gegeven daarop volgden onmid- delijk de andere heeren, lol dat het eiddejijk de beurt der Burgerwacht en van het korps Pompiers kwam. Toen nu de schieting half gedaan was, begon het te donderen, te blikse men en zoo geweldig te regenen dat men vreesde voor een gedeeltelijk mislukken der feest;maar de goede bouwing van de nieuwe Cijhel heeft alles voorgekomen en men zette de schieting voort alsof er niet zou gebeurd zijn. Het slecht we der eindigde met het eindigen der schieting en de Kampers trokken stoetswijze naar het Stadhuis terug. Ziehier de uitslag van den prijskamp BURGERWACHT. Meeste punten. 1 pr. (gegeven door minister Vandenpeereboom), aan Decoene Hilaire, luitenant. 2 (door M. den Prokureur des Konings), aan Boulangier. 5 (door Senateur Baron Mazeman), aan Joye, kanonnier. 4 (door M. Burgmeester), aan E. Eroidure, garde. 5 (door M. de schepene de Stners), aan den garde Candaele. 0 (door M. de schepene Vanheule), aan A. Legrou, serj.-maj. 7 fourrier Joos. 8 Brigadier Buyle. 9 Ed. Versciiaeve. 10 Picter Eagel. 11 Ed. Eroidure. Luit. Hennion. Deze 7 laatste prijzen zijn geschonken door de Officieren. Schoonste \Y it 1 prijs (van M. den Majoor Komm.), door den garde Emmery. 2 (van M. maj. Vanden Bogaer.de}-, de serjant Bouvier. 5 (van M. Adj.-maj. Ligy), door Luitenant Podevyn. Er blijven nog voor eene naaste schieting over de prijzen gegeven dooi' de heeren II. barton, arrodiss.-Kommissaris, schepene Vanheule, en 4 prijzen Van het korps officieren. POMPIERS. 1 Prijs, Leboucq Herman, muziekant2, Dedier Edouard, pompier; 5, Vlaminck Er., id.; 4, Holvoet Isidoor, id.; 5, Angtllis Pietér, muziekant(i Nevejans Theofiel, pompier 7, Santy Gustaf,"muziekant, en 8, Brille Prefer,id. Prijs van het schoonste wit, Eerrant Karei, pompier. Deze prijzen zijn gejond geweest door M. Vandenpeere boom, Minister van Bmnenlandsche Zaken en Majoor honor, der Pompiers; door M. den Senateur Baron Mazeman, en de heeren Burgemeester en Schepenen. Donderdag morgend, ten 4 1/2 ure, vertrok het overige onzer bezetting van het 10" regement, waaronder de staf en het muziek, zich naar het kamp van Beverloo begevende. Den zelfden morgend, ten 7 ure, kwam met eenen expresstrein aan het batailjon van hetzelfde regement terug, dat ons over eene maand verlaten had om in Genthei 2° regement te gaan vervangen. Sprekende van Gent, er is Woensdag laatst al daar eenen allerhevigslen brand losgeborslen, alwaar een ge- delte der mannen van het batailjon helpen blusschen had tot op het oogenblik van vertrek naar IJperen. Zulke doenwijze wekt de algemeene erkentenis en bewondering op. Donderdag namiddag stelde men een nieuwe bluschpomp in ter gemeente Dickebusch. M. Valcke-Hage, die alle zulke bluschtuige voor al de gemeenten onzer streek verveerdigt, was opzettelijk naar Dickebusch gegaan om onder zijne oogen er de proef van te laten doeh. Deze proef had de beste uitslag. YVij kunnen de gemeenten, die nog niet voorzien zijn van het noódige bluschgeluig, niet genoeg aanmanen om zich, ten minste ééne bluschpomp aan te schaffen. Men heeft over eenige dagen, te Lange'marck, kunnen oordeelen hoe noodza kelijk een welingericht korps pompiers en een goed bluschal- laam zijn. Te Dickebusch heeft men dit begrepen en seffens zijn verschillige mannen van goeden wil samengekomen, en vormen nu een korps pompiers, dat met den tijd geroepen is om misschien groote rampen te voorkomen. F, Vrijdag laatst was het de naamfeest-avond van onzen acht baren Burgemeester den heer Pieter Beke. Ter dezer gelegenheid heeft hel Muziek der stads-pompiers ten 8 1/2 ure vóór zijne woning, verschelde lieve muziek stukken uitgevoerd. De Koorzangers-Maatschappij heeft, op hare beurt, den heer Burgemeester vereerd met 5 zangstukken die, alhoewel voor ons niet nieuw meer, men altijd met veel genoegen we der hoort omdat ze wel en kundig gegeven zijn. Binst deze tweevoudige serenade ontving M. Beke in zijne zalen de burgerlijke en militaire overheden alsook de bijzon derste sladsgenooten die hem kwamen gelukwerischen. Niet tegenstaande het koud weder, was er nogal eene ta melijke menigte in de Boterstraat 0111 de aangename muziek- en zangstukken toe te luisteren. Klein Sacramentsdag die te IJperen over Ui jaar nog zoo algemeen gevierd werd, omdat het kantwerksters mesdag is, is nu dooden begraven. Buiten Wat kinderen die hup pelend eenige deuntjens zongen, was het op Donderdag alsof er nooit te IJperen kantwerkstersfeest zon bestaan hebben. R. 1.1». In den loop der verledene week was êr eene vrouw die naar de groenselmarkl ging. Zij kon, door eene lendenkwaal, niet gaan dan met behulp van eenen stok. Nadat zij hare keu- kennoodigheden aangekocht had, vertrok de vrouw, haren stok vergetendeEene halve uur daarna zag men de vrouw aankomen, geleund op eenen anderen stok. Lotje, is mijn stok hier nauwers - Ja,'l is uwe slok I mij docht iietuwe leèn moeten u fameus zeer doen I Gij en kunt er u geen gedacht van', geven. Het is daarom dat ik seffens een anderen slok genomen heb, toen ik te huis gewaar wierd dat ik den mijnen vergeten had. En er zijn algelijk nog mannen die zeggen dal hel al bega- riruj is -¥• BRAND VAM LANGEMARCK. Wij vernemen uit goede bron dal de Fanfaren van Lange- marek, met de toelating der overheid onzer stad, den Zondag 14 Juli aanstaande, van 12 tot 1 ure, in den publieken hof, een muziekfeest zullen geven ten profijte der ongelukkige uit- gebranden dier gemeente, liet muziek der Pompiers en de Koormaatschappij, die men altijd bereid vindt om alle mensch- lievende daden te ondersteunen, zullen aan hunne confraters van Langemarck hunne talentvolle hulp verleenen. Moge dit feestje vruchtbaar zijn voor de ongelukkige slachtoffers van dien schrikkelijktn ramp. WcrelittcntoonstcHiiig van Parijs. Indien wij aan bijzondere berichten eenig geloof mogen hechten er zouden aan onze stad en ons arrondissement in dien prachtigen prijskamp aanzienlijke onderscheidingen ten deele vallen, zoowel in zake van nijverheid als van landbouw. Echter zullen wij ons onthouden van namen op te geven, tot dat wij inlichtingen bekomen hebben, uit officieele bronnen. Iets wat wij nogtans mogen kenbaar maken, 't is dat de gou den medailje van Eer toegestaan is aan de gezamentlijké ten toonstelling van ijpersche kanten en aan de gezamentiijke tentoonstelling der produkten onzer Lnndbouwmaatschappij. Dat zijn twee onderscheidingen, waarover, wij ons. ten rechte mogen verhooveerdigenzij zijn niet enkelijk een be wijs van voortreffelijkheid onzer voorwerpen, ten opzichte der voorwerpen van denzelfden aard in ons land maar de gouden eermedailjen worden vooral toegestaan aan de verza melingen of produkten, welke boven de voorwerpen van ge lijken aard van al de landen, die aan de Tentoonstelling deel nemen, mogen gerangschikt worden, 't Is een prachtige zeg< - praal voor ons arrondissement en voor onze stad. Zoodra wij nadere officieele bijzonderheden ontvangen, wij zullen dezelve aan onze lezers kenbaar maken. Kermissen der maand Juni. Eersten ZondagLoo. Derden Zondag. Noordschote. Gheluwe. Vierden Zondag. Crombeke. Dickebusch. Vijfden Zondag. Elverdinghe.Voormezeele. Woesten. KUNST- EN LETTERKRING. Dit ijverig genootschap zet zijne werkzaamheden met den besten uitslag voort. In de vergadering van 29 Mei gaf de heer Begerem eene onderhandeling over de vlaamsche taal en let terkunde. De spreker herinnert eerst welke onderdrukking het vlaamsch te lijden had tijdens de fransche regeering, die door alle mid dels onzen landaard poogde te verbasteren, maar toch niet be letten kon dat de Vlamingen hunne moedertaal spraken en beoefendendan zegt hij hoe, gedurende onze vereeniging met Holland, dezelve in eer hersteld en aangemoedigd werd. Hij wijst verder aan wat er al sedert 1850 ter harer opbeu ring en verdediging is geschreven geweest. Hij zegt dat de staat, die^lang de bezwaren der Vlamingen miskend en hunne reclamatiën verslooten heeft, thans een begin van recht heeft gedaan met de regelen der spelling vast te stellen en de vader- landsche taal en letterkunde aan te moedigen. Hij laakt met alle recht het stadsbestuur van Brussel, omdat het zoo kurig den vlaamschen schouwburg ter hulp komt, terwijl het, ten prijze van de meeste opofferingen, het fransch tooncel onder steunt. Hij sluit zijne rede met het uitdrukken van den wensch dat de Kunst- en Letterkring deel neme in de verde diging der vlaamsche taalrechten. Deze onderhandeling verwerft de goedkeuring van het ge zelschap en wordt algemeen toegejuichd. In de vergadering van 12 Juni lest beklimt de heer Ver- duyn het spreekgestoelte endoeteene voortreffelijke voordracht over den oorspronkelijken toestand des aarbols en dezes traps gewijze ontwikkeling en vorming. Na in eenige trekken de uiterlijke gedaante der aarde, zoo als ze geschapen werd, af gemaald en hare beweging aangemerkt te hebben, volgens het algemeen aangenomen stelsel van Galilee, die, om zijne stoute denkwijze, strijdig met het gezag des Bijbels door zijne tijdgenooten als een goddelooze vervolgd werd, onderzoekt de spreker de samenstelling en verscheidenheid der aardschors, van den bovengrond tot aan de diepste opgedolven lagen hij ontdekt er de sporen van verwoesting in de versteende over blijfsels van dieren en planten uit vroegere eeuwen, die men thans te vergeefs op onzen bodem zou zoeken. Hij zegt hoe zeer de graad van warmte rijst naarmate men lager in den schoot der aarde daalt; hij verklaart den oorsprong der aard bevingen, der vuur- en andere bergen, alsmede der dalen en stroomen. Daarna vertoont hij de kracht der Natuur in hare gestadige en ontzaggelijke werken van voortbrengingen vei-

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2