ieuws. ('t Nieuwsblad hou d t sterk aan fransche spreuken): d laver la tête Vane on perd sa lessive. S «uci Cats zegde in hel vlaamseh Wat baat kaars en bril Als de uil niet zien en wil? Au. liet is vast, volgens hel Nieuwsbladdat wij de priesters willen hatelijk maken. Wij zullen eens klaar en duidelijk onze gevoelens nopens de zaak uitleggen en dan eens zien wat de menschen er van zeggen. Wij zullen geefte moeite hebben om de lugge uit het graan te scheiden, Als de priesters geld en goed najagen uitwin- of heerschzucht, in plaats van, onbaatzuchtig en lief dadig, zielen op te zoeken en te beschermen tegen twijfeling en wanhoop, wij zeggen dat zij hunne zending miskennen en dat zij moeten veracht woi- den. Als de priesters van den biechtstoel gebruikma ken om de wereldsche driften te voldoen, om er een polilieken pijnbank van te maken, waar zij de vrouw, in de kiezingtijden, ophitsen legen haren man. de kinderen tegen hunnen vader; waar zij de geheimen der huisgezinnen van onnoozele zielen trachten af te persen, om er in kiezingen of alle an dere omstandigheden een schuldig gebruik van te maken. Als zij vergeten dat de christene zielen daar maar geroepen zijn om hunne zonden te be lijden en verzoening met den Hémel te bekomen, na gedane boetveerdigheidals zij daar vergeten dat wij allen kinderen van eenen God van berm- herligheid en verzoening en geene slaven van eenen driftigen cn wereldzuchligen priester zijn, zij be zoedelen hun verheven ministerie, zij moeten ver acht worden. Als zij in den preekstoel klimmen met den haat in hel hart en de gal op de lippen, cn aldaar, den teugel vierende aan hunne wereldsche driften, personen beledigen en uitschelden, omdat zij in wereldsche zaken hunne blinde slaven niet willen zijn; als zij den stoel der waarheid uit politieke drift veranderen in eenen stoel van leugen- en las tertaal. zij verloochenen eenen God van vrede en verdraagzaamheid en moeten veracht worden. Als zij hunne pen doopen in het vergif en gazet ten schrijven zoo als hel Jaar 50,,hel Nieuwsblad de Boterkuip, enz., wier kolommen vervuld zijn met de kwaadwilligste aanvallen, legen algemeen geachte personen.met de schandelijkste en de lis— tigste lastertaal, zij verdienenen den naam van priester, wat zeggen wij? zij verdienen den naam van menseh niet meer, cn moeten onder de aige- meene verachting in het slijk vertrapt worden Ziedaar, wat wij misprijzen; ziedaar, wat wij naar de openbare verachting verzenden. Maar vrij eerbiedigen den waren priester, voor wien de Godsdienst eene verhevene zending is, die hij met modder vreest'te bezoedelen. Wij eerbiedigen den waren priester, die, als een schudsengel, de ware liefdadigheid pleegt en sleehls hel goed der aarde betracht om zijnen evenmensch te beter ter hulp ie kunnen komendie het voor beeld geeft van matigheid in zeden en leven en die geen koopman inden tempel is. Wij eerbiedigen den waren en menschlievenden priester, die uit Gods naam vrede en verzoening preekt onder de menschen, in plaats van, uil we reldsche inzichten, twist en tweedracht te zaaien die met den balsem der echte Godsdienst de be droefde herten troost, de mismoedïgen opbeurt en dewanhopigen hoop en zaligheid in t herte spreekt. Wij eerbiedigen den waren en verdraagzamen priester, die de geloovigen in den biechtstoel als zijne kinderen met opene armen ontvangt; die den- zeiven niet doel beschouwen als eenen bank van foltering en bedwang, maar als eene plaats waar de zonden vergeven worden, waar men zedelijke wonden heelt, waar men den Hemel met boetveer digheid koopt. Wij eerbiedigen den waren en wijzen priester, ais hij van uit den preekstoel over de geloovigen stichtende woorden zendt, die al de bekommerin gen van een oprecht vaderlijk en godsvroezend hert verraden; die aldaar den prijs der godsvrucht, dei- ware zedelijkheid weet te doen schatten'die al daar, echte bedienaar van de verhevensle dei- Godsdiensten, als Christus, wiens navolger hij is. woorden van vrede tol zijne parochianen stuurt en de broederliefde onder hen tracht te stichten. Ziedaar den priester, dien wij eerbiedigen. Zul ke kennen wijmaar, brave lieden, hun herte weent bij het zien der buitensporigheden van hunne verblinde en woelige gezellen. Aaer die woorden zullen onze lezers kunnen cor- deelen tol hoeverre wij hel papegoedje willen hatelijk maken, zoo als het Nieuwsblad zegt en lot hoever wij de godsdienst te niet helpen. De zoogezegde eatholieke gazetten zingen voort durend den zegepraal, omdat zij, in twee of drij plaatsen, liberale en verstandige senateurs door verslaafde jaknikkers, hebben doen vervangen. Dit zal nogtans weinig of geene verandering in den toestand der partijen te weeg brengen, dewijl de meerderheid, ofschoon in den Senaat verminderd, toch liberaal blijft en toereikende is om hel Minis terie te ondersteunen. Die ellendige gazetten, door hare drift verblind, schijnen nog niet te gevoelen hoe zij alhier, door hare lage handelwijze en door hare onbeschofte en hatelijke uitvallen, den eerbied van hel volk voor de geestelijkheid hebben verflauwd en de oprecht godsdienstige gevoelens in vele harten hebben ge krenkt. liet is vast en zeker dat zij, binst de tien dagen vóór de kiezing van den l i" Juni, meer nadeel aan de religie hebben gedaan, dan al de vrijdenkers, de francmacons en de soiidairen hel sedert dertig ja ren hadden kunnen doen. Telkens dat men de religie en de heilige zaken gebruikt om tijdelijke belangen te bewerken, men vermindert het gezag der geestelijkheid, want zij is steeds aangedreven door toonilooze heerschzucht en verachtelijke geldbegeertedit geeft aanleiding tot den tegenstand van al degene, die de wereld sche zaken door wereldsche mannen willen zien bestieren, die de onafhankelijkheid en de vrijheid beminnen, en indien de II. Kerk in die worstelin gen niet bevochten wordt', hare bedienaars komen er bemorsd en geschandvlekt uit en verliezen daar door ie rechte al hunnen invloed op de zielen. Zaterdag avond gaf het pompiersmuzh k onzer stad serenade voor het hotel het Gouden Hoofd, alwaar M. de Sorlus, Colo nel van den generalen staf, afgestapt was. Het korps officieren der burgerwacht en pompiers zijn hem hetreglementair bezoek gaan afleggen. Zondag ten elf ure werd de burgerwacht en het korps pom piers door den heer de Sorlus, die den dienst \an generalen inspecteur doet, in oogenschouw genomen, üc verschillige krijgs- en wapenoefeningen zijn goed uitgevoerd geweest en de inspecteur heeft er zijne voldoening over te kennen gege ven. Eene stikkende hitte heeft gedurend al den tijd niet op gehouden te heerschen. Tot teeken zijner hooge voldoening komt M. de Majoor kommandanl het volgende dagorde uit te geven BURGERWACHT.— De Majoor kommandant ten einde zijne levendige voldoenin te betuigeng over dc schitterende wijze op welke de wapenoefeningen en krijgsbewegingen hebben plaats gehad op het oogenschouw der generale inspectie, hé- richt de wachten van 21 tot 55 jaar oud, dat de twee exerci- ciën van 7 en 28 Juli niet zullen plaats hebben. De overste der burgerwacht is overtuigd dat, in geval onze stad de eer zou genieten op 5 Oogst aanstaande, Z. M. en de Koninklijke familje te mogen ontvangen, iedereen van ons zal wedijveren om de goede faam welke ons korps geniet te blij ven in stand houden. A. Hynderick. Wij hooren alhier veel spreken over de schieting van Win- bledon. Twaalf onzer mannen trekken er naartoe, (eenige on der hen hebben ons hunne reisavonturen beloofd om in onze Toekomst te plaatsen), zoo veel te beter. Wij zijn overtuigd dat iedereen van dezen tocht zou willen deel maken, maar bij velen van ons ontbreekt tijd... en geld. Doch wij getroosten ons, want wij hebben ook ons Winbledon waar wij naartoe trekken, wij willen spreken op de Schieting van Poperingbe. Er zijn lijsten bij al de kompagnien onzer burgerwacht ge stuurd ten einde handteekens in te zamelen om eene goede afdeehng bijeen te kunnen vergaderen. Onze verwachting is niet te leur gesteld geweest, want met alle zekerheid mogen wij aankondigen dat er een goed honderdtal wachten en ka nonniers naartoe gaan. En inderdaad, waarom niet? Kortrijk gaat er wel met een heerlijk getal op los, waarom zouden wij IJpei'lingen te huis blijven? Poperinghe ligt om zoo te zeggen bij de deure, en deze die den 21 Juli hier 's middags vertrek ken kunnen nog den zelfden avond met den express-trein te- rugkeeren. Wie deze gelegenheid laat varen, verdient nooit geen dergelijke nog te ontmoeten. Wat meer is de overheer lijke prijzen geschonken door M. Van Merris, M. Beron Maze- man en nogzommige andere heeren, zijn ook niet te misprij zen. Ten slotte, wij mogen verzekeren dat de IJperlingen zoo veel het in hunne macht is, dit feest zullen helpen verluister- lijken, te meer omdat het ingericht is door mannen van de goede soort. Op het oogeblik van onder de pers te leggen vernemen wij dat het korps pompiers onzer stad, als één man, besloten heeft de Schieting van Poperinghe te gaan bijwonen. Bravo het is eene gelegenheid te meer om een schitterend bewijs te geven der goede verstandhouding die tusschen de twee korp sen onzer stad altijd bestaan heeft. Volgens een gerucht in onze stad verspreid zou het schij nen dat Z. M. Leopold II naar IJperen niet komt. Iedereen kent de betreurlijke dood van zijnen schoonbroeder, en het is te vreezen dat het gerucht in wezenlijkheid zal veranderan. Het is jammer, de feesten hadden allerfüisterlijkst geweest en de Cantate bijzonderlijk was bewonderensweerdig van effekt en schoonheid. Zoo men zegt, is het een der schoonste werken van onzen kundigen muziekmeester M. Oito. BRAND VAN LAKGMMCS. Lijsten van inschrijving zijn in omloop bij de welhebbende ingezetenen voor het muziekfeest dat zal plaats hebben in onzen publieken hof, zondag 14 juli, ten voordeele der onge lukkige uitgebranden van Langemarck. Dc fanfaren dezer ge meente komen eenige stukken ter dezer omstandigheid alhier uitvoeren.Het muziek onzer pompiers en de leden der koorzang maatschappij, lecnen bereidwillig hunne kundige medehulp tot het welslagertvvan dat menschlievend feest. Ook er zal te IJperen niemand nablijven, want het geldt een goed werk te verrichten. Vele welstellende inwoners vanLangrmarck komen die.n dag opzettelijk naar IJperen om zich bij de weldoeners onzer stad te voegen. De Commissie van Bijstand voor de uitgebranden van Lan gemarck beeft eenen brief ontvangen van M. Alfons Vanden- peereboom, Minister Van Binnenlandsche Zaken, met verzoek

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2