VAN IJPEREN. AAN BE NACHTEGAAL. BLOEM EN VLINDER. 4 FRANKEN 'S JAARS Kr 2Ï9. Zesde Jaar. Politiek. Stadse Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Victor Vande Wegiie. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Reklamen 2d cenlimen. ZONDAG - 14 JULI 1867. Bureel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Men verzekert dal de Mexikancn stellig gewei gerd hebben op verzoek van den zaakgelastigde van Oostenrijk te Mexico, vraag die sterk onder steund werd door M. Dano, minister van Frank rijk, hem het lijk van Maxirniliaan over te leveren. Eene poging met hetzelfde doel is door den kapi tein der oostenrijksche fregaatElisabeth, te samen met den bevelhebber van een amerikaansch schip, te Vera-Cruz liggende, aangewend en heeft geen beteren uitslag opgeleverd. Wij vernemen nu dat een oostenrijksch eskader, uit de fregaat Novaka en andere oorlogsschepen beslra'nde en onder het bevelhebberschap van den overwinnaar van Lissa geplaatst, zich naar Mexico zal begeven, om de overblijfsels te eischen van den ongelukkigen prins, en ze naar Europa te brengen. Een dagblad van Panama bevat de volgende op gave der hoofden van den mexikaanschen Staat van 1821 tot 1807. In die 46 jaren is 53 maal de regering veranderd en werd Mexico geregeerd door een generalissimus, twee keizers, 5 diktators (met inbegrip van hel triumviraat van -1823), en 25 presidenten. Zie hier de lijst: 1821, Inturbide, generalissimus; 1822, id. keizer; 1823, generaals Guemero, Bravo en Negrelle, diktators;1824, generaalGuadeloups Victoria, president; -1827, generaal Predrara, president; 1828, generaal Guerrero, president; 1829, idem diktalor; 1830, generaal Busta- mente, president1832, generaal Pedraza, pre sident 1835, generaal Santa Anna, president 1856, generaal SE Jose Justo Caro, president; 1837, generaal Bustamcnte, president; 1840, generaal Farias, diktalor; -1841, generaal Buslamente, president; idem, generaal Santa An na, diktator; 1843, generaal Santa Anna trok zich terug, trad weder op en werd later diktator (in 1844); 1845, generaals Canalico en Ilerrera, presidenten;1.847, generaal Paredes, president; 1850, generaal Arista, idem 1852, dr. M. Juan Geballos, idem 1853, SE Manuel Lom- bardini, idem; idem, generaal Santa Anna, idem 1856, generaal Comonfort, idem; 1858, don" Felix Zuloaga, idem; idem, generaal Miramon, idem; 1859,don Fclix Zuloaga, vice-president; 1860, generaal Miramon, president; 1861, Juarez, idem; 1864, Maxirniliaan, keizer; 1867, Juarez, president. De 21 personen boven genoemd, voerden hel bewind naar gelang geweld, verraad of kuiperij de bovenhand verkreeg. Slechts 5 malen in 46 jaren duurde een bewind 3 jaren. Van verschillende kanten is gemeld geworden dat er na de inneming van Mexico ijslijke gruwel daden zijn gepleegd. Deze geruchten worden heden doör eene officiële depcchc vandenoostenrijkschen gezant te Washington aan zijn gouvernement ge logenstraft. Kolonel Lopez, officier van het eere-legiocn en bevelhebber van het regiment der keizerin, die Maxirniliaan verkocht heeft, men weet niet voor hoeveel oneen goud, is Dinsdag te Parijs gedegra deerd geworden. Ilij had het eere-kruis ontvangen op aanzoek van maarschalk Bazaine. voor zijne dapperheid op het slagveld. Hoe kan de dapperheid met het verraad gepaard gaan In het Wetgevend Korps van Frankrijk is de Zanger uit liet dichte loover, Wat beteekent uw zoet lied, Wanneer de avond 't nachtlijk duister Langzaam over de aarde giet Spreekt gij dan aan d'heilge stilte, Of betreurt gij 't helder licht, Of is het een' dankbre bede Die gij tot den hemel richt Of zingt gij de schuchtre mane, Die in bleeken zachten gloed, Op uw mollig nestje blikkert Dat bet zoeltje trillen doet Of zingt gij het frisch gekabbel Van bel vlieljen uit het woud, Of zingt gij de wel die murmlend Springt door 't groene kreupelhout o Ik voel dat uwe stemme, lu een zang van melodij, Slechts de galm is der nature, Groolsch en wondervol als zij. Maar wie weet of niet het lijden, U ook loon en klanken geeft Of hel niet van droeve smart is, Dat uw zilvren taaltje beeft. Maar wie weet of u de dood niet 't Voorwerp uwer minne ontnam, Maar wie weet of 't kroost des neste Door geen onweèrsvlaag ontkwam Toch min ik uw eedle klanken. Of zij vreugd' zijn of geween, Of zij smart of lust beduiden, Dat weet, vogel, God alleen Een lieflijk roosje stond weeldrig te geuren, En was van het hofken de lust en de pracht Een dartele vlinder met goudgele kleuren, Vloog rondom het bloemken en fluisterde zacht Eiefste bloemken uit den gaarde, Bied me u kelkje, 'k min u teèr; Wie als ik kent uwe waarde, Wie als ik aanbidt u meer 't Doosje moest van schaamte blozen, Om des vlinders woord en groet; 'l Gaf zich over aan zijn koozrn, Want beminnen is zoo zoet. 2 Ja zoet zei de bloem en ik voel dat het leven Geen leven mag heeten als 't harte niet mint 'k Heb zustren gekend wie het nooit wierd gegeven Zulk heil als het ons dat ons samen verbindt. Zie, de nacht wordt stil en donker, Sprak de vlinder tot. haar weèr Zie, daar hoven 't stargeflonker 't Is het uur der min zoo leêr Meer ging nog de roos aan 't blozen, Om des vlinders zachten groet Teederwerd hun minnekoozen, Want beminnen is zoo zoet. Maar nevens dees roos stond eene andre, wier knopje De zon van den dauwenden uchtend ontsloot De vlinder, meineedig, zeeg neêr op haar topje, Dat jongere liefde en wellusten hem bood. Vlinder sprak nu de eerste roze, ii Schoone vlinder, kom toch weèr; )i Duurt uw' min dan slechts een pooze Of mint gij mij nimmermeer

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 1