Stads Meows. beraadslaging over den budget voortgezet, en werd voortdurig den tocht van Mexico besproken. In de Lords-Kamer van Engeland is de kwestie van Mexico ook op het tapijt gekomen. Lord Derby heeft de strafpleging op Maximiliaan eene schan delijke moord genoemd. Hij heeft de vrees uitge drukt, dat de fransche gezant als gijzelaar zal gehouden worden, om de uitlevering van Almonte te hekomen. De heer Raltazi heeft in de Kamer der Gedepu teerden de correspondencie met Londen neêrgclegd. De minister heeft verklaard, dat de staat alle ei gendomsrecht op de kerkgoederen heeft en dat er om in de behoeften der schatkist te voorzien zes honderd miljoen op die goederen dient gelicht te worden. Men verwacht zich aan eencn aanval tegen Rome van wege de patrioten. Garibaldi heeft ecnen lan gen brief doen afkondigen, waarin hij geweldig de conventie van den la September aanrandt. De oostcnrijksche Rijksdag heeft het wetsont werp betrekkelijk de verantwoordelijkheid van de ministers aanveerd. De liberalen van Antwerpen, die met de kleri- kalen ter gelegenheid der verslerkingswerken een verbond hadden gemaakt 0111 het ministerie te be vechten, hebben eindelijk ontwaard, dat men hen voor den aap hield, dat men hunne goede trouw op eene listige wijze exploiteerde. O eenvoudige li beralen Kendet gij nog de valsche loeren en listen van de schijnheilige klcrikalen niet? Zij hebben ontwaard, zeggen wij, dat zij bedro gen waren, dat de klerikale kat de kastanjen uit het vuur trok met hunne handendal de mannen, die zij naar de Kamers, naar den Provincieraad en naar het Stadhuis zonden, aldaar de affairens van den Bisschop en van de catholiekcn doen zij heb ben dat te laat ontwaard en zij zijn verbitterd Zij hebben met groot laweit het kamp verlaten en zijn hunne tent onder eene andere vlag gaan ne- derslaan; zij hebben eene gazet gesticht, die voor titel voert VOpinion en die de zuivere liberale grondbeginsels zal verdedigen. Yan daar tot eene volkomene overeenkomst tusschen de beide deelen der liberale partij is de afstand niet groot. Dat is immer de uilslag van alle verbonden met de jesuitieke partij. Ziet tot bewijs hetgene te Luik, te Verviers en te Namen komt plaats te hebben; daar ook hebben vooruitgangers of, om beter te zoggen,deafbrekers,zoo niet verbonden gemaakt met de klcrikalen, hun ten minste de hand toegestoken 0111 de ware candidaten te bevechten. Alzoo zijn die liberale voorvechters er in gelukt daar eenige klerikale droupers in den gemeenteraad te doen steken! Daarmee zijn ze sterk gevorderdmen wenscht vuur en men brengt u water Al die daadzaken bevatten eene les, waaruit de liberalen steeds hun voordeel moeten trekkenzij mogen zich nooit door de vleierei der jesuitieke mannen laten verleiden, want zij kennen toch het doel dat deze mannen betrachten en zij welen dat zij voor de oneerlijkste, voor de schandelijkste en voor de wraakroependste middels niet terugdeinzen als deze moeten medehclpen om hun doel te eerder te bereiken. De Bien Public wenscht zijne vrienden van den provincialen raad geluk over hunne stemming op de vragen van toelagen voor het inrichten van scholen voor volwassene. De provinciale raad heeft deze vragen verwor pen en de Bien Public verklaart dal de catholijken voortaan alle ondersteuning aan hel openbaar on derwijs zullen weigeren, ondanks de ongehoorde voorrechten, die door de wet van 1842aan de gees telijkheid toegekend worden. Indien het ministerie en de liberale meerderheid der Kamers nu nog niet welen waaraan zij zich te houden hebben, dan zeggen wij dat zij moedwillig doof zijn. Tot hiertoe hebben een groot getal bezadigde li beralen voor de wijziging der wet van 1842 terug geweken, omdat zij eene al te hevige tegenkanting van den kant der bisschoppen vreesden en het on derwijs met de wet van 1842boven een geheel kle rikaal onderwijs of de onwetendheid verkiezen. Eh wel, nu ziet men dat de klcrikalen zeiven met de wet van 1842 niet te vreden zijn zij willen meer, zij willen krachtens de pauslijke encijcliek geheel en al met de opleiding van het wordend ge slacht gelast zijn, om die schepselen voor te bren gen, welke door M. De Decker in eenen oogenblik van al te groote openhertigheid zoo schilderachtig bestempeld werden. Ons onderwijs of nog liever geen onderwijs! zeggen zij. Indien de klcrikalen de wet van 1842 niet wil len, indien zij door' eene plechtige stemming in eene der voornaamste staatskorpsen verkondigen dat zij alle hulpmiddelen aan het openbaar onder wijs zullen weigeren, welke redenen kunnen de li beralen dan nog hebben om de wet van 1842 die met onze constitutionele beginselen in strijd is. te handhaven Het is nu geen dolzinnig fanatiek blad meerge- lijk de Bien Public dat spreekt, het is een voor naam beraadslagend korps, dat zijne denkwijze doet kennen. Ongevoelig aan de smarte Dat zijn snood verraad haar doet, Spreekt hem zijn wellustig harte Hier is liefde veel meer zoet 4 De volgende dag bracht weèr andere bloemen, En staag vloog de vlinder van roosje lot roos En allen wou hij ze vriendinnen daar noemen, Geene enkele die hij niet tot wellust verkoos. I Laatste bloempje is aan 'l verwelken, t V hnderken is lang niet meer I Najaar strooit der rozen kelken Stervend en verlaten neêr. Uit liet hart dier lengre rozen Dal de doodstrijd schrikken doet Komt een laatste zucht nog loozen o Beminnen w as zoo zoel Vtcïou V.vnüe Wëghe. Juni 1807. UITSTAP NAAR WINBLEDON. VERTREK DER BURGERWACHTEN NAAR ENGELAND. Men schrijft uit Antwerpen Heden was het de groote, de zoo langen tijd besprokene en ongeduldig verwachte dag: de dag des vertreks onzer burger wachten naar Engeland. Alsof de Hemel met deze expeditie was, heeft de zon den ganschen morgend glanzend geschenen, om den stond des afscheids prachtiger te maken. Geen wonder dus dat reeds van voor 8 ure de gansche stad in beweging was; de menigte begaf zich in talrijke scharen naar de Standplaats des ijzerenwegs, waar de burgerwachten der stad bijeenkwamen, om degene der andere steden te ont vangen.Talrijke wachters waren reeds gisteren avond over Harwich met den engelschen stoomer Avalon naar Londen vertrokken. Van aan de statie tot op de Meir was de menigte schier ondoordringbaar, wachtende óp de kolom uitstapdoe- ners, die langs daar zich naar de Werf moesten begeven. Om 9 f/4 ure was de kolom in orde geschaard aan de statie en zette zich in aantocht. De stoet was als volgt verdeeld Het muziek der chasseurs van Brussel. De staf van Colonel-Command. M. Grégoire, alien te peerd; Het bataljon officier, onder aanvoer van den luitenant-kol. M. Douxchamps, van Namen De chasseurs-éclaireurs, bij welke zich eene kompanie der chasseurs Beiges had aangesloten, onder bevel van M. de l'Eau d'Andrimont De uniform der belgische jagers droeg de algemeene goed keuring weg en is zeer bevallig. Het muziekkorps der burgerwacht van Antwerpen, onder bestuur van M. Janssens, tamboers vooruit. Daar achter volgden de infanterie en artilleriebataljons. Op de Meirplaats hield de kolom stil en werd door den heer kolonel Gregoire de inspectie gemaakt. Daarna, rond 10 ure, begaf de kolom zich weer op weg, langs de Schoenmarkt, Groenkerkhof, Kammestraat, Suikerui, naar de Werf, te mid den der gepreste menigte, die overal op den doortocht ge schaard stond. Aan de Werf werden de manschappen begroet door het geschut der engelsche jachten, die op de reede liggen, en de meeste huizen waren bevlagd. Dadelijk bij de aankomst aan de Werf,, begaven zich de jagers, de officiers, de staf en het muziekkorps aan boord van den steamer maalpost Louise- Marie.die tegen elf ure van wal ging, onder het gejuich der menigte en het aantreffen der Brabanoonnedoor het mu ziekkorps. Vervolgens vertrokken de stoomers Saphir, William Wil- ford en Princesse Charlotte, alle drij vol bezet met het ove rige der kolom. Toen deze booten vertrokken waren bleeven nog een öOOlal man, in afwachting van vervoerd te worden naar Bath. Wij wenschen onze hurgerwachten eene voorspoedige, aangename reis en wij twijfelen niet dat het onthaal in Enge land hartelijk, echt broederlijk zijn zal. Eene depeche uit Gravesend meldt, dat de Serapis, de bel gische exeursjonisten aan boord hebbende, donderdag mor gend ten 10 ure in de haven zijn aangekomen. Men voorzag geen zoo spoedige overtocht. De Louise-Marie was de Serapis vooruitgesteken. Al de reizigers, die zich op deze twee schepen bevonden, waren in volkomen gezondheid. - Men schrijt uit Londen, 41 Juli (6 ure 's avonds) De reize der belgische burgerwachten is een oprechte ro man geweest, vol gebeurtenissen van alle slach, waarvan er ongelukkiglijk eenige niet al te geestig. Men heeft omtrent ■12 uren zonder eten of drinken geweest! Velen hebben 's nachts op het dek van het schip moeten blijven slapen. Men heeft nog luide klachten geuit omdat men verschil maakte tusschen de officieren en de simpele garden. Bij de aankomst was alles vergeten en de schitterendste feesten zijn onze wachten voorbereid. Nabij Lillo hebben twee visschers heden morgen (i f juli) eene zonderlinge vangst gedaan. In hunne net namelijk: een burgerwachtshako met den naam van een antwerpsch hoeden- fabriek en een pak, inhoudende: twee slaapmutsen, twee plastrons en een flanellen gezondheidsband, zes cols, een kam, een doosje pommade en een vrouwenportret.Deze voor werpen waren geteekend F. P. Men denkt dat dit alles over boprd zal gevallen zijn, bij de overscheping te Bath. Dinsdag morgend ten 9 ure zijn onze Winbledon-bezoekers met den trein vertrokken. Een groot getal vrienden en ken nissen waren op de statie tegenwoordig om hun den handdruk- van vaarwel te geven. Dat de zeeziekte hen spare, en dat er ginder over den plas hen veel vermaak en prijzen wachte. Amen. Donderdag, tegen den avond, kwamen stedewaart van het buitengoed van M. Destuers drij welgeladen hooi-wagens. Op eenen kleinen afstand der stad, buiten de hijselpoort, gekomen zijnde, vielen de twee achterste wagens als bij tooverslag omme De eigenaar van dat hooi was toornig op zijne voer lieden. Eenen dezer die niet begrijpt, wanneer alles wel ge schikt is, er niet een windeken waait, en men op eenen steen weg rijdt waar er noch hoogten, leegten of draaien beslaan, dat zijn voer hooi kan omver vallen, zegde geheel eenvoudig aan zijne meester

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2