Stads Nieuws. Verschillige tijdingen. Maar dat is bij de katholieken geen dwang. Als de liberalen zich vereenigen om vrij hunne kan didaten le kiezen, dan heeten de katholieken dat dwang, Als de liberalen een dagblad uitgeven, dan heet dat bij de katholieken dwang; hebben zij de stout heid van voor de heilige, maar domme kandidaten niet te kiezen, al weeral dwang. Maar als wij zoo hooren redeneeren, vragen wij ons of de woorden hunne beteekenis verlooren hebben, en of de vrijheid nog wel wil zeggen het recht te hebben in de rechterlijke palen, te doen en te laten wat aan iedereen goeddunkt, en of dwang nog wel betcekent, aan de achteruitkruipers gelijk een slaaf te moeten gehoorzamen. Als die beide woorden van bediening verwisseld hebben, en het woord vrijheid tegenwoordig dwang beteekent, dan kunnen wij de redeneering der ach teruitkruipers verstaan, zonder dat moeten wij gaan twijfelen of er niet wat aan los is. {PVeekbl.). op 5" Oogst -1867 en volgende dagen. 2 Oogst 1569. Het weder heeft Zondag laatst niet gunstig geweest. De TE DEUM werd, als andere jaren, bijgewoond door alle burger en militaire overheden, de heeren onderwijzers van stads-kol- legie,van middelbare en lagere gemeente-scholen, der Teeken Akademie, enz., enz. Na de plechtigheid trokken de Pompiers en de Burgerwacht naar de statie alwaar zij Zich op den trein begaven en naar Poperinghe vertrokken. Bij de aankomst vormde men den stoet en men trok naar de Groote-Markt al waar het begon te regenen. Daar gingen de rangen uiteen. Ten 2 1/2 ure vervoegde iedereen zijne afdeeling en bega ven zij zich naar de Kleine-Markt alwaar den oogeschouw ging plaats hebben, maar het begon zoo geweldig te regenen dat er een algemeenen vlucht wie hun door veroorzaakt werd. Van de schieting heeft men moeten afzien. De prijzen zijn verloot geworden. De Burgerwacht had voor haar deel den 6n prijs (75 fr.j en de medailje van grootste getal. Mismoedig zijn er veel wachten met den trein van 5 ure en met dien van 7 1/2 ure vertrokken. Met den avond werd het weder heider en liet toe dal men het vuurwerk heeft kunnen losbranden. Men zegt er veel goeds van. Het muziekkorps onzer Pompiers heeft zich insgelijks 'zeer goed uit den slag getrokken en veel toejuichingen ingeoogst. De IJpersche wachten, van hun uitstapje naar Engeland te rug, kunnen niet ophouden te vertellen over de schoone fees ten, welke ter eer der Burgerwacht zij gegeven geweest. Zij hebben maar een spijt, dat is dut er zich onder de uitstappers mannen bevonden die door hun gedrag den vreemdeling eene nadeelige gedachte van het karakter onzer natie zouden kun nen geven. Hlsitoi'lisehe herriimcriiigcu ran Mpereii. 28 Juli 1760. 29 Juli 1578. 30 Juli 1585. 51 Juli 1403. 1 Oogst 1676. De kamer van llhetorica S'a Anna, ge zegd der Roozenmaagd, vierde de 50 jarige jubilé van haar confrater Josef Deghels, die daardoor van zijne jaar- lijksche inleg ontslagen was. Men begon de afbraak der parochiale kerk van O. L. Vrouw-ten-Brielen, gelegen buiten de Dixmudrpoort in de neêr-stad. DeIJperlingen bespringende legerplaats der Gentenaren die vóór stad lagen, hetgeen den vijand dwong eene wapen opschorsing te vragen. Een bevel van het magistraal van IJpe- ren verbied het teerlingspel voor de herbergen der Groote-Markt. Men plaatsteojv den toren van St. Maar te ns kerk een nieuw kruis, versierd met diij vergulde leliën. 3 Oogst 1675. Jan Colin (van Keiham, Engeland), is burger van IJperen verklaard, ter oor zaak zijner geleerdheid in de sterre- kunst, en onder voorwaarde van jaar lijks een verslag te doen aan het magistraat waarin hij het toekomende moet voorzeggen. Een deel van den westgevel der Ilalle, van omtrent 40 voet lang, springt in de lucht door de ontploffing eener hoe veelheid poeder in eenen winkel tegen denzelven geplaatst. 75 menschen ver loren het leven door dit ongeval. Kermissen der niiiitntl Juli. 1" Zondag. Poperinghe, Comen. 5" Zondag. Dixmude. --West-Boosebekc. Brielen. Polinchove. 4" Zondag. Gheluvelt. Boesinghe. Nota.Men verzoekt onze lezers deze lijst te willen volmaken, met de andere gekende dorpen en steden van het omliggende de redactie aan te duiden. KUNST- EN LETTER KRING. In de vergadering van Woensdag 17" dezer, gaf de heer E. Van Eeckhout het eerste deel eener voordracht over de Steendrukkunst, uitgevonden door Aloïs Senefelder, geboren te Pragen in 1772. De spreker verhaalde zeer omstandiglijk het leven van dien onvermoeilijken kunstzoeker en op welke wijze deze te werk ging om eerst op koperen platen en nader hand op steen van Solenhoven te drukken. Hij deed 's mans proefnemingen kennen en het taai geduld waarmede hij ten koste van al wat hij en zijn vriend Gleissner bezat werkte om zijne onvolmaakte proeven te verbeteren tot dat het hem ein delijk in 1798 gelukte de Steendrukkerij en de gravure op steen voor vast uit te vinden. Dit verschafte (zegt de spreker) aan Senefelder een brevet om alléén gedurende 15 jaren in het koninkrijk van Beieren deze kunst uit te oefenen. Hij sloot een verdrag om te Londen, Parijs, Berlijn en Weenen Steen drukkerijen op te richten, doch de veranderlijkheid van zijn karakter deed deze onderneming mislukken: hij verkochtte het geheim zijner uitvinding aan de teekenschool van Munich voor een jaarlijks inkomen van 700 guldens; de Steendrukke rijen vermenigvuldigden zich overal en gingen den uitvinder derzelve schier lolden bedelzak brengen toen het staatsbestuur van Beieren hem lot algemeenen opziener 'derzelve aanstelde en daaraan eene jaarwedde hechtte van 1500 guldens. Deze verheffing gaf aan Senefelder nieuwen moed om zich op ver dere ontdekkingen toe te leggen, maar nog weinig vrienden ontmoetende die zijne schadelijke proefnemingen wilden on dersteunen, keerde hij in 1828 naar Munich terug waar hij stierf den 26" Februari 1854. Gebrek aan tijd verplicht ons voor acht dagen uit te stellen het verslag der welgedachte verhandeling welke de heer pro fessor Kilsdonk in zitting van Woensdag jongstleden heeft gegeven over den bloeienden slaat der Kunsten, Letteren en Wetenschappen in Belgie gedurende de eerste helft der 17° eeuw. Urogritusissua des» TïaHjmïag Feesten, Zaterdag 5" Oogst. Ten 6 ure 's avonds, spelen van Bei aard en muziek in den Publieken Hof, door het muziek der Pompiers. Zondag, 4" Oogst. Ten 6 ure 's morgens, op het Minne plein, Vinkenkamp. "s Middags, muziek in den Hof door het 10" reg'. 's Namid., Groole Schieting met den Handboog (Hoekje). 3 ure namiddag, in den Gouden Mortier en in de Statie: Gaaibolling. 's Avonds, Concert-Bal, in de Sadstooneelzaal, door de Koormaatschappij. Maandag, 5" Gogo. 's Middags, muziek in den Hof (Pompiers). 5 ure namiddag, Schijfschieting door de Burgerwacht en de Pompiers. 's Avonds (10 ure), op het Minneplein, Vuurwerk. Dinsdag, 6" Oogst. 's Middags, muziek in den Hof (10 reg'). 2 ure namiddag, in de Groote-Ilallezaal, gratis Tooneel- Vertooning door de Vlaamsche Ster, bestaande in Soort bij Soort, blijsple!Studentenliefde, tooneelspel; DeVerdiende Straf, tooneelstudie; GS, operette van Offenbach. 's Avonds, 7 u.,Bal en verlichting in de Concorde (buiten). Woensdag, 7" Oogst. 's Noens muziek in den Hof. 2 ure namiddag, Prijsdeeling voor de Looie-leerlingen, in de Ilalle, daarna premie-uitdeeling voor de ouders wiens hin ders aanhoudend de stads gemeente-school bijwoonden, ge volgd door de prijsuitreiking voor reinheid. 5 ure namiddag, Schaartje Knip op het Zaalhof. Donderdag 8" Oogst.5 ure namiddag, Prijsuitreiking voor de Teekenakademie en de Nijverheidsschool (in de Kalle). Stoel. Vrijdag 9n Oogst. Prijsuitdeelingsfeest voor Stads Kol- legie. Deze plechtigheid wordt voorgegaan door het ter- handstellen der prijzen van 't gouvernement en aanmoedigin gen door stad gegeven aan M. Hector Leboucq, prijswinnaar in de algemeene kamp 1865-1866, tusschen de gestichten van middelbaar onderwijs van eersten graad. Zondag TIn Oogst. 's Noens muziek in 't Park. Prijskamp voor duiven door .de maatschappij in de Grand Monarque. Ten middage om ten 5 ure te eindigen,Kleinen Stalenboog- Schieting in den Salon. Van 9 tot 10 ure 's morg., inschrijving in het St Barbara- Hof cn begin der Schieting met den Hanboog (maatschappij Willem-Teil, Minneplein). De schieting zal eindigen ten 6 1/2 ure 's avonds. Algemeene schikkingen. Stadsbockzaal en Museum zul len gedurend al de dagen voor het publiek open zijn van 11 tot 12 u. voormiddag en van 5 lol 5 u. namiddag. 's Mor gens, 's middags en 's avonds: klokkettenspel. Men schrijft uit Brussel, aan de Aleuse Het schijnt vast besloten te z j i dat de gewone zitting der Kamers op 15 October zal geopend worden, in stede van op 12 november. i> Aangaande den buitengrwonen zittijd, welke zal plaats hebben in de eerste der aanstaande maand, heb ik niets nieuws vernomen. De aardappelziekte is in verscheidene dorpen weer ver schenen sedert de overvloedige regens. Men meldt uit het kamp van Ileverloo, dat de infanterif- troepen, welke met de nieuwe Albinigeweeren gewapend zijn, maandag zich op de schijf geoefend hebben in tegenwoordig heid van ganscli den kampstaf; de uitslag der proefneming is allerbest. De luitenant-generaal Lebrun, kommandant eener divisie der keizerlijke garde in Frankrijk, en zijn aide-de-camp, de stafkapitein Laveuve waren er tegenwoordig. De koning is uit het kamp van Beverloo naar Oostende terug gekeerd. Opening der jacht.Een ministerieel besluit van 22 Juli maakt békend, dat de water-wild-jacht, m de moerassen cn langsheen de stroomen of rivieren dit jaar toegelaten is in al de provinciën te rekenen van 1 Augusti aanstaande. Al de dagbladen des lands worden verzocht dit over (e nemen De kolis die van boord de Serapis gekomen zijn en dra gende de nummersANTWERPEN, 4 10 39 82 83 121 128 153 156 164 165 171 178 181 185 186 209 296 533, zijn niet van een adres voorzien en kunnen derhalve niet naar hunne bestemming gezonden worden. Zij zullen terstond worden overhandigd aan de uitstapdoeners die er den eigen dom zullen van bewijzen door hel toonen of zenden van het tegennummer of van hun adres. Ook liggen er nog ter beschikking der eigenaars een ge weer, een paltot bevattende aan te duiden voorwerpen, een patroontesch, verscheidene kepis en 5 epauletten.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2