Het Nieuwsblad en den lepeldief. aanziene van den Godsdienst bekend zijn, te doen gelooven, dat de geestelijkeid vervolgd is, dat men den oorlog voert tegen al degene die godsdienstige gevoelens hebben en dat de vrijheid der II. Kerk is gedoodigd Maar het is nogal moeilijk om aan kopstukken der catholijke partij uit Frankrijk en Duitschland te doen gelooven, dat het nacht is, vanneer de zon de aarde met hare stralen ver warmd: het is aldus dat in de vorige bijeenkomsten de schranderste mannen, gelijk M. de Wysemans, de Montalembert en andere, in vergelijking stel lende hetgene in ons land gebeurt met hetgene in de hunne plaats had, tot spijt der inrichters van het congres openllijk bekenden dat de catholijken in België ongelijk hadden van zich te beklagen, dat er geen een land bestond alwaar zij meer vrij heid genoten en door het beheer meer bevoordee- ligd waren. Wij zijn dus nieuwsgierig om te vernemen welke de uitkomst van deze nieuwe vergadering zal zijn, wij twijfelen in geencr wijze, dat, indien de Fran- sche, Engelsche en Duitsche sprekers die aldaar het woord zullen nemen, niet door voorafgaande aandringingen der jesuitieke partij zijn misleid of stellige bevelen van dezelve hebben ontvangen, dat zij nogmaals gelijk de merkwaardigste hunner voorzaten hulde zullen toebrengen aan de instellin gen, die het land beheeren en aan de wijze waarop dezelve worden toegepast. In een woord, wij verwachten ons dat de uitslag van het derde catholijk congres even zoo voordee- lig aan de liberale partij zal zijn. als dat de vorige bijeenkomsten het zijn geweest. In het Nieuwsblad van 3n dezer maand hebben wij met huivering, wij bekennen het, het artikel tje van de slordige commeer uit den Waterhoek gelezen. Dat artikel is eene schaamtelooze en hoogstlaslerende besehuldiging tegen treffelijke personen, die op eene duidelijke en onbetwistbare wijze bepaald en aangewezen zijn. Wij hebben er over acht dagen niet veel van gesproken omdat wij daarover geene inlichtingen hadden, maar thans zeggen wij ronduit dat de schrijver van die schan delijke lastering, al ware hij tienmaal priester, een echte deugeniet, een eerroover is en als dusdanig verdient vervolgd en gestraft te worden. Hij zegt dat erbij den Baron Mazeman op zijn kasteel te Proven een gastmaal heeft plaats gehad, waar er honderd enzoovele genoodigden aan wezig waren. Dat is dé waarheid. Hij zegt verder in duidelijke en onbetwistbare woorden, na allerhande belachelijke woordenspc- lingen gemaakt te hebben nopens de stem van M. Mazeman op de wet betrekkelijk de studiebeurzen, dat er eene van die honderd en... zoovele genoo digden twee allerschoonste zilveren' servitien in zijnen paltozak gesloken en gestolen had. Dit is nog niet gedrochtelijk genoeg; hij vergelijkt met die eerlooze daad van den servitiedief de stem van den Baron Mazeman in de beraadslaging van de v et op de studiebeurzen en zoekt te bewijzen dat hot feil der diefte van de servitien maar eene deu- genielerij is gelijk de stem van den Baron in den Senaat. Geheel die historie, zeegbare lezers, is eene boos aardige leugen, die de gekruinde schrijvers uit hunne duimen zuigen, om eerlijke menschen hun ne reputatie te benemen. Wij weten zeer wel dat indien wij een van die honderd en.... zoovele genoodigden waren, hoe wij met dat schandelijk lasterblad zouden tewerk gaan. De gerechtshoven zijn, niettegenstaande de vrijheid, ingesteld om de dieven, indien er zijn, te straffen en de eerroovers naar de openbare verach ting te verwijzen en hun de wet toe te passen. Het schijnt stellig dat er vervolgingen zullen in gespannen worden tegen dat vuig en slinkend lasterblad. Ie Prijs: Herseaux, sociëteit Le Balon. 2e Luigne, Le Hardi. 5e Roubaix, L'Union. 4e Halluin, -Le Lion d'or. 5'e Poperinghe, L'Union. 6e Mouscron, La Rapide. 7e Wattrclos, Les Amis réunis 8e Meenen, -Le Saint Espril 9e Roubaix, L'Union. 10" Poperinghe, L'Union. ile Heule, Dappervlugt. 12° Roubaix. L'Union. De schieting van Kbinèn Thuindag in den Sulon d'Apollon was zeer luisterrijk, meer dan 100 stalenboogschotters, van alle gewesten namen er deel aan. De oppervogel werd door 51. Vanhove, kapitein van 't 10° reg', en een der zijvogels door 51. Karei Joos, onzer stad, geschoten. Beide heeren be- hooren aan de stalenboogschulters der maatschappij Concorde (buiten). De andere zijvogel werd door een der heeren van llouthem afgeschoten. Onnoodig te zeggen dat men in het lo kaal der Citadel de overwinnaars feestelijk begroet heeft. Dinsdag morgend was het prijsdeeling in het bisschoppe lijk kollegie. 's Avonds groote verlichting door geheel de stad. Wat wij bij deze plechtigheid bemerkt hebben is dat ze verluisterlijkt was door een komediestuk, gespeeld door de leerlingen van het geslicht. En wanneer, ouder geworden, een dezer kinderen het too- neel uit liefhebberij zal beklimmen, dan zal men hem toeroe pen dat tooneelvertooningen geven zonde is Donderdag had de prijsuitreiking plaats des Duiven-kamps op Chartres. Des namiddags in de estaminet Le GrandMonar- que bevond zich 51. A. Brunfaut, lid van den gemeente-raad, en na de prijsuitreiking aan de verschdlige overwinnaars ge daan te hebben, sloot dien heer de plechtigheid met eene wel gepaste en meermaals toegejuichte aanspraak. De overwinnaars en overige liefhebbers waren allen even te vrede en uilten het verlangen ten naasten jare nogeens te mogen in onze stad komen verbroederen. Zie hier den uitslag. Eene medaije aan de sociëteit La Main, van Dottignies, als de verstafgelegenste. Een idem aan de sociëteit l'Union, van Poperinghe, voor het grootste getal mededingende duiven. Eene idem aan de zelfde sociëteit l'Union, voor het meest binnengi komen duiven (gedurend de eerste uur). Ten zelfden dage was er nog eenen kampstrijd voor de gaaiboiders.Dit feest werd gestoord door eenige misnoegdheid over het opzetten der vogels veroorzaakt. Wij kennen den juisten inhoud niet van het onverschil, maar altoos is het dat de rechtveerdighi id in alles moet bovenheerschen en datalwie zich plichtig zou gemaakt hebben aan de minste onrechlveer- digheid, hij de afkeuring verdient van aile treffelijke lieden Wij hopen dat onze opmerking aan niemand toe te passen is en dat het incident minder aangelegenheid heeft dan dat men het ons zegde. La Dyle, weekblad van 5Ieche!en, sprekende over de Ten toonstelling die aldaar komt gesloten te zijn, zegt het volgende van 51. A. Böhm, onzen stadgenoot ii Twee schoone landschappen van H. Böhm van IJperen of Parijs liet catlvdoog noemt deze twee steden (9 en 10) doen bij dezen kunstenaar het sehoone der natuur kenmerken; de keus des onderwerps, getrouwe navolging, geene pron kerij, alles doet ons gelooven dat die schilder uitmunt in het vak dat hij bewerkt. Op de Tentoonstelling van Antwerpen komen wij onder de inzenders van schilderijen de namen tegen der volgende heeren, die wij als kinders van IJperen, met fierheid hier ins gelijks aanhalen, het zijn: M5I. Aug. Böhm, F. Bossuet. Tb. Ceriez, en L. Delbeke. Er is spraak dat onze Koormaatschappij deel gaat nemen in den grooten kampstrijd te Brussel uitgeschreven, den Dinsdag 24 September aanstaande. Wij wenschen die heeren meer bijval dan de liefhebbers on zer Vlaamsche Ster, die op 28 Juli laatst aldaar medekampten in den Tooneelkundigen Prijskamp en er de eervolle mel ding bekwam. Zie hier het programma der stukken dat het muziek van het 1ÖC regt', onder het beslier van den heer Walhain, in den Publieken Hof zal uitvoeren, op heden Zondag, 18 Oogst, van middag tot 1 ure 1 5Iarche de Barbe Bleu, (Offenbach). 2 Ouverture le Poëte et le Paysan, (Floton). o Sidoni, Polka pour piston, (Gariel). 4 Potpourri de la Dame Blanche, (Boïeldieu). Historische lacrriiincriugcii van IJtpcrcn. 18 Oogst 1783. Een bevelschrift van het hof van Brus sel schaft de gevangenis Het Zaalhof af, het manschap werd overgebracht naar het gevang op de Groote Markt, waar thans de afspanning De Zon bestaat. 19 Oogst 1328. 300 IJperlingen onder het geleide van kapitein Zegers Janssoone, begeven zich naar den Kasselberg, ter verdediging dei- Vlamingen. 20 Oogst 1770. Felix de Wavrans, XVIIC Bisschop van IJpir n, vergezeld van Jaak Carton, lieere van Tourelles, avoué ter zelfder stede, begeven zich, op koninklijk be vel, naar 5Ieessen, en schaffen er de abdij af. De zes nonnekens die er woonden ontvingen eene levenaurende wedde van 400 guldens. 21 Oogst 1840. Hel 10e reg' voetvolk, van Antwerpen komende, doet ten 0 ure 's namiddags zijne intrede al de Meenenpoort, om al hier garnizoen te komen nemen. Veel der voorname ingezetenen onzer stad waren tot aan de herberg de Cita- delle gegaan om het regement te ver welkomen. 22 Oogst 1010. Carölus 5Iaes, III0 Bisschop van IJpe ren, is tot den Bisschoppelijken stoel van Gent benoemd. 23 Oogst 1079. Twee marketentsters van de fransche bezetting onzer stad, werden gegeeseld vóór de Halle, beticht slecht huis gehou den te hebben. 24 Oogst 1394. Jan Hooft, hoog-bailluw van IJperen, legt de eerste steen van den ringmuur der stad tusschen de Thouroutpoort en deze genaamd de antwerpsche poort (nu 3Ieenenpoort). Kiirmissen cïcs* ssasiaaisi Assgiasti. I" Zondag. IJperen. 3" Zondag. Voormezeele. Wervick. - Kortrijk. Thourout. 4" Zondag. S' Jan (Bartholomeus of Iloogen-zieken). Zillebeke (groote kermis). Rousselare.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2