VAN IJPEREN. 9 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 287. - Zesde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschil!ige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. GESCHIEDKUNDIGE AANTEEKENINGEN MINDERBROEDERS VOOR IJPEREN. Fit. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamcn 25 cenlimen. ZONDAG, 22 SEPTEMBER l,8f>/ gg| Bureel: Dixmudestraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. De koning van Holland heeft Maandag den zit tijd der Staten-Gencraal geopend. De troonrede kondigt onder andere ontwerpen eene nieuwe wet op den dagblad zegel aan, bestemd om een weinig den zwaren last welke op de drukpers drukt te ver lichten. Het is te hopen dat het nieuw ontwerp een stap is tot de volledige afschaffing van het ze gelrecht op de dagbladen, dat al lang in een grond wettelijk land zoo als Holland moest verdwenen zijn. Tijdingen uit S' Domingo van 51" Augusti mel den dat Salnave gevlucht en het voorzitterschap generaal Cabral aangeboden is. Volgens een artikel van den Siècle zou men als onvermijdelijk, gelukkig in een nog al ver ver wijderd tijdstip, nieuwe gewapende kontlikten in Europa mogen te gemoct zien. Het blad verge zeld deze mededeeling van eenige bijzonderheden over de versterkingen, welke naar de verdedigings- plaalsen der Noordergrenzen en naar het Oosten van Frankrijk worden gezonden. Men moet evenwel geen grootbelang in het ar tikel ven den Siècle stellen, want het kan wel ge beuren,dat het maar geschreven is om de bevolking de mogelijkheid van eencn oorlog te doen voorzien en op die wijze beter den uitslag der herinrichting van het leger, dat in den aanstaanden zittijd moet gestemd worden, te verzekeren. Het Duitseh Parlement is Dinsdag tot de samen stelling van zijn bureel overgegaan. Doctor Simson is voorzitter van den Reichstag gekozen met 152 stemmen op 187 stemmers; de hertog d'Ujest, eerste onder-voorzitter, met 158 op 189 en M. von Ilennigsen, tweede onder-voorzitter, met 99 stem men op 180. Bij koninklijk dekreet was de provintialc Reichs tag van Ilanover tegen 21 dezer bijeen geroepen. Volgens eene depeche uil Kopenhagen wordt het gerucht, als zoude koning van Griekenland van zijne kroon afzien, gelogenstraft. Uit Mexico wordt er bericht, dat Marquez er heel zeker in gelukt is te ontsnappen. De gene raals, welk te Qucretaro gevangen genomen zijn, werden veroordeeld tot zeven a acht jaren gevan genis. Het ooslenrijksche eskader was nog niet aangekomen; er zijn maatregels genomen om het lijk van den keizer behoorlijk aan boord te doen brengen. Indien men de geruchten mag gelooven, die in omloop zijn, zou Garibaldi op het punt zijn de be weging te ondernemen tegen de Pauselijke Staten, sedert zoo langen tijd aangekondigd. Heden is hij te Florenlie aangekomen en men denkt dat de om reis die hij doet, geen ander doel heeft dan vrij willigers te vereenigen en hun het orde-woord te geven. Men zegt dat Garibaldi te Bclgirate tot het volk heeft gesproken, en dat hij zijne redevoering met de volgende vcelbeleekende woorden heeft ge ëindigd Volgt mij tot de verlossing der Romei nen; gij moet mij volgen ik beveel het u... Men bemerkt ook eenige beweging in Romanic. mamssmzsammsp. DE TOEKOMST OP HET KLOOSTER DER GEZEGD RECOLLETTEN, TE IJPEREA, door J. CORDONNIER. (Vervolg cn slot). De vlaamsche Recolletten bij hunne terugkomst vonden van de opgenomen voorwerpen, verschelde kerkcieraden, beddedekens en veel linnengoed te kort. De gemeenschap, tij dens hare verspreiding, was uit CO paters samengesteld, der halve behoefde er veel linnen te zijn: ook melden de rekeningen van het klooster dat men jaarlijks aan de waschvrouw 198 pond betaalde, en dat men slechts tweemaal in het jaar bleekte. Zekere dochter Mesplan, vroeger kosterinne van liet klooster, getuigde van den diefstal hij akt voor notaris. De processtukken melden insgelijks de getuigenis van den kok die het wegdragen bevestigt van waterketels en ander keuken- gerief, alsook van horlogewerken om het spit te draaien welke de fransche Recolletten naar het klooster van Hond- schote hadden gezonden maar dat zij verplicht waren terug te brengen op het hevel der vlaamsche oversten. Er waren ins gelijks uil den kelder verdwenen 57 stukken allerhande soorten van wijn. Sedert de wederkomst der vlaamsche Recolletten reezen gedurig moeielijkheden op tusschen de geestelijken dei- parochiekerken en de Minderbroeders opzichtens de begra vingen. Jan-Baptiste De Smet, NV= Bisschop van IJperen, had de Paters Recolletten bemachtigd in hunne kerk te begraven de- geene hunner weldoeners die bij testament, dien wensch zou den te kennen gegeven hebben. Daar was bepaald dat het lijk zou voorgegaan worden van de geestelijken der parochie tot aan de deur van het klooster en dat de Recolletten het daar zouden ontvangen en dan in de kerk binnenbrengen; maar de geestelijken liet zoo niet verstaande,beweerden den afgestorven tol aan den kerketrap te vergezellen. Het was vooral omtrent 1755 dat die twisten ontstonden en zich dapper vernieuwden. Den 28 April 1755 begraafde men de dochter van den Edelen Heere Van Wervike de priesters van Sint Maartens vergezel den de afgestorvene naar het kloosterde Paters Recolletten kwamen het lijk ontvangen aan de poort van het geslicht die uitgang had op de Dixmudestraat. Gewoonlijk keerden de we reldlijke priesters naar hunne parochie terug wanneer zij het lijk aan deze poort hadden neèrgezet, maar ditmaal miskenden zij de rechten der Recolletten en traden processiewijs voort tusschen de Paters tot aan den trap der kerk. De Pater overste deed bericht van deze overtreding aan den Bisschop cn aan het magistraat der stad. Den Zondag daarna een meer beklagenswaardig feit greep plaats. De geestelijkheid van Sint Maartens vergezelde een lijk dat ook in de kerk van het klooster moest begraven worden, en de Recolletten bevonden zich, volgens gewoonte, aan de poort van hun klooster. De dienstdoende pater besprengde het lijk en hief de omstandigheidsgebeden aan. De geestelij ken van Sint Maartens die vooruitstapten te midden der Recol letten, in de afhankelijke plaatsen van het klooster, bemerkten dal het lijk niet volgde; De pastor van Sint Maartens, meenen- dc dat de Recolletten wilden wachten lot dat de geestelijken vertrokken waren, keerde met dezen terug tot bij het lijk, en daar, het gezang der Paters onderbrekende, schreeuwde over luid tot de dragers: Komt dan, en volght ons. De Recol letten, om alle stoornis te mijden, lieten volgen en vervoegden zich bij de wereldlijke priesters. De pastor van Sint Maartens plaatste zich met de zijnen op den eersten trap der klooster kerk, deed de rangen openen om den lijkstoet te laten door trekken maar toen de offerpater, die het lijk voorging, tot bij hem genaderd was, stuurde de pastor van Sint Mam-tens hem het woord toe, zeggende hier levere ick u liet lijk waarop de pater Recollet antwoordde wij en hebben hier met tween geen leveringe van doene. Dit schandaal werd op nieuw aan het gerecht overgelaten en het geschil wierd beslist 'ten voordeele der Recolletten aan welke, bij akt van 4 Juni -1754,het recht van begraving ten behoeve van hun gemeente was toegekend geweest. De Recolletten, na een verblijf van 540 jaren in het kloos ter van IJperen, werden op -1 Februari 1797, ten getalle van twee-en-twintig dat zij alsdan nog waren, er uitgedreven - hun klooster werd den 7 April 1798, te Brugge, openbaarlijk verkocht aan zekeren Joseph Rapparlier van Rijsel, die er de afbreking van begon, maar den koopprijs niet kunnende be talen werd het herverkocht aan eenen aannemer van IJperen die er de slechting van voltrok. 8 Mei 18G7. NOTA. In ons laatste feuilleton zijn er twee feilen ge bleven. 1° - 2 kolom, I8r reek, lees naar hun klooster langs de kapel gezegd Portiuncula, enz. 2° - 5C kolom, 1" reek, lees November IG79. In onze aanstaande nummers zullen wij onze lezeren een feuilleton mededeelen, geschreven door M. J. Cordonnier en handelende over de Lakenhalle van IJperen.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 1