Stads Nieuws. Lijkkransje op den kleinen Paul Ilameüus. Victor Vande Wegiu om alle goede werken voor te staan en aan te moe digen, vraagt ten alle kante bij de besturen inlich- tingen en voorstellen voor het uitreiken van dergelijke belooningen. Indien wij ons niet bedriegen die belooningcn zijn van vierderlijen aard: i° Decoratie van le klas van de orde der Burgerlijke verdiensten, 2° Decoratie van 2e klas, 5° Eermetaal van le klas, 4° Eermetaal van 2e klas. Kortom, de titels worden onderzocht, overlegd en gewegen en daarop volgt een Koninklijk besluit, waarbij de onderscheidingen toegestaan worden. De lijst der twee duizend en oneffen beloonde per sonen, bewijst dat het Staatsbesuur,zoo als het be taamde, alle politieke inzichten ter zijde gesteld had en slechts onder den indruk der edelste gevoe lens had gehandeld. Men moest denken dat een dergelijk werk ten allen kante krachtig zou toegejuichd worden; maar men was niet weinig bedrogen. Nauwelijks werden de lijsten afgekondigd of de lucht weergalmde van reclamatiën en schreeuwerijen. Drij vierde der beloonden betuigden hunnen spijt; velen weiger den de hun toegekende onderscheiding, anderen hebben ze aanveerd, maar levens besloten dezelve nooit te dragen. De vrienden der beloonden hielden een leven en de dagblaars stonden vol reclamatiën. Waren de menschen in 't algemeen begaafd met de wenschelijke ootmoedigheid, met eene oprechte menschenliefde, dat zou veel stiller en stichtcnder afgeloopen zijn. Die schreeuwerijen nemen meest allen haren oorsprong in eene overdrevenc eigenliefde of ik zucht, die toch de moeder is van nijd en afgunst. Dewijl er vier klassen van belooningen waren, er moest eene vergelijking gemaakt worden tusschcn de diensten en de zelfopoffering van personen die verschillige steden of plaatsen bewoonden. Die vergelijking kan niet juist en rechtveerdig gedaan worden door eiken beloonde op zijn eigen, zelfs niet door een stedelijk bestuur; de vergelijking dier diensten kon maar gedaan worden door het hooger of middenbestuur, hetwelk in bezit was van al de verslagen en inlichtingenten anderen de toestand is overal dezelfde niet geweest; in de eene plaats was de ziekte heviger dan in de andere hier was het een gevaarlijker en vuiler kwartier dan elders; daar moest men uit eigen beweging de zieken gaan opzoeken en kosteloos bijstaan en el ders werd men geroepen en betaald voor zijne zorgen... Kortom er zijn duizend en nog meer om standigheden die daarbij moeten in aanmerking komen. Wij twijfelen geenszins of het is na rijp overleg dat hel Koninklijk besluit is genomen geweest, en wij schrijven het meeste deel der reclamatiën toe aan paallooze eigenliefde of overdrevcne camara- derij. Wij zeggen het meeste deel, want het is moeilijk zulk een werk te verrichten zonder leemten te la ten en personen te vergeten of niet naor waarde te schatten. Maar de eigenliefde is eene der onge duldigste passiën van het menschdom. Wij vinden dat het Gouvernement met alle om zichtigheid gehandeld heeft en dat het zich niet veel zal bekommeren met de jeremiaden van al die mannen, die aangedaan zijn van eene overdrevcne lintjeskoortsdeze ziekte is bij lange naar zoo ge vaarlijk niet als de cholera, maar zij is wel zoo verdrietig. Met de oogen vol tranen, had de herder dit alles aanhoord en sprak toen Vader, gij kunt hem in dit leven niet meer bedanken Verwonderd riep de ouderling Wat zegt gij daar, weet gij dan wie hij was Indien ik mij niet bedrieg, was het mijn vader zelf. Dik wijls heeft hij mij de gebeurtenis van den slag verhaald en zegde dan Zou de man nog leven die zoo dapper aan mijne zijde streed en die ik uit den slag heb gedragen O God en alle Heiligen I deze goedhartige man zou uw vader geweest zijn Hij had eene wonde aan de linker wang, zegde de Inr- der, de splinter eener lans had hem gewond, misschien vóór hij u uit den slag droeg. Ja, zegde de ouderling, ik heb bemerkt dat zijnen wang bloedde toen hij mij droeg. O mijn kind, mijn zoon 1 Over twee jaren is hij gestorven, hernam de knaap, en nu moet ik voor een kranke loon, want hij was arm, deze geiten hoeden. De ouderling omhelsde hem. O God zij gedankt dat ik d ze weldaad nog kan vergelden! Kom, mijn zoon, in mijne woning; een ander kan deze geiten hoeden. En zij traden vrolijk naar hel dal en Zijne woning. De ouderling was rijk in land en vee en eene eenige dochter was^zijne erfgename. Kind 1 zegde hij, het was de vader van dezen jongeling die mij het leven redde. Indien gij hem kunt beminnen schenk ik u hem als echtgenoot Lief en bevallig was de knaap, lange blonde lokken golfden rond zijnen schedel en minzaam en helder waren zijne blikken. Zij vroeg drij dagen om zich te bedenken, maar de derde dag duurde haar reeds te lang. Zij schonk den jonge ling hare hand en den ouderling weende vreugde-tranen ter wijl hij hen zegende en riep: Nu ben ik de gelukkigste mensch der wereld. De eerste trein die vrijdag morgend ten zes ure van hier naar Kortrijk vertrekt, heeft bijna een ongeluk ondergaan. Omtrent de herbergden Steenen haan gekomen, tussehen IJperen en den Verbrandemolenberg, ontmoette hij eene koe, waarschijnlijk uil hare weide ontsnapt, die op de riggels ge rockt was. Het arme beest werd dóór het machien bij den kop vastgeklamt en wel 200 meters ver gesleept; na eene bil en de helft van den kop afgereden te zijn geweest, gerocht het onder den trein en werd er om zoo le zeggen als gemalen, hetgeen de breuk veroorzaakte der keting van de vier laatste wagens, die van den trein afgescheid werden.De trein hield stil, laadde de reizigers op die zich in de achtergeblevene wagens bevonden en vervoorderde zijnen weg. De koe was niet meer kennelijk, zoodanig was ze verminkt en gemalen. Het oudste klokje (dagteekenende der jaren 1400) onzer stad, dat der vischmarkt, is vermaakt.... of liever, men heeft het gegeven om te vermaken. Wanneer men het thans luidt, geeft het zulk een aardigen klank dat de eerste de beste koe belle veel beter klinkt 1 Is het misschien het eflfekt van de massa verschen haring welke ter merkt gebracht wordt of is het arm hiokje geborsten Het laatste schijnt het geloove- Iijkste. Gisteren was het 10 jai'en dat de Vlaamsche Ster onzer stad haar bestaan begonnen heeft. Sedert heeft deze maatschappij veel doorgestaan, veel gewerkt en toch altoos alle moeilijkhe den overwonnen. Heden avond,in stadsverlooneelzaal, begint zij haar tooneelsaizoen. Wij wenschenhaar veel bijval tot be looning van haren moed. M. de arrondissements-kommissaris van IJperen heeft za terdag tot de eraanbesteding overgegaan van den steenweg van Kemmel naar Wijtschaele. Dit werk is toegewezen aan sieur Vallayes ten prijze van 124,900 franks. Dus een afslag van 5,100 fr. op den prijs der eerste aanbesteding en bovendien moet den weg met zee zand in plaats van zand der streek uitgewerkt worden. Een schrikkelijk ongeluk komt heer Ilameüus, doktor al hier bij het 10° regiment, te treffen. Een zijner kinderen, een vierjarig knaapje, welk in den tuin gaan spelen was, vond men Dinsdag nanoen in een klein en zeer ondiep regenputje verdronken 1... Hel is onmogelijk de hartverscheurendedroc heid en het rouwend tooneel af te schetsen, welke deze ran in het ouderlijk huis, bij het regiment waar den heer Ham lius als een vader bemind wordt, en zelfs in de stad heeft weeg gebracht. Het volgende dichtstukje, dat wij met graagte opnemen, ons door den heer luitenant Vande Weghe toegezonden, a (AAN DE OUDERS). Gode zond een engel uit den hemel, Glansend op deze aarde neer En Hij zei' hem haal me ginds uit 't stofgewemel, Veur mijn hemel, Nog een engeltje te mier. De engel wiekte golvend naar beneden, Zoekend vloog hij de aarde rond Schoon was 't knaapje dat hij veur het eeuwig Eden, Hier beneden, Veur Gods lieven hemel vond. De engel vloog met 'l zieleken naar d'lloogen, Ziele der verdronken' spruit 't Lijkje alléén o ijslijk bleef voor de oudrenoogen 1 Weggevlogen Was het zieltje 't lichaam uit 1 o Moeder, die meendet in teederen hoogmoed, Dat immer uw knaapje hel uwe zou zijn Wist gij niet dat God aan uw Paul had gefluisterd Dn bist kind een engel, en englen zijn mijn. Men zegt dat het lijden van 't moederlijk harte, Geen andere leed op deze aard' is gelijk Thans voel ik, o vrouw, welke bittere smarte, Gij voeldet op 't zicht van uw Paultje zijn lijk. o Vader, die wis eene lachende toekomst Iri 't naadrend verschiet van uw knapclijn zaagt Waar blijft thans dit droombeeld,als 't noodlot geheven, Die hope verbrijzelt en 't kinneken vraagt Thans komt u een zwaaide het vaderhart boren, Bij 't ziellooze lichaam van 't jeugdige wicht Vergeefs zijn thans tranen uw klachten verloren, Geen bide die 't hoofdjen van 't kindeken richt. IJperen, 17 October 1807. Bin... Berlin, bin bom bam I Blom... tin, terlin tin ton -YYuk is dat nu? Nog 'ne keer 't carillon I het hee maandag en dissendag ook gespeeld... Gaat 't niet meer at ders doen Waarom is 't nu 'k En weet het niet... Ei Lowrj 1 weet gij niet waaro het carillon nog 'nen keer speelt We zijn vrijdag vandag Voor Sint-Lukasmesse, ziet je den drapeau niet uitst ken in den Akademie,.. en al de kindezs met hunne proft' sors naar de mis vertrekken, zie.... Nem verduiveld! Ja 't zal dat zijn... Maar waart speelde het maandag en dissendag Maandag, voor 't keuninkschieten in den salon, t Is baas die keunink is. Maar van dissendag, 'k heb het i aan twintig gevraagd en niemand en weet helmisschien Tjeppen het weten die daar komt,.... He Tjeppen 1 Wuk doet 't Weet je niet waarom 't carillon dissendag speelde Jaa 'k, l was soupé van peerdenvleesch in de herb den Voerman, builen de Dixmudepoort, en 'twas 'nen cour die het doen spelen heeft. Het beestje gaat zeker hooveerdig geweest zijn a's het carillon hoorde spelen van zooveel eer aangedaan te den. Wie, zegt ge? Het peerd.... waarvan mengeëlen heeft.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2