Stads Nieuws. vaartuig uitgeklaard ten prijze van 50 tot 40 fr. per dag; hij had het van eenen inwoner van het eiland gehuurd. Krachtens een hevel, was ht^ te rekenen van ten drij ure van den namiddag, aan elk vaartuig, zelfs aan de visschersloepcn, aan hij zonderen behoorende, verboden, het eiland te ver laten, of het werd naar de fregaat Principe-Um- bero gebracht. De boot, waarin de generaal is kunnen ontvluch ten. is den 19 's morgends in de waters van Yada aangekomen, waar hij geheel den dag gebleven is. Ten zes ure 's avonds is men ontscheept en met gevaar in de moerassen te verdolen, is men er in gelukt eene klein toskaansche vlek te bereiken, van daar heeft de generaal in postchees, met de vrienden die hem verlost hadden, den weg naar de romeinsche gienzen genomen. Op dit uur bevindt hij zich waarschijnlijk aan het hoofd der vrijwilligers. Den 22 dezer maand is de zittijd der wetgevende Kamers geopend geweest zonder Troonrede en zonder andere plechtigheden. In de aanwezigheid van de menigvuldige ont werpen en bezigheden, waarmede de lijst der voor werpen, welke de Kamers nog af te maken heb ben, beladen is, verstaan wij gemakkelijk dat de Kroon de volksvertegenwoordigers niet kome on derhouden over zaken, die hun alreeds aangekon digd zijn, of over andere die maar in latere zittijden kunnen hare uitvoering verkrijgen. Wat den toe stand van ons land ten opzichte der andere natiën betreft, daar viel ook niet veel op te zeggen de toestand van Enropa is zeer netelachtig, de tijds omstandigheden baren vrees en mistrouwen, en. zoo als de slimme fransche Keizer zegde te Rijsel, er zijn zwarte puntjes aan den gezichteinder. Wij, Belgen, hebben daarin niet te spreken, trou wens wij hebben het geluk een onzijdig volk te zijnalleenlijk hebben wij te zorgen, in deze tijden van val^hheid en bedrog, waar de woorden bij de diplomatie meer dan ooit dienen om de ge dachten te bewimpelen, dat men onze deur niet instorte en zich als meester bij onzen heerd koine plaatsen tegen onze wil en dank wij zullen daartoe ongetwijfeld onze voorzorgen nemen en ons genoeg versterken om zegepralend aan cenen eersten aanval te weerstaan. Wij rekenen daarvoor op de vaderlandsliefde van al onze afgevaardigden in beide Kamers. Men ziet het, eene Troonrede was dus nutlcloos. Zij ken alleen aanleiding geven tot tijdverlies; want men moest dan beraadslagen over een adres in antwoord, en iedereen weet hoelang de Kamers op dit stuk kunnen praten en woorden den hals bre ken. In den Senaat is prins De Ligne wederom voor- zilter gekozen met 40 stemmen op 43 M. d'Oma- iius d'Halloy ondervoorzitter met 59 stemmen op 4ö, en Baron de Tornaco insgelijks ondervoorzitter met 42 stemmen op 45. In de Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft de clcncale representant Delaet, ondersteund van den lusligen heer Ccomans, gewild dat men, legen alle gebruiken, dadelijk overging lot de benoeming van het definitief bureel. Dit voorstel was onge twijfeld gedaan met berispelijke inzichten; men hoopte dat de liberale meerderheid zich niet on- middclijk zou verstaan hebben over den keus van eenen president, en dat er daardoor eene verwar ring zou plaats gehad hebben, en de clericale min derheid zegt altoos in haar eigen: Wie weet waarvoor eene verwarring ons niet kan nuttig zijn? De brave en rechtzinnige lieden 'Maar de liberalen hebben zich niet laten van gen; op den voorstel van den achtbaren heer De Brouckere is er daarop een klein stemmingskc ge daan geweest, en de uitslag was, dat men, met 5*4 stemmen tegen 33, beslistte dat die benoeming in de volgende zitting zou plaats gehad hebben. In de zitting van 23 11. is M. Dolez, eene dei- oudste en gezaghebbendste liberale Volksvertegen woordigers, tot voorzitter gekozen geweest met 57 stemmen op 90. Werden gekozen tot ondervoorzit ters, de heeren Moreau en Crombcz, en als sekre- larissen, de heeren Vanhumbeeck, De Florisone en Reynaert. De nieuwe voorzitter heeft eene schoonc aanspraak gedaan om de leden te bedanken over hel vereerend vertrouwen, dat zij in hem stelden; daarna is de Kamer overgegaan tol het regelen ba rer dagorde voor de volgende zitting. In de zitting van den 24 was de Kamer niet in getal en kon diesvolgens niet beraadslagen. Iets dat curieus is, 't is dat de fameuze werkers Coo- mans en Delaet, die het betreurlijk vonden dat men in de openingszitling den tijd niet kon te nutte brengen met onmiddelijk het bureel te be noemen, in deze zitting ook schitterden door hunne afwezigheid! Men mag aan die twee farceurs ook deze spreuk toepassen: Woorden en zijn geen oorden Veel op de tong en weinig in 't hart. Genaamde Roose-Angillis, meester metser alhier, is maan dag morgend, van eene stelling' gevallen en de schouder ge broken. Maandag namiddag is er een groot ongeluk voorgevallen. Op den steenweg van Kemmel, dicht de herberg het Witten Huis, reed eenen met steenkolen geladen wagen voorbij, toen de zoon eens landbouwers van Nieukerke, van 18 jaren oud, die den wagen geleidde, van denzelve viel en zoo ongelukkig dat het wiel hem over het hoofd en de borst is gereden. Men heeft het lijk naar Nieukerke overgebracht. Dinsdag namiddag stonden er wel honderd menschen ach ter het Nazareth (Oudmannengesticht) bijeengetroppeld om het gevecht te aanschouwen dat tusschen twee vrouwmen- schen van St-Pieterskwartier plaats had. Het was een geestig schouwspel, iedereen Jachtte om er zich ongemak mede te doen, toen eensklaps het Cariljon aan het spelen ging Hoe,., wat beteekent?... 't en is toch zeker niet omdat Katrine den slag gewonnen heeft Het is maar 's avonds dat wij be kend gemaakt zijn geweest met de ware oorzaak over het spelen des beiaards de Vrije Stalen boogschut tersmaatsc hap- pij zou officieel verwittigd zijn geweest dat Z. K. II. den Graaf van Vlaanderen, het Eerevoorzitterschap van haren kring aanveerd had. Ten zelfden dage, omtrent vooravond, gebeurde er bijna een ongeluk. Eene driewielen kar,met aardappelen geladen en bespannen met eene koe, kwapi de markt af in de Meenen- straat gereden. De koe van iets verschietende, smeet zich over kanten het voorwiel veroorzaakte den val van den voerman. Deze laatste had het geluk zich in tijds te kunnen wegtrek ken en werd door de achterwielen niet aangeraakt. Alhoewel nog al zware kneuzingen aan het hoofd bekomen hebbende, heeft hij kunnen zonder hulp zich huiswaars be geven. Woensdag namiddag, is sieur Verfaille, mulder buiten de Meenenpoort, van hel dak zijns stoommolens gevallen. Over eenige jaren viel dien zelfde Verfaillie uit zijnen wind molen van eene tamelijke hoogte op den grond, stond op en ging naai' stad om te zeggen dat hij niet dood was, want het gerucht zijns overlijdens was er aireede verspreid maar nu is hij er zoo gelukkig niet van ontsnaptzijne schouder is gebroken. Wanneer wij Donderdag morgend onzen neus buiten sta ken was het nogeens het vertelling van een ongeluk. Een man was 's nachts zich gaan verschuilen onder eenen hooiwagen die zich bij dc Dixmudepoort bevond en was er in slaap ge vallen. Toen de voerlieden des morgens om vier ure met den wagen voort wilden, hoorden zij een angstgeschreeuw, deden onderzoek en zagen dat een der wielen over het been van den man gereden was. Gelukkig-lijk, hij is niet erg gewond. Wat gedacht van zich onder eenen wagen te leggen slapen Zondag laatst heeft de Vlaainsche Ster hare eerste vertoo ning van het loopende tooneelsaizoen 18G7-18G8 gegeven. Twee stukken Elena, historisch drama, door N. Destan- berg, en Juffer Wantje, blijspel, door K. Ondereet, het eer ste van vier bedrijven en het laatste van éen, maakten den avond uil. Weinig publiek vereerde deze eerste pogingen onzer IJpersche Tooneelliefhebbers met zijne tegenwoordig heid, vandaar misschien deze koelheid onder de spelers die men meende te bemerken in sommige treffende tooneelen van het drama. Nogtans werden beide stukken nog al goed toegejuicht, gewoonlijk een waar teeken der tevredenheid van het publiek. Onder de verschillige moeiten en pogingen tot het welslagen en veraangenamen der vertooningen, mag men op den eersten rang stellen deze die de akteurs zich geven tot het verbeteren hunner gebrekkige uitspraak, en wij zijn overtuigd dat, met een weinig aanhoudenheid en toeleg, zij zullen het overwinnen om teenemaal hunne vlaain sche uitspraak te zuiveren. Om het publiek van IJperen aan te sporen den vlaamschen schouwburg meer aan te moedigen, hebben de liefhebbers der Ster besloten op laatsten Zondag van November, twee nieuwe stukken, waaronder eene operette, op te voeren. KUNST- EN LETTERE RIN6. In de vergadering van tG dezer sprak de heer K. Van Bies- brouck over de wreede mishandelingen gepleegd op de dieren en stelde in de ontwikkeling van dit ontwerp veel kunde en goeden smaak gepaard met eenvoudigheid van stijl. Wij laten hier de bijeengetrokken hoofdpunten er van vol- gen Eerst herinnerde hij dat er in ons land maatschappijen be staan en zelf eene der bijzonderste onder de krachtige be scherming van onzen welbeminden vorst is ingericht, welker leden met de edelmoedigste gevoelens bezield zijn, niet alleen ten opzichte der menschen maar vooral ten opzichte der dieren, en die geene pogingen noch opofferingen sparen om het on gelukkig lot te verzachten dat aan de trekdieren ten deele valt. De spreker verklaarde dan hoe gemakkelijk de onderwijzers in het bijzonder deze schoone, edele en menschlieveude gevoe lens in de harten hunner leerlingen kunnen doen ontwikkelen en hoe de ouders dezelve aan hunne binders van de terderste jaren af moeten inboezemen, de dieren allen, zonder onder scheid, met zachtaardigheid doen behandelen en de slechte gevolgen van de wreedheid die sommige menschen op de die ren plegen aanloonen. Ilij leidde hier af dat goed doen genoe gen, tevredenheid en liefde baart, daar het kwaad integendeel den menscli misnoegd, verachtelijk en hatelijk maakt, en dat de dieren even als den mensch gevoelig zijnde, door wreedheid en mishandelingen, koppig en wederspannig worden. Tot voorbeeld van zijne bijgebrachte redenen nam de spn- ker het peerd, dat toch zeker, zegt hij, het bijzonderste der trekdieren, ook het moedigste, hetklockste en bij gevolg het best geschikt om het zwaarste werk, waartoe het bestemd is te verrichten, zoowel bij den geringstcn land-, voer- en nijver heidsman als bij den huurkoetsier, den krijgs- en edelman hij deed zien hoe schoon, loffelijk, gansch edelmoedig en voor- deelig het was dit dier wel te bezorgen en te sparen, en schet ste vervolgens het droevig tafereel der wreede mishandelingen die het uit te staan had wanneer het een of ander lichaamsge brek heeft gewonnen of na getrouwen dienst door jaren stram geworden is; de zware werken dat het boven zijne krachten, opgelegd is te verrichten, en het kort en pijnlijk leven dat het slijten moet. Hij laakte in strenge bewoordingen deze schandelijke en wraakroepende handelwijze ten opzichte zoo wel van dit als van al dc andere' lastdieren onzer streek, die gewoonlijk dit lot ondergaan, en besloot met te zeggen dat het hoogst tijd is dal eene heilzame, weldoende, rechtveerdige en reeds zoo lang gewenschte wet een einde koine stellen aan zulke zware en gruwelijke misbruiken. In ons aanstaande nummer zullen wij mededeelen wat in de zitting van Woensdag laatst is verhandeld geweest. Eiasloi'iscSie hcpinncB'ittgeii vsxes SJfpcrcra- 27 October 1 GOO. De monikken van S' Jans-berg, wie'1 klooster te Therouane bestond, en dat on der keizer Karei was vernield geworden, waren naar Helle gevlucht, waar de Geuze" hun klooster verdelgden.Zij werden alsdan toegestaan hun verblijf te IJperen te hou den, waar zij eene abdij stichtten op de plaats waar heden de Gemeente-school (de Looie) bestaat. 28 October 1522. bodewijk, Graaf van Vlaanderen en va" Nevers, door eenen bevelbrief geteekend in kasteel het Zaalhof, verbiedt dat men l'cl laken van IJperen in drij uren in 't ronde der stad niet naar mag maken.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2