Stads Nieuws. >5 Ik heb en zal altijd vertrouwen stellen in uwe wijsheid, zooals gij in de genegenheid van uwen koning hebt voor dit groot vaderland dat, door ge meenzame opofferingen, wij eindelijk onder het getal natiën plaats hebben doen nemen en dat wij aan onze kinderen geheel en vereerd moeten ach terlaten. Deze pröklamatie is door den koning en door al de ministersgeteekend. Het ministerie is samengesteld generaal Mena- brea is voorzitter van-den raad en minister van buitenlandsche zaken Gualterio, van binnenland- schezaken; Cambray Digny, van finantien; Can- telli, van openbare werken generaal Bertoli Viali, van oorlog; Mari, van justitie. PROCLAMATIE DER JUNTA. De Italia kondigt de volgende proclamatie af, uitgaande van de junta der romeinsche opstande lingen Waar is Garibaldi? Waar zijn de fransche troe pen? Wat gebeurt er te, Rome Wat zal er van Italië geworden Een antwoord op al die kweslien wordt door de openbare denkwijze met onrust af gevraagd. Volgens den Moniteur moeten de vloot en de fransche troepen maandag avond te Civita-Vecchia zijn aangekomen. Men moet denken dat de wind en de zee de overtocht hebben gedwarsboomd, want volgens de fransche dagbladen, die de expeditie voordeelig zijn, moest zij 24 uren vroeger ter ba rer bestemming wezen. Het officieel fransch blad voegt er ook bij, dat Rome rustig is en Garibaldi zich op ecnige mijlen van de stad bevindt. Maar de offieieuse-degbladen bekennen, dat de opstandelingen onder het bevel van Garibaldi vrij dag avond Monto-Rotondo hebben ingenomen en de Pauslijke zouaven verslagen zijn. Wat is er se dert dien voorgevallen Is Garibaldi daar blijven staan met darmen gevouwen Dat ligt weinig in zijne gewoonte. Vv ordi hij dooi- de verdedigers van den Heiligen Stool onder de muren van Rome te gen gehouden0 Is hij de eeuwige stad binnen ge rukt, door eenen inwendigen opstand geholpen Wij weten er niets van. Maar wat wij weten is dat indien hij de minste nederlaag had geleden, de ro meinsche en fransche overheden niet zouden nage laten hebben het aanstonds geheel de wereld door uit te bazuinen. Hunne stilzwijgendheid is dus geen goed teeken voor de pauslijke zaak. Men leest in le Temps De afdeeling van het leger van Parijs, onder het hevel van generaal Picard, heeft bevel ontvangen zich gereed te houden om op het eerste teeken te vertrekken. Sedert eenige dagen staat men geenc verloven meer toe die de 24 uren overtreffen. De toebereidsels worden op eenen voet voortge zet, die alle veronderstelling overtreft, welke tot eene ontmoeting enkel met de garibaldistcn noodig zou kunnen geacht worden. Klaarblijkcnd wil het fransch gouvernement niet op het onverwachts worden genomen, door eene andere gebeurtenis, die de veldtocht van het geregeld italiaansch leger zou kunnen zijn. De italiaansche bladen brengen hel volgende bullelijn des komileils van Florentie ter kennis GEVECHT VAN MONTE-ROTONDO. INNAME VAN LA TORRETTO. Florentie, 50 oclober. De Gazette van Florentie zegt dat de Koning ten elf ure 's morgends aan de troepen liet bevel gegeven hebbende over de grenzen te rukken, deze zich onmiddelijk naar Civita, Castellana, Orte, Acqucpendentc en Frosinone hebben begeven. De Riforma zegt dat Garibaldi eergisteren zijn kwartier-generaal had aan de Casina Sinte-Colom- ba. Zijne voorposten waren op twee mijlen en half van Rome. Parijs, 31 oclober. De Moniteur bestatigt dat, door de onderbreking der pauslijke telcgraüeke lijnen, men heden geene tijdingen uit Rome heeft ontvangen, die verder gaan dan degene van gisteren. Men weet enkel dat de pauslijke garnizoenen van Viterbo en van de andere steden, zich op Rome samentrekken om mede te helpen de stad te verdedigen die door Ga ribaldi bedreigd wordt. (i Romeinen, te wapen Voor onze vrijheid, voor ons recht, voor de eenheid van het italiaansche vaderland en de eer van den romeinschen naam, te wapen li Dat onze oorlogskreet zij Dood aan [het wereldlijk ge zag, leve Rome hoofdstad van Italië Laat ons al de godsdienstige geloofbegrippen eerbiedigen, maar bevrijden wij ons eens en voor goed van eene tiranij welke ons geweldig wegscheurt van de italiaansche familie, en de dwaling poogt te vereeuwigen dat Rome boven het natio nale recht verheven is, en toebehoort aan de gansche wereld, behalven aan Italië. ii Sedert lang hebben onze broeders den standaard der hei lige omwenteling opgeheven, en met hun bloed de geheiligde baan naar Rome besproeid. ii Laat ons niet meer dulden dat zij alleen blijven,en beant-^ woorden wij hun heldhartigen oproep door de klok van het kapitoleum. ii Onze plicht, de solidariteit der gemeene zaak, de overle veringen van Rome dwingen er ons toe. i'Te wapen Dat al wie een geweer kan opnemen toesnelle. Laat ons van ieder huis eene sterkte maken en van alle ijzer een wapen. Dat de grijsaards, de vrouwen en de kinderen barrikaden opwerpen, welke verdedigd worden door de jongelingen ji Leve Italië Leve Rome ii DE JUKTE DER ROMEINSCHE OPSTANDELINGEN. ii Du zouaven zijn in zeer sterk getal, te Ïïonte-Rotondo, verschanst met eene batterij artillerie, geslagen geworden door Garibaldi, aan het hoofd van vier bataljons, ii BIonte-Rotondo is 1G mijlen van Rome. ii liet gevecht is zeer hardnekkig geweest. De zegepraal bleef aan de garibaldianen, prachtig en schitterend. Monte- Rotondo werd ingenomen en de pauselijken liet drij kanonnen en 200 gevangenen achter. Langs onzen kant zijn er weinig dooden en gewonden; de verliezen des vijands zijn zeer aan zienlijk. Lenigen der oversten van de insurgenten werden ge dood of gewond wij zullen hunne namen mededeelen, zoodra wij nauwkeuriger berichten hebben. Voor het oogenblik heb ben wij den dood van majoor Salomone en de gevaarlijke verwonding van majoor Mosto te melden. ii Vervolgens hebben de opstandelingen Torretto ingeno men, dat slechts 4 mijlen van Rome ligt. ii Garibaldi is voor uitgerukt en bevindt zich thans onde rde muren van Rome. Italianen ii Garibaldi heeft geantwoord op den roep van Rome. Ilij is verschenen, hij heeft overwonnen. ii Maar de vreemde tusschenkomst dreigt ons grondgebied te overrompelen. Italianen te wapen li Dit is het ordewoord van Garibaldi, welke wij u over brengen. ii De plaats der italiaansche jongelingen is op het slagveld, tegenover de soldaten van den Paus en van het keizerrijk, ii Florentie, 20 oct. 1867. 1IET KOMITEIT. DE PAUSLIJKE STATEN. Het artikel hieronder zal men met veel belangstelling lezen, dewijl het een juist gedacht oplevert van den staat waarin het pauslijke gouvernement zich bevindt. De Roomsche Staten tellen vijf provinciën, waarva'n hier de namen en de bevolking volgen Provincie Rome 529,509 inwoners. Civita-Vecchia 20,707 Viterbe 128,324 Velletri G2,0!5 Frosinone. 154,559 692,112 De joden, in 4847, waren ten getalle van 8,000; tegen woordig lelt men er maar 4,500. De geestelijke bevolking is in de laatste 20 jaar verdubbeld. In 1855 waren er slechts 4,500 kloosterlingen van beide ge slachten nu telt men er 8,000. Het is ongetwijfeld te Rome dat men de samenrotling vindt van geheel het Pausdom. Deze stad telt 61 verschillige orders, 29 seminarissen of kollegien, en dat alles; van belastingen vrij, men kan wel begrijpen dat daar geheel de levenskracht des Pausdoms in begrepen is. In het verloop van 40 jaar, heeft de lokale nijverheid geen stap vooruit gedaan. In 1825, waren er te Rome 59'fabrijken van wollen geweefselsin 1826, waren er 47 van katoenen geweefsels. Er is nog niet één het getal komen vermeerderen De tegenwoordige Staten van Rome bekleeden eene opper vlakte van 11,000 vierkante kilometers. De zeekusten hebben eene lengde van 450 kilometers. 50,000 hectaren van dien grond zijn nog moerassen en zonder eenigen opbrengst. De grondeigendommen behooren meest al aan de Kerk. De Itoomsch Agrum, die eene oppervlakte heeft van 205,000 b. behoort aan de gestichten of aan den hoogen adeldom. Het S'Pielers Kapittel bezit er 22,000 hectaren voor heur alléén van, en de geestelijke gestichten 17,000 hectaren; het Heilig Officie 6,G00 hectaren.; de kardinaal-dècano, 5,220 hectaren, en 55,000 hectaren behooren aan verschillige kerken, kloos ters, enz. Het overige des lands is onderworpen aan geestelijke vruchtgebruikers, aan de namer-erfgoed en aan de eeuwigdu rende hijpotheek. In de stad Rome alléén behooren de twee vijfden der gebouwen aan de dooderhand. Men kan geheel wel begrijpen dat de samenstelling van den eigendom aan het roomsch volk geene reden van tevredenheid oplevert. En niettegenstaande al de voorrechten aan hel gees telijk toegekend, is de Pauslijke schatkist verre van bloeiend te zijn, en geeft jaarlijk een te kort op van 50 miljoenen fr. Dit betrekkelijk zeer groot te kort heeft voornamelijk voor oorzaak hi t groot getal troepen in evenredigheid der bevol king en deszelfs belastingen. Dé evenredigheid der soldaten met de burgers is 25 ten honderd. Men komt nergens zulke ongelijkheid tegen, zelfs in Prui sen niet. Dien staat van zaken is maar weinig geschikt om het tijde lijk gezag van het Hoofd des katholijken godsdienstes op zijne grondslagen vaster te stellen. De burgerlijke bevolking is te veel aan het geestelijk element geslachtofferd. R. d. BI. Zie hieronder twee uittreksels uit de nieuwsbladeren, han delende over de Antvverpsche Tentoonstelling van schilderijen en sprekende over gevrochten van onzen stadsgenoot BI. Aug. Böhrn Journal des Beaux-Arts, n° 19 - - 16 October 1867 BI. Böhm schijnt ons vollediger dan gewoonte, zijne twee landschappen hebben iets grootsch en zijn met eene buitenge wone zorg bewerkt. Eene aangename malschheid, eenen dag met zeer zachte schaduwen getemperd en waar men het licht gevoelt in spelen, zi jn de heerschende hoedanigheden der ge zichten van BI. Böhm. Vlaamsche School, n° 19 BI. A. Böhm, van IJperen. Twee schoone landschappen, waarvan er een is aangekocht voor de loterij der Blaat- schappij. Deze weinige woorden zeggen meer dan ai den ronkenden praat van veel gekochte of uit welwillendheid geschreven ar tikels.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2