Stads Nieuw HrflfT mm Ware het niet duizendmaal verstandiger en rechtveerdiger het geld, dat aan de uitgave van het niet officieel gedeelte van den Moniteur besteed wordtte gebruiken voor de uitgave van een vlaamsch verslag van de beraadslagingen der Ka niers, iets wat door de Vlamingen reeds zoo lange te vergeefs geëischt wordt De heer minister van justitie heeft beloofd, dat hij de zaak op nieuw zal onderzoeken. Zou de heer Bara, die reeds bewijzen van zijne goede gezind heid jegens de Vlamingen heeft gegeven, van deze gelegenheid geen gebruik kunnen maken, om nog eene grieve te doen verdwijnen. De zaken van Hoornen zijn gclukkiglijk, wij verhopen het, voor langen tijd uitgesteld wij zeg gen gclukkiglijk, want, voorde politieke nog meer dan voor den Godsdienst, is van een hoog belang dat de Paus onafhankelijk is. Een Paus, die recht- streeksche onderdaan zou zijn van eenen Vorst, wie het zijn mag, zou eencn al te grooten invloed op den toestand der andere staten kunnen uitoeffe- nen. Een vermaarde schrijver heeft gezegd dat de pauzelijke stoel eenen degen bezit, waarvan het gevest te Hoornen en de punt in alle landen is; dus hoe gevaarlijk zou die degen niet kunnen worden, indien de hand van den eenen of anderen machti gen Vorst, gczamentlijk met die van den II. Vader, van denzelven zou kunnen gebruik maken om de staten van zijne vijanden in verwarringen te bren gen? en dit alles daargelaten, wij zijn van gevoelen dat hetltaliaansch ministerie eenen grooten misslag heeft begaan van, zonder zich te verzekeren over de inzichten van den Keizer Napoleon, Garibaldi zijne omwenlelaars benden te laten werven, en dat Frankrijk ook heeft gemist niet van eene krijgs macht naar Hoornen te zenden om de omwenteling tegen te houden, maar van de medehulp der Ita lianen ter uitvoering der overeenkomst van Sep tember te weigeren. De Keizer heeft hierdoor den hoogmoed der Ilaliaanséhe natie diep gekwetst, en daar een volk, welk het zij, veel gemakkelijker eene nederlage dan eene vernedering vergeet en vergeeft, Frankrijk heeft hierdoor eenen afgrond gegraven tusschen de heide natiën, die tot dus verre aan eikanderen waren verbonden; dit zóu bëtreur- lijke gevolgen kunnen hebben, want indien er ooit eene. oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk moest ontslaan, deze eerstgenoemde natie, die als her vormd van Godsdienst voor den II. Vader weinig genegenheid voedt, zou ongetwijfeld aan Victor- Emmanuel zeggenWij verzekeren u liet bezit van Hoornen, indien gij met ons een verbond wilt maken om uwe wapens tegen onzen vijand te richten, en tic Italianen, met den haat in het hart, zouden hij zulke gelegenheid niet beter vragen dan hunne vraakzucht te mogen uitoeffenen. de algemeene wet plaatsen? Omdat het grootste gedeelte tegen de clericale candidalen stemmen Is het niet alsof de liberalen het stemrecht zouden willen afnemen aan al de kiezers die van de kerk afhangen, omdat de geestelijkheid eenen recht- streekschen invloed op dezelve uitoefent? Aan welke beschuldigingen, en met reden, zouden zul ke onredelijke representanten niet blootgesteld zijn vanwege al dat clerieaal is. Eene dusdanige vordering bewijst tot welke overdrevendheden de Jesuitiejic partij haren toe vlucht zou nemen om hel meesterschap te blijven houden, indien zij hetzelve ooit kon vatten, hei- gene gelukkiglijk zoo haast niet en misschien nim mer zijn zal. De lijsten van inschrijving voor den Paus, be liepen Zondag laats tot 6,550 fr. 10 centimcn, al leenlijk van IJperen en omstreken. Wij eerbiedigen iedereens doenwijze, want ie dereen heeft zijne overtuiging voor zicli zelve en iedereen is vrij te handelen volgens zijne overtui ging Doch wij hopen dat de sommen aan den Paus gegeven niets zullen afnemen van hetgeen de rijke lieden' dezen winter aan hunne noodlijdende en on gelukkige broedurs zouden gegeven hebben. Het leven gaat duur zijn en het werk schraal, dus wij voorzien grootc beproevingen voor den eerlijken werkman het zou beweenensweerdig zijn indien er rijken waren die van hunne gift aan den Paus gedaan eene reden zouden maken om hunne beurs voor den armen te sluiten Maar wat wij niet lijden kunnen, is dat men in de zaak van den Paus onze kiezingen wil mengen. Ja, onze politiek,want nevens de namen van eenigc onzer trejïelijksle ingezetenen, ziet men Een goede Kiezer,.... 5 franken Een idem,'... 5 fr. Wat bcteckenl dat wat uitstaans hebben onze kiezingen met de inschrijvingslijsten voor den Paus Waariijlt, men zou er ons doen op naden kenOf wil men daardoor zeggen dat men het geld dier inschrijvingen ga houden tot de aanstaan de kiezingen Zooals men er zich moest aan verwachten, de Clericale Representanten hebben de gelegenheid der beraadslaging op de begrooting der geldmidde len w aargenomen, om eenen tocht in te richten le gen de debitanten van gedistilleerde dranken daar een groot gedeelte derzelve hij overtuiging aan de liberale partij toehchooren, men zou hen het kies recht willen afnemen, en om tot daar te geraken, mannen, die men altijd aanzien had als mannen die een gezond oordeel bezaten, hebben durven staande houden dat de patent door de verkoopers van sterke dranken betaald geene reehtstreeksche belasting is, alsof er een verschil zou bestaan tus schen deze en de patent aan alle andere kooplieden opgelegd Is de patent van de drankverkoopers niet van den zelfden aard als die welke de hakkers, de slachters of' de brouwers betalen? Waarom dus wil men de debitanten van sterke dranken huilen Die oproep werd door al de Maatschappijen be antwoord; en er werd eenpariglijk besloten dat men dien voorstel onniiddclijkceu gevolgzou geven. 't Is tot de verwezenlijking van dat ontwerp dat Ued. deze inschr.ijvingslijst aangeboden wordt, in de overtuiging dat Ued. tevreden zult zijn eene gelegenheid te vinden om den heer Alph. Yan- denpeereboom van uwe erkentenis te overtuigen, door uwe deelneming aan dit loffelijke eerbetoog. Aanveerdt, Mijne Heeren, de verzekering onzer bijzondere hoogachting. IJperen, 5 November 1867. a. Ten gevolge der beslissingen, genomen in de ver gadering der afgevaardigden van de verschëide Landbouw maatschappijen van België, in den loop der maand October gehóuden te Gent, wordt de volgende omzendbrief toegestuurd aan de leden der Landbouwmaatschappij van ons arrondissement Ons land was bedreigd met eene verwoestende plaag, die in eenige weken den landbouw kon ten onderen helpen, door de vernieling van al het vee. Die plaag was de runderpest. Er moesten op den stond krachtdadige middels ingespannen worden om den vreezelijken ramp te bevechten en tegen te houden. De heer Alph. Yandenpeerehocm, Minister van Binnenlandsche Zaken, begreep onmiddelijk de zwarigheid van den toestand en schreef zonder aarzelen, op zijne eigene verantwoordelijkheid, de strenge maatregels voor die, na eene eerste in rukking, ons land voor de verwoestingen dier schrikkelijke plaag op zoo eene wonderbare wijze behoed hebben. Het gansche land juichtte de kracht dadige middels door dien hoog ambtenaar ge nomen, toe. De Landbouwmaatschappij van Oostvlaanderen vond dat die dankbetuiging zich daarbij niet mocht bepalen. Zij deed eenen oproep tot de andere Landbouwmaalschappijënten einde maatregels te nemen om den heer Minister een opzettelijk en weerdig bewijs van de dankbaarheid der belgi- schc landbouwers !c kunnen aanbieden. HET COMITEIT DER LANDBOUWMAATSCHAPPIJ, DE VOORZITTER. EEHRÏ CART OM. DE SEKRETARIS, E0. VAN B3ESBSï9ï'€Ii. Mijne Heeren, De zangers van Langedocq, die alhier verledene week ee nige concerts gaven, zijn Woensdag vertrokken naar Meenen, Wervicq en Cómen. In het concert, der Groote Hallezaal, die zondag middag plaats greep, kon er meer publiek zijn, doch, in de mis en het lof van den maandag, in sint Maartens Kerk was er meer alsook in het lof, dat zij des anderendaags in de sint Pieters kerk gezongen hebben. Wat de kenners liet meest bij die artiesten bewonderden, was de schoonheid der stemmen, de juistheid van hun gezang en heteffekt dat zij met zeven teweeg brachten. Ter gelegenheid des' huwelijks van M. A. Swekels hebben de leden der Pompiersmuziek en der Koorzangmaatschappij hém Maandagavond vereerd met eene schitterende serenade, gevolgd van de hartelijkste gelukwenschingen. Het is bekend dat de heer Swekels met eene standvastige en ongeveinsde liefhebberij sedert lang van beide genootschap pen ijverig deel maakt en nimmer ten achteren blijft wanneer het op 't welzijn of den vooruitgang van deze aankomt. Bij hem vinden tvveedrachtzaaiers en huichelaars geen gehoor. Ook is hij om zijn minzaam en geestig karakter elks vriend. Vrijdag laatst, ten elf ure voormiddag werd er Te Dech gezongen in onze hoofdkerk, alwaar onze stadsregeering' en de gewone militaire en burgeroverheden, alsook de leeraars- korpsen der verschillige onderwijsgestichten tegenwoordig" waren. Deze dankzegging werd opgeluisterd door ons Korps Pompiers en eene afdeeling van het 10° Regement. Ten middage, groote parade door ons klein garnizoen, op onze Groóte-Marki begunstigd met eenen oprecht zomerschen dag. Dat alles geschiedde ter ecre van 's Konings feestdag. 's Avonds, algemeene roufTcling.door veel beschonken sol daten het gedeelte der stad welk meest ontschud werd is hi t Zaalhof. De aanpalende kwartieren hebben natuurlijk een weinig medegedeeld. Heden middag, (indien het weder gunstig is) zal onze Bur gerwacht ook op hare beurt op de Groote-Markt paradee ren; en 's avonds ten 5 ure groot Banket in het hotel het Oud Zilveren Hoofd, bij middel eener inschrij vingsljjst opgerecht. Donderdag aanstaande, ter gelegenheid der jiatroones van liet muzijk, heeft de Koormaatschappij een prachtmaal inge licht en welk zal plaats hebben in hel hotel Het Gouden Hoofd. Binnen acht dagen, groote en luistervolle vertooning dooi de VLAAMSCHE STER gegeven op stadsschouwburg. (Ziet onze aankondigingen. Bij koninklijk besluit van 14 Oct. 1807, is de steenweg van Oostvleteren, door Westvleteren naar Poperinghe door den Staat overgenomen. Het bareelrecht zal met 1 Januari 1808, op dien weg afgeschaft worden. Bij koninklijk besluit van 50 October,.is M. Messiaen, rech ter bij den rechtbank van 1" aanleg zittende te IJperen, op zijne vraag, ontlast van het mandaat van onderzoeksrechter bij gezegde zetel, en M. Iweins, rechter bij dezelfde recht bank, is aangeduid otn tot 15 october 1808 do gezegde be dieningen van onderzoeksrechter te vervullen. KUBIST- EN LETTERE RING. Woensdag, 0 dezer maand was het de spreekbeurt van den heer Vande Weghe, die voor stof zijner voordracht gekozen

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2