Nevens de kwestie. Stads Nieuws. nisterraad heeft zicli terstond vergaderd en lieeft beslist gezamentlijk hun ontslag in handen des konings neder te leggen. Er is niets aan te doen, de clericale representan ten hebben he,t woord ontvangen om de verkoopers van sterke dranken het kiesrecht aftenemen; het is niet genoeg geweest van, ter gelegenheid der be raadslaging op de begrooling der geldmiddelen, de Kamer haren tijd te doen verliezen in ijdele rede kavelingen, om te bewijzen dat een patentrecht geene rechtstreeksche belasting meer is wanneer zij door liberalen wordt betaald, men heeft door eenigc bestendigeDepulatien een smeekschrift doen toezenden om dat het Ministerie van de patent dei- herbergiers ten behoeve der gemeenten zou afzien; lietgene cene nieuwe redenkaveling op het voor werp heeft opgewekt. Dit heeft den heer Frère, en met reden, doen zeggen dat men van het geduld der Kamer misbruik maakte met gedurig een afge daan voorwerp op te werpen men houdt staande, heeft de Minister gezegd, dat de liberalen uitsluite- lijk valsche kiezers maken, hetgene strijdig is met de waarheidhet patentrecht in liet algemeen le vert de gelegenheid op om valsche kiezers te maken en de clericale partij maakt er meer gebruik van dan de liberale. Inderdaad, hoe vele voorbeelden zou men niet konnen ophalen? Is de Yice-Ileclcur der universi teit van Leuven niet door het Ilof van Cassatie uit de kieslijst geschrabt geweest, omdat hij zich de belasting op de vensters van het gesticht had toege ëigend? Hoe veel geestelijken hebben zich de pa tent der spellewerkscholcn, waarvan zij Directeur waren, niet toegeëigend Heeft men de cellebroe- ders van Ronse geen patent zien nemen, de ecne als den handel in teere drijvende, de andere als koopmans in stoffen, enz.? En ten slotte, indien men verdere voorbeelden wilde ophalen men zou builen onze stad niet moeten zoekenMen zou er genoeg vinden onder de personen, die van de kerk afhangen; wij zouden er kunnen noemen die van drie tot vijf verschillige patenten hebben voor be drijven, die zij nooit hebben uilgeocffend. Wij zijn niet min vijand van alle vervalsching dan den heer Dethcux en consoorten, en indien wij in de Kamers zaten, zoo als die, welke zich van de vervalsching der kiezers beklagen, wij zouden ecne wet voordragen om de zelve slrcngclijk te straffenmaar zij zullen het niet doen omdat zij in den gronde welen dat het meer op het hoofd hunner partijgenoten dan op de liberalen zou val len Het allersehrandigst Nieversblad van IJperen, (anders gezegdde Zage uil den Waterhoek), geeft nogeens een stichtend artikel over de....Toekomst, woord dat het heilig bladjc zooveel moeite geeft om uitspreken en dal hel maar twaalf malen in het zelfde artikeltje drukt! Degene die ons artikel niet gelezen hebben zou- den zeggen Maar is de Toekomst toch zoo heilig schendend, zóó goddeloos?Neen lezer, ons bladje is noch goddeloos noch heiligschendend, de Toekomst verdedigt de liberale grondbeginselen en werkt de menschcnbcdriegcrs tegen, gelijk onder welken mantel zij zich schuilen ons bladjc is te veel gelezen van het volk; en in tijd der kiezingen ook zijne knikkers in de ronde gooiende is het een ernstige kamper voor de goede zaak. Builen de kiezingen geelt het eenige artikels over de politiek, het stadsnieuws, de stadshcrinneringen, eenigc lie ve dichtjes, en hier en daar een men.gelingsken dat niemand kwetst en bij iedereen welkom is. Daarom is het hemelsch blad zoodanig kwaad op onzen artikel, die den mildadigen van den Paus afsmeekt, dat hij niet minder dit jaar dan hetvcr- ledcne zou geven, omdat wij een strenge winter vreezen, het tiert ons tegen dat wij op kartons gebroed zijnuitgekipt zijn in eene barak dat wij ja en neen zeggen op dezelfde vrage dat wij zwart en wit voor 't zelfde kieur houden!!!! en dat in den Jubilee der genlsche goddelooze u'nivcrsi- siteit, drij ministers, een gouverneur en nog veel andere liberale grrroote mannen, maar 71. fr. voor den armen gegeven hebben Nog meerdat de honderdc duizende franken, waarvan de ISospi- cien heden in bezit zijn, voor de liberalen dienen Wel, wel, wel, wat arme praats, over onze een voudige en menschlievende smeeking Maar wat het heilig blad met zorg van kant laat en waarom het is om uit zijn vel te springen van woede is onze vraag: waarom men op de lijst voor den Paus inschrijft Een goede kiezer, enz.» En waarommen onze politiek daarin mengt? Dat zulke handelwijze doel nadenken en vermoeden dat .men die sommen kan houden tot tegen de aanstaande kiczingen.» De clericale werktuigen zorgen om in alles het Geloof te mengen; het woord clericaal met (katho liek te vervangen en alzoo Calholieke op te hitsen tegen Catholieke, die onder den naam van Liberaal optrekken tegen de Clericale partij, welke laatste niet anders beoogt dan overheersching en oordje- lokkerij, en die onder den mantel der II. Calholijke Religie de menschcn lol den laatsten cent uit hun ne beurs halen en daarna ze onder hun ijzeren juk vastkluisterenlot meerder eere en glorie Gods Hunne artikels zullen zij zoodanig draaien dat de menschcn er voor zullen neerknielen en voorl aan met ontdekten hoofde het heilig Nieuwsblad lezen, maar de schrijvers zullen ons antwoorden NEVENS DE KWESTIE De heeren tooneellief hebbers der Vlaamsche Sier, onzer stad, hebben Zondag avond, met eene volle zaal, een aller— schoonsten palm gevoegd bij de reeds zoo talrijke die zij tot heden ingeoogst hebben, liet publiek heeft met veel belang stelling en vermaak de drij stukken toegejuicht. De Baas uit den Booden Ezel, heeft wel doen lachen Adda,, werd goed gesmaakt en het muziek dat er in voorkwam, met veel genoe gen begroet; De Man die de Broek draagt, spande de kroone en verwekte zulkdanig handgeklap en gelach, dat er ons som mige zinsneden ontsnapt zijn. Dit stukje laat eene aangename herinnering bij ons publiek, lot zooverre dat men nog heden de eene den andere toefluisteren: «Ziiiipt!.. Ik draag de broek. Ook, wij maken ons hartelijk kompliment aan de spelers over hunne goed gestudeerde rollen, allen hebben ruim schoots medegeholpen om den avond van Zondag den publieke aangenaam te maken. Doch, men gedoogd ons dal wij hier de twee Toon eel kunstenaressen Mev. en Mej. Hermans, voorna melijk lof toezwaaien, omdat zij met zooveel talent onze ijper- sche akleurs medehielpen: over haar keurig en gestudeerd spel dat zij Zondag, ia alle drij de stukken, aan den dag leg den en zoo krachtvol de goede faam der ijpersche sterrelingen ondersteund hebben. Men verzekert ons dat den 29 December aanstaande de odo vertooning van het Abonnement zal plaats hebben, samenge steld uit nogeens twee nieuwe stukken en de ervraagde ope rette OG. Maandag hebben de muziekanten van hel orkest van St-Ja- kobskerk de patroonfeest van Ste-Cecilia gevierd, door liet uitvoeren van bet lof in groot muziek. Daarna werd het feest opgesloten met een prachtig banket. Dinsdag heeft men uit de stadswateren opgevischt bet lijk van eenen mulder van Wijtschaete. De verongelukte bad ecne kwittanlie in den zak die bewees dat hij naar stad gekomen was om zijneu pacht te betalen. Volgens dat men hem is ge waar geworden, moet hij t'einden de Boterstraat van den stadsmuur getuimeld zijn. x Vrijdag middag, een weinig verder in het zelfde water ont- waardde men het lijk van den over vier weken verdwenen douanier, Leonard Debrabandere, van l'opei inghe. Het lijk is seffens naar het burgerlijk hospitaal overgebracht geweest. Voortijds bestond er een Beggijnhof te IJperen. Dat beg- gijnhof heeft nu eene andere bestemming en dient ter opslui ting der vervallene maagden, die door de ziekte aangetast zijn. Woensdag nacht is er eene dier nieuwe beggijnen uitgebroken en heeft het hazenpad gekozen. Om te kunnen vluchten heeft zij zich geheel van hare kleederen moeten ont maken, door de ijzeren bareelen der venster barer kamer krui pen, een wandelingsken over de daken doen, over twee mu ren klimmen en haar van den hoog*ten met beddelakens laten glijden hebben. Zij heeft bij haar vertrek zich voorzien van eenige juist van pas gebleekte voorwerpen, Te Gheluvelt is er dezer week een koppeltje getrouwd van -145 jaar te samen. De man weegde (17 jaren en de vrouw 7(1. M. L. Van Acker, onder-luitenant bij 't Id Reg., door onze lezers reeds gekend om zijne lieflijke dichtstukjes, komt ons nog'eên zijner gewrochten in te zenden, ge (ij leid De Bede laar. Wij zullen het in ons aanstaande nummer medeelen. sr- 3! &ÜMST- EN LETTERE RÏEJ&. Woensdag laatst, 2(i November, was het de 485° verjaar dag van den veldslag van Roosebeke, waar de vlamingen ten getalle vail 40,000, opgeleid door den beroemden Philip van Artevelde, ondanks hunnneu heldenmoed, overwonnen wer den door liet ontzaggelijke fransche leger, afgekomen om Lodewijk van Male in zijne rechten te herstellen, en het welk, begrepen de krijgsbenden die deze graaf aanbracht en de edele ridders hem getrouw gebleven, tot 80,000 man klom', bijkans allen afgerichte strijders en welgewapende ruiterij, waar W illem I van Namen met gansch zijnen adel zich nog bij vervoegde, het bevel nam over de voorhoede en liet groot ste aandeel in de victorie schijnt behaald te hebben. Omtrent de helft der vlamingen werden geslacht. Onder de dooden was de dappere Artevelde zelf wiens lijk de twaalfjarige koning van Frankrijk, Karei VI, barbaarsch genoeg, aan eenen boom deed ophangen. Het was ter gelegenheid dier verjaring dat de heer J. Rcge- rcin in de jongstleden zitting van den Kring, lezing gaf van een zeer omstandig verhaal dezer merkweerdige gebeurtenis in het welk ai de bijzonderste feiten daartoe betrekkelijk uit verschillende bronnen bijeengebracht zijn en die voor liet meerendeel niet zonder eénig belang voorkomen. Alhoewel dit achtbaar en ijverig lid voorafgaandelijk ver klaard had dat zijnen opstel slechts als voorloopigen schets, in overhaasting geschreven, dient gehouden te worden, inee- nen wij dat hij liet ons niet ten kwade zal duiden indien wij ons hier veroorloven hem vrijmoedig te zeggen dat deze eer ste lezing van zijn verhaal, behalve eenige afzonderlijke trek ken van heldenmoed, een zoniJeWingongunstigeii indruk van de dapperheid der vlamingen van dien lijd op ons nagelaten heeft, en wel zoodanig dat wij haast moeten gelooven dat hij te veel fransche en bijgevolg onvaderlandsche kronijk-en ge schiedschrijvers heeft geraadpleegd, en van hunne gevoelens ingedrongen zijnde, die op sommige plaatsen, tegen zijne meening, heeft laten doorstralen. Wij roepen hierop de aandacht van den lieer Begerem die, wij twijfelen er niet aan, bij eene aandachtige lezing van zijn werk ons gezegde zal bekennen. Immers het zal hem gemak kelijk vallen, denken wij, met eenige studie en ernstige be werking aan de plaatsen die mank gaan do noodige verbete ringen toe te brengen en vooral aan zijn geheele voordracht een meer vaderlandsehe wending te geven zonder daarom de waarheid te moeten te kort doen. Woensdag toekomende is het de spreekbeurt van den lieer Rollers, die voor onderwerp gekozen heeft Hoe en om welke reden de vrijwording der gemeenten en de vereeniging der

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2