Stads Nieuws. Verschiliige tijdingen. Geheel de inhoud van dezen brief bewijst dat de lezing der clcricale nieuwsbladeren en de verhalen der kwaadtrouwige kopstukken dier partij den Paus hebben bedrogen op den waren toestand van ons land; de vreemden, die dezen brief zullen le zen, moeten gelooven dat de religie in ons land wordt vervolgd, dat de priesters worden mishan deld en dat men hun belet de voorschriften van het evangelie en de geboden der II. Kerk te on derwijzen het is nochtans bewezen dat er geen een land in de wereld bestaat alwaar de geestelijk heid zoovele vrijheid geniet, alwaar er zoo veel wordt bijgebracht om kerken en pastoorshuizen nieuw te maken of te herstellen, en namelijk al waar er eene vollediger vrijheid van onderwijs be staal. Indien dus de Paus den waren toestand van België kende, en, bijzonderlijk, indien hij niet vreemd ware aan den geest, hel doel en de strek kingen van het Kongres; indien het voorgaande der mannen, die deze vergadering hebben opgeroe pen. hem bekend ware, hij zou zich, wij kunnen er niet aan twijffelen, onthouden hebben van zoo eenen vleienden brief te schrijven, want deze brief is beledigende, voor de meerderheid der natie en voor de schrandere mannen, die het land beheeren; wij kunnen niet aannemen dat Pius de IX, die zouaven werft om de omwentelaars te bevechten en zijn beheer te ondersteunen, de hand zou bieden om dat van andere landen in verwarring te brengen. De heer Devaux, een der uitmuntendste zoo niet de schranderste staatsman van België, komt een boekdeeltje in het licht te geven betrekkelijk den poliliekcn toestand van ons land; het zal eenen grooten invloed oefenen op de aanslaande beraad slaging der Kamers, betrekkelijk aan de ervorming onzer krijgsmacht. M. Devaux, na de militaire inrichtingen van al de landen van Europa te hebben onderzocht, en den geest die de machtigste vorsten overheerscht, om zulke aanzienelijke legers op voet te houden, ernstig!ijk te hebben beklaagd, overweegt de rol v elke ons land in de voorvallende omstandigheden te vervullen heeftgeplaatst tusschen Frankrijk en Pruisen, zegt hij, wij zijn tusschen den hameren den aambeeld; beide deze staten hebben aan hun hoofd mannen, wier woorden te dikmaals dienen om hunne inzichten te bewimpelen, en die, vol gens de voorbeelden welke zij reeds hebben gege ven, in weinige dagen van den staat van vrede tot dien van oorlog kunnen overgaan en plotselings hunnen vijand kunnen aanranden. In zoo eenen toestand wat hebben de Belgen meest te vreezen Het is dat. in geval dat Prui sen met Frankrijk ooit in tw ist moest komen, het geen ongelukkiglijk eerst of laatst moet plaats heb ben. beide hunne legers, indien wij zelve ons land niet kunnen verdedigen, hetzelve nogmaals voor slagveld zullen kiezen, even zoo als het bijna altijd in de vorige eeuwen heeft plaats hehad. In zulk een geval,, aan welke ongelukken zou het land niet blootgesteld zijn?hel ware niet alleenlijk zijne onafhankelijkheid, die liet zou verliezen met gelijk het in verschelde omstandigheden heeft plaats ge had, tot vergoeding aan den overwinnaar tedienen; maar. de verwoestingen, welke de natuurlijke ge volgen zijn van den oorlog, en de krijgsbelastingen, zoo m gelde als in waren, welke door de w ederzijd- sche krijgsvoerders beurtelings zouden worden ge vorderd, zouden den bloei van ons land vernietigen en menige Belgen in armoede brengen. Volgens den schrijver is er maar een middel om het land van zooveel ongevallen te bevrijden, dit is, zegt hij, van naar het voorbeeld van al de andere stalen eene krijgsmacht in te richten, die op eene krach tige wijze in de politieke schaal kan wegen wel is waar dat wij door oris zelve, noch de eene noch de andere van onze machtige geburen zouden kunnen tegenhouden, maar indien wij een leger op voet konden stellen in evenredigheid van onze bevol king, even zoo als het in andere landen wordt ge pleegd, M. Devaux is van gevoelen en hij beweert dat wij onze onzijdigheid gemakkelijk zouden kun nen doen eerbiedigen, met te verklaren dat wij ons leger zullen vereenigen met den vijand van den eersten die den voet op den belgischen grond zou stellen. Er bestaat hier in al. zonder tegenzeg, veel waar- beid, maar bet is te zien welkdanig de macht en de inrichting van het leger zou dienen te zijn om eenen kraehligen en voldoenden invloed op de on dernemingen der oorlogvoerders te kunnen uitvoe ren. De schrijver beweert, dat, aangezien België, gedurende eenige jaren na de omwenteling van 1850 een leger van meer dan 100,000 mannen beeft kunnen op voet houden, er niet min belang bestaat in liet bewaren, dan er bestond in hel ver krijgen onzer onafhankelijkheid en de voordeelen waar van wij genieten; hij begrijpt dus niet dat de Belgen sedert dien lijd zouden ontaard zijn en ach teruit zouden deinzen om opofferingen te doen-, ten einde deze voordeelen te behouden. De zaak is netelachtig, wij bekennen het, want de militarisme ontmoet veel tegenkanters, en wij zelve, ofschoon wij groolendeels in de gevoelens van M. Devaux deelen, wij verlangen dat de Ka mers het voorstel zouden beslissen in der voegen van den krijgsdienst zooveel mogelijk te verzachten. Dinsdag laatst, hebben de heeren der halve batterij kanon niers onzer Burgerwacht, hunne patroonheilige plechtig ge vierd zij hebben zich vereenigd op een prachtmaal, in het hotel hel Klein IJperen gehouden. Dinsdag avond, weinig na 9 ure, is schielijk overleden de heer De Bouck, bestierder der leenbank onzer stad; die heer ging bijna dagelijks zijn glas bier nemen in de eslaminet den Boerenhol en het is daar dat hij is bezweken. Hij laat eene in droef heid gedompelde weduwe en menige vrienden na, die hem, om zijn minzaam karakter lief hadden. Zijne teraardbe- steiling zal maandag plaats hebben. Dit afsterven zou thans kunnen aanleiding geven om het voorstel van afschaffing, dat destijds op het tapijt werd ge bracht, voorgoed te verwezenlijken. Donderdag, in onze hoofdkerk, werd er een plechtige lijk dienst gedaan ter gedachtenis der gesneuvelde zouaven van den Paus. k Heden Zondag, om lt 1/2 ure, zal het korps Pompiers voorafgegaan van zijn muzijk, zich naar de misse in de Sinl- Maartcns kerk begeven, ten einde zijn patroofeest schitterend te vieren. Gedurende de mis zal het muziek verschelde der schoonste stukken zijns repertoriums laten hooren. Des avonds, voor sluiting van het Ste-Barbarafeest, groot banket in liet hotel het Zweerd. KUNST- EN LETTERS RING. Wij kunnen niet dan verdienden lof geven aan den heer Rotiers over de voortreffelijke wijze op welke hij in de ver gadering van Woensdag zich van zijne verplichte spreekbeurt heeft gekweten. Het opstel dat hij voordroeg getuigt van kunde en goeden smaak. De historische feiten waarmede het doorweven is, schijnen geene koude en ziellooze samenflansing uit kronijken maar boeien elks aandacht, niet alleen door hunne belangrijkheid zelve maar door den stijl vol vuur en leven met welke zij natuurlijken gepast-aangewend zijn. Het is immers van 't begin tot het einde gansch eene vaderiand- sche uitboezeming van een echten vlaming die dc edele ge voelens die hem bezielen aan anderen weet mede te deelen. Gaarne hadden wij eene geheele ontleding van des jeugdi gen onderwijzers schoone voordracht gegeven, doch daartoe ontbrak ons tijd en plaats. Vergenoegen wij ons derhalve met hier enkel aan te teekenen dat hij er in vooreerst handelt over de onmenschelijke misbruiken van het leenstelsel en die onze voorvaderen deden besluiten ten koste huns bloeds het juk der slavernij af te schudden; vervolgens schetst hij in groot- sche trekken waarin hunne macht bestond, door welke mid delen zij de vrijmaking bewerkten, en hoe de vereenigingen der gilden of ambachten hunnen oorsprong namen en deze vrijmaking tot stand brachten en eindelijk doet hij zeer om- standiglijk kennen welken heilzamen invloed dit in 't vervolg uitoefende op het stoffelijk en zedelijk welzijn hoe onder anderen de hatelijke rechten vanjialve-have en der doode hand verdwenen voor privilegiën en voorrechten die de vor sten gereedelijk vergunden en die zooveel bijdroegen tot de verbazende ontwikkeling van handel en nijverheid en den voorspoed der groote vlaamsche steden. De vergadering drukte den heer Rotiers bij zijne aftreding van 't gestoelte hare voldoening uit door warme toejuichin- 8en' c Historische hcritiucriiigcit van IJperen. 8 December tal!), En volgenden lijd was het binnen IJperen zeer goedkoop leven. Ziehier een voorbeeld De schout had voor het doen van eenarres', twee oordjes; een priester voor het lezen eener mis, twee stuivers, en voor eene zingende misse, zes stuivers 9 December 1055. Ten 4 ure 's morgens nam men den zerksteen weg, die in den koor van St.-Maartenskerk stond, ter nagedachtenis van Cornelius Jansenius, Bisschop van IJperen. Le volksliefde tot dien Bisschop was zoo groot, dat er dagelijks veel pelgrims op zijn graf kwamen bidden, hetgeen het kapittel mishaagde die er eene heiligschending in zag. 10 December 1674, Kwam er ter dezer stede aan een regement hollandsche sol dalen, in spaanschen dienst, en onder het bevel van prins van Oranjede mannen werden in de Halle gelogeerd, in de be nedenzaal madkten zij hunne ratatouille en door onvoorzich tigheid staken zij het vuur aan hel bureel der accijnsen, die aan de oostzijde van den grooten trap gelegen was. Gelukkig- lijk werd men het in tijde meester. 11 December 1772, Stierf in deze stad, edele mejonkvrouwe Clara-Francisca Van Zuulpeene-La Motte, stichtster der kantwerkschool ge zegd Lamotte. Hare uitvaard werd met groote plechtigheid gedaan in de kerk van den H. Martmus. Haar lijk werd gedragen door acht maagden die in I: blauw laken doorzaaid met rozen knopen gekleed waren. Na de begraving werden de kostelijke kleed sels tot geschenk aan de maagden aangeboden. 12 December 1792. Generaal Amoran, bevel voerende over eene brigade van het legerkorps van Generaal La Bourdonnaye, rukt in IJpe ren, die door de oostenrijkers ontruimd was, ten gevolge van den slag van Jemmap. Deze afdeeling was 'meestendeels sa- m mgesteld uil woelende jongelingen;deze laatslendoorliepen de stad de Marseillaise zingendeen op hunnen doortocht sloegen zij overal de wapenschilden der huizen af waar edellieden woonden alsook de kenteekens des vorigs gou- vernements. 15 December 1547. Het magistraat stond eene somme van 12 livers toe aan den zot der stad, om hem te helpen de kosten dekken van den on- kost zijner livrei, hekleed met dewapens van IJperen. 14 December 1460. Men herstelde de' schandpaal, die een kenteeken was der hooge gerechtpleging; ze bevondt zich hij het Groen-halle- ken (Nieuwwerk) vóór (het huis voor uithangbord dragende la Trompette, en was bestemd lot uitvoeringplaats voor verschiliige straffen. De schandstaak werd weggeworpen tij dens de fransche omwenteling van 1793. Dezer week liep er in IJperen de mare dat onze stadsge noot, M. Tèrssen, luitenant-kolonel der artillerie, te Luik zou overleden zijn. Woensdag morgend ten 7 ure, is Z. Lm. de kardinaal aartsbisschop, Engelbertus Sterckx, te Mechelen, in den ou derdom van 75 jaar 1 maand en 2 dagen overleden.

De Toekomst (1862-1894) | 1867 | | pagina 2