Stads Nieuws. Yerscliüligc tijdingen. Het is aldus dat een schimpschrift, dat te Brus sel wordt uitgegeven onder den naain van LEspiègleeene zoogezegde levensbeschrijving van den aftredenden Minister van Binneniandsche Zaken bevat, die niets anders is dan eene aaneen schakeling van leugenachtige aanhalingen, en die waarschijnlijk door ongelukkige lasteraars, welke in alle omstandigheden aan hunne ingeboren baat zuchtige en verachtelijke driften vollen ganglaten, aan dit blad werd opgegeven. Wij spreken niet van de aanhalingen betrekkelijk aan de politieke denk wijze van M. Yandenpcereboom de kiezers van ons arrondissement hebben dezelve meermaals goedgekeurd, en niet tegenstaande de pogingen door de polilieke vrienden van den Espiègle ge daan om hunne hersenschimmen te doen zégénpra- len, de ondervinding heeft bewezen, dat zij onder de bevolking van het arrondissement geene twintig aanhangers zouden kunnen tellen. Maar iets dat nog verachtelijker is, dat zijn de valsche beschuldigingen van uit baatzuchtigheid verscheide ambten te hebben vereenigd Eenieder weet, en de opgever van het artikel waarschijnlijk nog beter dan alle andere, dat al de posten, die M. Vandenpeereboom heeft bekleed, kosteloos bediend werden; dat hetvalsch is dat hij als voorzitter der kommissie van bestuur des Koninglijken geslichts van Meessen eenen hoegenaamde jaarwedde ont vangt; dat hij met de jaarwedde, die hij als sche pen ontvangen heeft, twee bedden voor oude en gebrekelijke pompiers in hct'Godshuis het Naza reth heeft gesticht, en dat hij gedurende den kor ten tijd van zijn Burgmeesterschap, niet alleenlijk meer dan zesdubbel het beloop zijner ontvangen jaarwedde aan goede werken heeft besteed en daar enboven nog een geschenk van meer dan 20,000 franken aan de stad heeft gedaan zulks is de man, dien men door lastertaal naar de verachting der menigte tracht te verwijzen! Gelukkiglijk, zijn be langloosheid, zijne liberale overtuigingen, waarvan hij nimmer heeft afgeweken, en zijne dienstwillig heid zijn te wel gekend, opdat de hekelschriften van verachte schrijvers de faam van den weldoener onzer stad zouden kunnen verhinderenen aide aanvallendie men tegen hem richt, hebben geenen anderen uitslag dan het beslag der vlieg op dc peerden van de koels uit de fabels van Lal'on- taine. Voor de eerste maal sedert zijne inrichting moet het hof van Cassatie in vereenigde kamers over eene zaak van kiezing uitspraak doen. Dit wordt te weeg gebracht door de bestendige deputatie van Oost- en Westvlaanderen. Ondanks de rechtsleer van al de andere besten dige deputatien van het land, Ondanks hunne eigene voorgaandelijke beslis singen, Ondanks de uitspraak van het hoogste gerechts- bof van het land, Ondanks de meening tijdens de beraadslaging der wet uitgedrukt door het gouvernement, dooi de midden-sektie en door al de redenaars, Beslissen de beide bestendige deputatien van Oost- en Westvlaanderen, dal de herbergiers de belasting voor den verkoop van sterke dranken niet mogen mederekerieh voor de samenstelling van den kiescijns. Het openbaar ministerie heeft voor het Hof van Cassatie bewezen, dat de beslissing der bestendige deputatie van Oostvlaanderen niet ernstig was, dat zij vol drogredenen zal, dal zij reeds weêr- legde dwalingen bevatte, dat zij bij middel van spitsvinnigheden de waarheid verduisterde, enz. Desniettegenstaande heeft de bestendige deputa tie van Brugge in denzelfden zin uitspraak gedaan. De beslissing van de deputatie van Gent was gek en de deputatie van Brugge heeft gedacht dat, zij haren ouden naam zou verliezen indien zij die gek- kerij niet navolgde. Nu, het kan maar slecht anders gaan. De meer derheid van de provinliale raden in Vlaanderen zijn samengesteld door de geestelijkheid, die na tuurlijk de onwetendste en fanatiekste harer partij gangers uitkiest. Hoe wil men dat eene bestendige deputatie door zulke lieden samengesteld, iets voortbrengt dat met het gezond verstand en den geest van den tijd over een komt Iets echter is te verwonderen, dat de liberalen aan lieden, die allen eerbied voor de wettelijkheid over het hoofd zien, eeiiigerwijze den uitslag der kiezingen in handen laten-, (stad gent). Lezers WVNSI De Toekomsl van IJperen heeft eenen harden slag ontvan gen, er is iets gebeurd waarvan zij'zeker voor lange nog het effekt zal gevoelen, wat zeggen wij, misschien haren kraag er aan zal laten 't Jaar 30, deze schrikkelijke goê gazette, het oraktl-blad van Brugge, (waar er zooveel zothuizen zijn) die al sprekende van onzen heiligeti vader, den Paus van Rome, zijne vijanden in slijk en modder sleept, en die van onze hei lige religie zoo goed gebruik maken kan om geld te slagen, dat heilig (schenders) blad heeft de Toekomsl vuilblad ge noemd Merci... een tijtel om bij d'andere. Over eenige weken zegde het treffelijk Nieversblad van IJperen wel dat wij en onze vrienden te Rome een kardinaal dood gesteken hadden He, Jaar 50, daar kunt ge nog niet aan, niet waar maar den eenen of den anderen bewoner van n" S zal er u wel in helpen, bijzonderlijk als het er op aankomt treffelijke en eer lijke lieden te beschimpen, maar stel u gerust, Baron Van Lepelghem zal daarom geen1 cent te min geven aan zijne arme medebroeders, want hoe» meer gij h.m tracht belache lijk te maken hoe meer hij zijne medeburgers zal helpen. Dat is veel beter dan, tot welzijn van Paus en religie, familjén te schenden en eere te rooven. Die fameuze gazetten, in het al gemeen, hebb.en het zeer slim voor, zij donderen tegen francmacosis, tegen Garibaldi, lachen met den eene, schimpen met den andere,Ibeklagen den Paus, preêken van 't geloove en hebben zorg, altijd op het einde van hun blad, hit eene of andere lijstje te hebben waarin hunne lezers kunnen inschrij ven en geld geven Geld 1 geld niet anders dan geld. Mag dat men geen stelen noemen, wanneer er 'zooveel nood en gebrek is in ons Streng jaargetijde Onze straten liggen met ijs en sneeuw overdekt, bijtend is de koude, duur is het leven, schraal is het werk. Niettegen staande onze milddadige gestichten wedijveren om den armen te helpen en bij te staan, blijft er nog veel te doen nog veel nood wordt er geleden, vooral bij de eerlijke herten die lijden in 't geheim, die zonder eten en slaping een martelleven door brengen. Zoekt zulke ellenden op, brave en medelijdende zielen, gaat tot in hunne huizen, overrast hen in hunne ellende en geeft zonder achterdocht, want daar is het noodig. Binst- dien gij dit verricht zijn alom onze Maatschappijen bezig mef elk wat bij te brengen. Zondag aanstaande, 19 dezer, is het de beurt van de Vrije-Stalenboogschutters, welke samen met de Koormaatschappij, de Pompièrs-Muziek en de Symphonie eenen avond samenstellen waarvan de opbrengst uitsjuitelijk aan de noodlijdende burgerklas wordt besteed. MAANDAG 27 JANUARI 180S geeft de Vlaamsche Ster hare 4C vertoouing van het abonnement (men zie onze 4e blad zijde). Alwederom iets puiks, alwederom iets waar het publiek over gaat te vreden zijn. M. L.-F. Gervoson, in 1810 te IJperen geboren, en se dert 1851 pastor te Dadizeele, is den 4 Januari aldaar overle den. De brief van Rousbrugge, over acht dagen uitgesteld, kan door zijnen uitgébreiden inhoud, nogeens geene plaats in ons bladje vinden, doch, wij geven hier den korten inhoud De tooneelvertooning door de Troostverwachters aldaar op 26 December 1867 gegeven, bestond uitEen man die de broek draagt en Tamboer Jansens,» en werd meesterlijk opgevoerd. Niettegenstaande de kwaadtrouwige tegenwerking der ciericale partij, stroomt het publiek naar de zaal, alwaar het het waar talent gaat toejuichee, tot spijt van die 't benijdt. Ten slotte, Rousbrugge bezit eenTooueel en spelers, waarop veel steden, van groote middels beschikkende, zouden mogen fier zijn. ÏSistsrlscEae Ises'iBsises'issgcsa vasa Mperesa. 11 Januari 1741. Een plechtige lijkdienst werd in Sint— Maartens' kerk gevierd, ter gedachtenis van Karei VI, Rootn- sche Keizer. Bisschop Willem Deivaux, XVI bisschop onzi r stad officieerdej en al de burgeren militaire overheden waren er tegenwoordig. Gedurende zes weken luidde men over dood in al de kerken en kloosters der stad, en dat tot 5 maal daags. 12 Januari 1684. Volgens eene optelling, op bevel van Lodewijk XIV, gedaan, werd er bestatigd dat er alsdan maar te IJperen drie kantwerkmeesteressen bestonden, te weten de weduwe Mesele, de wed. Papegay, en de wed. Turck; deze drie meesteressen telden samen 6a kantenwerksters. 15 Januari. Dus noemt men thans den eerste maandag na Drie Koningendag, die, gelijk men weel, dertien dagen na Christmisse invalt, en om die rede voormaals Dertiendag ge noemd werd, Verkoren Maandag, omdat volgens Kiliaen, die men als den opbouwer der landtaal mag aanzien, die dag werd Verkoren genoemd, want voordezen op véle plaatsen, alsdan de wethoudnrs door het volk verkozen en in bediening werden gesteld. 14 Januari 1298. Door bevel van Ghi van Dampierre en met toestemming van het stedelijk bestuur, men begon munt te slagen, in een gebouw ter zuidzijde der Elverdings'traat, niet verre van het voormalig Augustinen klooster. 13 Januari 1572. Martinus Rithovius, eerste bisschop van IJperen, richt een seminarie in voor de studie der Gods geleerdheid, het was ten beschikke gesteld der jongelingen die tot den geestelijken staat geroepen waren en de middelen niet bezaten om hunne studiën voort te zetten. Als hoofden van het seminarie werden aangesteld, de bis schop, de deken van sint Maarlens en twee kaneuningen uit het kapittel van Therouanen. 16 Januari 1585. De Staten-Generaal der Nederlanden, IJperen in hun bezit hebbende, hadden er hunne wapenplaats en stapel van gemaakt voor geheel het wester gedeelte van Vlaanderen. Zij was gestadig met talrijke bemanning bezet en buitengewoon voorzien met oorlogstuig en mondvoorraad, het geen de oorzaak was dat de stad ontsnapte aan den nachtelij ken aanslach van den hertog van Alencon op dit datum Ge pleegd. 0 '17 Januari 1841, Overleed binnen onze stad, Joannes- Jacobus Lambin, Ridder van het Leopolds Orde, Archiviest en Boekbewaarder van IJperen, Lid van verschillige letterkundi ge maatschappijen des lands en van den vreemde. Hij werd te IJperen geboren den 15 Juli 1765, zijne familje was afkoms tig van Quesnoy-sur-Deule. 18 Januari 5942. Men voltrok de tempel van Diana, de godin der jacht. Die tempel was buiten de Mercuriuspoort om legen, langs den loop des IJperleeds. In het delven der nieuwe vaart, bij de Kaaipoort, ontdekte men de onderaardsche begraafplaatsen waarvan de pilaren in bergsteen gemetst zijn. Men gelooft er het graf van LJper- borus, de stichter der stad, gevonden te hebben. Men zegt dat de koning de lijkdienst zal gaan bijwonen, welke eerlang te Weenen zal gecelebreerd worden, ter nage dachtenis van den ongelukkigen keizer Maximiliaan. Pnnces Charlotte heeft van al de voordeelen afgezien,welke haar door het huwehjks-konlrakt en door het testament van keizer Maximiliaan waren toegekend. Diensvolgens zijn de do meinen van Miramare en Lacroma, welke op haren naam stonden, op den naam der keizerlijke familie van Oostenrijk overgebracht. J

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2