Stads Nieinvs. Volgens tijdingen uit Roomen, Z. II. heeft de opengevallen plaatsen van cardinaal vervuld, en men verzekert dat Msr Dcchamps onder hel getal der begunstigden is. Tot nu toe ontvingen de nieuwgenoemdc cardi- nalcn van den Staat, zoowel in België als in Frank rijk, als een gevolg van het Concordaat van 1810, eene vergoeding van 40,000 franken om de reis en hunne inhukligingskosten te bestrijden. Wij zijn nieuwsgierig om te vernemen of Mon seigneur van Mechelen, in deze gelegengheid, de toepassing der bepalingen van het gezegde Concor daat zal inroepen, of wel als hij dezelve, gelijk het telkens plaats heeft, wanneer deze de inzichten der geestelijkheid tegenwerken, als niet meer bestaande zal aanzien. Waar men zich wende of kcere men hoort spreken van Langrand-Dumonceau; er zijn dage lijks klachten in de nieuwsbladeren van ongeluk- kigen die hunne fortuin verliezen, anderen verwij ten aan de kopstukken der clericale partij van zich ten hunnen koste te hebben verrijktInderdaad, wanneer zij, om de capitalen der lichtgeloovigen te kunnen afdroogen, van het lste jaar 15 p. °/0 intres ten betaalden, het was niet anders dan om millioe- nen onder hen te kunnen verdoelen, zonder zich te bekommeren met het latere lot der geldschieters het spreekwoord zegt: hebben is hebben en krij gen is de kunst maar, waarachtig, in dit geval de kunst is klein geweest; als men van den gods- dienstigen invloed durft gebruik maken en het grootste gedeelte der geestelijkheid in geldopzoc- kers kan ervormen, het is niet moeilijk van, onder het voorwendsel van de capitalen te verchristelij kende eenvoudige sukkelaars te bedriegen Hetgene deswege plaats heeft zou namentlijk aan de kiezers moeten lot les dienen; want, indien de clericale partij ooit aan het hoofd kwame, het zouden waarschijnelijk ten grooten deele die zelfde mannen zijn, die zich door de zaken Langrand hebben binnengespeeld, in wiens handen het finan cieel beheer van den Staat zou moéten toever trouwd worden, en God weet welke er de gevolgen van zouden zijn Al wie gazetten leest moet zich van het ver maard proces, wegens het testament Deboey, her inneren; nimmer werd er zoo eene helsche aaneenschakeling van listige werkingen gebruikt, als degene die de nieuwsbladeren destijds deden kennen, om den geest van Deboey, aan wicn men in dien lijd, het bezit van eenige millioenen toe kende, tegen zijnen neef en bijzonderste erfgenaam B. Dcbuck op te hitsen.Ten gevolge dier kuiperijen maakte de heer Deboey een testament bij het welk hij de van zijn nalatenschap gaf aan den heer Valentyns, eenen advokaal van Brussel, en het overig '/4 aan den Eerw. Pater Vanalsenay. Dehuck, uit de erfenis van zijnen oom gesloten zijnde, hield staande dat de gift door tusschenkomst van derde personen wezentlijk aan het order der Jesuiten was gedaan, en werd voor de assisen van Braband betrokken als opsteller van eenen brief, die bedreigingen van dood inhield legen de Eerw. Pater Bossaert, Provinciaal van het gezegde order. Debuck, van deze beschuldiging vrij verklaard zijnde, spande een proces in tegen het order der Je suiten, bewerende dat de advocaat Valentyns en kel zijnen naam had geleend om het hebbenschap van zijnen oom aan de Sociëteit Jesu te kunnen doen overgaan. Ia de maand Februari 1865', des anderdags dat de pleitingen eenen aanvang hadden genomen, Va lentyns kwam te overlijden en bij zijn testament noemde hij zijne zuster voor eenige erfgenaam deze, waarschijnlijk om zich te onttrekken aan al de hoofdbrekingen van processen, zag af van de voordeden, die haar waren gedaan en dien ten ge volge de erfenis kwam toe aan den broeder Mr L. Valentyns, gewezen notaris te Lacken, die dezelve slechts onder voordeel van inventaris aanvaardde. In tussehentijd het proces in vernietiging van het testament Deboey werd voortgezet, en de recht bank van Antwerpen, na bepleitingen, die meer dan 20 zittingen hebben geduurd, bemachtigde De buck om zijne beweringen, dat de gift Deboey dooi de tusschenkomst van Valentyns aan de Jesuiten was gedaan, te bewijzen. Een rechterlijk onderzoek, waarin 110 getuigen werden gehoord, werd geopend, cn ten gevolge van hetzelve de heer L. Valentyns heeft geschreven aan al de erfgenamen van M. Deboey dat zijn broeder zelve onder het afleggen van den eed had bevestigd dat hij in geener wijze als werktuig had gediend om de erfenis Deboey, noch ten deele, noch ten geheclc in handen van onbevoegde personen te doen overgaan, en dus dat hij zich als wettelijke eigenaar van de bedoelde erfenis aanzag, niette min dat aangezien de rechtbank van Antwerpen had besloten dat hel toereikende was omdat er tusschenkomst van derde personen zou bestaan, dat de inzichten, het verlangen, of de hoop van Deboey zou geweest zijn van door Valentyns ai of een gedeelte van zijn hebbenschap aan onbevoegde personen te zien overgaan, en het wettelijk onderzoek twijffelachtigheden des aangaande in zijnen geest opgeworpen hebbende, dezelve toereikende waren omdat hij dc goederen voorlskomende van den heer Deboey niet langer meer zou houden. Deze beslissing aan den Jesuit Vanalsenay me degedeeld zijnde, hij heeft insgelijks verklaard dat hij in zijn geweten geen goed kon behouden, waar van zijn oom had beschikt, en dat, in geval dat Mr Valentyns beslist had van het niet tc behou den, hij hem bemachtigde om er na goedvinden over te beschikken, waarop Mr Valentyns ver klaard heeft dat hij niets van de erfenis van Deboey meer wilde houden. Er volgt daaruit al, dat de erven van ge zegden Deboey nog 800,000 franken onder hun zullen kunnen verdeelen. r™»f T„rvfPSr' m het jaai' U5(i' do°l' bevel van den Graat van Vlaanderen. *SdS»<5Xv>®<5> Den 2G der verledene maand waren er twee dronke solda ten, uit de Rijschool, die na een venster verbrijzeld te hebben in de herberg de Watermolen n buiten de Dixmudpoort, zich met blooteu sabel wierpen op Désiré Verack, hovenier en hem erg aan het hoofd woudden. De broodkaartjes voorlskomende vau het Concert der Vrije-Slalenboogschutters, zijn nog geldend tot 15 Maart aanstaande. De Burgerlijke Godshuizen, zegt eene gazet onzer stad, stellen zich voor, met behulp der Stad, Provincie en Staal verbeteringen en vergroolingon te doen aan ons Krankzinnig huis. Zijn benoemd tot leden van den Koophandelskamer MM. A. Brunfaut, kanten-koopman, te IJperen; V. Navez, id., en A. Vanden Bogaerde, sjoker, id. V De conferentie, Vrijdag alhier gegeven noor M. Bergé, was zeer aantrekkelijk. Geheel de zaal van den Arend was met publiek vervuld die den redenaar met eene oplettende stilte toeluisterden. Hij handelde over de verschillige toestellen van verlichtiuge, eene voordracht die vele nuttige door de menigte nog onbekende zeldzaamheden liet kennen. Onlangs heeft zekeren Cleys, Philippus, een pensioen ont vangen van 450 franken van wege de Provincie. Zie hier in welke omstandigheden Sieur Cleys, Philippus-Jacobus, oud 76 jaren, ging in 1799 werken bij M. Depoorler; zijne lange en getrouwe diensten verwierven hem de werkmans-decoratie, verleend den 10 Fe bruari 1803. Hij werkt tegenwoordig nog bij M. Depoorter (zoon), dus eene reeks van 09 jaren in denzelfden wijnkei Het pensioen dat hij onlangs bekwam is eene belooning zijner trouwe cn aangekleefdheid aan zijne meesters; eene grootere belooning bestaat voor hem, het is de algemeene achting die men hem voor zijn voorbeeldig gedrag toedraagt, daar hij terzelfder tijde tot voorbeeld strekt aan al zijne stads genoten: hij toont hun dat een werkman eerlijk en gelukkig zijne loopbaan kan volbrengen en in zijnen nederigen stand schitteren door de deugd van eerlijkheid en plicht. Gisteren was het algemeene vergadering, op het Stad-Hnis te IJperen, ten elf ure voormiddag, voor de leden der Land- bouwmaatschappij van het arrondissement IJperen. Het dagorde begreep de voorstelling van nieuwe leden, de gedeeltelijke vernieuwing van het Comité, de goedkeuring der rekening, de beraadslaging van het budget en verschelde andere mededeelingen. De zelfde maatschappij geeft een Prijskamp voor het Koeien- ras, op de Vee-Markt, ingericht bij Koninklijk besluit van 20 Oogst 1854. Die Markt zal plaats hebben den Woensdag 8 April 1868, op de Beestenmarkt, te IJperen zij zal beginnen ten negen ure voormiddag; er zullen geenestandgelden gevraagd wor den ter dier gelegenheid heeft de Landbouwmaatschappij eenen Prijskamp ingesteld voor het Volle Vee, welke den zelf den dag, ten elf ure juist des voormiddags, zal plaats hebben. KUNST- EN LETTERKRING. Op het verzoek van den Kunst- en Letterkring dezer stad komt de heer Lenaerts, een befaamde vlaamsche spreker leeraar bij de middelbare school te Antwerpen, eene ge schiedkundige voordracht geven, zaterdag aanstaande, 15 dezer maand. De spreker zal handelen over FRANS AGNEES- SENS, de vaderlandsminnend en volkslieve deken der Am bachten te Brussel, die in 1719, onder markies De Prié, om zijnen moedigen tegenstand tegen de onrechtveerdigé eischen van het oostenrijksch beheer veroordeeld en onthooM werd. Historische herissneriMgeai va sa S-StpereBa. 9 Februari 1795. De Franschen deden het schandpaal wegwerpen, dal zich bij het Nieuwwerk bevond, alwaar het- 10 Februari 1446. - Het Stadsbestuur bemachtigd Pieler Van de Letuwe en zeven andere schepenen, na het doen kuisschen der stadswateren tusschen de Dixmude- en Thour- Ïmwoners S °"k0Sten Van te maken ten laste 11 Februari 1828. - De Maatschappij van Landbouw Boomteelt en hofbouw der stad IJperen, gaf hare eerste Z- toonstelhng van bloemen, in degroote zaal van het Stadhuis. naeVHuughe denTVe prijs 611 M> Cardi-

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2