VILLE D'YPRES. OP ZATERDAG 7 MAART 1203, BIJ RECHTSMACHT, L'Administration communale prévient tous les habitants que le role pour le recouvrement de la Taxe Provinciale sur les Chevaux, bêtes a cornes et moutons, est provisoirement arrêté et déposé au Secrétariat a l'inspection des contribuables. Ceux qui se croiraient lésés sont admis a faire valoir leurs reclamations devant le Conseil Com munal. Par ordonnance om 9 ure 'smorgens zal er, ten huize van sieur Karei Debaeckebijzonderen, wonende te YPRE, in de Boterstraat. overgegaan worden tot de openbare veiling, met den gerceden geld en zon der verhoog, van allerhande slaeii van MÉÜBEL'S, HÜISKATHEILËN en MÈNAGIE-GOEDERÉN, bestaande namelijk in: Koper-, Tin-, Blik-, ÏJzer-, Steen-, Gleis-, Glas-, Porcclein-en Aardewerk, Tafels, Stoelen, Stoven, Kleerkas, Quinquets.' Spiegels, Commode, Bedstede in acajou met res- sortbak, Matras cn wollen Hoofdeinde. Lavabo JVachtafels ook in acajou, Pendule onder glas, Stoors, Gordinen, Kuipen, Seulen, Standen, ijdel Flesschen, eene boeveelheid llesschen roode Wijn en meer andere Goederen te lang om te mel den. Alle welke goederen, gesaisierd zijn geweest namens sieur Francis Vande Casleele, berber- gier te 1 pre. op. tegen en ten laste van bovenge noemde Debaecke, bij proces-verbal van den Deurwaarder e.-l. STRAGIER, te Yprc. van 22 Februari 1868. behoorlijk geregistreed. eene premie van SO fr. Les'couhier, van Zillebeke. 6 pr. Eene id. en eene premie van 59 fr. Decorte-Deduytschaever, van Poperinghe. 5" Prijskamp. Ruinpeerden van zwaar ras, geschikt voor den landbouw. 21 mededingers. 1 pr. Eene zilv. mcd. en eene premie van 100 fr. wc Delbeke, van Locre. 2 pr. Eene id. en eene premie van 60 fr. Carton (hinders), van Watou. 3 pr. Eene bronz. med. en eene premie van 40 fr. V'andenbroele K., van Bixschote. 4 pr. Eene bronz. med. en eene premie van 29 fr. Muyssen A., van Langemarck. 4° Prijskamp.Veulens van zwaar ras, van 1 jaar en daar beneden.13 mededingers. 1 pr. Eene zilv. med. en eene premie van 40 fr. Sohier I., van Passchendaele. 2 pr. Eene bronz. med. en eene premie van 25 fr. we Taillieu, van Comen. 3 pr. Eene id. en eene premie van 20 fr. Do- chy A., van St. Jan. 5e prijskamp. Veulens van zwaar ras, van meer dan een jaar oud. Merriën. 4 mededingers. 1 pr. Eene zilv. med. en eene premie van 50 fr. w" Delanghe, van Lange marck. 2 pr. Eene id. en eene premie van 55 fr. Dedryver A.,van St. Jan. Eene bronz. med. en eene premie van 25 fr. Pauwelyn K., van Langemarck. Ruins. 19 mededingers. -1 pr. Eene zilv. med. en eene premie van 40 fr. Deroo Fr., van Zillebeke. 2 pr. Eene id. en eene premie van 25 fr. w° Van Eecke, van Lange marck.5 pr. Eene bronz. med, en eene premie van 20 fr. we Vanderstichele, van Langemarck. Op het oogeublik der onderperslegging vernemen wij dat de derde conferencie van M. Bergé, op vrijdag aanstaande zal plaats hebben. Historische hcrlBïMCi'ÏBigcn van Wpcrcn. 1 Maart 1200. Baudewijn van Konstantinopelen, graaf van Vlaanderen, Maria, dochter van Hendrik de liberale, graaf van Champagne, zijne echtgenote en Herlebald van Ilonde- gbern, groot baillij van IJperen, leggen den eersten steen der Laken-Halle van de stad. Het was op het tijdstip wanneer Vlaanderen overdekt was met bloeijende steden en vrije ge meenten. Men werkte 50 jaren aan de eerste helft, en de naam desboowmeesters die er de werken van bestierde is in de duisternis der eeuwen begraven. 2 Maart 1652. Het wat op eenen Zondag. Een groot ge schil ontstond tusschen de inwoners van IJperen en de spaansche soldaten die er garnizoen hielden. De burgers ble ven meester en verschiilige soldaten moesten het met hun le ven bekoopen. 5 Maart 1127.Het gerucht der moord van Karel-de- goede te Brugge gepleegd, verspreidde zich in onze stad. De foire was in haren vollen gang, maar de vreemde kooplieden die uitgepakt waren in de St. Pieters-kerk, maakten het kort en vluchtten weg, zich niet meer in veiligheid in Vlaanderen denkende. 4 Maart 1400. HendrikVan Spiere, diende den magistraten van IJperen eene vraag in ten voordeele van den schilder Fr. Vander Wichtene, die het recht van poorter der stad verwierf en op de gemeente kosten gekleed, de graad van serjant ont ving. r V 5 Maart 1200. Omtrent 700 ijperlingen, onder het be vel van Baudewijn van Konstantinopelen, vertrokken uit de stad naar het heilig land. Vóór zijn vertrek vernieuwde de graaf het magistraat der stad. 6 Maart 1317. Onze kronijken melden dat er dien dag op de groote markt in een daartoe gemaakt strijdperk een tweegevecht plaats had tusschen Jan De Breede en Walter Vatidenberghe. Eene onteliijke menigte woonde dit schouw spel bij. Walter werd gedood. 7 Maart 1457. Jan Vanllalewijn, hoofdman van de edele gild van St. Sebastiaan gekozen zijnde, legt zijnen eed van ge- trouwigheid af in de handen van het magistraat van IJperen. Donderdag laatst werd er te Langemark een feest gevierd welk den- heere Edward Van Biesbrouck, schoolopziener, Ridder der Leopoldsorde benoemd, onuitwischbaar in het geheugen blijven zal. Eenige derhoogstbejaarde onderwijzers van het vierde schoolgebied het opzicht diens hoeren onderworpen, hadden eenen oproep tot gansch het lager Onderwijzerskorps van dit bestrek gericht ten einde hunnen Schoolopziener, ter gele genheid zijner belcrooning, een adres van geiukwensching als eene openbare hulde hunner verkleefdheid aan te bieden. De oproep werd naar verwachting toegejuicht. Het adres met ruim een zestigtal handteekens bekleed, werd om middag door de onderteekenaars den Ridder te zijnen huize aange boden. Namens de vergadering richtte de oudste onderwijzer des bestreks het woord tot den bekroonde. De eerbiedwaardige grijzaard met eenen toon van overtuiging en innige genegen heid, gansch ontroerd, stortte zijne ziel in zoo treffende, diepgevoelde bewoordingen uit dat de tranen van aandoening in aller oogen peerlden; hef gemoéd des braven redenaars, overspannen, bleven hem de woorden in de keel steken. Tot in het diepsté der ziel getroffen ontviel menige traan de oo gen van den heer Yan Biesbrouck, tranen ja, maar zoete tra nen van vreugde en geluk. De zoo diep geschokte Ridder poogde zijne dankbaarheid oyer liet beduidensvol bewijs van achting en genegenheid uit te brengende spraak ontbrak hem.... na eene wijl der volle digste stilte braken de toejuichingen los en daarna sprak onze ridder op diepgevoelden toon Mijne heeren, met de onder scheiding welke mij te beurt viel treft mij het meest,maar wel bet gulle, mij zoo zoete bewijs van verkleefdheid welk gij zoo even overhandigt. Onder bestuurlijk oogpunt mogl ik u mis schien mijne onderhoorigen noemen, maar naar de ingevinge van mijn hart noem ik u mijne boezemvriende, mijne broe ders die hunnen broeder een onuitsprekelijk zoet bewijs van genegenheid geven komenja vrienden, broeders zijn en blijven wij, immers wij bewerken hetzelfde verheven doel volksgeluk door volksbeschaving. Het aandoenlijk feest werd door een eenvoudig, broeder lijk, gastmaal gesloten. Spreke men mij van betoogingen van genegenheid, ik her inner mij steeds die van Donderdag laatst en herbaalnim mer zag ik eenvoudiger doch treffender. Men schrijft ons uit Poperinghe, 27 Februari tv groote l'nihintropisch.e iiiaatscjjappjj, ei ie onlangs lo. Pupcriil- glit uuor iiul initiaties van eenigc liheiMlcn lol stuud is gen nicht ge weest met liet doel van de -'behoeitigeu ter hulp te komen, heelt maandag en dinsdag laatst, ter 'gelegenheid van den Vastenavond, hare ontworpen? vyeldadigheidswerken ingehuldigd door eene luis— terlijke Cavalcade,' en heelt op de schitterendste wijze haar doel be reikt. jNiet alleenlijk de nood hebbenden zijn langs gansch den door tocht van dën stoet iióogsïmilctefijk begiiligd geweest, maar alle ne ringdoeners hebben uit deze ieestomstandigheid groote voordellen getrokken. Al onze markten en straten waren immers letterlijk over stroomd van eene ontzaggelijke menigte, en waar er volk is er is ne ring. Wij zullen niet wagen hier een verslag te geven van deze rnerk- weerdige feest, want hare kostelijke toestel, hare deftige uitvoering, de pracht der groepen, der zinuebeeldstukken en der praalwagens die den stoet uitmaakten, clê rijkheid der kostumen en de algemeens geestdrift die rondom deze levendige tentoonstelling heerselite, zijn in de enge palen van een dagbladartikel onmogelijk. Ten andereu, de goede indruk welken' deze feest gemaakt heeft óp' den geest der talrijke vreemdelingen, zal haar een grooteren weergalm verzekeren dan al wat wij er óver zouden kunnen zeggen. Om slechts een klein denkbeeld te geven van de buitengewone ver tooning welker weerga men zeldzaam of noot in groote steden aan treft, bepalen wij ons niet te melden dat een personeel van boven de 200 mannen aan den stoet deel namen, dat men in denzelfden een lOOtal peerden telde. Bij het zien van dit hewonderingsweerdig ge leide, de aanschouwer was geneigd de Fanfaren der Möskettiers, de wapenzaal der l'ompiers, den wagen der tijroolsehe muziek, de prachlkoels van generaal Gorillo, d'ëh wégen der éehoilanders en dien der indianen onder den eersten, rang van uitmuntendheid te plaatsen; maar hij geyoeldewelfiaijst, dat,de,arabische ruiters, Bil Cockelarleij, de olifant tnét Zijn troonh'emellje, de prins der sterre- kundigen, de Hoofdopzichter van den krijgsgeneesdienst en al de overige verbeeldingen van den stoet niet min verdienden onderden eersten rang gerekend te worden. Zoodanig dat al dedeelen die den- zelfden samenstelden, Oven échooh, éven rijk en even kdristiglijk verbeeld waren, dank aan onzen ervaren' kunstschilder M. Rétlé Rommens, die met .de uitvoering der stukken gelast was. Even als het onmogélijk is in eenkorlliohdig verhaal deze groote feest af te malen, zoo ook ware het moeielijk de gevoelens die liet volk bezielden en de vreugd die door gans'ëh de stad heerschle uil te drukken. Nooit inderdaad is Poperinghe aan zoo eene algemeene vu rige geestverrukking overgeleverd geweest als op de twee voormelde dagen. In alle huizen nam dit feest het wezen eener kermisieder een had zijne vrienden uitgenoodigff: óveral was het open tafel overal hoorde men tot laat in dén avond de glazen klinken. Met een woord Poperinghe génóöl een geluk waaraan het niet gewend was, en't welk de stad, gewoonlijk zoo doodsch en zoo verdrukt door. po litieke overweldigingen,'onhcrkennelijk maakte, 't Is dat dezen maal alle dwarsdrijvende partijgeest opgeschorst werd en dat het volk "aan zijne volle vrijheid' overgelaten was. Gfeen de minste tegenstaud of hinderpaal is immers door de geestelijkheid- aan dit menschlie- vend werk toegebracht geweest,, en men weet dat overal waar hare politiek zich niet slelselmaliglijk bemoeit, er vrede, eendracht ver maak en geluk is. Hoe gelukkig zoude Poperinghe wezen indien de politieke driften hier. voor altijd konden verdwijnen I Men zou', gelijk in deze laatste omstandigheid, al de inwoners elkander de hand zien geven om ge zamenlijk te werken aan den onderstand der armen, aan dén voor spoed dér neringdoeners en aan het algemeen welvaren der burge rijmen zou alle oude vijandschappen, alle wraakzucht, alle uil- sluitingsgeest en alle alleenheerschappij zien vervangen door bur- gerliefde, 'verbroedering, eendracht, burgergelijke gelijkheid en al gemeen welzijn. 't Is onder den invloed van eene oogenblikkelijke ontvoogding dat de poperingsche bevolking zicli deze week aan hare bertsneigingen overgelaten heeft, en dat zij al de voordeelen waarderende welke de vastenavondviering aan den armen en aan de burgerij moest ver schaffen, niet geaarzeld heeft de diensten te erkennen van die welke de bewerkstellers er van geweest zijn. Overat hoorde men hunnen lof spreken, en nooit is de naam van M Van Merris, die de voorzit ter der feest, was en diegeene opofferingemgespaard heeft, om tiaar eenen goeden uilslag te verzekeren, met -meer eerbied toegejuicht geweest dan in deze plechtige omstandigheid. Het was bijzonderlijk wanneer de muziekmaatschappij aan dezen Heer eene serenade van dankbetuiging gaf dat het volk, zich in groote menigte voor zijn huis vergarende, hem door het geroep van LEVE VAN MERRIS! zijne, toegenegenheid en zijne erkentenis wilde betoonen. Even groot was net volksgedrang voor de woning van den neer Rommens, die door zijne talenten zooveel bijgebracht beeft aan het welge)tikken dezer loffelijke onderneming, en aan wien insgelijks eene serenade onder een herhaald vreugdegeroep gegeven werd. Wat ons aangaat, ons teenemaal vervoegende aan de welverdien de eerbetoogihgen waarvan M. Van Merris en M. Rommens het voor werp zijn geweest, wij wensten tevens veel geluk aan de Commis sie dei' feest over hare vlijtige medewerking aan den goeden uilslag dien zij gehad heeft, en bieden eene bijzondere.hulde aan den onver- moeibaren ijver der geldinzamelaars welker opbrengst eene som van 3327 FRANKEN bereikt heeft. X. KORTRSJX. Per hectoliter. 24 feb. YVitte tarwe fr. 23 52 a 32 66 Roodeaard.lOOk 9 50 a 10 00 Roode tarwe 00 00 a 00 00 Boter p. 1/2 k. 1 56 it 1 58 Rogge 21 52 a 22 00 Eieren per 25 1 81 a 1 65 Haver S 32 it 12 52 Peerdb.p. I/2h.00 00 aOO 01) IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 15 febr. verkocljtte kwantiteit. middenpr. p. ioOkiJo. 29 febr.. vcrkochtle kwantiteit. middenpr. p. iOOkiJo. Tarwe Rogge Haver Erwelen Boontjes Aardappelen Boter 26,200 10,900 0,700 1,800 1,400 6,i.00 41-00 50-00 25-75 29-00 51-00 9-75 275-00 19,000 4,900 4,100 7,200 9,000 8,500 42-75 50-00 26-50 28-50 50-00 10-50 295-00 De prijs van bet menagie-brood, voor de week van dtn 1° tot den 8" maart, is gesteld aan 57 cn per kilo. VEURNE. Per 145 lit. 26 feb. 42-50 47-00 00-00 lot 00-00 55-00 00-00 25-00 27-00 16-00 18-00 51-00 55-00 LEUVEN."— Pe>' '100 kilo Nieuwetarwe fr. 41 00 a Oude tarwe 00 00 a Rogge 50 87 a Boekweit 28 69 a Haver 23 18 a Tarwe van fr. Tarwe (oude) Ilogge Sucrioen Haver Bootten 12 febr. 41-50 46-50 00-00 tot 00-00 50-00 52-00 24-25 26-75 15-00 17-00 50-00 35-00 - 17 feb. Aardapp. fr. 11 00 a Boter, de kilo 2 20 a Eiers, de 26 1 40 a Koolzaadolie 78 55 a Lijnzaadolie 76 55 a Fait a Ypres, a l'Hötei-de-Ville/le 24 Février 1868. Les Bourgmestre et Échevins, P. BEKE. Le Secrétaire, J(. de Codt. Yainetw den Ii®ning, de Wet en Isei Recht.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 3