Stads Nieuws. BevisscIiersYaiiBIankenberglie. Jobs Gelatenheid. van Cassatie toe beknibbelen, omdat het in zijne eerbare onafhankelijkheid palen stelt aan de onbil lijke en listige werkingen van partijdige ambtena ren, die door alle slach van middels de kiezingen, door het maken van valsche kiezers, in hunnen zin zouden willen doen draaien. Ons artikel op het doel der door Mr Dechamps opgeroepen kerkvergadering, heeft ons begunstigd met eenen stroom van scheldwoorden, van wege IIet Nieuwsblad dat heeft ons in geener wijze verwonderd, want de waarheid kwetst, en het is een bewijs dat onze beoordeeling niet op zijds was gevallen. Wij verstaan dus dat het heilig blad zijn vischwijfs-woordenboek naar gewoonte voor ons heeft uitgeput; maar iets dat niet veel gelijkt, dat is van ons te doen zeggen hetgene wij noch gezegd noch gedacht hebben Het is waar dat zulks de ge woonte is van die goede gazette; zij geneert zich geenszins om het licht in den vollen dag te looche nen, wanneer het de strekkingen van hare partij kan bevorderendit gaat zoo verre dat zij durft het bestaan van de vrij heden der franschekcrk alliegen! Volgens haar die vrijheden zijn vervallen en er wordt geen gewag meer van gemaakt, terwijl het tegenovergestelde de echte waarheid is: het Con cordaat van 1801 heeft al de voorrechten van de oude fransche kerk behouden en bevestigd, en het is ten gevolge dies dat, bij voorbeeld, in Frankrijk de Bisschoppen door den Keizer worden genoemd, dat er geene bullen vanwege den Paus zonder de toestemming van het Gouvernement mogen wor den veropenbaard, dat de door de Bisschoppen be gane overtredingen door den Staatsraad als dwa lingen mogen worden verklaard enz., en in tegenwoordigheid van dit alles, durft men schrijven dat de fransche kerk niet meer bestaat! En waarom niet? Het doel;der clericale gazetten is toch om de ongeleerde menigte te bedriegen, om haar te doen doen gelooven dat het beslaan der aloude wetten door onze voorvaderen gemaakt, om hel uitsluitend meesterschap der geestelijkheid tegen te houden, nieuwe uitvindingen der liberalen zijn om den Godsdienst te bevechten; zij verhopen aldus de maatschappij lot in de middeleeuwen te kunnen doen achteruit gaan dit is nogtans gevaarlijk voor hun, want als men wind zaait, men doet meest al tijd tempeesten op «O*» p of) i F F) uft V»» &fil ftföm o fruIk aiiiToCx 5 'ilo'iif' lOff 'hi'Vï fioiot rtoffunol; SIS *IÖqI) èfllóil (Vervolg en slot). Het Ex tingue leonemblad van Zaterdag 7 Maart, uitval lende tegen het Bal dat op Karnaval plaats had, denkt zeker eene aarts-klucht uit een gedaan te hebben met eene armza lige woordenspeling (calembour) uit te'kramen, al zoo plat als het -j- Nieuwsblad zelve s' Maar hooggeleerde mannen toch, die latijn kunt meent gij dat de burgers liet doel uwer laster artikels niet weg hebben gij doet zooals des vos deedt, gij predikt de passie Wij verzoeken'het -j- Nieuwsblad, 3fè~een treffelijk bal een Dierfeest noemt en de eerlijke jonge lieden die er dansten, met den naam van DIEREN bestempelt, wij verzoeken het eens eenen Kalenboer te makén op het hieronderstaande arti kel Den 4 febr. is voor het hof van assisen van Vauchise ver schenen, Aug. Charre, in religie broeder Terrancien, be schuldigd zich verscheidene malen te Avignon in den loop van 1867-1868, plichtig te hebben gemaakt aan de misdaad van aanslag op de eerbaarheid, met die bezwarende omstan digheid, dat het slachtoffer zjjn leerling was. ii De voorzitter den beschuldigde aangespoord hebbende zijne misdaad te bekennen ten einde de welwillendheid van den jury te kunnen inroepen, heeft broeder Terrancien alles veropenbaard. De jury heeft bijgevolg verzachtende omstandigheden aan genomen en de beschuldigde maar tot vier jaren gevang ver oordeeld. (stad gend). Dit is nogtans een dier mannen, in wiens handen de moe der haar kind betrouwde, een dier mannen die misschien ook latijn kan 't Is zaalhofpraat, zal 't geleerd Nieuwsblad ons toewerpen, maar wat wilt het wij hebben geene andere woorden om in zulke materie ons van hem te doen verstaan. Wij hebben de fransche komedie van Woensdag gaan zien. Wij hebben voornamelijk een akteur en eene aktrice hunne rollen zien bijzonderlijk goed verstaan en wij maken er ons kompliment over het is lang geleden dat IJperen zulk een goed samengesteld fransch gezelschap niet gezien heeft. Maar ic La Bergère d'Yvri iï getrokken uit de vermaarde processen van Frankrijk heeft, alhoewel goed gespeeld, bij den aanschouwer eenen pijnlijken indruk gelaten. Hel stuk eindigt slechteene moord op het tooneel doen plegen is eene groote faut welke van het Vlaamsch theater reeds ver dwenen is. Ten andere, de onlknooping van het stuk kon veel treffender zijn, met de bekentenis der boetende echtge note en de plechtige eerherstelling der heldinne,die om de eer harer zogzuster te redden de hare opoffert. Donderdag namiddag had alhier de begraving plaats van den serjant-briefdrager der Rijschool, M. Vlieghe. Die man, in den bloei zijns levens, werd op het laatste zijns levensloops beproefd met eene ongeneesbare ziekte. Zijn minzaam en open karakter had hem de achting en vriendschap van eenieder verworven. De lijkstoet werd door oversten en gelijken even talrijk bijgewoond. De! burgers onzer stad waarmede de afge storvene in betrekking van vriendschap en goede kennis was, waren ook in groote, menigte aanwezig: schoon betoog van achting dat ieder rechtschapen mensch verdient. Ridder van het Leopolds Orde werd hij met de militaire eerbewijzing aan zijnen rang verschuldigd begraven. Hij laat eène in wee.gedompelde weduwe en een negenja rig engeltje eens dochterkens na, die zich lang eenen goeden vader en eenen waarden echtgenoot zullen herinneren. Vrijdag aanstaande geeft de heer Bergé eene vierde voor dracht. Dezelve zal als naar gewoonte plaats hebben in de zaal van den Gouden Arend, ten 7 ure des avonds. M. Bergé komt op het algemeen verzoek van het publiek, welk hij door zijne aangename en nuttige conferentien, zoo veel dingen heeft doen kennen waarvan velen niets wisten of maar een oppervlakkig denkbeeld hadden. Eene lijst van inschrijving, aan 1 fr., is in omloop en men is van gevoelen dat de zaal te klein zal zijn. Ten einde iedereen kóntent te stellen en het -j- Nieuwsblad ook een slok uit den pot te geven, hebben de twee piemon- teesche muziekanten, die zoo abominabel het italiaansch zon gen op Karnaval, besloten zich in zouaven te kleeden, en dan het geld enz., welk zij zullen rond halen, aan het bovenge meld blad, voor toebak aan de pauslijke zouaven, te zenden, hopende daardoor de goè gunsten van het blad te verdienen en een artikel, tegenovergesteld met het ander, te zullen ont vangen. Donderdag laatst, 12 Maart, werd er te Brussel een muziek avond gegeven, in de zaal van de Reunion Lyrique door M. Antoon Rubinstein. Wij komen te vernemen dat die be faamde kunstenaar zich voorstelt naar IJperen te komen om een dergelijk concert te geven. Men zegt dat een der groote kringen onzer stad stappen hij hem aangewend hebben om in hun midden zijn talent te laten hooren. Medegedeeld Historische herinneringen van IJtpcren. 15 Maart 1078. Lodewijk XIV, kwam voor de muren van IJperen aan met zijne ruiterij, deze stad was reeds nauw ingesloten door makics De la Trousse. Markies de Cohflans was militaire gouverneur van stad en dér citadelle, het garni zoen was samengesteld uit Spanjaards en Hollanders. Deze laatsten waren er gebleven tijdens den doortocht het jaar te Wee hen, die in dit woest orkaan, Zich op de holle zee bevinden, Want niets kan aan 't geweld weêrstaan Van golfgedrang en storremwinden En d'arme visschers zijn in zee, Met hunne netten en hun schuiten Wie brengt hen tot een' veil'ge reê, Wie zal voor hen de winden stuiten Wie reikt hun reddend eene hand Wit zal voor hen 't gevaar bezweeren Wie voert hun boot terug naar 't land? - Eilaas wie kan 't orkaan beheeren III. Weken, maanden zijn vervlogen Sinds het woeden van 't orkaan Doch men ziet geen schuiten dagen Op den wijden oceaan. En in d'arme visschershutten, Sluipen angsten vrees in 't hart Van bedrukte huisgezinnen Moeders zijn in rouw en smart. Meteen zuigling aan den boezem, En een kindje bij de band, 's Morgens vroeg en 's avonds late, Staan zij wachtend aan het strand. Zeg mij moeder, vraagt het knaapje Waar blijft vader toch zoo lang Wil hij dan niet weder komen Moeder, 't wachten maakt mij bang Bid, lief kindje, zegt de moeder Vader komt dan morgen weer Zoo vertroost de moeder 't knaapje, Maar zij zelf, zij hoopt niet meer. Bij dit grievend hartelijden, Komt d'ontbering en de nood, Naast het gure weer zich paren, En zij missen vuur en brood Ach wie kan dit lot beseffen In de grootste zielepijn, Koudeen honger moeten lijden, Godwat moet dat schriklijk zijn -- Docb nog moet hun lijden stijgen... 't Wreedste lot valt hun te beurt. Hoort! daar klinkt de schrikbre lijding, Die hun harten open scheurt Omgekomen, zijn de visschers ii Man en schuiten zijn vergaan, In de diepe onpeilbre golven ii Bij het gieren van 't orkaan. 6 Rijken hier is smart en bittre nood te heelen Brengt hulp aan uwen evtnmensch. Wil uwen overvloed met weêuw en weezen deelen, Vervult zoo Christus liefdewensch W ïl vrouw en kind voor honger en voor kou bevrijden, En eens verkrijgt gij zeker 't loon Dat voorbehouden wordt aan 't christhjk medelijden, In Godes woon Leopold Van Acker. Een bittre tranenvloed doorweekt thans mijne sponde Verwelkt is mijne jeugd als 't bloempje op zijnen stam, En gal het aardsche lot mij soms der vreugd 'tien stonde, t XX as t vlietje dat der bloem de blaadjes medenam. k Zwalpte op des levens zee doorzaaid met stormen rotsen, XVaarop mijn droomend hart met hoop en hoogmoed brak En wen de orkaan mijn boot op de onheilsklip deed botsen, Geen vriend die aan het strand een vuurbaaklicht ontstak. Hoe mij de tegenheid met al heur' rampen treffe Gij gaaft, gij naamt, o God dat steeds uw wil geschied', Gelaten is mijn hart, en moet het zijn, ter heffe Drink ik den biltren kelk dien uwe hand mij biedt. VlCTORlEN VANDE WeCUM!.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2