Stads Nieuws. haling van al de overdrevene uitvallen der ïtaliaan- sche clubisten? Wat hebben de zaken van Italië gemeens met de onze, anders dan den clericalen tegenstand aan de uitbreiding van den vooruitgang? Dat de schrijvers van bet Nieuwsblad zich dus gerust stellen, er heerscht geen gevaar van om wentelingen anders dan degene die gelijk in Polen, in Ierland en bij ons zelfs door den jesuitieken boel zijn opgehitst; maar gelukkiglijk het onder wijs heeft bij ons reeds te veel vooruitgang gedaan opdat men de menigte nogmaals zoo liglelijk hare eigen belangen aan die der caste, welke haar wilt onderdrukken, zou kunnen doen opofferen; het bewijs hiervan is dat al de leugens, de lasteringen en de ophit ingen, die de clericale nieuwsbladeren zich toelaten, geen den minsten invloed meer op de redelijke personen uitoefenen, liet is ook daar de reden waarom die partij zoo heviglijk de uitbrei ding van liet onderwijs bevecht. Het Nieuwsblad is onbegrijpelijk. Sedert dat de bijzonderste opsteller de stad heeft verlaten, het heeft nog iets in droevigheid en veel in dommigheid gewonnen; men moet hel meer dan eens lezen om er iets van te verstaanhet is eenen mengelmoes van scheldwoorden tegen de heeren Frère, Brun- faut, Mazeman, Bergé, de Stuers, enz., die geenen grond hebben en slechts iels bewijzen dat is dat de onverdraagzaamheid zijn hert ovcrbeerscht, en dat het in alle werelddeelen opzoekt, welke buiten sporigheden overdrevene vrijdenkers zich toelaten, om al dat hier eerlijk en achtbaar is van medeplich tigheid te kunnen beschuldigenHet is een weinig eerlijke middel om zijne vijanden hatelijk te ma ken maar de schrijvers van het Nieuwsblad en zijne patroonen bekommeren zich daarmeê weinig; de Bisschop Malou heeft hun immers geleerd dat alle middels goed zijn om te zegè'npralen, en die ongclukkigen, als zij trachten te doen gelooven dat de liberalen de misachting willen werpen op de geestelijkheid, zij gevoelen niet dat het zij zijn die met hunn-e walgelijke artikelen de verachting trek ken op degene die hun aanbevelen en ondersteu nen indien het door geene politieke driften verblind ware, het zou sedert lang ontwaard heb ben dat de achting, welke de geestelijkheid voor maals genoot, haar ontsnapt. Dit is waarachtig niet te verwonderen, als zij hare heilige zending zoo verre miskent, dat zij, in plaats van den vrede aantepreêken en de partijen te verzoenen, van de eenvoudigste omstandigheden gebruik maakt om haat en tweedracht te zaaien. Wij deelen hieronder het afschrift mede van eenen brief door M. de Stuers aan het Nieuwsblad toegezonden, in ant woord op het artikel van gezegde blad, betrekkelijk de voor drachten van den heer Bergé. Aan Mijnheer den Uitgever van het Nieuwsblad van Ypre. Mijnheer de Uitgever, Om te weten waarom ik M. Bergé verzocht heb voordrach ten (conferentiën) over de scheikunde te geven, hoeft men maar, zegt gij, het vorig leven van den geleerden professor te onderzoeken, alsook de regels van het Vrijdenken (Libre Pensee) die gij vertaalt op de volgende wijze <i Elk lid neemt op hem 1° van noch bij zijn sterfbed, noch bij zijn graf een priester te willen2° van voor de wet al ii leene te trouwen; 5° van zijne kinderen niet te laten doo- pen, noch te laten vormen, noch ze hunne eerste commu- ii nie te laten doen. Gij beschuldigt mij dus op eene verachtelijke wijze van niet tot den Katholijken Godsdienst toe te hooren. Ik ben zeer verwonderd mijn geloof te moeten verdedigen in een Blad dat de leering van Jesus-Christus beweert te belijden. Overigens, in politiek behoor ik tot eene partij die de scheiding der twee vermogens wil, en ik erken aan niemand het recht eenen burger, w ie hij ook zij, voor zijne godsdiens tige meeningen aan te randen. De gelegenheid gehad hebbende, M. Bergé als professor in scheikunde te waarderen, dacht ik aan mijne medeburgers nuttig te zijn met voordrachten (conferentiën) te helpen in richten, voordeelig aan iedereen, en die kunnen aangenaam maken eene wetenschap welke in onze eeuw veel bijgebracht heeft om het algemeen welzijn te vergrooten. Mij met de filozofische gedachten van M. Bergé in het ge- geel niet bekommerende, zou ik ze misschien nooit geweten hebben zonder uwe onvoorzichtige aanslagen, byzonder ge vaarlijk voor den Katholyken Godsdienst. Dus hebt gij mij verplicht M. Bergé over zijne gedachten te ondervragen. Zie hier de vertaling van zijne uitdrukkingen liet artikel van het Nieuwsblad, (of Journal d'l pp.es), bevat niet anders dan'dwalingen. Oordeel i> 1° Ik ben geen voorzitter van de Vrijdenkers (Libres Penseurs), en verre van deel dezer maatschappij te maken, ii heb ik zeer dikwyls hare daden afgekeurd. a 2° Gevolgenllijk ben ik de schrijver niet der uittreksels i> van een werk, niet door mij, maar wel door M. A. Puraye ii geschreven. i> Vermits de heeren opstellers van het Journal d'Ypres het ii werk bezitten waarvan zij uittreksels geven, zouden zij wel gedaan hebben den schrijver er van te noemen, in plaats ii mij een schrift toe te eigenen dat het mijne niet is. liet artikel I van het Vrijdenken (Libre Pensee), waarvan ii ik stichter-voorzitter ben geweest, luidt als volgt i>Het eerbiedigt de pérsonelijke vrijheid, maar het ii eischt ook dat men den wil des overledenen eerbiedige, ii wanneer deze wil vrij uitgedrukt geweest is.'» ii Ziedaar hoe het Vrijdenken (Libre Pensee) de vrijheid ii schendt ii Het is nog eene dwaling het Vrijdenken (Libre Pensee) ii van godioochening te beschuldigen. Elkeen kent de rede- ii voering door M. Tiberghien uitgesproken, hij de herne- ii ming der lessen van de Hoogeschool van Brussel. De acht- i> bare Rector heeft grondstelsels van de meest gevorderde ii spiritualische school voorgedragen zijne redevoering was i> zelfs wel weinig verdraagzaam ten opzichte der godlooche- ii naars en nochtans M. Tiberghien is eeh der stichters van i> het Vrijdenken (Libre Pensee). De verwarring die het ii Nieuwsblad van Ypre (Journal d'Ypres) doet tusschen het ii Vrijdenken (Libre Pensée) en de maatschappij der Vrijden- ii kers (Libres Penseurs), is vrijwillig. De Katholijken zijn ii verblijd over deze gelijkenis van naam, en daar de Vrijden- ii kers (Libres Penseurs) zich soms belachelijk maken en bij ii wijlen onbehoorlijk gedragen, wil de katholijke drukpers ii er profijt uit trekken met eenen klaarblinkenden kwaden ii wil. ii Nu moet gij overtuigd zijn dat de princiepen van M. Bergé hem beletten aan anderen filozofische gedachten op te leggen. Te Ypre geroepen om van Scheikunde te spreken, heeft hij zich van zijn onderwerp niet verwijderd al zijne aanhoor ders, liberalen of katholijken, kunnen er van getuigen, en gij weet ook dat de goede uitslag van den achtbaren spreker, hier gelijk elders, geheel volkomen gemeest is. Gij hebt mij valschelijk inzichten toegeschreven die de mij ne niet zijn, en ik ben niet verantwoordelijk voor het kwaad, dat volgens u is te weeg gebracht. Indien er iemand plichtig is, zoo zijt gij het in de oogen van iedereen, gij die aan mijne medeburgers leeringen heeft doen kennen die van velen onbe kend waren, en die door M. Bergé zelf verworpen zijn. Ingevolge het recht mij krachtens art. 15 van het Besluit van 20 Julij 1851 gegeven, verzoek ik u mijn antwoord in uw volgende nummer op te nemen. Aanveerd mijne groetenissen. G. de STUERS. Zondag heeft de cavalcade, het huwelijk van Cassander, verschillige straten der stad doorloopen en nogal een rond sommeken ontvangen. Zondag gaf bet fransch tooneelgezelschap vanRoubaix zijne sluitings-verlooning. Er was mangel aan publiek, doordien de vorige vertooning veel te wenschen liet in de uitvoering. Het is aardig dat IJperen zóó moeilijk een goede franscbe tooneel- troep kan samen houden. Maandag en de overige dagen der week hebben wij op rechte marsche buien gehad maandag borst er een onweder over onze stad los. De donder is te Vlamerlinghe gevallen en heeft geene ongelukken tenzij een weinig schade veroorzaakt door het afslagen eerier schouw.Dien dag hadden wij op eene halve uur tijds: hagel, donder, sneeuw, wind, regen en schoon weder Donderdag had het laatste concert plaats dat door de Koor- maatschappij van ditsaizoen zal gegeven worden. De zaal was zeer goed voorzien, de verschillige stukken goed uitgevoerd de romancen, de twee-, drij- en koorzangen lieten niets te wenschen, ten zij dat alles in het fransch was en onze schoone moedertaal er niet een enkel klein plekje gevonden heeft Woensdag lest had alhier de Prijskamp voor het Volle Vee plaats, welke gewoonlijk a,ie jare gegeven wordt door onze Landbouwmaatschappij de twee leste jaren is het houden dezes Prijskamps verhinderd geweest door de veepest. Een zestigtal dieren waren alhier tentoongesteld. De landbouwers en liefhebbers zegden in het algemeen dat het eene verzame ling was van beesten, die uilmuntteden door hunne volmaakte vormen, en die bewijzen dat de veeteelt hier grooten voor uitgang gedaan heeft, sedert de inrichting dier jaarlijksehe Prijskampen. Er zijn verscheide dieren aan buitengewone hooge prijzen verkocht geweest. Zie hier aan wien de verschillige prijzen door den Jurij toe gewezen werden Ie Prijskamp. Volle Koeien, gekweekt in 't besturend arrondissement, sedert ten minste zes maanden. 18 mededingers. 1* prijs. Eene zilveren medailje en eene premie van 100 fr. Onrart, Benoit, Dickebusch. 2e prijs. Eene idem en eene premie van 75 fr. Delannoy, Charles, Beninghelst. 5, prijs. Eene idem en eene premie van 40 fr. Debeer Floriniond Proven.4= prijs. Eene bronzen medailje en eene premie van 50 fr. Verfaillie, Charles, Langemarek. 2" Prijskamp. Volle Veerzen, hebbende meer dan twee tanden en in 't besturend arrondissement gekweekt sedert ten minste zes maanden. 8 mededingers. 1° prijs. Eene zilveren medailje en eene premie van 100 fr, Dehem, Adolf, Waasten. 2e prijs. Eene idem en eene pre mie van 50 fr. Couvreur, J.-B., Meessen. 5° prijs. Eene bronzen medailje en eene premie van 25 fr. Veys, Isidoor, Vlamerlinghe. 5® Prijskamp. Volle Veerzen, hebbende maar twee of min dan twee tanden en in 't besturend arrondissement gekweekt sedprl ten minste zes maanden. 20 mededingers. 1" prijs. Eene zilveren medailje en eene premie van 80 fr, Delanote, Dominicus, Rousbrugge. 2° prijs. Eene idem en eene premie van 60 fr. 5e prijs. Eene bronzen medailje en eene premie van 40 fr. (De 2C en 5" pr. zijn verdeeld geweest tusschen Debruyne, Engel, IJperen, en Volbout, Jacob, id.) 4® prijs. Eene bronzen medailje en eene premie van 25 fr. Coache, Pieter, Vlamerlinghe. 4e Prijskamp. Geiten (boks). Prijs. Eene bronzen medailje en eene premie van 10 fr. Percque, Felix, IJperen. 5e Prijskamp. Geiten. Prijs. Eene bronzen medailje en eene premie van 10 fr. Moniez, Josef, IJperen. Wij vernemen dat de werkstaking, in de koo'mijnravan Charleroi ontstaan, aanhoudt en zich voortzet. Versterkingen van gendarmen, alsook detachementen van linietroepen en ka- valeriezijn naar Chatelineau moeten gezonden worden, waar men verscheidene pietmolens geplunderd heeft. De luitenant der gendarmerie is erg gekwetst in een gevecht met de oproerlingen. De orde is te Chatelineau hersteld. Maar de wanorders hebben zich uitgebreid te Couillet, te Gilly en (e Montigny-sur-Sambre. Te Couillet heeft men de fabriek van M. de Dorlodot geplunderd. Te Montigny zijn er in eene ont moeting met de troepen tien personen gedood en gekwetst. KUNST- EN LETTERKRING. In eene vroeger bijeenkomst werd er lezing gegeven uit het Jourhal des Beaux-Arts, van eenen brief des heeren Adolf Siret, Letterkundige en Arrondissements-Kommissaris te St- Nicolaus, waarin hij met een uitstekend talent, op zulke schit terende wijze en in zulken wegslependen stijl de duchtigste zweepslagen toebrengt aan een factum van den heer Taine, leeraarbij de School van Schoone-Kunsten, te Parijs, welke verblind door eene overmaat van nationale vooringenomen heid en misschien van afgunst voor ons roem- en kunstrijk verleden, den belgischen volksaard met de bespotte! ijksle kleuren afmaalt, en ons ede! ras alle onderscheiding in smaak, in vlijt, in kunstgevoel en zucht voor de wetenschap ontzegt. De lezing van de warme verdediging van den heer Siret wek te in de vergadering geestdriftige toejuichingen op en men besloot dat er aan dien Vaderlandsminnaar eenen brief van bedanking zou toegestuurd worden. lil eene volgende zitting werd er lezing gegeven van een geheel ander artikel uit la Morale hid óp endanteeen wijs- geerig nieuwsblad van Parijs, in welk er verslag gegeven wordt over den Cathèchisme de Morale,waarmede een IJperling, de heer Ch. Vercamer, Bestuurder van een bijzon der onderwijsgesticht te Brussel, eenen schitterenden uitslag bekomen heeft in den Prijskamp, ten gevolge van het jongste Congres van Berne, uitgeschreven. De vleiende termen van gemeld verslag, zoo vereérend voor den man die er het voor werp van is, werden in dra Kring met diepe gevoelens van deelneming en genoegen onthaald, te meer daar het zelden gebeurd dat eene dergelijke waardeering in de hoofdstad van frankrijk den uitheemsehen ten deele valt. Na de lezing van dit artikel en na eene korte beraadslaging, werd er eenparig- ijk besloten dat de Kring den heer Vercamer, als inboorling onzer stad, kennis zou geven van zijne gevoelens van deelne ming en hem zijne gelukwenschingen toesturen. Deze beslis sing werd onmiddelijk ten uitvoer gebracht De heeren Siret en Vercamer, komen thans elk van zijnen kant, een zeer vereerenden brief in antwoord aan den Kunst en letterkring te schrijven, waarin zij in diepgevoelde woor den hunne erkentenis aan de leden betuigen. Wij ici nemen met genoegen dat de derde openbare koste- looze voordracht zal gegeven worden, Maandag, 6 April, ten 8 ure s avonds in Stadsschouwburg. De heer Ed. Van Bies- louc oorzitter van den Kring, heeftop zich genomen en teer professor Leynaerts te vervangen, die tot heden in de onmogelijkheid is geweest aan zijne belofte te voldoen. De spieker zal handelen over het leven en de werken van den vermaarden volksdichter Tollens. Historische herinneringen van IJtpcren. 29 Maart 1764, De kasselrij van Veurne, koopt voor 100 R»rhaenArM far Öksche »'ente af, welke zij aan het Sinte Yiv if-, beiden had, krachtens bevel van Lodewijk te /11 &et>even, ten einde dit broederschap schadeloos erk i? :°T het VerlT r ziin lokaal> welk in stads ver- sterkingswerken ingepalmd werd.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2