Stads Nieuws. Verschillige tijdingen. Telkens dat men den jesuitieken Boel beschul digt van allen vooruitgang te willen intoomen en de wederkeering van al de oude misbruiken, die de overhand der geestelijkheid in alles bevorderde, te willen herstellen, men geeft ons ui t voor godde- loozen, die den Godsdienst bevechten en denzelven in den modder willen versmachten. En nogtans, ons gezegde is bevestigd door de daden, die zich opdoen en de uitvallen, welke de clericale nieuws bladeren zich toelaten. Alzoo is het dat zij hun spijt niet kunnen duiken over de beslissingen der Oostenrijksche Kamers, die den burgerstand heb ben ingesteld, en, zoo als bij ons en in veel andere staten, het wettelijk huwelijk verplichtend hebben gemaakt. Zij zeklagen zich, als of de maatschappelijke be trekkingen daardoor [zouden verhinderd worden, en zij zeggen dat het eenen aanval tegen den Gods dienst en de voorrechten der II. Kerk is, en nog tans de ondervinding zou hun moeten geleerd heb ben, dat het voorafgaande huwelijk, voor den offi cier van den burgerstand, geene hindernis aan het godsdienstig huwelijk toebrengter is nooit ie mand, die in den Catholijken Godsdienst is opge bracht die zich daarin aan de wetten der H. Kerk onttrekt, en dus waarom al dat gekerrnsel P Omdat het de geestelijkheid niet meer zal zijn die, naar willekeur, over den stand der familien zal kunnen beschikkenindien men eens moest onderzoeken welke en hoeveel misbruiken er voormaals in den burgerstand waren begaan, men zou verwonderd zijn dat onze vaders het zoo langen tijd hebben ge duld! Kinders onder valsche namen gedoopt; an deren van wiens geboorte er geen gewag is gemaakt of bijboekjes voor de begunstigden de namen op onbeduidende wijze geschreven en bijzonderlijk in hetcelebreeren der huwelijken. Sommige onmoge lijk gemaak; andere in het geheim gecelebreerd en somwijle zelfs tegen den wil der ouders-, in een woord, de tegenstand die de wettelijke inrichting van den burgerstand gelijk die der kerkhoven ont moet, is in den grond niet omdat dezelve de gods dienstige gevoelens verflauwen maar wel omdat hel den willekeurigcn invloed der geestelijkheid vermindert BURGERSTAND Sterfgevallen. Sterfgevallen. Het schijnt dal de maand April met andere en betere ge voelens dan hare voorzate de maand Maart ten onzen opzichte bezield is. In plaats van tien soorten van weder op eenen dag- hebben wij nu ééne soort, maar van de goê. I)e boerkens lachen reeds in hun vuistje. Sedert het begin der verledene week is het leggen der voor landen, in de Dixmudestraat wederom aangevangen, en wel haast za! de geheele straat tot aan de poort voltrokken zijn. -* Verleden Zaterdag, had er in de werkwinkels der TOE KOMST een voorval plaats die de ergste gevolgen kon heb ben. Sieur D. willende iets wegstellen waarvan hij zich be diend had, stootte met den arm eene flesch sterkwater (acide nitrique) om welke hem ongelukkiglijk in het aanzicht en op het lijf stortte. Beide zijne oogen, zijne linkere wang en rechtere schouder, werden meest door het in etend vocht aangetastmaar dadelijke en goedgepaste hulpmiddelen door de geneesheeren L. en T. bevolen, hebben den lijder van ge heele of gedeeltelijke blindheid bevrijd, in afwachting dat zij hem het gebruik zijns rechteren arms zullen wedergeven. Zondag laatst moest de trekking plaats hebben lot het sa menstellen van den Tuchtraad der Burgerwacht, die moet ze telen in het tweede kwartaal 1808. Met slag van middag, was iedereen present.... uitgenomen de greffler, die het vergeten had. Men is genootzaakt geweest de trekking te verschuiven tot heden Zondag, ten middage. Donderdag is alhier overleden M. Louis Verheylewegen, brouwer, in den ouderdom van 42 jaren. Zijn afsterven is een verlies voor zijne talrijke kennissen en vrienden, die hij alhier heeft, en die in hem een goede en minzaam gezel vonden. Zijne begraving zal maandag plaats hebben. Maandag, te 8 ure des avonds, in stads Schouwburgzaal, zal de derde vlaamsche en kosfelooze conferentie plaats heb ben. Zie onze aankondigingen. Historische herinneringen van iJtpercn. 5 April 1497. Een brand ontstond in de Halle en ver nielde het hiireel der schatkist, met alles wat het bevatte de kramen die van onder stonden werden gelukkiglijk gered. Het was omtrent een uur des nachts, toen de noodklok begon te kleppe en seffens was de geheele stad in beweging. Niette genstaande den grooten wind, maakte men zich algouw over het vuur meester. Men schreef dit ongeval toe aan de onvoor zichtigheid van W illem Malfeyt, bediendfc des bureels. 6 April 1588. Eligius Van Dixmude, voogd der stad IJperen, legde den eersten steen van den ringmuur, van aan de Thouroutpoort tot aan de Boesinghepoort leidende. 7 April 1826. Het stadsbestuur van IJperen kocht voor 18,000 hollandsche guldens, het oud bissehops paleis, tegen woordig voor tribunaal dienende. Dit paleis, sedert de intrede der franschen, in 1794, een militaire gebouw geworden, werd destijds afgestaan aan het hollandsch gouvernement, en sedert dien werd het gestadig bewoond door den Kom- mandant der Genie, zoowel onder het fransch dan onder het hollandsch beheer. 8 April 1780. Het Hof van Brussel deed openbaarlijk verkoopen, de gebouwen dienende Voor schuilplaats der abdij van Meessen, welke.gebouwen te IJperen gelegen waren, aan de oostzijde der Mondstraat. Een genaamde heer Vandenpee- reboom kocht dezelve aan voor 58,000 guldens. 9 April 1786. Karel-Alexander, graaf d'Arberg deVa- lengien, deed zijne intrede te IJperen, als XVIIIe bisschop dezer stad. Ten 3 ure des namiddags gingen de geestelijke- en bürgér- lijke-overheden voorgegaan door de koninklijke gilden van St. Sebastiaan, St. Michiel en St. Jooris, stoetswijze om hem te gaan ontvangen aan de stadspoorten, van waar zij hem ver gezelden tot aan de St. Maartens-kerk. Hij was de laatste bisschop van IJperen, en hij stierf te La Rochette (Limburg) zijne heerlijkheid, op 10 Mei 1809. 10 April 1503. Werd ingericht het Sle Barbaragild, door een groot getal ijperlingen, die zich naar het beleg van S' Omas begeven hadden. Bij hunne- terugkomst stichtten zij zich in een broederschap. Hun wapen was het musket. Die burgers stonden onder het bevel van belangrijke mannen, aangesteld door het magistraat van IJperen. 11 April 1578. Filip, hertog van Bourgondie, gaf eenen prachtigen maltijd, in het kasteel gelegen op het Zaal hof. Stadsoverheden, alsook eenige voorname ingezetenen der stad, waren er uitgenoodigd, zelfs nog eenige goede burgers. De wet op de posthervorming is in de Kamer der Volks vertegenwoordigers in zijn geheel aangenomen. Bij eenige voorname schikkingen kan nog gevoegd worden, dat de brie ven in vier klassen zullen worden verdeeld de gewone brie ven, de express-brieven, de aanbevolene brieven, en de ge chargeerde brieven bevattende verklaarde waarden. De aan bevolene brieven vervangen de oude gechargeerde brieven, met dit verschil dat, in geval van verlies de verzenders geen recht meer hebben op eene schadevergoeding van 50 franks. Echter in geval van verlies der gechargeerde brieven, zullen de belanghebbenden recht hebben op de schadevergoeding der verklaarde waarden. De te ontvangene rechten voor de geldverzendingen met den post zijn bepaald op 10 centimen per som die geene 20 f. te hoven gaat, op 50 c. op de sommen van 50 tot 100 franks, op 60 c. voor elke som van 100 tot 200 fr. en alzoo volgt 30 c. op elk 100 fr. of gedeelte van 100 fr. meer. Bij koninklijk besluit van 24 Maart, zijn er hulpsom men aan de volgende leerwerkhuizen onzer provincie toege staan Aartrijke 820 fr., Klerken 855, Kortemark 580. Dixmude fr. 591-96 c., Gistel 700, Langemark 882-68, Poperinge 800, en Westroozebeke 794. Het hof van assisen onzer provincie zal den li Mei aan staande geopend worden, onder het voorzitterschap van M. Grandjean, raadsheer bij het beroepshof te Gent. Men schrijft uil Gent, 5 april De bevoorrading van graan ter markt van hoden was onbe duidend de tarwe en de rogge Werden spoedig verkocht met eenen opslag van éen frank per hektoliter. De geerst en de haver worden voortdurig gevraagd en wer den ook met eene prijsvermeerdering van 50 centimen per hektoliter verkocht. In oliën en oliezaden werd er niets verhandeld. l)e boter werd verkocht van fr. 2-80 tot 2-95 per kilo de eieren golden fr. 1-55 tol 1-65 per 26. Het brood is tegenwoordig bijna zoo duur als over een twintigtal jaren, gedurende de eerste tijden na de ziekte van de aardappelen en het mislukken van den oogst. De aardap pelen die eenigzins eetbaar zijn, gelden 15 fr. per 100 kilos. ,-Bij arrest van 6 maart van het hof van assisen van het departement der Manche, zitting houdende te Coutances, is Francies Penon, in religie, broeder Emmanuel, van de congre gatie der broeders vao de kristelijke leering en van bermher- ligheid te Montebourg, oud 37 jaren, bij verstek tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld, als schuldig aan aanslagen op de eerbaarheid, op jongens min dan 8 jaren oud en waarvan hij de onderwijzer was. Het is jammer dat den dienen veroordeeld is, anders dat ware de man om te IJperen conferentië'n te komen geven Die, ten minste, is geen vrijdenker Nieuwsblad, wat zeg je daarvan Den 28 maart laatst, tusschen 2 en 4 ure van den mor gen, hebben onbekende personen, op den grooten weg van Thielt naar Wacken, de kinders Claeys, winkeliers te Thieit, aangerand, djezich naar de merkt te Waereghem begaven, met een rijtuig bespannen met een muilezel en geladen met verschillige koopwaren. De kwaaddoeners hebben eenen kof fer van achter op den wagen opengebroken en verscheidene koupons stoffen er uitgenomen. De schade wordt op 160 fr. gerekend. Zondag is te Peteghem bij Deinze een beweenlijk onge luk gebeurd. De genaamde Frans Caudron, molenaarsgast bij den heer Sloop, bezig zijnde in den molen, geraakte met zijne kleederen in het raderwerk. De fpogingen, die hij deed om zich los te maken, gelukten niet, en er werd nog slechts een ijselijk verminkl lijk opgenomen. De ongelukkige iaat eene weduwe en 4 kinderen achter. Van den 20 tot den 'JJ Haart. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 3) Vrouwelijk 12) te zamen 15. Cailliau, Napoleon, 59 jwinkelier, echtg. van Amelia Pauwels, Bollingstraat. Debruyne, Catharina, 69 jkant werkster, ongeh., St. Jans-Hospitaaistraat. Vandenbulcke, Josephina, 76 j., kantwerkster, w' van Jacobus Vlaemynck, Bollingstraat. Vallaeys, Melania, 18 j., kantwerkster, ongeh., Kaaistraat. Vanheule, Ludovicus, 85 j., winkelier, echtg. van Regina Devos, St. Jacobs-nevens-IJperen. Dt- clerck, Maria, 70 j., zonder beroep, ongeh., Boterslraat. Lecluyse, Barbara, 45 j., zonder beroep, ongeh., Lange Thouroutstraat. Proot, Desiderius, 43 j., herbergier, echtg. van Paulina Criem, Esplanade. Beneden de 7 MUEN,®anneIifk] Scslacht 0 te zamen 4 'Vrouwelijk id. 3j Van den 27 maart tot den 3 april, lijk geslacht, 5, vr Geboorten: mannelijk geslacht, 5, vrouwelijk geslacht, 7, tezamen, 10. Deloffre, Suzanne. G8 j., dagloonster, weduwe van Joan- nes Bruneel, Lange Thouroutstraat. Wulleman, Lucia, 11 j., Groote-Markt. Delye, Lodóvicus, 68 j., klerk van no taris, ongeh., Houtmarkt, 1 Angillis, Joannes, 60 j., sloten maker, echtg. van Maria Ramoen, Meenenstraat. Taccoen, Carolina, 40 j., kantwerkster, echtg. van Clement Berten, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7jaren: mannelijk geslacht 4, vrouwe geslacht, 1. te zamen, 5.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2