Ellende en Luiaardij. Kieskronijk. Victories Vande Wegiie. Stads Nieuws. ren genoegzaamonlwikkeld geweest om te verstaan, dat de weigering van te werken en het bedreigen der meesters hun tot den hongersnood moet leiden en ongelukken veroorzakenin den gronde, wat hebben zij te winnen met opstand te maken en hunne patroonen te beschadigen? Volstrekt niets het werk en de winst is in allen gevalle geregeld op den verkoop, en, indien men hun, tenzelfden tijde dat men hun den eathechismus leert, hun de een voudigste regels leerde van de politieke huishoud kunde, zij zouden gevoelen dat de ondergang der patroonen hunnen eigen ondergang moet te wege brengen. Hoe hel zij, de gisting welke voortduurt onder de koolmijngravers is zeer beklagelijk en tevens gevaarlijk, dewijl, zoo het schijnt, dezelve is aangestookt door vreemde maatschappijen, die bestaan in Engeland en in Frankrijk en hunne af brekende inzichten op al de landen trachten uit te strekkenmen verwacht zelfs dat het proces, het welk voor de Assisen van Henegauwen zal plaats hebben, daarover belangrijke inlichtingen zal op leveren. Voor al wie zich zeiven eerbiedigt en God vreest, is de eed eene heilige verbintenis van de waarheid te bevestigen, zoodanig dat alle wetgevers strenge straffen hebben gesteld voor degene die overtuigd waren van eenen valschcn eed te hebben afgelegd. De eed is een middel voor den rechter om de waar heid te kennen en somwijlen hangen er het leven cn de fortuin van ongodukkigen van af; wij durven zeggen dat het eene der bijzonderste waarborgen is van het behoud der maatschappelijke rechten. Ongelukkiglijk, gelijk Pascal in zijne provin ciale brieven het bewijst, het order der Jesuiten heeft wegens den eed zulkdanige grondstels aange nomen, die alle waarborgen verijdelen dit is van, bij het afleggen van den eed, dien men van hun vordert, telkens dat hunne belangen in het spel zijn, geheime voorbchoudingen in gedachten te doen, zoodanig dat zij met luider stem het tegen overgestelde der waarheid zweren. Een voorbeeld hiervan zijn de eeden afgelegd door eenige jesuiten in het vermaard proces De- boeyZij hadden wel onder eed bevestigd geene de minste kennis te hebben der giften dooi' Deboey aan hun of aan het order der Jesuiten gedaan, en noglans een groot getal getuigen, de eene die in dienst van het klooster waren geweest, de andere aan de hooger volksklassen toebehoorende hebben, ook onder eed. bevestigd dat er menige giften door Deboey aan het klooster der Jesuiten waren gedaan geweest en dat niet alleenlijk geheele karren met stukken laken, lijnwaad cn sargiën van Deboev's huis naar het Jesuitcn-klooster werden vervoerd, maar ook zakken met geld er naartoe gedragen Er blijkt wijders uil de stukken van het rechter lijk onderzoek op de zaak gedaan, dal de drij Pa ters die in het begin eeii klein huisje te Antwerpen zijn komen bewonen, onbemiddeld waren, en dat zoohaast zij de kennis van Deboey hadden gemaakt hunne fortuin spoediglijk aangroeide! inderdaad, weinigen lijd daarna kochten zij een huis in de Keizerstraat voor 100,000 franken waarop zij 60,000 franken comptant betaalden ten zelfden jare kochten zij nog een ander huis voor 60,000 franken cn nog eenige maanden daarna een derde huis voor 11,000 franken en een hofstedeken voor 19,000!!! Van waar kwam al dat geld. betaald door vier Jesuiten, welke zich in maatschappij hadden ver- eenigd lot koopen van de onroerende goederem om hun klooster te stichten? Geld heeft geen meester, zegt een spreekwoord maar er volgt uit de uitleg gingen door de getuigen gegeven dat zij de 190,000 franken, zoo niet ten geheele, ten minsten groot- deels aan Deboey's mildheid verschuldigd waren, en het is in de tegenwoordigheid van zulke bewij zen, dat drij Paters zijn komen onder eed zweren dat zij cjeene kennis hadden dat Deboey zou gif ten gedaan hebben aan hun order Zulke verklaringen zijn niet alleenlijk een be wijs der slechte trouw,'waardoor dit order sedert eeuwen heeft uitgemunt, maar het is een gevaar lijk en zedeloos voorbeeld, dat op de heerlijkheid en het toedoen der menigte eenen beklaaglijken invloed moet uitoefenen. Laat ons dan, waarde onderwijzers en onderwijzeressen, elkander krachtig de hand toereiken, om, door de versprei ding van het onderwijs onder het vrouwelijk geslacht, den lust om wel te doen in de harten der menschen te storten, en wij zullen een onberekenbaar nut gesticht hebben de alge- meene welvaart der menschen, zoowel stoffelijke als zedelijke, hangt er van af; de algemeene welvaart, die toch door elkeen zoo sterk gezocht wordt, omdat men de overtuiging heeft, dat men dan alleen recht gelukkig zijn kan. is. Op de openbare plaats, dicht bij het kerkportaal, Stond achter 't Ongeluk de Luiaardij te gapen, üf lag als 't vadsig dier in 't zonnelicht te slapen. Het rozekleurig Werk, met leden sterk als staal, Kwam daar voorbij getreèn en zag ze beiden aan O, veur het Ongeluk blonk in zijn oog een traan Maar een versmadingsblik wierp het der Luiheid tegen Door God zij deez' gevloekt, dat Hij degene zegen', Zei 't vrome Werk en 't hart sloeg in zijn' borst geruster. Het Werk sprak wel. Maar gij, o rijken zonder hart, Die uit uw' trotsche woon ellende en lijden tart Reikt Luiaardij de hand, want zij is uwe zuster. 18C8. De Opinion van Antwerpen zegt, dat men dit jaar in die stad de zonderlingste kiezerslijsten aangeplakt ziet. Daarop omtwaart men, dat M.Pieter-Jan-Jaak De Schutter, onder-pastoor van St-Jacobskerk, garen- en lintkoopman is. Deze onder-pastoor verkoopt, tusschen de misse en het lof, lint, garen, sayette, zijde, naalden en spelden, in een woord alles wat de damen van noode hebben. Dat is nu eene concurentie, waarvoor Lieven de Kremer van kluchtiger gedachtenisse, stellig de schilderachtigste na men zou gevonden hebben. De onder-pastoor De Schutter betaalt voor de uitoefening van zijn bedrijf eene patent van 9 fr 90 centimen Vroeger had uien onder-pastoors, die eene patent namen van biljaard-professor. Dit waren sukkelaars, die niet wisten wat zij deden. Garen- en lintkoopman, dat is een beteren stiel 1 Niet alleen kan men daarmede den kiescijns volmaken en helpen om de goede zaak te doen zegepralen, maar dat geeft gemakkelijken ingang in de familiè'n. Als men onder-pastoor is kan men toch eiken oogenblik de huizen niet binnen loopen, om van de religie te spreken.Maal ais men de damen frisch lint en kloek garen aan te bieden heeft, dan mag men stout aan alle bellen trekken. De jesuieten loeren soms jaren lang om den voet in een rijk huis te krijgen en jacht op eene erfenis te maken. Daar krijgen zij nu de les van eenen eenvoudigen onder pastoor, van een dier geestelijken, waarop zij gewoonlijk met zooveel minachting nederzien. Zij moeten zich wel vernederd gevoelen. Als kandidaat voor de aanstaande kiezing voor de ka mer der volksvertegenwoordigers, stelt de lieberale partij te Veurne, den heer Biesyval-Bricpult, tegenover M. Jules Des- medt, aftredend lid, voorgedragen door de katholijke partij. Bij de aanstaande kiezingen voor de Kamer zullen de kle- rikalenden strijd wagen in verrcheidene arrondissementen van Luxemburg, Te Marche zullen zij M, Petit tegenover MOrban sjellenM. Bouvier zou te Virion eenen mededinger hebben in M. -Hauleyillffi r Daarentegen zal de kiezing van M. Van Hoorde hevig te Bas- logne worden bestreden; de kandidaat der liberalen zal M. Schmith, pfdVmciMfe' rasd&li'dzijn. De heer ridder de Coninck, lid van de Kamer der Volks vertegenwoordigers, heeft aan zijne kiezers laten weten dat hij de hernieuwing Van zijn mandaat niet aanveerdt. Men verzekert dat M. Papart; zijn ontslag heeft gegeven van raadsheer bij het rêkenmgshof, met inzicht zich te Brugge als klerikale kandidaat op den rang te stellen voor lid van de Kamers der Volksvertegenwoordigers. Maandag laatst heeft er te Brussel eene vereeniging plaats gehad van al de afgevaardigden der landbouw-comicen en landbouw-vereenigingen, onder het voorzitterschap van den heer Jacquemyns, lid van de Kamer der Volksvertegenwoor digers en voorzitter van de landbouwmaatschappij van Oost- Vlaanderen. Het doel der vereeniging was. het vaststellen van het tijdstip voor de overhandiging van een kunstvoerwerp aan M. Alph. Vandenpeereboom, als hulde voor de diensten,welke hij bewezen heeft ter gelegenheid van de veeziekte. De vergadering heeft beslist, dat de overhandiging te IJperen zal plaats hebben, den Zondag 17 Mei, en datjr ter dezer gelegenheid een banket den oud Minister van Binnen- landsche Zaken zal worden aangeboden. De man die over eene week of tien aangehouden werd als beticht van vergiftiging zijner vrouw, is Donderdag laatst op vrije voeten gesteld. Waar zijn de kommeeren nu met hunnen arme praats Waar zijn zij, die zonder mededoogen voor het ongeluk, als hun behagen schepten in het vergi-ooten en verergeren dei- zaak Die, verre van zulke voorvallen te beklagen, valsche be- tichtigingen voegden bij de i;ceds ongelukkige verdachtheid en die door deze handelwijze veel mede hielpen om het mis trouwen onder de menigte te strooien Hel kwaad dat zij gedaan hebben is onherstelbaar zal die man nu werk heb ben als vroeger zal hij de eerlijke faam wederom als yóóren genieten Wij twijfelen er sterk aan, want de wereld bestaat zoo alle verdachte aanhouding neemt het vertrouwen weg en al stelt men het slachtoffer op vrije voeten, nog blijft dit gevoelen boven zwemmen en de ongelukkige mag soms, hoe onplichtig hij ook zij, als eenen banneling zijne geboortestad of land verlaten om elders zijn bestaan te gaan zoeken Dezer wëek had de begraving plaats van een meisje van jaren oud welk ongelukkig aan zijne dood gekomen was door liet eten van kleine rondebollekens die op eenige hoornen wassen én alhier nogal gemeen zijn in de hovingen. Jn de Vleeschhouwers'fraat'is het daar het geval, en eenige kinderen aldaar spelende, hadden van deze vergiftige bollekrus opge raapt. 1 i' l: t v Het NiErwsm.AD van IJperen, was de verledene*week zeer ernstig, het heeft niet ééns de Toekomst genoemd In zijne verschiilige arl.kcls vindt men er de gewone lieftallige woor den als helsch, satanisch, boos, afschuwelijk, listig, god deloos, bedorven, enz., alles, wel te verstaan, naar het hoofd der liberalen gesmeten.. Lees het. artikel over het ouderwijs, daarin zult gij,scheldwoorden genoeg vinden, maar aanneme lijke rédens'; g^êèhe, zoodahig gedraaid, misvormd én verkeerd zijn dezelve, dat alle verstandige lieden hunne schouders op halen en uitroepen noe dom Dan de boterhammen over de belastingen, tegen hel Mi nisterie, op de Ierlanders, enfing, een heelen hutsepot, en het sterKsle van al is nog het .artikel over het carillon van Brugge, waar zij Onzen LieVe Heer in vergelijking stellen met eenen geguillotineerde moordenaar En dat alles, ómdat de kiezingen naderen om het voik den eene tegen den an dere op te hitsen. De franc-inaeons en de liberators zullen er van gaan krij gen de kleriKAl LRS (te IJperen, katrols) zollen op hunnen poot gaan spelen het vuiibhk uit den Waterhoek zal het niet al kunnen slikken. KUNST- EN LETTERKE.ING. W oensdag laatst, in de wekeüjksche zitting van den Kring, werd het jaarlijksch verslag, opgemaakt door dén heer sekre- taris, liet gezelschap voorgelezen. Men verwachtte zicli enkel aan eene opsomming der werkingen gedurend het jaar, maar min had zich groptélijks bedrogen, want M. Wydooghe las er een meesterstuk van opstel en samenhang die de 'verbazing onder al de leden verspreidde en zóówel de juiste streving en

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2