VAN IJ PEREN. 9 4 FRANKEN 'S JAARS HF1- Nr 32D. Zevenste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. ilan onze Vlaamsche broeders Liefde in de natuur. If OOR IJPËREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamcn 25 centimen. ZONDAG, 10 MEI 1868. Bureel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. De reis van den keizer en van de keizerin der Franschen naar Orleans is officieelijk besloten. Het fransch Wetgevend Korps heeft de onder vraging over den staathuishoudkundigen toestand op 11 Mei bepaald. In den ouden tijd werd er in ons land ver scheidene jaren geoorlogd ter oorzake van eene gestolene koe. Het schijnt dat Europa tegenwoordig ook eene gestolene koe heeft, en dat die koe Dene marken is. Reeds is de Dcensche kwestie het uit gangspunt van den oorlog tusschen Pruisen en Oostenrijk geweest. Nu, in het traktaat, te Praag gesloten, wordt bepaald, dat Pruisen alle recht heeft op de hertogdommen Sleeswijk en Holstein, mits deze voorwaarde, dat de bevolking der noor- der-dislrikten vrij zijn te verklaren of zij Denen willen blijven of niet. Pruisen zou echter van deze laatste bepaling niet meer willen hooren, en een voudig heel het boeltje binnenpalmen. Gelijk men ziet is de klos al weder verward. De fransche bladen melden, dat er een twist op gerezen is tusschen Frankrijk en den beij van Tunis. Zou L. Napoleon jaloersoh zijn van den zegepraal, door de Engelschen in Abyssinië be haald en ook eene expeditie willen doen, die hem wat meer ecre en voordeel brengt, dan zijn tocht naar Mexico P Alles is mogelijk. Uil Londen meldt men, datM. Disraëli bet ont slag van het ministerie heeft aangeboden, maar dat het door de koningin geweigerd is. De fransche Senaat heeft dinsdag de discussie van de wet op de drukpers aangevangen. Dit ont werp, hevig door de hoeren de Maupas en de Segur d'Agnesseau aangevallen, is do.or M. Hubert De- lisle verdedigd. De beraadslaging op de drukperswet is woens dag in den franschen Senaat voortgezet. De heer Barrol heeft in den Senaat verklaard Dat de vrijheid der drukpers een onweerstaan bare noodwendigheid is, een recht van het men- sehelijk vernuft, dat het een der voorwaarden is van de weerdigheid en de eere der burgers. Deze verklaring is des te belangrijker daar die Senaleur zich eerst tegen de wet op de drukpers had verklaard en nu zegt dat hij, na rijp overleg, van zienswijze is veranderd. Het geschil dat is ontstaan tusschen Frankrijk en den beij van Tunis is nog niet geëindigt en men zegt dat Frankrijk geneigd is tot het uiterste te gaan. De Vatria bevestigt dat de betrekkingen tus schen het keizerlijk gouvernement en den beij af gebroken zijn. In Holland wordt in de gemeentescholen hel godsdienstelijk onderwijs niet gegeven. De onder wijzer zelf geeft er onderwijs in de zedeleer. De kinderen van de verschillende godsdiensten wor den in hunne kerken door de priesters de grondbe ginselen hunner religie ingeplant. Dit is het eenige stelsel, dat men in de school met reden kan toepassen. In onze Kamer is er ech ter door verscheidene klerikale leden vergaard, dat Holland op het punt is van dit stelsel af te zien en de kinders volgens hunne religie in scholen te verdeelen. Él A a';1 Spjq BE TOEKOMST VAM IJPEREN- Ja, 't doet ons 't jeugdig harte goed, 't streelt ons de ziel zoo zalig-zoet, Wanneer we U mogen broeders heeten Ons klinkt dit viaamsch en teeder woord, Gelijk een heilig harpakkoord, Dat leed en kommer doet vergeten Wij blijven broeders vóór de taal, Voor wier gewissen zegenpraal Wij strijden, en als 't nood geeft, sneven De taal die van der eeuwen nacht En zang'righeid èn kleurenpracht Zoo mildig is ten deel gegeven. Ontvangt dan, broeders, onzen groet, Van de oevers van den Scheldevloed, Waar nieuwe leven op komt dagen Waar men zich moêgesluimerd heeft, Maar, God zij dank, in tijds herleeft Om vreemde dweepers weg te jagen. Dit dichtstukje dat wij met liefde in ons blad overnemen, werd door deszelfs dichter en uit name van eenige jonge letteroefe- naren en flaminganten aan de leden van den Kunst- en Letlerkring >an Uperen toegestuurd. Herinnert ge U nog d'ouden tijd, Toen in den Vlaamschen reuzenstrijd, En Gentenaars en IJperlingen De handen sloegen in elkaar, Om bij het dreigend doodsgevaar, Den vreemd'ling van ons erf te dringen. Welnu wij zijn die broeders nog, Die vreemd geweld en laag bedrog Van Vlaan'rens bodem zullen weeren Des reiken wij de broederhand U, broeders van het vlaamsche strand, Daar ook bij u de gloed ontbrandt, Om bastaardij den dood te zweeren. Gent. Jan Boucberu. IV. ~k tk vond in een hofken twee bloemekens staan, Zóó zag ik er nimmer op aarde tk lachte ze beiden zeer minnelijk aan, Zoo lang ik die lieven aanstaarde. En als ik terug uit het hoveken kwam, Dan viel mij dit woord uit den monde Wel hem die haar eens van den weligen stam Mag plukken O neen, 't ware zonde Naar 't hoveken keerde ik nog menigen dag, Om 't rozige paar te gaan groeten Gelukkig was ik, toen ik niemand er zag Die mij daar bij hen kon ontmoeten. Eens dacht ik, wierdeéénedier bloemen de mijn', Kom, 'k ruk er maar eene uit den gronde Maar mogen zij, zusters, gescheiden wel zijn? Haar scheiden O neen, 't ware zonde Dus liet ik die bloemekens onder de zon Staan groeien en bloeien en geuren Maar 't was van toen af dat mijn harte begon Om ééne dier rozen te treuren. Ja treuren als of ik het lot mijner ziel Aan 't lot van hen beiden verbonde, Maar welke der twee die het meest mij beviel 'k Moest kiezen en kiezen 't Waar' zonde 1 Eens wandelde ik weèr in het bloemhofken rond, En ging bij de rozen staan droomen O gruwel, hoe werd mij het harte gewond, Men had mij een bloemken ontnomen De schoonste der twee Thans een andere draagt Haar die ik wou plukken, op 't harte. Verloren is zij die alléén mij behaagt, Die bloeme, die bron mijner smarte. ViCTORIEN VANDE WeGUE.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1