Kieskronijk. Stads Nieuws. Daar is niels van. Ziehier hoe de memorie spreekt, door den heer Heemskerk in de Staten- Gèneraal neergelegd, om tot de hervorming der wet van 1857op het openbaar onderwijs, te komen Het bestuur heeft er niet kunnen aan denken de grondslagen van de wet te veranderen. De groote meerderheid der natie hecht hoogen prijs aan het behoud van de openbare school, toegankelijk voor iedereen, zonder inbreuk op elks recht van bijzondere scholen te openen. De vergunning van toelagen aan religie— scholen, zouden nieuw veld voor den twist over godsdienst openen, en in vele gemeenten nieuwe klachten doen opgaan nopens de verdrukking van de meerderheid door de minderheid, Onze Noorderbroeders zijn en blijven ons, wat het vrije geestesleven betreft, eene eeuw vooruit. De Koster. Welk geluk, Meester, van u te zien, wij dachten dat gij afgezien had van al uwe liberale denkbeelden en dat het Nieuwsblad, het Jaar 50 en De Patrie u van uwe dwalingen had den doen terug keeren. De Meester. Verre van daar, Koster, het zijn bijzonderlijk al de door die gazetten aangehaalde en dagelijks herhaalde valschheden, die mij bewogen hebben onze gesprekken te hernemen. De Koster. Valschheden, dal is gemakkelijk gezegd, maar niet bewezen bij voorbeeld, is het niet waar dat hel Ministerie, ten einde op de kie zingen te wegen, door de ontvangers der belastin gen lijsten der schuldplichligen heeft doen maken, met aanteekening hunner politieke denkwijze Jan. En of het zoo ware; ontzegt gij aan de mannen, die aan het hoofd der liberale partij zijn, en die door alle middels, ja zelfs door de oneerlijk ste, worden bevochten, het recht van zich te ver dedigen. De Koster. Neen, maar het Journal d'Ypres zegt, dat zoo een middel laag is en nimmer door eene partij, die zich eerbiedigt, mag gebruikt wor den. De Meester. Indien het zoo ware, wat zoudt gij zeggen van de Bisschopppen die gedrukte lijsten aan de Pastors toezenden om intevullen, ten einde inlichtingen op de denkwijze der kiezers te beko men De Koster. Dat is iets anders, zij maken ge bruik van de vrijheden, die de grondwet hun waar borgt. Jan. Zoo. als het voor hun is, de vrijheid is onbepaaldmaar telkens dat hunne tegenpartij daarvan wilt gebruik maken, zij vinden het kwalijk. De Meester. Indien het Ministerie wezentlijk dergelijke inlichtingen aan de ontvangers had ge vraagd en dat dcfBisschoppen, gelijk het bewezen is, de Pastors belasten van hun de denkwijze dei- kiezers te doen kennen, zij zijn beide in hun recht: maar, voor wicn met de bestierings-betrekkingen bekend is, de aanhalingen, indien zij niet van boos- 'aardigen aard waren zouden allerbelaehelijkst zijn, daar het aan de ontvangers niet mogelijk is, noch van de kiezers, noch van hunne gevoelens te kennen niet mogelijk van al de kiezers te kennen, omdat de vereischte eens om kiezer te zijn meer maals in versrheide gemeenten is verschuldigd, en ten slotte omdat, in geval dat het Ministerie derge lijke inlichtingen verlangde te bekomen, het aan de ontvangers niet is dat zij zouden moeten worden gevraagd, maar wel aan de Arrondissements-Com- missarissen, in wiens kantooren al de rollen ter in zage der belanghebbenden moeten worden gedepo neerd, en die ambshalve de Burgmeesters daarop zouden kunnen raadplegen. Jan. Gij zijt dus van gevoelen, Meester, dat die besehuldiging onverdiend is. De Meester. Het is niets anders dan eene van de duizend en nog valsche aanhalingen, waarmede de clericale schrijvers hunne gazetten vullen, en waartoe de partij, bij gebrek aan gegronde bezwa ren om het Ministerie te bevechten, haren toevlucht nemen. Jan. liet is waarachtig beklagelijk dat man nen, die zich zeiven zouden moeten eerbiedigen, tot al zulkelaagheden hunnen toevluehtmoetennemen. De Meester. Sedert dat ik de clericale gazetten lees, ik zie er dagelijks veel van den zelfden aard, en ik neem de verbintenis, Koster, van dezelve de eene na de andere te wederleggen. (stad gent). SAMENSPRAAK tnsschen den Koster, den Schoolmeester en Jlan Gocdgebeur. TTü£ijp:g^.b-,^s cjo~ i qt- Kiezing voor den Provincialen Raad. De Moniteur kondigt een koninklijk besluit van 50 april af, de kieskolle- gien op maandag 25 mei, ten 9 ure :s morgens, bijeenroe pende, ten einde ieder het getal provinliale raadsleden door de wet bepaald te herkiezen. De kieskollegien van Westvlaanderen zich in dit geval be vindende, zijn deze der kantons Brugge, 11 raadsleden, Ruisselede, 1Nieuport, t;Haringhe, 2; IJperen, 5; Pas- schendale, 2; Poperinghe, 1; Avelghem, 2; Hariebeke, 2; In- gelmunster, 2; Meulebeke, 2; Meenen, 2; Rousselare, 1. Men schrijft uit Poperinghe dat de catholijke partij, na aan vele deuren vruchteloos geklopt te hebben, eindelijk on der de Bijtende Grenadiers eenen kandidaat gevonden heeft voor de Provinciale kiezing. Het is M. Yallaeys-Floor die dezen maal de kans zal wagen legen M. Van Merris d'Ydewalle. Yolgens een brief uit Gent, aan de, Indépendance ge zonden, zouden de klerikalen van Rousselaere het inzicht heb ben in plaats van M. Descamps, M. Pieter De Baet te nemen, die in de laatste kiezing te Gent gevallen is. De Gazette de Liege, meldt, dat M. Jules Pety de Tho- sée, als kandidaat der klericale partij in het arrondissement Marche zal worden voorgedragen tegen M. L. Orban. De Impartial van Brugge kondigt aan, dat ondanks het aandringen van een groot getal kiezers M. Van Caloen geene kandidatuur voor de Kamer heeft aangenomen, maar zich op rang zal laten stellen voor de kiezing van den provincialen raad. Te beginnen van 9 mei, is er een trein meer ingericht tns schen Kortrijk en Audenaarde, gaans-keeren, met direkte cor respondente en zonder verandering van rijtuig, melde baan van Poperinge. Vertrek van Poperinghe, ten 10.50 m., van IJperen, 11.12, Kortrijk 12.15, Anseghem 12.55, Audenaarde 12.47, Eijne 12.52, Pintel.10, aankomst te Gent 1.22 's namiddags. Vertrek uit Gent ten 1.55 nam., Audenaarde 2.07, Anse ghem 2.20, Vichte 2.50, Kortrijk 2.40, IJperen 5.47, aan komst te Poperinge ten 4.04. Rrchtstreeksche correspondentie op Brussel langs Audenaarde. Vertrek van Poperinge 5.00- 10.50 - 5.00. Van IJperen 5.22 - 11.12 - 5.22. Aankomst te Brussel 9.01 - 5.56 - 9.28. Vertrek uit Brussel, 6.50 - 12.15 - 5.00. Aankomst te Poperinge 10.00 - 4.04 - 10.04. Te IJperen 22 minuten vroeger als deze te Poperinge. Zondag laatst heeft de jonge helft der Burgerwacht een uit stapje naar Brielen gedaan. De bane teert en geeft insgelijks dorstlangs den weg zijn eenige garden bij eenen wagenma ker gegaan om eenen borrel,,... Zij hadden zich van uitsteek- berd bedrogen Boven elke haag welke men voorbijtrok zag men koeie» haren kop uitsteken en met pijlende ooren nieuwsgierig onze blinkende vaderlanders bewonderen,... welke e<r! Omtrent halfweg Brielen hield men stil, het lommer der boomen lokte er toe uit. Eenige stonden later werd den genever voorraad aangevoerd door de moedige cantiniere, in hare taak belang loos geholpen door den heer adjudant die de korven droeg! Onnoodig te zeggen dat de borrels verdweenen als de advo- katen in de hel! en dat het erkennigskorps aldaar ter plaats veel krijgsgevangenen maakte. Op eens begonnen de honden van 't batailjon te bassen, (de trommels), en de leute was geëindigd, men blies den aftocht naar stad. Onder weg werd nog het fort het Houkje, door ons onverschrokken stadsleger stormenderhand ingenomen, en niet tegenstaande de sterke verschansingen van boterham men en de mitrailje van koud vleesch en ingelegde paling, al les werd verdelgd en vernield, zonder dat één doode langs den kant der aanvallers gebleven is Na deze schitterende ze gepraal deed onze roemrijke burgerwacht hare triomfale in trede in hare stad. Aan de houding der mannen zou men bijna geloofd hebben aan een leger komende van Sebastopol De uitreiking der onderscheidingen aan de IJpersche Nij- veraars, bekomen in de wereldtentoonstelling van Parijs, heeft Zondag laatst plaats gehad. De plechtigheid is met eene rede voering van den beer Burgmeester geopend geweest in tegen woordigheid van de burger- en militaire-ovei heden onzer stad en eene zeer groote menigte. Na de heeren Brunfaot, Bege- rem, Leleup, Myle en Fagel, zijn de kantwerksters op hare beurt de goude, vergulde en zilveren medailjen gaan ontvan gen Mej. Griffon, w" Leioy, Mej. BI. Allaer, Sophia Van Ecke, Eng. Zeurinck, Amelia Monniez en Clem. Fagel. Na de plechtigheid had er een banket plaats waar al de tentoonstel- Iers genoodigd waren. De juffers kantwerksteas hebben zich onthouden, doch wer den anderszins vergolden. De heer Jules Lambin, koopman ter dezer stede, is over eenige dagen afgekomen van de jaarmarkt van S' Hubert in de Ardennen, met een tiental ardeensche kalfkoeikens en kalfveerzen van zuiver ardeensch ras. Die beestjens staan, zichtbaar voor het publiek, in de stallen der herberg Her Barbara-Hof op de Koeimarkt. Wij zijn dezelve gaan bezien en vinden ze allerschoonst. Zij zijn van het gewone klein ar deensch ras en vereenigen al de hoedanigheden die hetzelve kenmerkenschoon maaksel en bijzondere geschiktheid tot het overvloedig geven van melk en boter. Deze diertjes zijn bijzonder dienstig voor den kleinen landbouw, omdat zij in de evenredigheid van hunne kosten van onderhoud veel meer opbrengen in melk dan het gewone groote ras onzer koeien. Wij raden alle liefhebbers aan dezelve eens te gaan bezien. Zondag laatst was er feest buiten de Dixmudepoorl. De baas uil de herberg den Voerman, de Nestor der voerlieden onzer omstreken, werd gekroond en gelukgewenscht door al zijne medegezellen. Wij weten niet ter welker gelegenheid, maar er werd gedicht en gezongen, en een man uit de Polders, was zoo men zegt, het haantje vat 't hennikot. De plechtigheid is zoo aandoenlijk geweest dat de held der feest tranen stortte als een kind. Dit feest toont ons aan dal men in alle standen, door goed gedrag en eerlijkheid, de achting zijner medebur gers en stielgenoten kan waardig zijn. Dinsdag in den voormiddag, viel eenen met hooi geladen wagen omver in de Dixmudèstraat, en het scheelde weinig of een man was er onder versmacht. Twee dagen later, in dezelfde straat, viel er bijna nog een ongeluk voor. Een huurhouder onzer stad kwam aangereden, toen eensklaps een wiel van zijnen tilburij afliep en de gelei der op de steenen der straat deed tuimelen, gelukkig zonder erg gevolg. De Concorde (buiten lokaal) heeft het programma harer feesten uitgegeven van 17 mei tot 13 september, alle zonda gen muziek, 's noens in den publieken hof in stad, en 's nam. in den hof der sociëteit, bij M. Verschaeve, uitgezonderd den 4 Augusti, dat er buiten, en den 11 dito, dat er in de twee plaatsen geen muziek wordt gemaakt. Ten Tuindagede gewone feesten. Den 15 mei begint men de overhands-wekeüjksche prijs kampen met de kegelbolle, en den 24 met den stalen boog. KUM3T- EN LETTERKR.ING-. De Kunst- en Letterkring blijft zijne wekelijksche werk zaamheden onafgebroken voortzetten. De zitting van Woens dag laatst, leverde er ons het bewijs van. Twee leden hebben beurtelings het woord gevoerd. De heer Van Eenoo, leeraar aan de Middelbare School, droeg eene redevoering voorover den Vader der Dietsche Dichters al te ga der Jakob Van Maerlant, die in 1220, andere beweren in 1235, teDamnie, in Vlaanderen, geboren werd. De redenaar viel aan met een kort en allezins doeltreffend overzicht te geven over den toestand onzer Vlaamsche Letterkunde van het einde der XIII0 lot ^et midden der XV'-eeuw. Hij deed in vaderlandslievende be woording de dwangmiddelen uitkomen die de edellieden er

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2